2109
چه غذا‌هایی باعث سردرد می‌شوند؟

چه غذا‌هایی باعث سردرد می‌شوند؟

5 روز پیش بازدید281

برخی از سردرد‌ها ناشی از اتفاقاتی است که در زندگی روزمره رخ می‌دهد. محرک‌ها می‌توانند شامل عادات خواب، وضعیت بدنی، استرس و رژیم غذایی باشند. اگر مکرر دچار سردرد می‌شوید می‌توانید سبک زندگی خود را تنظیم کنید تا از محرک‌های شناخته شده سردرد خود جلوگیری کنید. این ممکن است شامل حذف غذا‌های سردرد از رژیم غذایی شما باشد. کارشناسان معتقدند سردرد‌های مرتبط با غذا تنها حدود 20 درصد از کل سردرد‌ها را تشکیل می‌دهند. تصور می‌شود غذا‌های زیر در این موارد به سردرد کمک می‌کنند:

 الکل:

اگر تا به حال چند نوشیدنی بیش از حد مصرف کرده‌اید احتمالاً روز بعد سردرد را تجربه کرده‌اید. افراد مبتلا به سردرد‌های مکرر یا میگرن ممکن است مدت کوتاهی پس از نوشیدن مشروب دچار سردرد شوند یا به عنوان بخشی از خماری روز بعد دچار سردرد تأخیری شوند.

 شکلات:

این دومین محرک شایع میگرن پس از الکل است. شکلات حاوی انتقال دهنده عصبی بتا فنیل‌اتیلامین است. این می‌تواند محرک سردرد باشد به خصوص در افرادی که میگرن می‌گیرند. با این حال متخصصان مطمئن نیستند که آیا خود شکلات باعث سردرد می‌شود یا اینکه میل به شکلات نشانه‌ای است که قبل از سردرد یا میگرن ظاهر می‌شود.

 غذا‌های حاوی مونوسدیم گلوتامات (MSG):

بسیاری از افرادی که دچار سردرد می‌شوند گزارش می‌دهند که این طعم دهنده غذا به آن‌ها سردرد می‌دهد. با این حال هیچ مطالعه‌ای هرگز این گزارش‌ها را تأیید نکرده است. تحقیقات بیشتری مورد نیاز است.

غذا‌ها و نوشیدنی‌های حاوی کافئین:

کافئین ممکن است به سردرد آسیب برساند یا به سردرد کمک کند. اگر از قبل سردرد دارید نوشیدن کمی کافئین ممکن است به کاهش علائم شما کمک کند. در طول بسیاری از سردرد‌ها رگ‌های خونی اطراف سر شما متورم می‌شوند. کافئین این رگ‌های خونی را منقبض می‌کند و درد شما را کاهش می‌دهد. با این حال اگر به طور منظم کافئین می‌نوشید و سپس آن را متوقف می‌کنید ممکن است بدن شما چندین روز یا حتی هفته‌ها طول بکشد تا دوباره تنظیم شود. یکی از علائم اصلی ترک کافئین سردرد است. رگ‌های خونی داخل و اطراف سر شما وقتی متورم می‌شوند که دیگر به طور منظم توسط کافئین منقبض نمی‌شوند.

 گوشت‌های فرآوری شده:

گوشت‌های فرآوری شده مانند سالامی و بیکن معمولاً حاوی نیترات هستند. این یک محرک شناخته شده برای سردرد است. از بین آن دسته از افرادی که دارو‌های قلبی حاوی نیترات مصرف می‌کنند 10 درصد آن‌ها به دلیل سردرد‌هایی که می‌تواند ایجاد کند متوقف می‌شوند. حتی در مقادیر کم نیترات‌ها می‌توانند باعث سردرد شوند.

 پنیر:

تیرامین یک ماده شیمیایی است که در تجزیه طبیعی برخی غذا‌ها تولید می‌شود. این یک محرک بالقوه سردرد است. در مقادیر بیشتری در غذا‌های تخمیر شده و غذا‌های قدیمی یافت می‌شود. این شامل پنیر‌ها به ویژه پنیر‌های قدیمی مانند چدار قدیمی و پارمزان می‌شود.

 

چگونه محرک‌های سردرد خود را شناسایی کنیم؟

یادداشت روزانه سردرد می‌تواند مفید باشد. این یک لیست ساده از موارد زیر است:

 • زمانی که سردرد شما ایجاد شد
 • چقدر طول کشید
 • محرک‌های احتمالی
 • شدت سردرد

یادداشت روزانه سردرد می‌تواند مفید باشد. این یک لیست ساده از موارد زیر است:

 • زمانی که سردرد شما ایجاد شد
 • چقدر طول کشید
 • محرک‌های احتمالی
 • شدت سردرد
 • چه چیزی کمک کرد اگر چیزی باشد

اگر مطمئن نیستید که یک غذا باعث سردرد شما می‌شود سعی کنید مصرف آن غذا را به مدت 4 هفته محدود کنید. سپس با استفاده از دفتر خاطرات خود برای ردیابی سردرد خود متوجه شوید که آیا سردرد شما بهبود می‌یابد یا خیر. اگر بعد از 4 هفته تغییری ایجاد نشد ممکن است غذا محرک سردرد نباشد. اگر باردار هستید کارشناسان توصیه نمی‌کنند که رژیم غذایی خود را محدود کنید. آن‌ها همچنین امتحان این روش را برای کودکان یا نوجوانان توصیه نمی‌کنند.

برای رژیم غذایی سردرد چه نکاتی را رعایت کنیم؟

نحوه غذا خوردن علاوه بر آنچه می‌خورید می‌تواند بر سردرد نیز تأثیر بگذارد. نکات زیر می‌تواند به شما در جلوگیری از سردرد به طور کلی کمک کند:

 •  وعده‌های غذایی را حذف نکنید
 •  حتماً هر روز صبحانه بخورید
 •  سبزیجات فراوان بخورید
 •  یک رژیم غذایی به طور کلی متعادل داشته باشید
 •  مصرف غذا‌های فرآوری شده را محدود کنید

سایر نکات مربوط به سبک زندگی برای عاری از سردرد

 سعی کنید خوب بخوابید:

کارشناسان توصیه می‌کنند سعی کنید هر روز در ساعت مشخصی از خواب بیدار شوید و بخوابید. از پرخوابی یا کم خوابی خودداری کنید.

 فعال بمانید:

چند بار در هفته حداقل نیم ساعت ورزش کنید.

 استرس خود را محدود کنید:

به دنبال راه‌هایی برای حل و فصل مسالمت‌آمیز مناقشات باشید. اطمینان حاصل کنید که هر روز زمانی را برای بی‌نیازی و استراحت اختصاص دهید. به عنوان مثال می‌توان به تنفس عمیق یا گوش دادن به موسیقی آرامش بخش اشاره کرد.

 توصیه‌های پزشک خود را دنبال کنید:

اگر سردرد‌های مزمن یا میگرن دارید پزشک ممکن است به شما دارو‌های تجویزی، مکمل‌ها یا توصیه‌هایی درباره شیوه زندگی بدهد. برای جلوگیری از سردرد برنامه درمانی پیشنهادی پزشک را دنبال کنید.

 

منبع:

www.onhealth.com

ارسال نظر شما

اولین نفری باشید که نظر میدهید
login captcha