833
تشخیص کم‌کاری مادرزادی تیروئید

تشخیص کم‌کاری مادرزادی تیروئید

1394/03/03 بازدید4272

 دکتر پری میرشفیعی به مناسبت آغاز هفته تیروئید، با اشاره به اینکه مرکز بهداشت حدود 10 سال است که برنامه کم‌کاری تیروئید در نوزادان را دنبال می‌کند، گفت: این بیماری به صورت مادرزادی در نوزاد بروز می‌کند و هیچ عامل محیطی در بروز آن دخالت ندارد.


وی تصریح کرد: این طرح از سال 83 توسط وزارت بهداشت قابلیت اجرایی یافت و دانشگاه علوم‌پزشکی اراک نیز در این راستا کار خود را به منظور کنترل کم‌کاری تیروئید نوزادان آغاز کرد، به شکلی که با گرفتن خون از کف پای نوزاد دو تا پنج روزه در جهت تشخیص این بیماری برآمد.


میرشفیعی با تاکید بر انجام این آزمایش برای همه نوزادان افزود: ضرورت دارد که مادران حتما این آزمایش را برای نوزادان خود انجام دهند، چراکه در صورت امتناع ممکن است عواقب خطرناکی نوزاد را تهدید کند.


وی اضافه کرد: این آزمایش میزان هورمون تیروکسین خون نوزاد را مشخص می‌کند که اگر بیش از حد معمول باشد نشان از کم‌کاری تیروئید به شکل مادرزاد است و بلافاصله با تجویز پزشک دارودرمانی آغاز می‌شود.


این کارشناس بیماری‌های غیرواگیر مرکز بهداشت استان با اشاره به اینکه این بیماری عموما گذرا و موقتی است و به مرور بعد از درمان صحیح رفع خواهد شد، اظهار کرد: طول دوره درمان تا سه سالگی است و اکثر نوزادان در این بازه زمانی کاملا بهبود یافته و عموما از چرخه درمان خارج می‌شوند. اگر در معدود مواردی این بیماری بهبود نیافت، از سه سالگی به بعد کودک تحت درمان پزشک قرار می‌گیرد و عملا از این برنامه خارج می‌شود اما، به صورت کلی بیماری کاملا قابل درمان است.


وی انجام این آزمایش را علاوه بر تاثیر در تشخیص کم‌کاری تیروئید مادرزادی، زمینه ساز تشخیص بیماری PKU دانست و گفت: با یک آزمایش ساده می‌توان نوزاد را از دو بیماری مهم که به راحتی قابل درمان هستند، مصون کرد، به همین دلیل بسیار تاکید می‌شود که این آزمایش در دو تا پنج روزگی نوزاد انجام گیرد.


میرشفیعی با تاکید براینکه عدم انجام این آزمایش ساده خطرات جدی را برای نوزاد به همراه خواهد داشت، افزود: توجه نکردن به این آزمایش باعث عقب‌افتادگی ذهنی و معلولیت کودک خواهد شد و می‌طلبد که مادران توجه بسیاری نسبت به انجام آن داشته باشد.


کارشناس بیماری‌های غیرواگیر مرکز بهداشت استان تعداد مبتلایان به این بیماری در کشور را حدود 20 هزار نفر عنوان کرد که در حال درمان هستند و افزود: این رقم در استان مرکزی به 3.8 درصد نوزادان متولد شده می‌رسد و خوشبختانه وضعیت استان مرکزی درخصوص تشخیص و درمان این بیماری بسیار مطلوب است.


وی خاطرنشان کرد: خوشبختانه مادران باردار به تاکیدات پزشک خود و مراکز بهداشتی توجه ویژه‌ای دارند و این مهم باعث شده‌ که در صورت وجود این بیماری در نوزادان بلافاصله تشخیص و درمان انجام شود.

 

 

 

 

منبع : ایسنا

ارسال نظر شما

اولین نفری باشید که نظر میدهید
login captcha
1066
1133