1168
عواقب مادر شدن بعد از 35 سالگی

عواقب مادر شدن بعد از 35 سالگی

1393/12/16 بازدید1097

 دکتر آزیتا زنهاری، متخصص زنان و زایمان در گفتگو با خبرنگار بهداشت و درمان باشگاه خبرنگاران گفت:‌ کاریو تایپ زمانی صورت می‌گیرد که ازدواج فامیلی صورت گرفته باشد، که در حالی ازدواج‌های فامیلی ممکن است عوارض و بیماری‌های ناشناخته مادر زادی وجود داشته باشد که از کاریوتایپ استفاده می‌کنیم.


وی افزود: اما به طور روتین و عادی آزمایشی وجود دارد به نام‌ (Torch) که بیماری‌های عفونی مخفی در داخل خون را نمایش می‌دهد.


وی در ادامه گفت:‌ برای زنان بالاتر از 35 سال انجام تست خون برای پیدا کردن کم خونی، چربی، قند و تیروئید لازم و ضروری است.


وی خاطر نشان کرد: در کنار انجام دادن آزمایش خون، انجام آزمایش پاپ اسمیر، برای افرادی که بالای 35 سال هستند لازم و ضروری است چرا که بوجود آمدن ناهنجاری‌هایی مانند سندروم داون در کودک وجود دارد.


وی در ادامه گفت: بعد از باردار شدن انجام تست‌های غربالگری در سه ماهه اول و سه ماهه دوم ضرورت دارد.


زنهاری افزود: در هفته 12 تا 16 بارداری، علاوه بر تست‌های خون، آزمایشی به نام آمینیو سنتز صورت می‌گیرد که آب از کیسه آب گرفته می‌شود که از آن سلول‌های جنین را استخراج می‌کنند که مورد آزمایش قرار بگیرد و اگر بچه دچار ناهنجاری همچون سندرم داون، تریزومی18، و تریزومی13شده باشد، دستور سقط جنین برای او صادر می‌گردد.


وی در پایان گفت: انجام آ‌زمایش های خون، غربالگری و ‌آمینیو سنتز مکمل هم هستند و نشان دهنده این هستند که بچه دارای ناهنجاری است یا خیر، که اگر بچه سالم باشد حاملگی ادامه پیدا می‌کند، در غیر این صورت مجوز سقط جنین از پزشکی قانونی گرفته می‌شود.

 

 

 

 

 

منبع: باشگاه خبرنگاران

ارسال نظر شما

اولین نفری باشید که نظر میدهید
login captcha
1066
1133