787
چه نام هایی در ایران محبوب هستند

چه نام هایی در ایران محبوب هستند

1393/08/24 بازدید25679

انتخاب اسم فرزند دغدغه ای است که بسیاری از افراد حتی قبل از تاهل و تشکیل خانواده به آن فکر کرده اند. حال این دغدغه با تشکیل خانواده شکل دیگری پیدا می کند زیرا که دیگر به تنهایی نباید روی این موضوع فکر کرد و باید همسر خود را نیز درگیر کرد.

موضوع انتخاب نام فرزند زمانی جدی تر می شود که زوج در انتظار فرزند هستند در این زمان آن ها اسم های متفاوتی را انتخاب می کنند و مورد بررسی قرار می دهند و منتظر می مانند که جنسیت فرزند آن ها مشخص شود تا اتنخاب های خود را تنها به یک جنسیت محدود کنند.

 

برای آسان تر شدن این انتخاب سازمان ثبت احوال ایران لیستی از اسامی ایرانی و مذهبی را تهیه کرده است که والدین باید مطابق بر این لیست نام فرزند خود را انتخاب کنند. از همین رو نی نی سایت هم بخشی را آماده کرده که به والدین کمک می کند تا راحتر اسم فرزند خود را انتخاب کنند.

در همین راستا شاید بد نباشد تا مروری داشته باشیم بر اسم های پر مخاطبی که در سال های گذشته والدین ایرانی برای فرزندان خود برگزیده اند.

بر اساس آمار سازمان ثبت احوال ایران، در سال ۱۳۹۲، نام های فاطمه، زهرا، نازنین زهرا، یسنا، زینب، ریحانه، فاطمه زهرا، ستایش، هستی و ثنا به ترتیب پر مخاطب ترین نام های دختر در بین والدین ایرانی بودند. محبوبترین نام های پسر نیز به ترتیب امیر علی، امیر حسین، ابوالفضل، محمد طاها، محمد، علی، امیر محمد، محمد مهدی، مهدی و امیر عباس بوده اند.

به طور معمول سازمان ثبت احوال هر سال بعد از پایان سال هجری خورشیدی فراوانی نام ها را اعلام می کند، از اینرو برای دانستن نام های محبوب در سال ۱۳۹۳ باید تا سال ۹۴ منتظر ماند.

گزارش سازمان ثبت احوال ایران نشان می دهد که در سال ۱۳۹۱ اسم های فاطمه، زهرا، نازنین زهرا، زینب، یسنا، ریحانه،‌هستی، ستایش، ثنا و مریم جز ۱۰ اسم دختر پر مخاطب بوده اند و اسامی امیر علی، ابولفضل، امیر جسین، محمد طاها، محمد، علی،‌امیر محمد، حسین، مهدی و محمد مهدی جز ۱۰ اسم پسر پر طرفدار در ایران در سال ۹۱ بوده است.

همچنین در گزارش سال ۹۰ سازمان ثبت احوال آمده است که پر مخاطب ترین اسامی دختر اسم های فاطمه، زهرا، ستایش، نازنین زهرا، زینب، هستی، ریحانه، مریم، یسنا و نرگس بوده است و ۱۰ اسم پر مخاطب پسر در این سال نیز به ترتیب امیر علی، ابولفضل، امیر حسین، علی، محمد، امیر محمد، محمد طاها، مهدی، حسین و محمد مهدی بوده است.

 

 

