1478
با این کتاب کودکان پرانرژی خود را سرگرم کنید

با این کتاب کودکان پرانرژی خود را سرگرم کنید

1398/04/17 بازدید679

کتاب ماهی بیقرار

 • نویسنده : روت گالووِی
 • مترجم : علی مولوی
 • نشر چشمه، 1397
 • قیمت نسخه کاغذی : 14000تومان
 • مخاطب : کودکان 3 تا 7 ساله

تیدلر ماهی پرانرژی و شیطانی است که تمام روز مشغول بازی و جست و خیز است؛ ولی هیچوقت از فعالیت خسته نمی‌شود. مادرش روزی آنقدر از شیطنت‌هایش کلافه می‌شود؛ که به او می‌گوید امروز بیرون برود و بیرون از خانه بازی کند. به نظر می‌آید تیدلر از چیزی نمی‌ترسد، به همین دلیل هم از غوطه‌ور شدن در دریای بیکران و آشنایی با ستاره دریایی و خرچنگ خیلی خوشجال و متعجب می‌شود. اما هر هیجان و تجربه تازه‌ای هم می‌تواند خطرات تازه‌ای هم در بر داشته باشد. این چیزی است که تیدلر تجربه می‌کند و باز هم با همان شجاعت و شوخ‌طبعی خود، خطرات را از سر می‌گذراند. ولی در پی گذراندن یک روز پر از هیجان و حادثه، چنان خسته به خانه برمی‌گردد که حتی نمی‌تواند وقایع آن روز را برای مادرش تعریف کند و برخلاف شب‌های گذشته، سریع به خواب می‌رود.
کتاب به خوبی تجربه‌گرایی کودکان و انرژی بالای آنها را برای دیدن و یادگرفتن نشان می‌دهد و به والدین خاطرنشان می‌کند که برخی کودکان نیاز دارند که زندگی پربارتری را تجربه کنند. برای این کودکان جذابیت فعالیت‌های مختلف، تکراری و کسالت‌بار می‌شوند. آنها مدام باید محرک‌های متنوع‌تری را برای کشف و خلاقیت در اختیارشان داشته باشند. فقط در این حالت است که کودک ظرفیت‌های بالقوه خود را عیان می‌سازد و مدیریت رفتاری او برای والدین نیز راحت‌تر می‌شود.

کتاب همه بچه‌های دهکده بولربین

 • نویسنده : آسترید لیندگرن
 • مترجم : مهناز رعیتی
 • انتشارات هرمس، 1385
 • قیمت نسخه کاغذی : 750 تومان
 • مخاطب : کودکان 7 تا 10 ساله
 

لیزا دختری هفت ساله است که در دهکده کوچکی زندگی می‌کند. این دهکده کوچک سوئدی، سه خانواده دارد که روی هم شش بچه دارند. لیزا و دو برادر بزرگترش- لاسه و بوسه -، اوله پسر همسایه جنوبی، و بریتا و آنا، دختران همسایه شمالی. لیزا از گرفتاری‌هایی که با برادران بزرگترش دارد می‌گوید. آنها گاهی می‌توانند خیلی بدجنس باشند و او را به بازی‌هایشان راه ندهند. گاهی شبها داستان‌های ترسناک تعریف می‌کنند و لیزا را حسابی می‌ترسانند. با این حال آنها همراه با همسایه‌هایشان، بهترین همبازی‌های دنیای لیزا هستند. آنها با هم برای مدرسه رفتن به دهکده مجاور می‌روند و تمام طول تابستان، با بازی و کمک کردن به کارهای والدین، پول پس‌انداز می‌کنند. زندگی روستایی این کودکان و رابطه‌ای که با طبیعت، حیوانات و همدیگر دارند؛ جذابیت‌ها و آموختنی‌های زیادی دارد و برای کودکان ایرانی نیز می‌تواند شیرین و دلچسب باشد.
لیندگرن، از معروفترین نویسندگان کتاب‌های کودکان و نوجوانان است. او در سال 1907، در روستایی در کشور سوئد به دنیا آمد. با کتاب «پی‌پی جوراب‌بلند» که او را برای دختر کوچکش نوشته بود، برنده یک جایزه بزرگ ادبی در سوئد شد و سپس در وطن خودش و تمامی دنیا به عنوان نویسنده خلاق کتاب‌های مصور کودکان مشهور شد. کتاب‌های او در بیش از صد کشور جهان منتشر شده است و سالها است که کودکان جهان با کتاب‌های شیرین و جذاب او مانوسند. امروزه بزرگترین و مهمترین جایزه برای نویسندگان کودک و نوجوان در جهان، به نام او است؛ که هر ساله در روز تولدش توسط دولت سوئد اهدا می‌شود.

