833
مادران باردار؛ از این خوشمزه‌های مقوی غافل نشوید

مادران باردار؛ از این خوشمزه‌های مقوی غافل نشوید

1393/09/11 بازدید15352

  اگر قصد دارید صاحب فرزند شوید رعایت یک رژیم غذایی متعادل و مناسب بسیار حائز اهمیت است. پزشکان می گویند زنان باردار باید یک رژیم غذایی متعادل داشته باشند که اندکی بیشتر مواد غذایی داشته باشد تا نیازهای جنین را برآورده کند.


پزشکان توصیه می کنند زنان باردار باید حدود ۳۰۰ کالری بیشتر در روز غذا بخورند که به معنی فقط یک وعده اضافی است اما اگر از این بیشتر شود مادر را در معرض ابتلا به چاقی، دیابت و فشار خون بالا قرار می دهد و در چاق شدن نوزاد نیز موثر است.


سرسفره خانم‎های باردار، چی می‌گذرد؟

مهمترین غذاها برای یک زن باردار عبارتند از:

- پروتئین ها: شامل تخم مرغ، گوشت، ماهی، شیر و فرآورده های لبنی

- کربوهیدرات ها که فیبر و انرژی را تامین می کنند البته از مصرف آرد و شکر تصفیه شده باید خودداری شود و جای آن را غلات سبوس دار و میوه ها بگیرند.

- چربی ها: شامل اسید چربDHA و سایر اسیدهای چرب ضروری که برای رشد مغز جنس جنین حیاتی هستند. بنابراین تخم کتان، گردو، لوبیا، روغن زیتون و دانه سویا باید به رژیم غذایی مادران باردار افزوده شود.

- آهن: مصرف سبزیجات برگ پهن و سایر مواد غذایی حاوی آهن مثل توت ها، تمشک، لوبیا، آناناس، کشمش، خرما و مواد خوراکی حیوانی برای تامین آهن بدن مادر ضروری است.

- مصرف ویتامینC نیز جذب آهن را در بدن مادر پس از صرف غذا بالا می برد و توصیه می شود.

- کلسیم: برای کمک به رشد استخوان ها، دندان ها و فعالیت های حیاتی بدن جنین، مصرف کلسیم برای مادر در زمان بارداری ضروری است.
 
 
 
منبع : مردم سالاری

ارسال نظر شما

login captcha
سلام منم هفته چهارم بارداری هستم همه چی می خورم به خاطر نی نی ام اخه دلم می خواد بچم حسابی خوشکل و قوی بشه
سلام منم نمیتونم بخورم ولی خیلی توجه نمیکنم و هرچیزی که برای جنینم مفیده البته به اندازه میخورم شما هم حتما بخور
من اصلاً نمی تونم از غذاهای پروتئینی که گفتید استفاده کنم مخصوصاً تخم مرغ نفرت انگیزه برام حتی وقتی نزدیک خوردن وعده های غذایی میشه عصبی میشم نمیتونم غذا بخورم... می ترسم این حالت روم بمونه الان تو هفته چهاردهمم نمی دونم تاکی ادامه داره این حالتم می ترسم چون دوقلو باردارم مشکل ساز بشه برام....