2109
راهکار افزایش شیر مادر

راهکار افزایش شیر مادر

1402/04/27 بازدید23603

راهکار افزایش شیر مادر

برای افزایش شیر مادر چه کار کنیم؟

یه سری از راه‌های عمومی و طبیعی برای افزایش شیر مادر که اغلب توسط مادرانی مثل تو مورد توجه قرار می‌گیره، عبارتند از:

1* استراحت و تغذیه مناسب: استراحت کافی و تغذیه سالم باعث افزایش شیر مادر می شه. تو باید برای استراحت و خواب زمان کافی در نظر بگیری و باید یادت باشه که غذای مناسب و غنی از ترکیبات مغذی مصرف کنی.

2* افزایش شیر مادر با هیدراتاسیون مناسب: باید به خوبی آب بنوشی و مطمئن باشی که بدنت آب کافی داشته باشه (به اندازه‌ی کافی و کمی بیشتر). میزان تولید شیر به مقدار آبی که می‌نوشی وابسته است و اهمیت زیادی داره.

3* تغذیه خوب: مصرف غذاهایی مثل جوانه‌ها، انواع دانه‌ها، سبزیجات و میوه‌ها که مغذی و غنی از ویتامین‌ها و مواد معدنی هستند، به تولید و کیفیت و افزایش شیر مادر کمک می‌کنه.

4* استفاده از ماساژ سینه: استفاده از ماساژ سینه، باعث افزایش شیر مادر می‌شه. می‌تونی قبل از شیردهی، سینه‌ات رو با حرکات ملایم ماساژ بدی یا از حوله گرم برای افزایش جریان شیر استفاده کنی.

5* شیردهی مکرر: شیردهی مکرر به نوزادت کمک می‌کنه تا شیر بیشتری تولید بشه.

6* استفاده از پمپ شیر: استفاده از پمپ شیر می‌تونه به افزایش شیر مادر کمک کنه. با استفاده از پمپ شیر، میتونی شیر رو از سینه‌های خودت بیرون کشیده و نگهداری کنی. این فعالیت می‌تونه باعث تولید بیشتر شیر بشه.

7* استرس کم: استرس و فشار ذهنی ممکنه تولید شیر را کاهش بده. بنابراین، تلاش کن استرس رو کاهش بدی و روش‌های مدیریت استرس مثل(مدیتیشن، تمرینات آرامش و استراحت منظم) رو در فعالیت روزمره خودت داشته باشی.

اهمیت افزایش شیر مادر برای نوزاد

افزایش شیر مادر برای فرزندت اهمیت زیادی داره؛ چرا که شیر به عنوان بهترین و کامل‌ترین منبع تغذیه برای اون به شمار می‌ره. در ادامه به موارد مهم نیاز نوزاد به شیر مادر اشاره شده:

1* تغذیه کامل: شیرِ تو شامل تمام عناصر غذایی مورد نیاز نوزاده. این شیر حاوی پروتئین، چربی، کربوهیدرات، ویتامین‌ها، مواد معدنی و آب هست که به نوزادت در رشد و توسعه صحیح بدنش کمک می‌کنه.

2* سازگاری بالا: شیر یک مادر به طور طبیعی و بهینه تنظیم شده. این شیر با گوارش نوزاد بهترین سازگاری را داره و می‌تونه مشکلات مربوط به حساسیت یا آلرژی را کاهش بده.

3* محافظت از سلامتی: شیر مادر حاوی مواد مغذی و آنتی‌بادی‌های مهمی هست که نوزاد رو در مقابل عفونت‌ها و بیماری‌ها مقاوم می‌کنه. این آنتی‌بادی‌ها به عنوان سیستم ایمنی طبیعی از بدن مادر به نوزاد منتقل می‌شه و اون رو در مقابل عفونت‌ها و بیماری‌ها محافظت می‌کنه.

4* تقویت ارتباط مادر و کودک: شیردهی نه تنها نیازهای فیزیکی نوزادت رو برطرف می‌کنه، بلکه ارتباط عاطفی بین تو و کودکت رو هم تقویت می‌کنه. این فرایند نزدیکی و لمس پوست به پوست، به نوزادت احساس امنیت و آرامش می‌ده و ارتباط عمیقی بین تو و کودکت می سازه.

افزایش شیر مادر.

5* سازگاری هضمی: شیر تو دارای آنزیم‌ها و فاکتورهایی هست که به هضم و جذب مواد مغذی موجود در گوارش نوزاد کمک می‌کنه. این سازگاری هضمی باعث کاهش مشکلات هضمی نوزادن می‌شه، مثل گاز و اسهال.

6* حفظ وزن سالم: شیر مادر به نوزاد کمک می‌کنه وزن سالمش رو حفظ بکنه. این شیر بر اساس نیازهای رشد نوزاد تنظیم می‌شه و مقدار واقعی نیازهای اون رو تأمین می‌کنه، بنابراین از افزایش وزن زیاد یا کم در نوزادان جلوگیری می‌کنه.

با توجه به اینکه هر نوزاد و مادری ممکنه شرایط متفاوتی داشته باشن، در صورت بروز مشکل در تولید شیر، بهتره که با پزشک یا متخصص شیردهی مشورت کنی تا راهکارهای خاصی رو برای بهبود تولید شیر دریافت کنی.

نکات مهم درباره میزان شیر مورد نیاز شیرخواران

1* تغذیه تمام شیر: نوزادان باید در 6 ماه اول از تغذیه تمام شیر پیروی کنن، چون شیر مادر به عنوان منبع غذایی کامل و کافی برای شیرخواران به حساب می‌آد. در این مدت، شیرخواران نباید از غذاهای جامد استفاده کنن و تغذیه تمام شیر رو باید در برنامه روزانه اون‌ها درنظر گرفت.

نوزاد شیرخوار.

2* افزایش تغذیه: شیرخواران نیاز دارن تا در طول روز به صورت مکرر شیر مادر رو مصرف کنن. در ابتدا ممکنه که نوزاد شما تنها هر 2 یا 3 ساعت یکبار به شیر شما نیاز داشته باشه؛ اما با گذر زمان و رشد نوزاد نیاز به شیر مادر بیشتر میشه.

3* شیر بر پایه تقاضا: بهتره به شیرخواران بر پایه تقاضاشون شیر بدین، یعنی بر پایه بیشترین میزان شیری که نوزاد نیاز داره. با توجه به اینکه نیاز شیرخوارها در طول روز ممکنه متغیر باشه، این روش به نوزاد اجازه می‌ده تا مقدار مناسب شیر مورد نیازش رو بر اساس اشتهای خودش مصرف کنه.

4* نشانگرهای رشد: نشانگرهای رشد نوزاد می‌تونه به شما کمک کنه تا مطمئن بشید که شیرخوارها در طول روز، به مقدار کافی شیر می‌خورن.

منبع:
lansinoh.com

منبع : راهکار افزایش شیر مادر

ارسال نظر شما

اولین نفری باشید که نظر میدهید
login captcha

پربازدیدترین ها

زایمان در بالگرد ارتش!

نوشته

1 هفته پیش
|
17030 بازدید

نی نی کست شش

نوشته

1 هفته پیش
|
16263 بازدید

آشنایی با درمان خانگی سردرد قاعدگی

نوشته

3 هفته پیش
|
10174 بازدید

نی نی کست هفت

نوشته

2 روز پیش
|
3629 بازدید