2109
از کی غذا دادن به کودک را شروع کنم؟

از کی غذا دادن به کودک را شروع کنم؟

2 هفته پیش بازدید12194

از کی غذا دادن به کودک را شروع کنم؟

از کی غذا دادن به کودک را شروع کنم؟

غذا دادن به کودک فرآیند مهمیه که نیاز به توجه و رعایت نکات خاصی داره. در زیر توضیحاتی درباره غذا دادن به کودکان دلبندمان ارائه شده که توصیه میکنیم مطالعه کنین:

- آغاز تغذیه کامل:

غذا دادن به کودک معمولاً از حدود 6 ماهگی آغاز میشه، اما هر کودک ممکنه در زمان متفاوتی آمادگی لازم برای مصرف غذا از خود نشون بده. قبل از آغاز تغذیه کودک، بهتره با پزشک مشورت کنین.

- انتخاب مواد غذایی مناسب:

در آغاز غذا دادن به کودک، معمولاً از غذاهای نرم و پوره‌ای باید استفاده کرد. می‌تونین از موادی مانند آرد برنج، آرد جو، پوره میوه‌ها و سبزیجات شروع کنین. طعم و مزه غذاها را به تدریج تغییر بدین و مواد غذایی متنوع‏تری رو به غذاها اضافه کنین تا طعم دلچسب‌تری برای کودکتون داشته باشه.

- رعایت اصول بهداشتی:

هنگام غذا دادن به کودک، باید به اصول بهداشتی دقت کنین. دستتون رو قبل از تماس با غذاها بشورین. از وسایل تمیز و مخصوص کودکان برای تغذیه استفاده کنین و غذاها رو در دمای مناسب نگهدارین.

- در نظر گرفتن آلرژی‌ها:

در صورتی که در خانواده‌تون سابقه آلرژی وجود داره، بهتره قبل از شروع به غذا دادن با پزشک در مورد مواد غذایی مستعد آلرژی و زمان مناسب برای شروع به کودک مشورت کنین.

غذا دادن به کودک رو با چه غذاهایی آغاز کنیم؟

اگه می‌خواین غذا دادن به کودک رو شروع کنین بهتره از غذاهای زیر استفاده بشه:

  1. پوره میوه‌ها: میوه‌های نرم و رسیده مانند آلو، هلو، موز و انگور رو میشه پوره کرد و به کودک داد. البته بهتره از مقدار کم شروع کنین و کم کم حجم غذا رو افزایش بدین.  
  2. پوره سبزیجات: سبزیجات نرم که دارای ترکیبات مغذی هستن مانند هویج، کدو، کاهو و اسفناج رو میشه پخت و پوره کرد. عموما کودکان از این غذاها استقبال میکنن. بهتره به تدریج حجم سبزیجات رو افزایش بدین.  
  3. آرد برنج و آرد جو: می تونید از آردهای برنج و جو استفاده کنین تا غذاهای پوره‌ای تهیه کنین. می‌تونین آردها رو با شیر مادر یا شیر پاستوریزه مخلوط کرده و با حرارت کم بپزین تا غلظت مناسبی بدست بیاد.
  4. بیسکویت  مخصوص بچه‌ها: بیسکویت‌هایی که برای کودکان تولید میشن و دارای قسمت‌های نرم هستن، می‌تونن یک گزینه مناسب در آغاز غذا خوردن کودکان باشن.

حتماً قبل از معرفی هر نوع غذای جدیدی به کودک، اون رو تست کنین و واکنش آلرژیک فرزندتون رو ببینین.

 

زمان غذا دادن به کودک:

زمان غذا دادن به کودک بهتره با توجه به روال روزانه و نیازهای غذایی اون تنظیم بشه. در زیر چند نکته درباره زمان‌بندی غذا دادن به کودکان آورده شده که بهتره بخونین:

  • شیر مادر یا خشک: در شش ماه اول زندگی کودک، تغذیه اصلی اون از طریق شیر مادر یا خشک هست. در این دوره، کودکان باید هر بار که نشونه‌های گرسنگی و خواب آلودگی رو نشون می‌دن، شیر بخورن. تعداد و زمان تغذیه در طول روز بستگی به نیازهای کودک شما داره، اما به طور معمول 8 تا 12 بار تغذیه در 24 ساعت رو باید در نظر بگیرین.
  • وعده‌های غذایی: پس از شش ماهگی، کودک میتونه غذاهای دیگه رو آروم آروم بخوره. بهتر هست وعده‌های غذایی رو در طول روز بین سه تا پنج بار تقسیم کنین و به کودکتون بدید. می‌تونین با یک وعده غذای در روز شروع کرده و به تدریج سوپ‌ها، پوره‌ها و غذاهای نرم رو اضافه کنین.
  • زمان‌های مشخص برای غذا خوردن: تعیین زمان‌های مشخص برای غذا خوردن می‌تونه به کودک شما کمک کنه تا با روال تغذیه آشنا بشه. سعی کنین همیشه در یک محیط آرام و آرامش بخش به کودک خود غذا بدین.
  • توجه به نشانه‌های گرسنگی و سیری: توجه به نشانه‌های گرسنگی و سیری کودک می‌تونه بهترین راهنما برای زمان‌بندی غذا دادن به کودک باشه. زمانی که کودک گرسنه هست و نشانه‌هایی مثل خواب‌آلودگی داره باید به اون غذا بدین.

 

به طور کلی در نظر داشته باشین که غذا دادن به کودک روال مشخصی نداره و در هر کودک با توجه به عادات اون می‌تونه متفاوت باشه. بهتره که غذا دادن به کودک رو با حجم کم شروع کنین و کم کم وعده‌های غذایی رو افزایش بدین. بهترین زمان برای شروع غذای کمکی بعد از 6 ماهگی کودکتون میتونه باشه.
منبع

nutrition/infantandtoddlernutrition

 

 

 

 

منبع : از کی غذا دادن به کودک را شروع کنم؟

ارسال نظر شما

اولین نفری باشید که نظر میدهید
login captcha

پربازدیدترین ها