1478
تست کرونا مادر باردار و نوزادش چگونه است؟

تست کرونا مادر باردار و نوزادش چگونه است؟

1399/02/22 بازدید4991
متاسفانه کووید ۱۹ یا همان ویروس کرونا هیچ فرقی بین افراد مختلف جامعه نمی گذارد ، به همین دلیل بیشتر از قبل باید مراقب زنان باردار و نوزادان باشیم. به گفته پزشکان متخصص با انجام آزمایشها و تستهای به موقع می توان از سلامت مادر و نوزاد اطمینان حاصل کرد. دکتر ناصح فوق‌ تخصص نوزادان درباره نحوه و شرایط انجام تست کرونا از مادر باردار و نوزادش می گوید:« رِنج واگیری بیماری کووید۱۹ در اطفال و کودکان حدودا یک تا ۵ درصد جمعیت دنیاست و ۳۰درصد از بیماران کرونا مثبت در تمام رده‌های سنی بدون علامت‌اند.»
دکتر ناصح درباره اینکه کدام مادر باردار کاندید بررسی‌های بیشتر در خصوص کووید19 است، به ایسنا می گوید:« مادری که در ۱۴ روز گذشته در تماس با فرد مبتلا به کرونا بوده است باید مورد بررسی قرار گیرد و حتی اگر علامتی نداشته باشد باید ترجیحا دوبار تست PCR به فاصله حداقل ۲۴ ساعت انجام دهد. در صورت منفی شدن پاسخ تست می‌توان امیدوار بود مادر به کرونا مبتلا نشده و عوارضی برای جنین نخواهد داشت. در صورتی که مادر باردار به بیماری کرونا مبتلا شده و بهبود یافته باشد، پس از بهبودی باید هر دو هفته یک سونوگرافی انجام دهد تا وضعیت جنین مورد بررسی قرار گیرد؛ چون این احتمال وجود دارد که بیماری ممکن است باعث تاخیر رشد داخل رحمی شده و سندروم زجر جنینی را به دنبال داشته باشد.»
بیشتر بخوانید نکات مهم شیردهی به نوزاد در روزهای شیوع کرونا
این پزشک متخصص درباره مادران‌ مبتلا به بیماری کووید_۱۹ که زایمان می‌کنند، می گوید:« نوزاد به دنیا آمده از این مادر باید ۱۴ روز جدا از مادر نگهداری شود، اگر به هر دلیلی مادر مجبور به نگهداری از فرزندش است یا نمی‌توان نوزاد و مادر را در جایی مجزا از هم نگهداری کرد، حتما باید فاصله دو متر را میان نوزاد و مادر رعایت کنیم. در صورتی که نوزادی مشکوک به کرونا بود باید اگر علامت ندارد دو تست PCR به فاصله ۲۴ ساعت از او بگیریم و اگر تست منفی بود می‌توان گفت نوزاد بی خطر است. اگر نوزادی نیز علائم بیماری داشته باشد زمانی می‌گوییم می‌تواند ترخیص شود که به مدت سه روز تبش قطع شده باشد و حال عمومی مناسبی داشته باشد و دو تست منفی PCR از او گرفته شده باشد.»
بیشتر بخوانید نوزادان زیر یک سال به کرونا مبتلا می شوند؟
این متخصص نوزادان در پایان می گوید:« در خصوص موارد شدید بیماری نیز نیاز به مراقبت در بخش‌های ویژه است. درخصوص اطفال و نوزادان آمار و مستندات نشان می‌دهد احتمال ابتلا در این گروه کمتر است و اگر مبتلا شوند نیز علائم سبکی دارند، ما بیشتر نگران انتقال بیماری از آنها به سایرین هستیم. »

ارسال نظر شما

اولین نفری باشید که نظر میدهید
login captcha