1812
چگونه بوی عرق را کاهش دهیم؟

چگونه بوی عرق را کاهش دهیم؟

1398/06/10 بازدید3891
همه بوی بدن می‌گیرند که قسمتی عادی از فعالیت بدن است. اما این بوی بدن آنقدر برای افراد شرم‌آور است که هرکسی هر کاری میکند که تا بتواند از شر آن خلاص شود. اما حالا که عرق کردن اتفاقی طبیعی در بدن است باید راهی برای کاهش بوی عرق باشد. در ادامه با این راهها آشنا می‌شوید.

چرا عرق میکنید؟

خود عرق کردن بو ندارد، بوی بدن در واقع تقصیر باکتریهایی است که در نواحی عرق کننده بدن شما زندگی میکنند. باکتریها در محیطهای مرطوبی مانند زیر بغل رشد میکنند. هنگام عرق کردن باکتریها پروتئین‌های خاصی عرق را به اسیدها تجزیه میکنند. بنابراین این باکتریها نیستند که میسوزند.

تحرک زیاد و گرما باعث عرق کردن در تابستان می شود

چطور بوی عرق را کاهش دهید

بوی بدن می‌تواند خیلی‌ها را شرمنده کند اما خوشبختانه در اکثر موارد این مسئله علامتی از مشکل جدی نیست و در مجموع میتوانید کارهایی برای کاهش این بو انجام دهید:
 • روزی یک بار دوش بگیرید: از شامپوی بدن یا صابون استفاده کنید به ویژه در مناطقی که مستعد بروز باکتری است. حتی اگر تابستان گرمی را می‌گذرانید می‌توانید دوبار در روز دوش بگیرید. حتما خودتان می‌دانید که بعد از ورزش یا تعریق شدید نیز باید دوش بگیرید.
 • از صابون ضدباکتری استفاده کنید: اگر با دوش گرفتن مشکل دارید از صابون ضدباکتری برای شستشوی بدن استفاده کنید. شستشو با این صابون‌ها میتواند به کاهش تعداد باکتریهای موجود در پوست کمک کرده و بنابراین کمتر عرق کنید.
 • از مام استفاده کنید: دئودورانتهای زیر بغل باعث میشود این ناحیه کمتر میزبان باکتریها باشد. آنها مانند ماسک در برابر باکتریها عمل میکنند و با رایحه ای که دارند باعث کاهش غدد عرق و در نتیجه کاهش تعریق میشوند. اگر زیاد عرق نمیکنید اما بوی بدن دارید دئودورانتها راه مناسبی برای پیشگیری از این اتفاق است. اگر زیاد عرق میکنید حتما محصولی تهیه کنید که دارای برچسب دئودورانت و ضدتعریف باشد.
 • لباسهای نخی بپوشید: پارچه‌های طبیعی مانند پنبه بهتر از گلی استر، نایلون و ریون هستند. الیاف طبیعی راه تنفس دارند و باعث می‌شوند عرق از بین برود. از استفاده از پارچه‌هایی که عرق را روی پوست نگه میدارد خودداری کنید. اینها باعث میشود تا زمینه رشد بیشتر باکتری و ایجاد بوی بدن فراهم شود.
 • غذاهای تند را از رژیم غذایی حذف کنید: غذاهای با بوی شدید مانند ادویه کاری، سیر، فلفل، جوانه بروکسل، کلم بروکلی و پیاز می‌توانند باعث ایجاد عرق تند شوند. اگر مرتب این نوع غذاها را می‌خورید، سعی کنید آنها را به طور کلی کاهش دهید یا حذف کنید.
 • اصلاح کنید: غدد درون ریز در نواحی پوشیده از مو یعنی زیربغل و ناحیه تناسلی متمرکز شده است. موها عرق می‌کنند و محیط خوبی را برای رشد باکتریها ایجاد می‌کنند. از بین بردن موها می‌تواند در کنترل بوی بدن موثر باشد. اگر ترجیح‌تان این است که موهای این نواحی را کامل از بین نبرید بهتر است دست کم آنها را کوتاه کنید. کوتاه کردن موها هم میتواند به کاهش تولید باکتری‌ها کمک کند.

عرق زیاد در ناحیه زیر بغل و درمان آن

درمان‌های دارویی برای کاهش بوی عرق

اگر هرکاری برای کاهش بوی بدن انجام داده‌اید و همچنان بوی عرقتان زیاد و آزاردهنده است به پزشک مراجعه کنید چون ممکن است دچار عفونت قارچی شده باشید و نیاز به درمان قوی‌تر داشته باشید. برخی گزینه‌ها عبارت است از:
 • داروهای ضدتعریق و دئودورانت‌هایی که قوی‌تر از آنچه بدون نسخه خریداری می‌کنید، است.
 • آنتی بیوتیک‌های خوراکی و تزریقی که می‌توانند به کاهش باکتری‌های موجود در پوست کمک کنند.
 • بوتاکس غدد عرق که تولید عرق را مسدود می‌کند. هرچند این یک درمان دائمی نیست و باید هرچند ماه یک بار درمان انجام شود.
 • درمان با لیزر هم می‌تواند غده‌های عرق را کوچک کرده یا از بین ببرد.
 • در موارد شدید جراحی برداشتن غدد عرق انجام می‌شود.

ارسال نظر شما

login captcha