1644
نکاتی درباره پرواز چارتر که باید بدانید!

نکاتی درباره پرواز چارتر که باید بدانید!

1398/11/19 بازدید157

برای کسانی که مدام با هواپیما در رفت و آمد هستند، شنیدن نام بلیط چارتر و پروازهای چارتر، موضوع تازه ای نیست. برای شرکت ها و آژانس های هواپیمایی نیز استفاده از این اسم، یکی از بهترین راه ها برای فروش بهتر و البته دادن خدمات بهتر به مسافران است. این بلیط و این پرواز که به چارتر معروف شده است، شاید برای عده ای هم نیاز به معرفی داشته باشد و هم نیاز به گفتن نکاتی درباره آن، برای مسافرانی که تا به حال از آن استفاده نکرده باشند و تمایل به داشتن اطلاعات بیش تر در مورد آن داشته باشند. در این مطلب می کوشیم تا کمی در مورد بلیط هواپیما و پرواز چارتر توضیحاتی بدهیم.

بلیط چارتر چیست؟

چارتر به معنای اجاره کردن هتل، قطار، هواپیما و هر چیز دیگری که قابلیت اجاره کردن داشته باشد. بسیاری از هواپیمایی های قدرتمند مانند ایران ایر و ماهان در ایران و لوفتانزا در میان هواپیمایی های معتبر خارجی، اقدام به اجاره هواپیما از طرف خود می کنند و بلیط آن را با قیمت هایی که خود تعیین می کنند به مسافران می فروشند. پرواز و هواپیما چارتر، یکی از سیاست های شرکت های هواپیمایی برای جذب مسافر در مواقع مختلف سال است؛ این سیاست تجاری از آن جایی نشأت می گیرد که یک یا چند پرواز، قصد دارند به نقاطی از دنیا و یا داخل کشور سفر کنند که معمولا پرطرفدار است و در زمان های مختلفی از سال، مملو از مسافر هستند. در گام اول، یک شرکت هواپیمایی با اجاره مستقیم یک هواپیما، به عنوان مثال برای مقصد بانکوک، سعی می کند تا بلیط های هواپیمای چارتر خود را با بالاترین قیمت به فروش برساند و در لحظات آخر، برای این که هواپیما با صندلی های کاملا پر از مسافر به پرواز درآید، قیمت بلیط هواپیما مورد نظر را تا حد قابل توجه ای کاهش می دهد. این لحظه برای بسیاری که گوش به زنگ پروازهای چارتری هستند، بهترین موقعیت برای استفاده از یک پرواز کم هزینه به حساب می آید! البته گفتنی است که اجاره هواپیما از طرف خود شرکت های هواپیمایی نیست؛ معمولا آژانس های هواپیمایی و یا شرکت های چارتر کننده پروازها و یا هتل ها دست به این کار می زنند. شاید این موضوع بارها باعث تعجب تان شده باشد که به طور مستقیم، اقدام به خرید بلیط هواپیما از سمت خود ایرلاین مربوطه کرده باشید و وقتی در هواپیما می نشینید، متوجه می شوید که فرد بغل دستی تان با هزینه ای به مراتب کم تر از آن چه که شما هزینه کرده اید، بلیط خریده است و در حال حاضر، همسفر شما شده است.