ارسال نظر شما

login captcha
منم اسم پسرمو محمدحسن میزارم
من که اسم پسرمو میخوام بزارم فرهام
اسم دخترم بهاره به نظرتون اسم بچه بعدی رو که دختر هست چی بزارم؟
اسم سلیقه است اما باید نیکو و بامعنی باشه نه فقط خوش آهنگ!!! وقتی مادر امام زمان به همسری امام حسن عسگری درآمد ایشون نام "نجمه"یهنی "ستاره" رو انتخاب کرد ... ( و مثلا نگفت حتما باید اسم فاطمه یا زهرا باشه!!) مهم مفهوم و معنای اسم است . نه ایرانی بودن و عرب بودن! این تعصب احمقانه است . ما خیلی از اسمها و کلمات عربی داریم (حتی وارد قران هم شده) که ایرانی بوده! از اون طرف واقعا تعجب میکنم از افرادی که بدنبال اسم ایرانی هستن و اسمهای عبری و... میذارن فکر میکنن که اسم ایرانی است !! تازه بماند که چقدر مفهوم اسمهای منتخب زشته!!مثل ماتینا، هورام، ... آتنا وای این که فاجعه است .آتنا اسم یه الهه یونانه که اوضاع و احوالش داغونه!! چرا اسم یه دختر ایرانی باید آتنا باشه ؟؟ آخه تحقیق هم نمیکنید !!!
ایرانی هستیم و باید اسم ایرانی داشته باشیم.به امامان و پیامبران ارادت دارم.بهتره به جای گداشتن اسم عربی روی بچه هامون،انسان بودن رو بهش.ن یاد بدیم.چه علی ها و محمد ها و زهرا ها رو همه مون اطرافمون داریم که از لحاظ رفتار و کردار اصلا شباهتی به الگوشون ندارن.به نظر همه احترام قایلم
بحث بی نتیجه ی اسم ایرانی و عربی!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! مگه شهید نداریم به اسم هوشنگ و چنگیز و کوروش؟؟؟؟ مگه دزد نداریم به اسم هوشنگ و چنگیز و کوروش؟؟؟؟؟ اول از همه تربیت مهمه. گذاشتن نام نیکو بر فرزند هم جزو حقوق فرزند بر پدرمادر. متاسفانه الان همه دنبال اینن که یه اسم جدید از خودشون بسازن!تهشم بگن ایرانی اصیله!بذارن رو بچه بیچاره بدون این که به معنیش فکر کنن. تو اسمای مذهبی هم همینو داریم.میذارن ستیا میگن لقب حضرت معصومه درصورتی که همچین چیزی نیست! فقط حواستون باشه اون دنیا ازتون میپرسن چرا این اسم رو رو بچتون گذاشتید.... یکی از آشناهای ما اسم پسرشو گذاشته بود (بووووووق)(اسمو نمیگم چون دعوا میشه سرش!!!) این بچه وحشتناک بازیگوش بود و دوران بچگیش هم همش گریه میکرد. مادرش خواب دید تو خواب بهش میگن اسم بچت رو بذار مهدی،آروم میشه. این کارو کردم،باورتون نمیشه این بچه انگار از این رو به اون رو شد.سر به راه و با ادب. نتیجه حرفام:برتر بودن اسامی ائمه درش هیچ شکی ی ی ی ی ی نیست. به نظر من این اسامی جزو اونهایی هستن که عربی و ایرانی هم ندارن.به اعتقاد ما مسلمونا وابستس.این اسامی بهترتر هستن. کسی اسم دیگه هم گذاشت خیلی عالی. خدا کمکمون کنه بچه های سالم و صالح تربیت کنیم که برای دین و مملکتشون مفید باشن
باسلام میگن هر اسمی ک گذاشته بشه روز قیامت صاحب اسم دستتو میگیره وشفاعتش میکنه وپشت سر اون راه میره این بمعنی نیس کساییکه اسم ایمه رو میزارن دیگه تربیتو بیخیال میشن ان شالله هم اسامی خوب میزاریم وهم از اهلبیت کمک میخوایم ک تو این راه خطیر مددمون کنن... درضمن چطور ادما وقتی ب مشکل یر میخورن میرن درخونه واهلیت واونا رو صدا میکنن... نذر امام علی حضرت زهرا وامام حسین وحضرت ابولفضل میکنن موقع اسم گذاشتن ک میشه اینا عربیه پس همون وقتام برین در خونه داریوش وکورش و بزنید دیگه...با اینکه قبول دارم کورش وبعضی اسامی ایرانی قشنگه اما مامیخوایم ب این نامگذاریا اسم ایمه توخونه وجامعمون پررنگ باشه وان شالله دست بچه هامونو بگیرن اگه بچه ها روبا ایمه اشنا کرد واز فضایل اونا براشون تعریف کرد مطمین باشید هیچوقت ب تغییر اسم رو نمیارن...بلکه ب نامشون هم افتخار خواهند کرد.
ترانه جان چه حرفای عجیبی زدین
من یک اسم پارسی برای پسر عزیزم انتخاب کردم و خدا رو شکر خیلی راضی هستم به نظر من اسم کاملا سلیقه ای هست و نمیشه انتظار داشت همه انسان ها مثل هم فکر کنن
چرا شروع کردین به دعوا کردن این آمار درسته بخاطر این که اکثریت دو اسم برای بچه هاشون انتخاب می کنند مثلاً‌ فاطمه هدی؛ فاطمه صبا،‌ فاطمه محیا یا محمدصدرا،‌ یا محمدمانی ثبت هم این فاطمه ها میره جزو آمار فاطمه دیگه اسمهای ائمه هیچ وقت قدیمی نمیشن