کتاب کلیدهای رفتار با کودک دوساله

 • نویسنده : مگ زویبگ
 • مترجم : سارا رئیسی طوسی
 • انتشارات صابرین، 1390
 • قیمت نسخه کاغذی‌: 27000 تومان
 • قیمت نسخه دیجیتال‌: 11400 تومان
 • مخاطب‌: بزرگسالان
 

هر مرحله از رشد کودکان، ویژگی‌ها و مختصاتی دارد که آشنایی با آنها، می‌تواند ما را آماده واکنش‌های معقول و به‌دور از حساسیت‌ها و زیاده‌روی‌های والدین حساس و کمال‌گرا باشد. کودکان دوساله آنقدر توانمند شده‌اند که بتوانند بدون کمک کسی راه بروند و بدوند و حرف بزنند و چیزهایی که می‌خواهند را به دست بیاورند. اما آنها هنوز حافظه سازمان‌یافته و نظامداری ندارند که حرف‌ها و دستورات را به خاطر بسپارند یا یادشان بماند که هر کاری چه خطرات یا پیامدهایی دارد. بنابراین والدین موظفند بسیار بیشتر از قبل مراقب کودکان باشند؛ اما این مراقبت نباید مانع از بروز رفتارهای استقلال‌طلبانه کودک بشود. هر چقدر بتوانیم با امکان تجربه‌اندوزی در امنیت، بر غنای تحریکات صوتی و لمسی و دیداری و بویایی کودک بیفزاییم توانمندی‌های او را توسعه داد‌ه‌ایم و مرزهای شخصیت او را وسعت بخشیده‌ایم.
کتاب در بخش اول به روند رشد جسمی کودک می‌پردازد و نشان می‌دهد که توانمندی‌های کودک با چه روند و سرعتی رشد می‌کند. درباره معجزه رشد زبان، افزایش هماهنگی چشم و دست، و نظم یافتن عادات خواب و غذا خوردن ، و آموزش توالت رفتن اطلاعات کاربردی خوبی به والدین می‌دهد.
در فصل دوم درباره ویژگی‌های رفتاری و سبک شخصیتی کودک با توجه به ملاک‌های رفتاری او اطلاعات بدست می‌آوریم. آشنایی با مباحثی چون سطح فعالیت کودک، نظم و قابل پیش‌بینی بودن او، شدت واکنش‌های عاطفی و ارزیابی پایداری در فعالیت‌ها و فراخنای توجه ، به ما کمک می‌کند که کودک خود را بهتر بشناسیم و بدانیم در هر موقعیتی چه رفتاری برای او مناسب‌تر است.
بخش سوم به موضوع آرام کردن کودک در موقعیت‌های دشوار می‌پردازد. اکثر کودکان هنگام جدایی و خداحافظی کردن، برآورده نشدن درخواست‌ها، از شیشه گرفتن و... ممکن است بسیار مضطرب، بد اخلاق و پرخاشگر شوند. همینطور انتخاب مهدکودک یا پرستار مناسب نیز یکی از دغدغه‌های والدینی است که هر دو آنها شاغل هستند. در این بخش سوالات و ابهام‌های والدین توضیح داده می‌شود و کلیدها و راه‌حل‌های مدیریت و رفع آنها ارائه می‌شود.
این کتاب پر از ایده‌ها و راهکارهای عملیاتی متنوعی است که می‌تواند ذهن مادران و پدران جوان را برای مواجهه با دوسالگی دلبندانشان آماده کند. 

ارسال نظر شما

اولین نفری باشید که نظر میدهید
login captcha