2109
12 روش برای تشویق کودکان به کتاب خواندن

12 روش برای تشویق کودکان به کتاب خواندن

1400/03/22 بازدید3225

برای کودکان آسان تر است که وقتی از خواندن لذت می برند مهارت خواندن را بیاموزند. آنها بیشتر تمرین می کنند و انگیزه بیشتری برای پذیرش چالش های مطالعه دارند. این نکات را برای ترغیب کودک خود به مطالعه امتحان کنید و امیدوارم که عشق به مطالعه را تقویت کنید.

1- کتاب را بارها و بارها بخوانید.

کودک خود را به خواندن کتاب های آشنا ترغیب کنید. اگر فرزند شما می خواهد همان کتاب را برای صدمین بار از کتابخانه خارج کند خیلی خوب است. بازخوانی به سرعت و دقت در ساخت کمک می کند. این می تواند در ایجاد اعتماد به نفس برای کودکانی که متفاوت یاد می گیرند و فکر می کنند کمک کند.

2- خواندن را واقعی کنید:

می توانید به دنبال فعالیت های بعدی باشید که داستان ها را زنده می کند. اگر کتاب به بادبادک ها اشاره می کند از کودک خود بخواهید که فعالیت های سرگرم کننده مربوط به بادبادک ها را مانند نحوه ساخت بادبادک انجام دهد. فعالیت های عملی مانند این می تواند بچه ها را درگیر موضوع کند.

3- همیشه همراهتان یک کتاب داشته باشید:

هر زمان که می دانید فرزند شما باید در مطب پزشک یا هر جای دیگر منتظر بمانید یک کتاب یا مجله مناسب کودکان را به همراه داشته باشید. داستان ها می توانند کودک شما را مشغول کنند و این تجربه نشان خواهد داد که شما همیشه می توانید برای خواندن در زمان مناسب باشید.

4- خواندن را به یک فعالیت اوقات فراغت تبدیل کنید:

سعی کنید از جایزه دادن تلویزیون و خواندن مجازات خودداری کنید. به کودک خود یادآوری کنید که علاوه بر کتاب چیزهای سرگرم کننده ای نیز برای خواندن وجود دارد. با گذراندن اوقات فراغت به جای تماشای تلویزیون و سپس صحبت در مورد اینکه چرا از آن لذت برده اید، برای فرزند خود الگوی خوبی قرار دهید.

5- برایش وقت بگذارید:

وقتی کودک شما کلمه ای ناآشنا را به زبان می آورد وقت زیادی برای انجام آن بگذارید و این تلاش را ستایش کنید. با اشتباهات به عنوان فرصتی برای بهبود رفتار کنید. تصور کنید کودک شما به عنوان لیست گوش دادن را اشتباه می خواند. سعی کنید جمله را با هم بخوانید و بپرسید کدام کلمه معنی بیشتری دارد. به شباهت های دو کلمه و اهمیت توجه به هجای آخر اشاره کنید.

6- کتاب ها را در سطح مناسب انتخاب کنید:

به کودک خود کمک کنید کتابهایی را پیدا کند که خیلی سخت یا خیلی آسان نباشند. بچه ها وقتی کتاب را در سطح مناسب می خوانند ، تجربه خواندن بهتری دارند. می توانید با خواندن چند صفحه برای فرزندتان گزینه های خود را بررسی کنید. اگر کودک شما با خواندن کلمات یا بازگویی داستان مشکل دارد کتاب دیگری را امتحان کنید.

7- برای هم کتاب بخوانید:

در طول داستان به نوبت با صدای بلند بخوانید. وقتی کودک شما به عنوان خواننده رشد می کند، به تدریج می توانید کمتر بخوانید و اجازه دهید کودک بیشتر اوقات پیش قدم شود. اگر بچه های کوچکتری نیز دارید بزرگتر خود را تشویق کنید مسئولیت خواندن برای آنها را به عهده بگیرد.

8- به روابط بین کلمات اشاره کنید:

هر وقت می توانید در مورد کلمات صحبت کنید. توضیح دهید که چگونه کلمات مرتبط  معنایی مشابه دارند.

9- کتاب های خاص انتخاب کنید:

کودکانی که در خواندن مشکل دارند ممکن است سعی کنند از آن اجتناب کنند زیرا این امر باعث احساس اضطراب یا ناامیدی در آنها می شود. سعی کنید با خواندن آن احساس مثبتی در اطراف خواندن ایجاد کنید. برای کودک خود کارت کتابخانه تهیه کنید یا فقط برای شما دو نفر زمان مطالعه ویژه ای تعیین کنید. کتاب هدیه یا پاداش دهید.

10- خواندن را خلاقانه کنید:

فعالیت های خواندن را تغییر دهید تا به نقاط قوت کودک خود بازی کنید. اگر کودک شما عاشق نقاشی یا ساخت است با هم یک کتاب بسازید. کاغذ را بریزید و منگنه کنید تا شبیه کتاب شود. با هم کار کنید تا جملات را در هر صفحه بنویسید و از فرزندتان بخواهید تصاویر یا تصاویر اضافه کند. سپس آن را با صدای بلند بخوانید.

11- اجازه دهید فرزندتان انتخاب کند:

بعضی از بچه ها کتاب های غیر داستانی را ترجیح می دهند. برخی فقط رمان های خیالی یا گرافیکی را دوست دارند. یا شاید کودک شما کتابهای صوتی یا خواندن چیزهای آنلاین را ترجیح می دهد. نکته مهم تمرین خواندن است مهم نیست که کجا و چگونه اتفاق بیفتد.

12- به دنبال یک سری کتاب باشید:

درباره کتابهای مشهور مورد علاقه فرزندتان از یک کتابدار یا معلم بخواهید که پیشنهادهایی ارائه دهد. خواندن یک سری کتاب ها به بچه ها کمک می کند تا با لحن  شخصیت ها و مضامین آشنا شوند. این آشنایی می تواند درک کتابهای بعدی این مجموعه را آسان کند.

 

منبع: www.understood.org

ارسال نظر شما

login captcha

سلام روز خوش ممنونم از راه کار های خوبتون

1873
2103

پربازدیدترین ها