1478
درباره تستوسترون چه می‌دانید؟

درباره تستوسترون چه می‌دانید؟

2 هفته پیش بازدید1147

هورمون تستوسترون به دلیل خشونت در مردان، دخیل در رسوایی های ورزشی، مرتبط با قدرت جنسی، مورد نظر فدائیان ورزشگاه و به عنوان دارویی مقوی برای پیری شناخته می شود. اما چند نفر از ما واقعاً می فهمیم که تستوسترون چیست و چه کاری انجام می دهد و چرا مهم است؟ سطح تستوسترون در مردان حدود ده برابر بیشتر از زنان است. گرچه عملکردهای مهمی در زنان دارد، اما نقش آن کاملاً متفاوت است. بنابراین این مقاله نی‌ نی سایت، به تستوسترون در مردان می پردازد.

تستوسترون چه قدر فراگیر میشود؟

تستوسترون مهمترین هورمون جنسی مردانه (آندروژن) است. این برای عملکرد طبیعی تولید مثل و جنسی مورد نیاز است. هورمون ها پیام رسان های شیمیایی هستند که توسط غدد ساخته می شوند و در خون حمل می شوند تا بر روی اندام های مختلف تأثیر بگذارند. این هورمون خاص برای تغییرات جسمی که در دوران بلوغ مردان اتفاق می افتد، مانند ایجاد آلت تناسلی و بیضه ها و ویژگی های معمول مردان بزرگسال مانند موهای صورت و بدن مهم است.

تستوسترون همچنین در سلولهای بیضه برای ایجاد اسپرم عمل می کند. این برای سلامتی کلی مهم است. تستوسترون به رشد استخوان ها و عضلات کمک می کند و بر خلق و خوی، میل جنسی و جنبه های خاصی از توانایی ذهنی تأثیر می گذارد.  این هورمون از مراحل اولیه زندگی جنینی تا پیری در بدن وجود دارد. در اولین مرحله رشد به جنین کمک می کند تا هم بدن مرد و هم "مغز مرد" رشد کند (تفاوت های جنسیتی یا "تغییر شکل جنسی" در مغز انسان وجود دارد). در سن 20 تا 30 سالگی بالاترین سطح وجود دارد. با افزایش سن مردان هر سال سطح تستوسترون حدود 1 تا 2 درصد کاهش می یابد. اگرچه تحقیقات اخیر نشان می دهد این مسئله در مورد همه مردان با افزایش سن صادق نیست. به نظر می رسد بخش عمده ای از افت سطح تستوسترون در مردان مسن به دلیل بیماری های مزمن ، مانند چاقی و دیابت است.

 

میزان تولید تستوستروم در بدن کم است یا زیاد؟

تستوسترون کم معمولاً به دلیل اختلال ژنتیکی (مانند سندرم کلاینفلتر ، شایع ترین اختلال کروموزومی در مردان که منجر به عملکرد ضعیف بیضه می شود) یا آسیب به بیضه ها یا در موارد نادر کمبود برخی هورمون های مکمل ساخته شده توسط مغز ایجاد می شود. تصور می شود که از هر 200 مرد زیر 60 سال یک نفر و از هر 10 مرد مسن حدود یک نفر ممکن است سطح تستوسترون کم داشته باشد.  اما تعداد دقیق آنها مشخص نیست. سطح پایین تستوسترون در سنین مختلف تأثیرات گوناگونی دارد. در پسران و نوجوانان جوان به این معنی است که بیضه ها و آلت تناسلی به درستی رشد نمی کنند و رشد ضعیفی در عضلات و موهای صورت و شرم وجود دارد.

پسران با سطح پایین هورمون ممکن است بلندتر از همسالان خود باشند و صدای آنها عمیق نشود.  تحقیقات نشان می دهد که مردان با تستوسترون پایین ممکن است بیشتر در معرض بیماری های مزمن مانند سکته مغزی و بیماری های قلبی باشند. مردان مسن که دارای تستوسترون کم هستند نیز استخوان هایشان نازک است و این باعث می شود در معرض شکستگی قرار بگیرند. تستوسترون زیاد نیز می تواند مشکلاتی ایجاد کند. اگرچه افراد این هورمون را با پرخاشگری مرتبط می دانند اما زیر نظر گرفته نشده است. در عوض، تحقیقات نشان داده است که سطح تستوسترون با صفات کاملاً متفاوتی مانند مراقبت و همدلی همراه است.

مدت زمان ماندگاری توستوستروم چه قدر است؟

ماندگاری بیشتر در مردان دارای سطح تستوسترون در حد متوسط ​​است نه خیلی زیاد و نه خیلی کم و تحقیقات اخیر این ایده را تأیید می کند که بهتر است از مصرف زیاد تستوسترون جلوگیری شود. برای مردان با تشخیص بالینی از سطح پایین تستوسترون درمانی می تواند مقدار هورمون موجود در خون آنها را به حالت عادی برگرداند و سلامتی را بازیابی و حفظ کند. در پسران می تواند رشد جنسی را بازگرداند.  اما در مردان با سطح تستوسترون طبیعی، مصرف مکمل های هورمونی مناسب نیست و می تواند مشکلاتی ایجاد کند.

مصرف تستوسترون می تواند منجر به کاهش اندازه بیضه ها شود و باعث کاهش یا توقف تولید اسپرم شود. هنگامی که مرد مصرف تستوسترون را متوقف کرد ممکن است ماهها طول بکشد تا به حالت طبیعی برگردد. برخی اختلاف نظرها در مورد مطالعات نشان می دهد که مردان مسن که تستوسترون مصرف می کنند خطر ابتلا به بیماری های قلبی عروقی را افزایش می دهند.

 

منبع: theconversation.com

ارسال نظر شما

اولین نفری باشید که نظر میدهید
login captcha
1784
1873

پربازدیدترین ها