833
با تقویت قدرت ذهنی کودک، او را برای چالش های آینده آماده کنید

با تقویت قدرت ذهنی کودک، او را برای چالش های آینده آماده کنید

1393/11/29 بازدید1968

کودکانی که از نظر ذهنی قوی هستند برای رویارویی با چالش های آینده آماده شده اند. آنها قادرند به شکل مولد با مشکلات مقابله کنند، از اشتباهاتشان به شکل موثر درس می گیرند و به شاییستگی با سختی ها رو در رو می شوند. یاری رساندن به کودکان برای تقویت ذهنی آنها را برای مواجهه با چالش های کوچک و بزرگ زندگی آماده می کند.

کودکانی که از نظر ذهنی قوی هستند تحت تاثیر فشار هیجانات عمل نمی کنند. آنها همچنین اهل لجبازی نیستند و رفتارشان با دیگران نامهربان نیست بلکه رشد و پرورش قدرت ذهنی کودکان به معنی انعطاف پذیری و کمک به کودکان برای به دست آوردن شجاعت و اعتماد به نفس کافی و رسیدن به حداکثر توانایی های بالقوه آنهاست.

کمک به کودکان برای رشد توانایی ذهنی نیازمند یک رویکرد سه جانبه است :

 

آموزش جایگزین کردن افکار منفی با افکاری که واقع بینانه تر هستند، کمک به آنها برای یادگیری کنترل هیجاناتشان تا هیجانات کنترل آنها را در دست نگیرد، و نشان دادن اینکه چگونه می توانند با توجه به شرایطی که دارند به شکل مولد رفتار کنند.

 

راهکارهای مختلف فرزندپروری، تکنیک های نظم و انظباط و ابزارهای آموزشی مختلفی وجود دارند که می توانند به کودک کمک کنند تا قوی تر رشد کند. در این مقاله 10 راهکار را برای کمک به شکل دهی توانایی ذهنی کودک مورد مطالعه قرار می دهیم :                           

 

مهارت های خاص را آموزش دهید 

 

نظم و انضباط نباید با تنبیه مترادف نیست بلکه به معنی آموزش است. به رفتارهای نادرست کودک به عنوان فرصتی برای آموزش مهارت های خاص نگاه کنید. مهارت هایی مانند توانایی حل مسئله، کنترل تکانه و خود انضباطی می توانند در این موقعیت ها به کودک آموخته شوند. این مهارت ها به کودک کمک خواهند کرد تا یاد بگیرد به صورت مولد رفتار کند. حتی زمانی که با بدخلقی، شرایط سخت و موانع دشوار رو در رو می شوند.

به کودک اجازه بدهید اشتباه کند 

 

به کودک اجازه بدهید تا با اشتباه کردن فرصت فراگیری درس های مهم زندگی را به دست بیاورد. به او یاد بدهید که این اشتباهات بخشی از روند یادگیری هستند و به همین علت نباید به خاطر انجام کار اشتباهی احساس شرمندگی یا خجالت زدگی کند. تا جایی که خطری کودک را تهدید نمی کند به او امکان تجربه عواقب طبیعی اشتباهاتش را بدهید و در مورد چگونگی جلوگیری از تکرار همان اشتباه در آینده با کودک حرف بزنید.

 

منفی بافی را کم رنگ کنید 

 

برای کودکان دشوار است که از نظر ذهنی احساس قدرت کنند در حالی که خودشان را با افکار منفی بمباران می کنند و یا پیش بینی می کنند که کارها همانطور که می خواهند پیش نخواهد رفت. به کودک یاد بدهید افکار منفی را در ذهنش خاموش و ساکت کند و کمی بیشتر واقع بین باشد. نگاه واقع بینانه به موانع دشوار زندگی هنوز هم به شکل خوشبینانه ای به کودکان کمک می کند تا بهترین عملکرد خودشان را داشته باشند.

 

به کودک کمک کنید با ترس هایش مواجه شود

اگر کودک از چیزهایی که ترسناک هستند دوری بکند، هیچ وقت فرصت به دست آوردن اعتماد به نفس در خصوص توانایی رویارویی با استرس را نخواهد داشت. حتی اگر کودک از تاریکی می ترسد یا از مواجهه با چیزهای جدید وحشت دارد، به او کمک کنید با ترس هایش مواجه شود. وقتی کودک با موفقیت با ترس هایش رو به رو شود، عزت نفس کافی را برای خروج از منطقه امن خود پیدا می کند و می توانند قویتر رشد کنند.

