2109
مسافرت رفتن در بارداری

مسافرت رفتن در بارداری

1402/06/05 بازدید24225

مسافرت رفتن در بارداری

مسافرت در بارداری باید چگونه باشه؟

امروزه مردم بیشتر از قبل به مکان‌های مختلف سفر می‌کنن. بهترین زمان برای مسافرت در بارداری بین هفته‌های 14 تا 28 یعنی سه ماهه دوم بارداریه. در این مدت، حالت تهوع صبحگاهی پشت سر گذاشته شده، خواب آلودگی از بین رفته، احتمال سقط جنین کاهش یافته و بارداری از نظر روانی لذت بخش شده. به همین دلیل همه شرایط برای مسافرت و گشت و گذار مناسبه.

کسانی که دچار خونریزی در بارداری ‌هستن و دکتر به اون‌ها توصیه کرده که حداقل تحرک رو داشته باشن، خانوم‌هایی که در معرض خطر زایمان زودرس یا سقط جنین ‌هستن، طبیعتا نمی‌تونن مسافرت در بارداری رو تجربه کنن. مطمئناً بارداری فرآیندی نیست که سفر و آزادی عمل شما رو کاملاً محدود ‌کنه.

 

سفر با ماشین در دوران بارداری

هیچ الزامی برای محدود کردن مسافرت در بارداری با ماشین وجود ‌نداره، اما نکته‌ای که در اینجا باید مورد توجه قرار بگیره اطمینان از راحتی شماست.

در اینجا مواردی درباره مسافرت در بارداری با ماشین وجود ‌داره که باید به ‌اون‌ها توجه کنین؛

 • یکی از مشکلات رایج اما طبیعی در مسافرت در بارداری تکرر ادراره. بنابراین، مثانه خود رو در هر توقفی خالی کنین. به طور کلی نگه داشتن ادرار برای مدت طولانی می‌تونه راه رو برای عفونت‌های دستگاه ادراری هموار ‌کنه.
 • الگوی غذا خوردن در سفر تغییر می‌‌کنه و ممکنه نتونین خیلی خوب غذا بخورین. با این حال، فراموش نکنین که گرسنه بودن به این معنیه که کودک شما نیز گرسنگی می‌کشه. بنابراین مراقب باشین که یک وعده غذایی رو از دست ندین. همراه داشتن غذاهایی با مواد مناسب مفیده. «کم آبی» یعنی کم آبی بدن، شرایط بسیار مضری برای بارداریه. مراقب باشین که مایعات زیادی بنوشین به خصوص در روزهای تابستان.
 • در سه ماه اول، ممکنه در طول سفر به دلیل حالت تهوع، دچار استفراغ بشین. برای جلوگیری از این مشکل می‌تونین قبل از سفر از داروهای ضد تهوع توصیه شده توسط پزشک استفاده کنین.
 • نشستن طولانی مدت در ماشین بر گردش خون در پاهای شما تأثیر می‌ذاره و می‌تونه باعث تورم در پاها و مچ پا بشه؛ به همین دلیل باید در یک سفر طولانی هر 1.5-2 ساعت یکبار استراحت کنین، پیاده روی سبک داشته باشین و گردش خون خود رو افزایش بدین.
 • رانندگی در دوران بارداری تا ماه‌های آخر اشکالی ‌نداره. با این حال، رانندگی می‌تونه کودک شما رو در معرض خطر قرار بده. از آنجایی که شکم شما بزرگتر شده و به فرمان بسیار نزدیکه در صورت تصادف، فرمان بیشتر به شکم شما برخورد می‌‌کنه.
 • چه در صندلی راننده یا سرنشین باشین، صندلی خود رو به جلو، عقب یا بالا و پایین تنظیم کنین تا حالت نشستن ایمن و راحت داشته باشین.
 • مهم نیست که چه وسیله نقلیه‌ای باشه، در طول سفرها باید حتما از «کمربند ایمنی» استفاده کنین.

مسافرت و بارداری.

سفر هوایی

مسافرت در بارداری با هواپیما مشکلی ایجاد نمی‌کنن؛ زیرا فشار کابین ‌اون‌ها تنظیم می‌شه. با این حال، بیان شده که ممکنه مشکلاتی به دلیل کاهش اکسیژن در ارتفاعات بالا وجود داشته باشه. سفرهای هوایی تا هفته سی و ششم بارداری در مواردی که فاکتورهای پرخطر مانند خونریزی، دیابت، فشار خون، بارداری چند قلو یا زایمان زودرس وجود نداشته باشه، فوق العاده ایمنه. این در حالیه که پس از هفته سی و ششم بارداری، بسیاری از شرکت‌های هواپیمایی زنان باردار رو در هواپیماهای خود نمی‌پذیرن. دلیل این امر خطراتی نیست که ممکنه برای مادر یا نوزاد ایجاد بشه، بلکه به این دلیله که شرکت هواپیمایی نمی‌خوان به دلیل زایمان احتمالی در هواپیما ریسک ‌کنن.

مسافرت در بارداری.

در اینجا مواردی درباره مسافرت در بارداری با هواپیما وجود ‌داره که باید به ‌اون‌ها توجه کنین؛

 • برای اینکه هنگام سوار شدن به هواپیما مشکلی نداشته باشین و حتی پرواز رو از دست ندین، بهتره با پزشک معالج خود مشورت کنین و یک نامه از او (برای بی‌خطر بودن مسافرت با هواپیما) دریافت کنین و در تمام مدت اون رو همراه داشته باشین.
 • نشستن طولانی مدت در یک موقعیت ناخوشایند در طول سفر با هواپیما در دوران بارداری، خطر لخته داخل عروقی و واریس رو افزایش می‌ده. پوشیدن جوراب‌های فشاری مخصوص در طول پرواز از گردش خون در پاهای شما پشتیبانی کرده و از تورم رگ‌ها جلوگیری می‌‌کنه.
 • اگر صندلی کناری شما خالیه یا اگر می‌تونین دو صندلی خالی در کنار هم در هواپیما پیدا کرده و پاهای خود رو دراز کنین.
 • فشار کابین بر روی هواپیما نیز می‌تونه باعث تورم در پاهای شما بشه. با درآوردن کفش‌هاتون می‌تونین احساس بهتری داشته باشین. اگرچه در طول پیاده روی راحت و سالم نیست، اما پوشیدن دمپایی یا کفش راحت در طول پرواز به آرامش شما کمک می‌‌کنه.
منبع:
eserdag.com
منبع : مسافرت رفتن در بارداری

ارسال نظر شما

اولین نفری باشید که نظر میدهید
login captcha

پربازدیدترین ها