1242
ده نصیحت مادرانه برای قطع شیردهی توسط مادر

ده نصیحت مادرانه برای قطع شیردهی توسط مادر

1393/10/30 بازدید100608

 نی نی سایت: چه زمانی باید شیردهی را قطع کرد؟ قبل از قطع شیردهی چه نکاتی را باید رعایت کرد؟  اگر می خواهید کودکتان را از شیر بگیرید حتما این ۱۰ توصیه را بخوانید. 

  • آمادگی کودک

 قبل از شروع روند قطع شیردهی از آمادگی کودک اطمینان حاصل کنید. منظور از آماده بودن کودک، توانایی در دست گرفتن شیشه شیر یا فنجان است.

  • تغذیه با شیر دوشیده شده

تغذیه کودک با شیر دوشیده شده می تواند باعث از بین رفتن فشار در سینه مادر شود. برخی معتقدند با شروع خشک شدن شیر، طعم آن تغییر می کند تا کودک را برای زندگی بدون شیر مادر آماده کند.

  • عدم تحریک نوک سینه

  حرکت و اصطکاک را در محدوده نوک سینه محدود کنید. اصطکاک موجب تحریک نوک سینه برای تولید و ترشح شیر می شود.

  • تغییر جای خواب کودک

    اگر کودک شب ها کنار شما می خوابد، او را جای دیگری بخوابانید چون در غیر اینصورت شب ها برای مکیدن سینه تلاش خواهد کرد.

  • برنامه ریزی کنید

    قبل از اینکه برای قطع شیردهی تصمیم بگیرید، برای این کار برنامه ریزی کنید. در هفته های اول می توانید یک وعده شیر دوشیده شده و در هفته های بعدی دو وعده را حذف کنید تا زمانی که به یک وعده در روز برسید و در نهایت شیردهی را قطع کنید.

  • تغذیه با غذای جامد

  اجازه بدهید شیردهی روند طبیعی خودش را طی کند و برای قطع آن تلاش نکنید. زمانی که کودک بیشتر غذای جامد و مایعات دیگر را مصرف می کند، معمولا کمتر امکان دارد دوباره به سمت سینه شما برگردد و در نتیجه ذخیره شیر شما به طور طبیعی و بدون درد خشک خواهد شد.
 

  • ترفندهای جالب

 مقداری برگ کلم بشویید و خشک کنید و آنها را داخل سوتین و روی نوک سینه قرار دهید. ممکن است به نظر عجیب به نظر برسد اما کلم درد را کاهش می دهد.

  • گذاشتن وقت مناسب

   اگر کار می کنید و تصمیم دارید به طور ناگهانی شیردهی را قطع کنید، بهتر است دو روز اول را مرخصی بگیرید چون سینه های شما به شدت سفت شده و با تکان دادن بازوها احساس درد خواهید کرد.

  • داروی مسکن

 از داروهای مسکن بدون نسخه برای کاهش درد استفاده کنید.

  • عجله نکنید

 عجله نکنید چون هر چه این روند را آرام تر و کندتر انجام بدهید، درد کمتری احساس خواهید کرد.

مطمئنا مادران به دلایل مختلفی شیردهی را قطع می کنند. ممکن است کودک به اندازه کافی بزرگ شده باشد یا یک وجود عفونت باعث درد و التهاب زیادی برای مادر شده است که نمی تواند به شیردهی ادامه دهد. صرف نظر از دلیل قطع شیردهی و آشنایی با روش های انجام آن، باید بدانید که خیلی از مادران دیگر هم با این مسئله درگیر بوده اند. مشورت و صحبت کردن با آنها در مورد چالش های شیردهی مادر و شنیدن نقطه نظرات و راهکارهای این مادران برای قطع شیردهی می تواند به شما کمک کند. به خاطر داشته باشید که درد ناشی از قطع شیردهی تنها دو روز طول می کشد و بعد از آن فقط به کمی زمان نیاز دارید.

رویارویی با احساسات ناشی از قطع شیردهی

تا پیش از قطع شیردهی و حداقل برای 12 تا 18 ماه، زمان زیادی را نزدیک کودک گذرانده اید. صورت کودک اولین چیزی بود که صبح ها می دیدید. در طول روز شما منبع گرما، راحتی و تغذیه ی او بودید و شب ها درست تا قبل از بستن چشم هایش برای خواب، مشغول خوردن شیر شما می شده اما با قطع شیردهی مجبور هستید کودک را از سینه خودتان دور کنید. شاید تا پیش از قطع شیردهی متوجه اهمیت آن نشده باشید اما معمولا با قطع شیردهی احساسات مادر به او غلبه می کند. برای کنترل و مهار احساسات و هیجاناتتان می توانید از راهکارهای زیر استفاده کنید :

به خودتان یادآوری کنید که کار بزرگی انجام داده اید

مطمئن باشید که شما بیشتر از خیلی دیگر از مادران به فرزندتان شیر داده اید. حتی اگر این کار را فقط چند هفته هم انجام داده باشید، قدم بزرگی را برای تغذیه، ایمنی و سلامت کودک برداشته اید.