به کودک اجازه بدهید ناراحتی را احساس کند

ممکن است کمک به کودک زمانی که در حال تلاش است، وسوسه برانگیز باشد، نجات او از همه فشارها فقط باعث می شود کودک احساس ناتوانی کند. حتی اگر کودک از انجام تکالیف ریاضی خسته و ناامید شده است یا تلاش می کند به شکل کاملا مستقل بحثی را با دوستش به نتیجه برساند، به کودک فرصت دهید تا ناراحتی را تجربه کند و اجازه بدهید مشکلش را بدون مداخله شما حل کند. کسب موفقیت در یادگیری به ساخت توانایی ذهنی آنها کمک می کند و در نتیجه می توانند با احساسات و هیجاناتشان به شکل موثر رو در رو شوند.

بر ویژگی های سازنده تمرکز کنید

کودکان برای کسب توانایی تصمیم گیری سالم به یک راهنمای اخلاقی قوی نیاز دارند تا با کمک آن تصمیمات صحیح و سلامتی بگیرند. تلاش کنید تا ارزش ها را به تدریج به کودک القا کنید. فرصت هایی ترتیب دهید تا کودک بتواند از اهمیت ارزش هایی که به او آموزش می دهید، آگاه شود. برای مثال به جای اینکه به کودک یاد بدهید که باید به هر قیمتی برنده باشد، بر اهمیت صداقت و مهربانی تاکید کنید. کودکانی که ارزش هایشان را می شناسند حتی در صورت مخالفت دیگران با اعمال آنها، بیشتر موفق به تصمیم گیری های درست و سلامت می شوند.

قدرشناسی را به یک اولویت تبدیل کنید

قدرشناسی یک داروی شگفت انگیز برای عادات بدی مانند دلسوزی برای خود است که می تواند کودک را از کسب توان و قدرت ذهنی باز دارد. به کودک کمک کنید حتی در بدترین روزهایی که تجربه می کند هم قادر به دیدن چیزهای خوب اطرافش هم باشد. با کسب این توانایی کودک متوجه می شود چیزهای زیادی وجود دارند که می تواند به خاطر آنها شاکر باشد. قدرشناسی می تواند خلق و خوی کودک را بهبود ببخشد و مهارت حل مسئله فعال را تقویت کند.          

بر مسئولیت های فردی و شخصی تاکید کنید

 

شکل دهی و ساخت قدرت و توانایی ذهنی نیازمند پذیرش مسئولیت های شخصی است. اگر کودک مرتکب خطایی می شود یا رفتار نادرستی انجام می دهد به او فرصت بدهید تا در مورد اشتباهاتش توضیح بدهد و اگر کودک تلاش می کند دیگران را برای احساسات، رفتارها و افکارش مقصر بداند و سرزنش کند، او را تصحیح کنید.

 

مهارت های تنظیم هیجان را آموزش دهید

 

ساخت قدرت و توانایی ذهنی نیازمند این است که کودک کاملا نسبت به هیجاناتش آگاه باشد. البته این به معنی سرکوب احساسات آنها نیست بلکه باید به کودکان یاد بدهید تا با شیوه های صحیح با این احساسات مواجه شوند. به کودک یاد بدهید که چطور می تواند با هیجانات ناخوشایندی مانند خشم، ناراحتی و ترس مواجه شود. وقتی کودکان نسبت به احساساتشان آگاه می شوند و متوجه می شوند که چطور باید با آنها رو در رو شوند، بهتر می توانند برای رویارویی با چالش های آتی آماده شوند.

 

الگوی توانایی ذهنی باشید

 

به جای حرف زدن در مورد قدرت و توانایی ذهنی، سعی کنید به شکل عملی به کودک نشان دهید که از نظر ذهنی قوی هستید چون بهترین راه تشویق کودک برای رشد قدرت ذهنی اوست. با او در مورد اهداف شخصی خودتان حرف بزنید و به کودک نشان دهید که شما هم در جهت قوی تر شدن در حال حرکت و رشد هستید. پیشرفت شخصی و قدرت ذهنی را در زندگی خودتان به عنوان یک اولویت قرار دهید تا کودک با مشاهده شما از یک الگوی مناسب پیروی کند.

 

 

 

 

 

 

ارسال نظر شما

اولین نفری باشید که نظر میدهید
login captcha
1066
1133

پربازدیدترین ها