1168
استان مرکزی رتبه اول کشور درترویج زایمان طبیعی

استان مرکزی رتبه اول کشور درترویج زایمان طبیعی

1393/10/13 بازدید194

 دکتر «حسین سرمدیان» روز شنبه در گفت و گو با ایرنا افزود: بر اساس تکالیف ابلاغی در گام ترویج زایمان طبیعی نظام تحول سلامت هر استان بایستی در هر فصل دو و نیم درصد از میزان عمل سزارین را کاهش دهد که استان مرکزی در این خصوص عملکرد بیش از دو برابر داشته است.


وی اظهار کرد: از نیمه اردیبهشت امسال تا نیمه آبان میزان زایمان طبیعی در هفت مرکز درمان تخصصی دولتی استان دو هزار و 873 مورد و سزارین یکهزار و 685 مورد بوده که عمل سزارین 36 و 9 دهم درصد کل زایمانها را شامل شده است.

معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی اراک بیان کرد: در شش ماه مشابه پارسال دوهزار و 395 مورد از کل زایمانها در مراکز درمان دولتی استان به شیوه طبیعی و دو هزار و 272 مورد سزارین بوده که 48 و 18 صدم درصد کل زایمانها با عمل سزارین بوده است.

دکتر سرمدیان توضیح داد: مقایسه آماری مذکور بیانگر کاهش 12 درصدی عمل سزارین در مراکز درمان تخصصی زنان استان در حوزه دولتی بوده درحالیکه بر اساس تکالیف بایستی این کاهش پنج درصدی باشد.

وی عنوان کرد: علاوه بر مراکز درمان دولتی زنان ، دانشگاه علوم پزشکی استان بسته خدمتی ترویج زایمان طبیعی را در مراکز تامین اجتماعی و بخش خصوصی نیز اجرایی کرده که با احتساب عملکرد این دو حوزه درصد کاهش سزارین در شش ماه امسال هفت درصد بوده که باز هم فراتر از تکالیف ابلاغی است.

وی اظهار کرد: در شش ماه نخست برنامه تحول نظام سلامت در مجموع هشت هزار و 982 تولد در استان مرکزی انجام شده که چهار هزار و 619 مورد آن به شیوه طبیعی و بقیه سزارین بوده است 

دکتر سرمدیان مجموع سزارین های استان مرکزی در مراکز دولتی و خصوصی در شش ماه پارسال را 55 و سه دهم درصد و با اجرای برنامه نظام سلامت 48 و نیم درصد اعلام کرد که موید کاهش هفت درصدی است.

وی اجرای دقیق ضوابط پرداخت مالی به متخصصان، بازدیدهای مکرر و برسی پرونده های سزارین با حضور یک عضو هیات علمی، برگزاری کمیته ترویج زایمان طبیعی در مراکز درمانی و مشاوره و ترغیب خانواده به مزایای زایمان طبیعی را از دلایل این موفقیت عنوان کرد.

برنامه نظام تحول سلامت از نیمه اردیبهشت امسال به عنوان یکی از مهمترین برنامه های تدبیر و امید در کشور کلید خورده که کاهش پرداخت بستری از جیب مردم، تامین دارو و تجهیزات پزشکی توسط بیمارستانها، اصلاح پرداخت های پزشکی، استقرار پزشک مقیم در بیمارستانها، بهبود هتلیگ بیمارستانی و ترویج زایمان طبیعی از جمله اقدامات اجرایی آن است.

ارسال نظر شما

اولین نفری باشید که نظر میدهید
login captcha
1066
1133