شیردهی برای همه مادران طبیعی نیست

همه مادران نمی توانند به سرعت شروع به شیردهی به کودک بکنند. بعضی از مادران ممکن است از اینکه تنها منبع تغذیه کودک باشند، به شدت احساس عدم استقلال می کنند. اگر برای قطع شیردهی دچار اضطراب و استرس هستید چون فقط دوست ندارید این کار را انجام دهید، می توانید پیش از قطع کامل شیردهی، شیرتان را بدوشید و در شیشه به کودک بدهید. با این شیوه کودک مواد مغذی داخل شیر شما را دریافت می کند.

قطع شیردهی را به صورت تدریجی انجام دهید

هیچ دلیلی برای قطع ناگهانی شیردهی وجود ندارد چون این کار نه تنها باعث دردفیزیکی در سینه ها بلکه موجب افزایش جدایی عاطفی و اضطراب خواهد شد. صرف نظر از سن کودک، شیردهی می تواند ادامه پیدا کند. روند قطع شیردهی را با حذف وعده شیر نیمروزی شروع کنید و کم کم وعده های صبحگاهی و شبانه را هم حذف کنید. گاهی اوقات بدون سعی و کمک شما، کودک از مکیدن سینه و شیر خوردن دست می کشد و همین مسئله شما را از نظر احساسی آرام تر می کند.
 

 

ارسال نظر شما

login captcha

ممنونم از راهنماییتون

سلام من الان 4 روزه که ازدخترم که 20 ماهه هست شیر رو گرفتم. خدا رو شکر زیاد اذیت نشد ولی خودم خیلی ناراحتم. انگار ازش دور شدم اون حس رو دارم. دوست دارم دوباره بهش شیر بدم. شبها که بیدار میشه بغلش میکنم بوش میکنم اصلا یه حالی هستم . دوستان شما هم اینطوری بودید. نکنه زود ازش شیر رو گرفتم. ای خداِ اخه داره دندان نیش در میاره. بچه م خیلی عصبی شده تازگی ها. کمک


من سر شیر دادن خیلی اذیت شدم چون سزارین بودم نمیتونستم درست بشینم و سینه هام به شدت زخم شدن طوری که وقتی بچم مک میزد فشارم میوفتاد دوماه اول شیرم کم بود و یکسره سینم تو دهنم دخترم بود به هر سختی بود گذشت تا ۳ماهگی بعلت رفلاکس دیگه سینه رو نگرفت هر روشی که بگید امتحان کردم ولی نگرفت منم شیر میدوشیدم با قطره چکان و قاشق و شیشه بهش میدادم چون شیرخشکم نمیخورد وخیلی سختی کشیدم تا۴ماهگی که فهمیدم آلرژی به پروتئن گاوی داره ودیگه به توصیه دکتر شیر ندادم الان دلم پر غصس میدونم مادرا همه درک میکنن‌چقد سخته که به بچت شیر ندی و طعنه و متلکای بقیه دردمو اضافه میکنه
@narg30#1

حساسیت به پروتیین گاوی چیزی نیست که. خیلی شایعه. منم تا ده ماهگیش رژیم پروتیین گاوی گرفتم تا بتونم به بچم شیر بدم. یکسالگی کاملا خوب شد

@narg301

منم تا حدودی شرایط شما رو دارم دخترم فقط 25 روز شیر خودمو خورد اونم خودش مک نمیزد شیرمو میدوشیدم و بهش میدادم خیییلی غصه خوردم... بعدشم دیگه شیر خشک خورد و الان دیگه همونم خییییلی کم میخوره نزدیک 11 ماهشه وزنش 7 کیلو و نیمه خیلی ناراحتم بخاطر وضعیتش☹️ بچه شما بعد از 4 ماه چی میخورد؟!!! وزن‌ چطوره؟!! 

سلام الان 28 روزه که دیگه به پسر دو سالم شیر نمیدم خدا رو شکر بچه اذیتم نکرد ولی خودم خیلی خیلی تحت فشار بودم و غصه خوردم فکر میکنم دارن بچه رو ازم میگیرن نمی دونید چند روز اول چقدر گریه میکردم خدارو شکر الان بهترم
سلام دوستان من پسرم دو سال و دو هفته اشه تا همین دو هفته پیش خیلی به شیرم وابسته بود به پیشنهاد دکتر با روش تدریجی شروع کردم هر هفته یک وعده رو قطع کردم و از وعده هایی شروع کردم که براش کم اهمیت تر بود خدا روشکر فعلا خوب داریم پیش میریم نکته جالب اینکه که از وابستگی شدیدش خیلی کم شده و موضوع داره عادی میشه براش امیدوارم براتون مفید باشه
دختر من بیست ماهشه یک ماهه از شیر گرفتمش ولی انقدر اخلاقش بد شده که حاضرم دویاره بدم بهش.شبها ده بار تا صبح بیدار میشه و گریه میکنه خیلی خستم کرده
منم باید پسرمو کم کماز شیر بگیرم این منوشدیدا دچار اضطراب کرده
من در 21 ماهگی دخترم رو از شیر گرفتم. الان 24 ماهه شه.ولی خیلی لاغر شده این موضوع عذابم میده.