2271
6 علامت پس از زایمان که نباید از آن‌ها غافل شوید

6 علامت پس از زایمان که نباید از آن‌ها غافل شوید

2 هفته پیش بازدید4422

 خونریزی بعد زایمان:

خونریزی واژینال پس از زایمان یک علامت شایع پس از زایمان طبیعی یا سزارین است. زمانی که رحم پس از زایمان جفت یا به دلیل پارگی در رحم، واژن یا دهانه رحم نتواند به درستی منقبض شود این وضعیت می‌تواند به خونریزی پس از زایمان تبدیل شود و بنابراین باعث خونریزی شدید می‌شود. اگر این خونریزی شدید پس از یک یا دو هفته پس از زایمان اتفاق می‌افتد ممکن است به دلیل باقی ماندن قطعات جفت در رحم شما باشد. این همچنین شما را در معرض خطر خونریزی پس از زایمان قرار می‌دهد و نباید از آن غافل شد. اگر متوجه این علامت شدید سریعاً با پزشک تماس بگیرید. برخی از عوارض خونریزی پس از زایمان ممکن است شامل کم خونی، شوک یا حتی مرگ باشد. هر اتفاقی بیفتدو متوجه این خونریزی شدید یا لخته شدن خونریزی پس از زایمان بزرگتر از 50p می‌شوید.

 تب پس از زایمان:

تب بعد از زایمان غیر طبیعی است و بنابراین نباید بیخیال آن شوید. تب نفاس می‌تواند نشانه سپسیس باشد. سپسیس یک وضعیت پزشکی است که در آن عفونت از یک قسمت از بدن که بیشتر اوقات محل ورود باکتری به کل بدن است پخش می‌شود و در نتیجه باعث تب بسیار بالا می‌شود. این مورد به دلیل تکنیک آسپتیک ضعیفی است که در هنگام زایمان از طریق واژن یا در حین ایجاد و بخیه زدن برش ایجاد شده در حین زایمان سزارین استفاده می‌شود. اطمینان حاصل کنید که پس از مشاهده تب پس از زایمان که بیش از 48 ساعت پس از تجویز دارو‌های خانگی توصیه شده است به پزشک خود اطلاع دهید.

 

 یبوست و هموروئید:

این دو علامت در زنان باردار و پس از زایمان رایج است و می‌تواند در نتیجه فشاری باشد که کودک به ورید‌های زیر شکم وارد می‌کند. اکثر پزشکان پیشنهاد می‌کنند که رژیم غذایی بعد از بارداری را به غذا‌های غنی از فیبر و مایعات ارتقا دهید که می‌تواند باعث حرکت بهتر روده و کاهش تورم این سیاهرگ‌ها شود. پزشک شما ممکن است اسپری‌ها و پماد‌های بدون نسخه و استفاده از کمپرس سرد را توصیه کند که می‌تواند به کاهش ناراحتی شما کمک کند.

 

 درد شکم:

این وضعیتی است که اغلب نادر نامیده می‌شود و بیشتر به عنوان سندرم HELLP شناخته می‌شود. این سندرم ممکن است در دوران بارداری ایجاد شود و در تمام دوران بارداری و احتمالاً تا یک یا دو هفته پس از زایمان ادامه یابد. تحقیقات نشان می‌دهد که HELLP می‌تواند تهدید‌کننده زندگی باشد زیرا بر کبد و توانایی لخته شدن خون شما تأثیر می‌گذارد. برخی از علائم عبارتند از:

  • سردرد
  • درد شدید در قسمت بالای معده شما


 علائم عفونت:

عفونت رحم می‌تواند در نتیجه حفظ جفت باشد. به طور طبیعی 20 دقیقه پس از زایمان جفت از واژن خارج می‌شود. هنگامی که این اتفاق می‌افتد و برخی از قطعات جفت در رحم باقی می‌مانند می‌تواند منجر به عفونت شود. علائم عفونت رحم پس از زایمان ممکن است شامل: ترشحات بدبو، رحم متورم و حساس و افزایش سریع تعداد گلبول‌های سفید خون باشد، همچنین عفونت کیسه آمنیوتیک به ویژه در حین زایمان می‌تواند منجر به عفونت بعد از زایمان شود. برش ایجاد شده در طول سزارین می‌تواند منجر به عفونت رحم شود. علائم عفونت رحم بعد از سزارین ممکن است شامل چرک قرمز در ناحیه برش باشد و اگر توسط پرسنل مراقبت‌های بهداشتی آموزش دیده رسیدگی نشود ممکن است منجر به عوارض بعد از سزارین مانند اندومیومتریت شود.

 افسردگی پس از زایمان:

افسردگی پس از تولد در اکثر زنان دو هفته یا چند ماه پس از زایمان مشاهده می‌شود. علائم افسردگی پس از زایمان ممکن است شامل: احساس ناامیدی شدید و تغییرات در سطوح هورمونی باشد.

سایر علائم هشدار دهنده پس از زایمان شامل چه چیز‌هایی هستند؟

  • درد شدید حین رابطه جنسی بعد از زایمان
  • سردرد شدید که ممکن است نشان دهنده پره اکلامپسی باشد یعنی فشار خون بالا ناشی از بارداری
  • ناحیه قرمز حساس روی سینه که نشان دهنده ورم پستان است
  • بی اختیاری ادرار و مدفوع
  • مسدود شدن مجاری شیر که ممکن است باعث تورم یا قرمز شدن سینه‌ها و دردناک شدن سینه شود
  • ادرار دردناک
  • علائم کشش و بسیاری از علائم دیگر که باعث ناراحتی بعد از زایمان می‌شود

 

معاینه پس از زایمان چه اهمیتی دارد؟

به عنوان خانمی که به تازگی مادر شده است توصیه‌های پزشک خود را برای معاینه مداوم پس از زایمان تا چند ماه پس از زایمان نادیده نگیرید.

 

منبع:

flo.health

ارسال نظر شما

اولین نفری باشید که نظر میدهید
login captcha
2312

پربازدیدترین ها

۸ مزیت جوان بودن والدین

ترجمه

4 روز پیش
|
26794 بازدید

آیا پسر‌ها پریود می‌شوند؟

ترجمه

2 هفته پیش
|
8612 بازدید

رابطه جنسی پس از تولد نوزاد

ترجمه

3 هفته پیش
|
24816 بازدید

درمان‌های غیر دارویی برای میگرن

ترجمه

1 هفته پیش
|
3831 بازدید