1478
چه عفونتهایی باعث ناباروری در زنان و مردان می‌شود؟

چه عفونتهایی باعث ناباروری در زنان و مردان می‌شود؟

1 هفته پیش بازدید1236
ناباروری در زنان و مردان دلایل زیادی می تواند داشته باشد اما کارشناسان معتقدند عفونت یکی از مهمترین علل ناباروری است. البته زنان بیشتر از مردان در معرض ابتلا به انواع عفونت هستند.
دکتر زهرا سادات ثقه الاسلامی، در این باره توضیح داد:« درصد قابل توجهی از علت ناباروری در میان زنان و مردان به دلیل ایجاد اختلال در سیستم بدنی و تناسلی آنها به وجود می آید. مثلا در زنان ممکن است ناحیه رحم یا لوله های فالوپ چسبندگی یا انسداد پیدا کنند. در مردان نیز ممکن است بیضه ها و مجاری تناسلی دچار انسداد شوند. حتی گاهی میزان حرکت و فعالیت اسپرم ها نیز تحت تاثیر قرار می گیرد.میزان زیادی از عفونت ها باعث ایجاد این اختلال ها می شوند. در واقع ابتلا به این عفونت ها است که می تواند روی بدن این افراد تاثیر بگذارد و باعث ناباروری شود. یک سری از این عفونت ها از طریق راه های جنسی( به ویژه رفتارهای جنسی پر خطر) منتقل می شوند؛ در راس این عفونت ها می توان به کلامیدیا (chlamydia) اشاره کرد.»
  

عفونت از چه راهی منتقل می‌شود؟

این متخصص بیماری‌های عفونی و گرمسیری در ادامه به سیناپرس گفت:«برخی از عفونت ها نیز تنها راه انتقال شان، راه جنسی نیست. گاهی برخی از میکروب های خاص می توانند از طریق خون، وارد لگن شده و باعث ایجاد عفونت شوند. مثلاعفونت، پس از ترکیدن آپاندیس می تواند در سراسر بدن گسترش پیدا کند. برخی از ارگانیسم های خاص نیز می توانند از قسمت های دیگر بدن منتقل شوند و چسبندگی، انسداد و ناباروری ایجاد کنند.یک سری از عفونت ها نیز ممکن است به خودی خود، باعث ناباروری نشوند و روی سیستم باروری تاثیر نگذارند اما مسلما ابتلا به این عفونت ها می تواند در روابط زن و مرد تاثیرگذار باشد. HIV، هپاتیتB، ویروس پاپیلوم انسانی ((HPV، هرپس (HSV) از جمله این عفونت هاست. مثلا اگر مقادیر ویروس« اچ آی وی» و همچنین هپاتیت در بدن زنان مبتلا زیاد باشد و آنها درمان نشوند، علاوه بر اینکه شریک جنسی شان را مبتلا به این ویروس می کنند، حتی می توانند این ویروس را به جنین خود نیز انتقال دهند. البته ریسک انتقال ویروس «هرپس» و «اچ پی وی» از مبتلایان به جنین زیاد نیست.»

ارسال نظر شما

اولین نفری باشید که نظر میدهید
login captcha