2109
نارسایی قلبی در کودکان

نارسایی قلبی در کودکان

1 ماه پیش بازدید4306

نارسایی قلبی که نارسایی احتقانی قلب نیز نامیده می‌شود وضعیتی است که در آن قلب نمی‌تواند خون کافی را برای رفع نیازهای اندام‌های بدن پمپ کند. قلب همچنان پمپاژ می‌کند اما نه به اندازه یک قلب سالم. معمولاً نارسایی قلبی نشان‌دهنده یک بیماری پیش رونده و زمینه‌ای است.

علل نارسایی قلبی در کودکان چیست؟

نارسایی قلبی اغلب در کودکانی با نقایص مادرزادی قلبی رخ می‌دهد. سایر مشکلات پزشکی که می‌توانند باعث نارسایی قلبی شوند شامل موارد زیر است اما به آنها محدود نمی‌شود:

- بزرگ شدن قلب

- بیماری دریچه قلب

- آریتمی‌های قلبی (ضربان نامنظم قلب)

- بیماری مزمن ریوی

- کم خونی (این در کودکان غیر معمول است)

- عفونت ویروسی

- فشار خون بالا

- خونریزی

- تیروئید بیش فعال

- عوارض جانبی دارو به ویژه عوارض ناشی از برخی داروهای شیمی درمانی

نارسایی قلبی چگونه بر بدن تأثیر می‌گذارد؟

نارسایی قلبی می‌تواند سمت راست قلب، سمت چپ قلب یا هر دو طرف را تحت تأثیر قرار دهد. هنگامی که سمت راست قلب شروع به عملکرد کمتری می‌کند نمی‌تواند خون زیادی را به جلو در رگ‌های ریه پمپ کند. به دلیل احتقان در سمت راست قلب جریان خون شروع به برگشت به داخل رگ‌ها می‌کند. در نهایت تورم در پا، مچ پا، ساق پا، پلک‌ها و شکم به دلیل احتباس مایعات مشاهده می‌شود.

نارسایی قلبی در کودکان چه علائمی دارد؟

موارد زیر شایع ترین علائم نارسایی قلبی است. با این حال هر کودکی ممکن است علائم مجزایی را تجربه کند. علائم ممکن است شامل موارد زیر باشد:

- تنفس غیر عادی سریع

- تنگی نفس یا تنفس سخت

- خستگی

- حالت تهوع

- به خواب رفتن هنگام غذا خوردن

- کمبود اشتها معمولاً به دلیل احتباس مایعات است

- سرفه و احتقان در ریه‌ها

- عرق کردن هنگام تغذیه، بازی یا ورزش

- مشکلات تنفسی با فعالیت به ویژه هنگام تغذیه، راه رفتن یا بالا رفتن از پله‌ها

شدت بیماری و علائم بستگی به این دارد که چقدر ظرفیت پمپاژ قلب تحت تأثیر قرار گرفته است. علائم نارسایی قلبی ممکن است شبیه سایر شرایط یا مشکلات پزشکی باشد. همیشه برای تشخیص با ارائه دهنده مراقبت‌های بهداشتی فرزند خود مشورت کنید.

 

تشخیص نارسایی قلبی در کودکان چطور ممکن است؟

پزشک فرزند شما یک تاریخچه پزشکی کامل و معاینه فیزیکی انجام می‌دهد و در مورد اشتهای کودک، الگوهای تنفس و سطح انرژی کودک سوال می‌پرسد. سایر اقدامات تشخیصی نارسایی قلبی ممکن است شامل موارد زیر باشد:

- اشعه ایکس قفسه سینه:

یک آزمایش تشخیصی که از پرتوهای نامرئی اشعه ایکس برای تولید تصاویری از بافت‌های داخلی، استخوان‌ها و اندام‌های روی فیلم استفاده می‌کند.

- اکوکاردیوگرام (اکو):

آزمایشی غیرتهاجمی که از امواج صوتی برای ارزیابی حرکت حفره‌ها و دریچه‌های قلب استفاده می‌کند. امواج صوتی اکو تصویری را روی مانیتور ایجاد می‌کنند که مبدل اولتراسوند از قلب عبور می‌کند.

- کاتتریزاسیون قلبی (کات):

یک آزمایش تهاجمی که یک کاتتر کوچک را از کشاله ران یا بازو به قلب وارد می‌کند. این اجازه می‌دهد تا فشارهای مختلف داخل قلب را در تشخیص نارسایی قلبی کمک کند. علاوه بر این ممکن است نمونه برداری از بافت قلب به منظور تعیین علت زمینه‌ای نارسایی قلبی انجام شود.

درمان نارسایی قلبی در کودکان امکان پذیر است؟

درمان اختصاصی نارسایی قلبی توسط ارائه دهنده مراقبت‌های بهداشتی فرزند شما بر اساس موارد زیر تعیین می‌شود:

- سن، سلامت کلی و سابقه پزشکی فرزند شما

- وسعت بیماری

- تحمل فرزند شما برای داروها

- انتظارات برای دوره بیماری

اگر نارسایی قلبی ناشی از نقص قلبی مادرزادی (موجود در هنگام تولد) یا مشکل قلبی اکتسابی مانند بیماری دریچه روماتیسمی باشد ترمیم ممکن است ضروری باشد. داروها یا ضربان سازها اغلب در ابتدا برای درمان نارسایی قلبی مفید هستند. در نهایت داروها ممکن است اثربخشی خود را از دست بدهند و بسیاری از نقایص مادرزادی قلب نیاز به ترمیم جراحی دارند. همچنین ممکن است از داروها بعد از جراحی برای بهبود عملکرد قلب در طول دوره بهبودی استفاده شود. داروها و ضربان سازهایی که معمولاً برای درمان نارسایی قلبی در کودکان تجویز می‌شوند ممکن است شامل موارد زیر باشند:

-دیگوکسین:

دارویی که می‌تواند به ضربان قلب قوی‌تر با ریتم منظم کمک‌کند

-دیورتیک:

به کلیه‌ها کمک می‌کند تا مایعات اضافی را از بدن خارج کنند.

- دیورتیک‌های ذخیره کننده پتاسیم:

به بدن کمک می‌کند پتاسیم را حفظ کند و یک ماده معدنی مهم و الکترولیت که اغلب در هنگام مصرف دیورتیک‌ها از بین می‌رود.

نتیجه‌گیری:

دستگاه درمانی از نوع خاصی از ضربان ساز استفاده می‌کند که به طور همزمان در دو طرف قلب اثر می‌گذارد تا انقباضات را هماهنگ کرده و توانایی پمپاژ را بهبود بخشد.

 

منبع: www.chop.edu

ارسال نظر شما

اولین نفری باشید که نظر میدهید
login captcha