خرید بلیط چارتر و عواقب خوب و بد آن

شاید کلک هایی که قدیم در صف های مختلف می زدیم را هنوز به یاد داشته باشید؛ به کسی یا خوب صاحب مغازه می سپردیم که فردا صبح برای فلان ساعت، می خواهم چیزی را برایم کنار بگذاری! و او هم قول شما را عملی می کرد و شما از یک صف صد نفره، آن هم فقط با پرداخت کمی بیعانه، جلو می افتادید و احساس خوبی را از این کار داشتید. گاهی هم می دانستیم که باید چه ساعتی در صف بایستیم تا سریع تر از هر کس دیگری، خریدمان را انجام دهیم و به خانه برگردیم. تا حدی خرید بلیط چارتر شبیه به همین خاطرات قدیمی و شیرین است که البته تفاوت هایی هم با هم دارند. وجه تشابه خاطرات قدیمی خرید های روزمره با بلیط چارتر در این است که در هر دو مورد می بایست گوش به زنگ باشید؛ صبر و حوصله و آگاه بودن از خبرهای مربوط به فروش بلیط، از ملزومات به دست آوردن بلیط چارتر و البته ارزان است. با کمی گشت و گذار در وبسایت های معتبر مسافرتی و گردشگری، می توانید به راحتی از فروش این نوع بلیط و پرواز آگاه شوید و تیرتان را به هدف بزنید. گرچه این بلیط و پرواز هوس انگیز گاهی به ذائقه بعضی از مسافران خوش نمی آید؛ در حالت عادی اگر شما اقدام به خرید بلیط هواپیما سیستمی بکنید، در صورت پشیمان شدهن و یا تغییر برنامه سفرتان، می توانید بلیط خود را با برگشت کل هزینه و یا قسمتی از آن، به آژانس و یا شرکت های هواپیمایی پس دهید. اما این گزینه در مورد بلیط چارتر، سدق نمی کند؛ اگر اقدام به خرید بلیط چارتر کنید و بعد از مدتی تصمیم بگیرید که برنامه سفرتان را تغییر دهید، دیگر نمی توانید بلیط چارتر خود را به شرکت و یا آژانس مربوطه پس دهید و در واقع، بلیط شما سوخت می شود. دیگر عیبی که بلیط چارتر دارد این است که تخفیف این بلیط، صرفا مختص بزرگسالان است و مانند بلیط های سیستمی که برای کودکان تخفیف گذاشته می شود، بلیط های چارتر چنین امکانی را برای مسافران قائل نیستند.

بلیط سیستمی و چارتر چه تفاوتی با هم دارند؟

بلیط های سیستمی، معمولا همان دسته از بلیط هایی هستند که شرکت های هواپیمایی و یا آژانس های مسافرتی در حالت عادی به مسافران خود می فروشند. در این نوع بلیط، سقف و کف قیمت های بلیط کاملا مشخص است و از تعرفه ای خاص پیروی می کنند و مسافران نیز از تعرفه ها خبر دارند. اما در مورد بلیط چارتر همان طور که قبلا در مورد آن صحبت شده، به خاطر این که شرکت ها و آژانس های مسافرتی و چارتر کننده اقدام به اجاره هواپیما می کنند، پس قیمت بلیط های هواپیما مربوطه را نیز خود آن ها تعریف می کنند و به فراخور زمان، این قیمت ها را برای مسافران تغییر می دهند. در بلیط پروازهای سیستمی، چه هواپیما با کم ترین تعداد مسافر پرواز کند و چه کامل و با صندلی های پر به پرواز درآید، قیمت بلیط کاملا یکسان و بدون تغییر خواهد ماند. اما در پروازهای چارتر، تغییر قیمت بلیط بستگی به تعداد تقاضا دارد؛ هواپیما و پرواز چارتر به دلیل اجاره ای بودنش، نباید با صندلی های خالی به پرواز درآید؛ چرا که در غیر اینصورت، برای شکرت و یا آژانس چارتر کنند، چیزی جز ضرر نخواهد داشت. اگر تقضا برای پرواز زیاد باشد پس قیمت معمولا در پروازهای چارتر تغییری نخواهد کرد؛ اما اگر تعداد تقاضا کم باشد، برای این که به اصطلاح، هواپیما خالی نپرد، قیمت بلیط ها تا حد قابل توجه ای از طرف شرکت و یا آژانس مربوطه کاهش پیدا می کند. در هر صورت برای کسانی که زمان منعطفی برای سفر کردن دارند، دقت به پروازهای چارتری و زمان آن می تواند سودمند و به صرفه باشد. هم اکنون در ایران و در این فصل پر سفر، آژآنس های هواپیمایی مانند ایران ایر به پروازهای استانبول و آنکارا، پرواز چارتری اختصاص داده است و هواپیمایی ماهان نیز با تورهای متنوعی همراه شده و برای مقاصدی همچون دبی، کوالا و دهلی، پروازهای چارتری در نظر گرفته است.

منبع: eligasht.com

اطلاعات تماس الی گشت:

تلفن: 0218540

ایمیل: info@eligasht.com

آدرس: تهران، خیابان بهشتی، خیابان خالد اسلامبولی، کوچه 23، پلاک 7

ارسال نظر شما

اولین نفری باشید که نظر میدهید
login captcha