1644
چه کسانی ناقلان بدون علامت کرونا هستند؟

چه کسانی ناقلان بدون علامت کرونا هستند؟

3 هفته پیش بازدید4434
«هر یک نفر مبتلا به کرونا ویروس می‌تواند بیماری را به ۴ نفر دیگر انتقال داده و این زنجیره به طور متوالی تکرار شود، از این رو برای قطع زنجیره انتقال از مردم می‌خواهیم در خانه بمانند.»
دکتر مسعود مردانی متخصص بیماری‌های عفونی با تاکید بر بدون علامت بودن یا کم علامت بودن اکثر مبتلایان به کرونا، گفت: « ۸۰ درصد مبتلایان به کرونا یا بدون علامت هستند و یا علامت خفیفی دارند، این افراد از نظر انتقال دادن بیماری به سایرین بسیار نگران کننده هستند؛ زیرا از آنجایی که فاقد علامت هستند با دیگران ارتباط برقرار کرده و یا از منزل خارج می‌شوند و این موضوع می‌تواند تهدیدی برای دیگران باشد.»
بیشتر بخوانید  پاسخ متخصصین به مهمترین سوالهایتان در مورد کرونا
 

این متخصص بیماریهای عفونی در ادامه به ایسنا گفت:« از سوی دیگر برخی با علائم بسیار خفیفی مانند چند سرفه کوتاه، تب موقت و... به بیماری مبتلا می‌شوند که شاید حتی تشخیص بیماری برای پزشک نیز دشوار باشد؛ از این رو از مردم می‌خواهیم در خانه بمانند. بیشترین توصیه ما در این شرایط عدم حضور در اجتماع، ترک عادات گذشته مانند خرید عید و عدم برگزاری مجالس و مهمانی‌ها به سنت هر سال نوروز است. امسال برای اولین بار در تاریخ ایران باید بگوییم عید بی عید؛ مردم هم باید به این مهم اهمیت داده و از سفر، دید و بازدید و... پرهیز کنند.»
بیشتر بخوانید چگونه ویروس کرونا سرمادوست را از بین ببریم؟
دکتر مردانی در ادامه با اشاره به اینکه عدم پایبندی به توصیه‌های متخصصان باعث می‌شود به تدریج اکثر افراد یک جامعه به بیماری مبتلا شوند، گفت:« شخصی که بهداشت فردی را رعایت نمی‌کند، علاوه بر آنکه خودش در معرض خطر است، می‌تواند به دیگران نیز آسیب برساند که این موضوع حق‌الناس است. بنابر دانسته‌های فعلی ما، هر یک بیمار کرونا می‌تواند چهار فرد را مبتلا کرده و آن چهار نفر هر کدام چهار نفر دیگر را و این روند به همین شکل ادامه خواهد یافت؛ پس با رعایت نکات بهداشتی، ماندن در خانه و عدم حضور در تجمعات بیش از هشت نفر می‌توانید به قطع زنجیره بیماری کمک کنید.»

ارسال نظر شما

login captcha

امیدوارم واقعا مردم گوش کنند و در خونه هاشون بمونند