1188
عفونت های تنفسی و آسم از شایع ترین بیماری کودکان

عفونت های تنفسی و آسم از شایع ترین بیماری کودکان

1393/09/26 بازدید290

نی نی سایت به نقل از ایرنا: به گفته دکتر رضا شیاری در دهمین کنگره اورژانس ها و بیماری های شایع طب کودکان، عفونت های زمستانی از چالش برانگیزترین بیماریها در کودکان هستند. حوادثی که اطفال به آن دچار می شوند به دلیل عدم رعایت سیستم های ایمنی درمنزل و مراکز عمومی صورت می گیرد یا مسائلی که ناشی از مسومیت و تصادف است نیز از موارد شایع به شمار می آید.

این فوق تخصص روماتولوژی کودکان گفت: در حیطه روماتیسم اطفال و دردهای عضلانی و همچنین التهاب مفصل که به دلایل متعدد از قبیل عفونت های ویروسی و گاهی در زمینه ژنتیکی قابل انتقال است.

به گفته وی در زمینه بیماری های اعصاب، با تشنج کودکان مواجه هستیم که می تواند همراه با تب یا بدون تب در کودکان بروز کند.

شیاری اضافه کرد: بیماری های دستگاه گوارش و چاقی در کودکان از بیماری هایی است که نیاز به ارزیابی و بررسی دارد .

وی اظهار کرد:بیماری های ریوی و آسم بسیار شایع است که در فصل سرما به آن مبتلا می شوند و این موضوع بستگی به این دارد که کودکان در سنین مختلف کودکی واکسن های مورد نیاز را دریافت کرده اند یا نه.

شیاری افزود :سنین قبل از مدرسه به دلیل تکامل سسیستم ایمنی عفونتها بیشتر اتفاق می افتد. سیستم ایمنی به دو صورت تقویت می شود یکی از طریق مصنوعی است که توسط واکسن صورت می گیرد و دیگری به صورت طبیعی است که به علت ابتلا به بیماری های مختلف صورت می گیرد.

وی ادامه داد: ابتلا به برخی بیماریها باعث تقویت سیستم ایمنی می شود. یک سری بیماری ها هم مثل برونشیت ها، کروپ، اوریون و آنفلوانزا به صورت متداول صورت می گیرد. برخی از این عفونت ها به صورت خود به خود بهبود می یابند و برخی نیز نیاز به مداخله دارویی دارند، برخی هم در بدن می مانند و می توانند بعدها برای فرد مشکل ساز شود. 

این فوق تخصص روماتولوژی کودکان اضافه کرد :کمبود نقص ایمنی در کودکان را به دو دسته طبقه بندی کرد،یک دسته به علت مادرزادی اتفاق می افتد و یک دسته اکتسابی است. بیماری هایی که به صورت مادرزادی است به صورت ژنتیکی به فرد انتقال پیدا می کند.

وی ادامه داد:این نقص ایمنی در سیستمی است که پادتن تولید می کند و یک گروه از بیماریها که سلولهای دفاعی را تحت تاثیر قرار می دهند و گروه دیگر مربوط به قسمتهای دیگر سیستم ایمنی بدن است.

دهمین کنگره اورژانسها و بیماریهای شایع طب کودکان در روزهای 25 تا 28 آذر در تالار قائم بیمارستان مفید در حال برگزاری است.

ارسال نظر شما

اولین نفری باشید که نظر میدهید
login captcha