2092
آیا چربی بدن از زنان در مقابل بیماری قلبی محافظت می کند؟

آیا چربی بدن از زنان در مقابل بیماری قلبی محافظت می کند؟

1400/01/11 بازدید1030

مطالعات قبلی نشان داده بودند که هم در زنان و هم در مردان، حجم عضلانی بیشتر با خطر کمتر مرگ و میر ناشی از بیماری قلبی عروقی مرتبط است.

به گزارش خبرنگار مهر به نقل از مدیکال نیوز تودی، محققان ادعا می‌کنند که در زنان، ایجاد توده عضلانی ممکن است مهمتر از کاهش وزن برای سلامت قلب و عروق باشد.

مطالعه جدید توسط محققان دانشگاه کالیفرنیا نشان می‌دهد که تمرکز زنان برای حفظ یا افزایش توده عضلانی بیش از از دست دادن چربی است.

در این مطالعه، داده‌های ترکیب بدنی نظرسنجی سلامت ملی از سال ۱۹۹۹ تا ۲۰۰۴ و داده‌های مربوط به نرخ مرگ و میر ناشی از بیماری قلبی عروقی از سال ۱۹۹۹ تا ۲۰۱۴ مورد بررسی قرار گرفت. داده‌ها مربوط به ۵۶۲۷ زن و ۵۸۳۶ مرد در رده سنی بالای ۲۰ سال بود.

داده‌ها نشان داد در هر دو جنسیت، میزان بالاتر چربی با افزایش مرگ و میر ناشی از بیماری قبلی عروقی، بدون در نظر گرفتن توده عضلانی، ارتباط دارد.

با این حال، پس از در نظرگرفتن سایر عوامل مؤثر بر مرگ و میر ناشی از بیماری قلبی عروقی، رابطه بین چربی بدن و خطر مرگ ناشی از بیماری قبلی عروقی در زنان کاملاً تغییر کرد.

محققان دریافتند که زنان با چربی بدنی بالا و توده عضلانی بیشتر در مقایسه با زنانی که توده عضلانی کم و چربی بدن کمی دارند، ۴۲ درصد کمتر در معرض خطر مرگ و میر ناشی از بیماری قلبی عروقی قرار دارند.

در مقابل، در مردان با توده عضلانی بالا و چربی بدن بالا ۲۶ درصد کاهش خطر مرگ ناشی از بیماری قلبی عروقی مشاهده شد، درحالیکه در افراد با توده عضلانی بالا و چربی کم بدن ۶۰ درصد کاهش خطر وجود داشت.

با این حال، محققان چندین روش قابل قبول را یادآوری می‌کنند که در آن چربی ممکن است از زنان محافظت کند. به عنوان مثال، تحقیقات معتبر حاکی از آن هستند که چربی در ران و باسن اثر محافظتی بر متابولیسم دارد که آسیب‌های چربی شکم را جبران می‌کند.

محققان بر انجام تحقیقات بیشتر در این زمینه تاکید دارند.

 

ارسال نظر شما

اولین نفری باشید که نظر میدهید
login captcha
1873
2103

پربازدیدترین ها

بهترین روانشناس تهران

نوشته

4 روز پیش
|
5703 بازدید

تفاوت بارداری در ۲۰ سالگی و ۳۰ سالگی

ترجمه

3 هفته پیش
|
17512 بازدید

نوزاد در ۲۴ ساعت اولیه زندگیش

ترجمه

4 روز پیش
|
4145 بازدید