1644
تغییرات واژن در بارداری کدامند؟

تغییرات واژن در بارداری کدامند؟

1398/05/26 بازدید145477

به عنوان یک زن باردار، می دانید که در صورت زایمان طبیعی، مسیر تولد نوزاد از واژن است. اما تغییرات واژن در بارداری کم نیست و تنها محدود به تولد نوزاد نمیشود. بنابراین بهتر است با این تغییرات آشنا شوید تا بدانید کدامشان طبیعی است و کدام را باید پیگیری کنید.

رنگ واژن در بارداری متمایل به آبی می‌شود

واژن به طور معمول صورتی رنگ است. اما در زمان بارداری این احتمال وجود دارد که رنگ آن به آبی یا ارغوانی ( شانه چادویک نامیده می‌شود) تغییر کند. در حقیقت، تغییر رنگ در این قسمت می‌تواند اولین نشانه بارداری باشد. در شش هفته ابتدای بارداری به علت افزایش جریان خون، واژن، فرج ( لبه‌های خارجی دستگاه تناسلی) و دهانه رحم به رنگ ارغوانی و آبی تغییر پیدا می‌کند.


تغییر رنگ واژن در دوران بارداری

احتمال بروز لکه خونی در بارداری

بارداری به معنای پایان موقتی دوران قاعدگی است. لکه بینی در 3 ماهه اول بارداری یک مسئله شایع است. اما پیشنهاد می‌شود به محض مشاهده لکه‌های خون، حتی اگر متوقف شده باشد با پزشک خود مشورت کنید. این بهترین و دقیق‌ترین راه است برای تشخیص مسئله نگران کننده‌ای، چنانچه وجود داشته باشد.
معمولا خونریزی کم و سبک ناشی از لانه گزینی در دیواره رحم و تشکیل جفت است. در بعضی موارد لکه بینی می‌تواند نشان دهنده موارد دیگری مثل عفونت قارچی باشد. اگر لکه بینی با درد و گرفتگی عضله رحم همراه باشد، با متخصص خود هرچه سریعتر تماس بگیرید.


احتمال وجود رگ‌های واریسی

ساق پاها تنها قسمتی از بدن نیستند که در برابر رگ‌های واریسی و دردناک، آسیب‌پذیر هستند. به علت افزایش جریان خون و بزرگ شدن رحم ( که باعث می‌شود رگها در لگن خاصره فشرده شوند) و هورمون‌های بارداری، قسمت‌های دیگر نیز در بارداری، واریس را تجربه می‌کنند. در حدود 20 درصد از خانم‌های باردار که دچار واریس در فرج (قسمت خارجی آلت تناسلی) می‌شوند، عموما در بارداری‌های دوم و سوم خود بیشتر و شدیدتر با این مسئله روبرو هستند. خبر خوب این است که این مسئله معمولا در طول 6 هفته بعد از زایمان برطرف می‌شود اما چنانچه این رگ‌ها شما را آزار می‌دهند، در وان گرم، روی پهلوی چپ دراز بکشید و در صورت امکان پای خود را بلند کنید. همچنین نرمش و خودداری از نشستن یا ایستادن‌های های طولانی مدت به شما کمک بزرگی می‌کند.
 

ایجاد ورم بین پاها

جریان اضافی خون در محدوده واژن، می‌تواند باعث شود این قسمت سنگین‌تر و پرتر شود. واژن در مواقع معمولی ورم نمی‌کند اما ممکن است در بعضی موارد مثل وجود مسئله خاصی متورم شود. برای بعضی از خانم‌ها ذخیره اضافی خون، موجب افزایش حساسیت می‌شود. این تغییرات واژن در بارداری کاملا طبیعی است و نباید این مسئله شما را نگران کند.
 

بوی ناشی از ترشحات تغییر می‌کند

در طول بارداری سطح pH واژن تغییر پیدا می‌کند. این امر می‌تواند منجر به تغییرات نامحسوس در بو و رایحه واژن شده و آن را اسیدی کند. بعضی از خانم‌های باردار نسبت به بوی آن حساس هستند اما اگر خارش و سوزش احساس نشود جای نگرانی وجود ندارد.

بوی واژن در دوران بارداری

تولید صداهایی از واژن در بارداری

در بسیاری از مقالات پزشکی به این موضوع ظریف اشاره‌ای نشده است. زمانی که واژن تحت فشار قرار می‌گیرد، موجب می‌شود تا هوای جمع شده داخل آن، به شکل گاز و با نوعی صدا از واژن خارج شود. جای نگرانی وجود ندارد. هرچند که مشخص نیست چرا این مورد در بارداری بیشتر دیده می‌شود این احتمال وجود دارد که ترکیب بزرگ شدن شکم، شکل‌های مختلف مقاربت، ورزش و فعالیت زیاد عضلات کف لگنی در این مسئله دخیل باشد.


ایجاد خارش واژن در بارداری

هورمون‌های بارداری می‌تواند منجر به رشد بیش از حد باکتری‌های واژن یا قارچ‌ها و عفونت‌های قارچی شود. هر دو آنها در طول بارداری شایع بوده و با ترشحات زرد رنگ (درعفونت قارچی) یا سفید مایل به خاکستری ( در واژینوز باکتریال) همراه بوده و به شکل دیوانه کننده‌ای خارش ایجاد می‌کنند. خوشبختانه با مراجعه به متخصص قابل درمان است. اما از درمان‌های خانگی و مصرف دارو بدون نسخه پزشک خودداری کنید.
اگر ترشحات سفید رنگ( مثل سفیده تخم مرغ) دارید، نگران نباشید. آنها کاملا طبیعی است. دهانه رحم و واژن در طول بارداری تحت تاثیر تغییرات هورمونی قرار گرفته و مخاط‌های دهانه رحمی و ترشحات واژنی افزایش پیدا می‌کند. این ترشحات در ابتدا غلیظ و چسبناک هستند و هرچقدر به پایان بارداری نزدیک می‌شوید رقیق و آبکی می‌شود.

 

ارسال نظر شما

login captcha

سلام ممنون بابت سایت ارزشمندتون

من هفته ۱۱ بارداری هستم دیروز با همسرم نزدیکی داشتیم میگفت واژنت خیلی باز شده.من خیلی نگران شدم

میخواستم ببینم این طبیعی هست یا نیاز به بررسی داره؟ممنون میشم زود جواب بدین

@nedahp

سلام دوست عزیز خیر نگران نباشید این مسئله طبیعی است موفق باشید 

من از کیت تخمک گذاری استفاده کردم ودر روزی که ترشح تخم مرغی داشتم دو خطه شد مدت دوروز آیا ممکنه من باردار بشم