1812
چگونه دوقلو پسردار شویم؟

چگونه دوقلو پسردار شویم؟

1398/03/25 بازدید8896
بعضی از زوجها دوست دارند دوقلو باردار شوند. علاوه بر این دوست دارند دوقلویشان یک جنس و آن هم پسر باشد. در مورد بارداری دوقلویی به طور طبیعی تعیین جنسیت جنین سخت و تقریبا غیرممکن است اما در روش‌های کمک باروری مانند آی وی اف می‌توان با روش پی جی دی و برخی روش‌های دیگر جنسیت دوقلو را مشخص کرد. اگر می‌خواهید بدانید چطور دوقلو پسردار شوید این مقاله را حتما بخوانید.

تعیین بارداری دوقلویی پسر با کمک روش PGD

این روش برای کمک به زوج‌هایی است که به دلیل احتمال اختلالات جدی ژنتیکی از روش‌های ژنتیک برای بارداری استفاده می‌کنند. پزشکان با استفاده از آی وی اف دو سلول را از جنین به سرعت در حال تقسیم شدن وارد ظرف پتری می‌کنند و جنسیت آنها را بررسی می‌کنند و تنها جنین با جنسیت مورد نظر را در رحم مادر قرار می‌دهند. با وجود آنکه این روش 100 درصد موثر است اما بسیاری از مراکز تنها در صورتی که علت پزشکی مشخصی وجود نداشته باشد این کار را انجام نمی‌دهند. در نهایت پیش از انجام این کار مشاوره کامل انجام می‌شود تا زوجین پشیمان نشوند.

نوزاد دوقلو

روش مرتب سازی اسپرم برای بارداری دوقلوی پسر

در این روش اسپرم‌هایی که باعث دختردار شدن می‌شوند (اسپرم X) از اسپرم‌هایی که باعث پسردار شدن می‌شوند (اسپرم Y) در آزمایشگاه جدا می‌شوند و سپس یا قرار دادن اسپرم از جنسیت مورد نظر در رحم مادر به وسیله لقاح رحمی IUI یا استفاده از اسپرم انتخابی برای تخمک گذاری در شرایط آزمایشگاهی جنسیت مشخص می‌شود. این روش هم مانند روش پی جی دی در بارداری دوقلویی پسر 100 درصد است.

تعیین جنسیت با روشهای کمتر پیشرفته

اگر شما و همسرتان از روش‌های ارزان و کمتر تهاجمی برای انتخاب جنسیت استفاده می‌کنید باید بدانید که این روش‌ها کمتر در تعیین دوقلویی پسر یا دختر موثر هستند اما امتحان کردنش بی‌ضرر است و می‌توان تلاش کرد.
  • روش shettles: میزان موفقیت این روش 75 درصد است. واقعیت این است که اسپرم تولید کننده دختر کندتر حرکت می‌کند اما انعطاف پذیرتر بوده و مدت زمان بیشتری از اسپرم تولید کننده پسر زنده می‌ماند که سرعت بیشتری دارد. بنابراین اگر دختر بخواهید باید دو تا چهار روز قبل از تخمک گذاری رابطه جنسی داشته باشید چون در این حالت تنها اسپرم تولید کننده دختر تا زمان تخمک گذاری زنده می‌ماند. اما اگر پسر بخواهید باید نزدیک به زمان تخمک گذاری رابطه جنسی داشته باشید تا اسپرم تولیدکننده پسر بتواند لقاح پیدا کند.
  • روش ولان: روش ولان در انتخاب جنسیت درست برعکس روش شتل است. این روش بر اساس تغییرات بیوشیمیایی در بدن مادر در زمان مشخصی از چرخه قاعدگی است که می‌تواند اسپرم Y را بارور کند. در حالی که در اوقات دیگری از چرخه قاعدگی ممکن است اسپرم X بارور شود. بنابراین برای پسردار شدن شما باید 4 تا 6 روز قبل از تخمک گذاری رابطه جنسی داشته باشید و برای دختردار شدن 2 تا 3 روز قبل از تخمک گذاری باید رابطه داشته باشید. منتقدان این روش می‌گویند داشتن رابطه جنسی بین 4 تا 6 روز قبل از تخمک گذاری از زمان انتشار تخمک فاصله زیادی دارد و اسپرم نمی‌تواند تا آن زمان زنده بماند.
  • کیت تعیین جنسیت: مجموعه متنوعی از کیت‌ها براساس تغییرات شرایط تخمک و اسپرم مبتنی بر تغییر ساختار واژن که قادر به جذب اسپرم ایکس یا ایگرگ است، وجود دارد. اما اغلب متخصصان ادعا می‌کنند این کیت‌ها مشکوک هستند و نباید چندان به آنها اعتماد کرد.

کروموزم های موثر بر جنسیت جنین

عواملی که احتمال بارداری دوقلویی را بالا می‌برد

متخصصان چند عامل را برای بارداری دوقلو موثر می‌دانند:
  • سابقه خانوادگی: اگر در خانواده دوقلو داشته اید احتمال بارداری شما هم وجود دارد. در صورتی که در خانواده مادری این وراثت وجود داشته باشد، احتمال بارداری دوقلویی دوبرابر می‌شود.
  • نژاد: نژاد یکی دیگر از عواملی است که می‎تواند شانس بارداری دوقلویی را افزایش دهد. زنان سیاه بیشتر از زنان قفقازی دوقلو به دنیا می‌آورند. زنان آسیایی احتمال کمتری برای بارداری دوقلویی به نسبت زنان قفقازی دارند. بالاترین میزان تولد دوقلویی در آفریقای مرکزی است. در آسیا و آمریکای لاتین نرخ بارداری دوقلویی 8 نفر از هر هزار نفر است.
  • سن: افزایش سن در بالا رفتن احتمال بارداری دوقلویی موثر است. مطالعات نشان می‌دهد زنانی که بالای 35 سال دارند احتمال بارداری دوقلویی بیشتری دارند. این به این دلیل است که تخمدان‌های زنان تخمک بیشتری در هر ماه آزاد می‌کنند. دلیل دیگر این است که سطح هورمون FSH در زنان با سن بالاتر بیشتر است.
  • وزن: برخی تحقیقات ادعا می‌کند زنانی که شاخص توده بدنی بالاتری دارند شانس دوقلویی بیشتری نیز دارند. اگر شاخص توده بدنی 25 یا بالاتر باشد فرد دچار اضافه وزن است و اگر بالاتر از 30 باشد چاق خوانده می‌شود. زنانی که قبل از بارداری چاق بوده اند احتمال بارداری دوقلویی آن هم از نوع ناهمسان را بیشتر دارند.

ارسال نظر شما

login captcha

من دوقلو پسر باردار بودم به روشه کاااااملا طبیعی .

خدا خودش بهم داد و تو ۶ ماهگی بارداریم اونها رو خیییییلی سخت ازم گرفت .

بارداری دوقلو بسیار ریسکه بالایی داره که متاسفانه اصلا از سختیهاش حرف نمیزنن و فقط اون رو قشنگ جلوه میدن .

بدن های امروزی توانه بارداری دوقلو رو نداره .

از خدا بچه سالم بخواید و صالح 

ivf چقدره هزینش؟

در روش ای وی اف اسپرم از خود شوهر هست و در داخل شکم انجام میشود؟؟؟

سلام عالی بود 😄😶