1242
راهکارهای موثر برای پایین آوردن تب کودک

راهکارهای موثر برای پایین آوردن تب کودک

2 هفته پیش بازدید755
تب نوزاد و کودک در هر شرایطی نگران کننده است. به همین دلیل بهتر است با روشهای پایین آوردن تب کودک آشنا باشید .
تب کودک چه زمانی خطرناک است؟
متخصصان اطفال معتقدند درجه حرارت بدن کودک اگر بالای ۳۸ درجه سانتیگراد باشد باید حتما به پزشک مراجعه کنید، اما اگر دماسنج عدد زیر ۳۸ و بالای ۳۷ را نشان داد می توانید با راهکارهای خانگی تب کودک را پایین بیاورید. اگر تب کودک با علائمی مثل استفراغ، سرفه و اسهال همراه بود به درمان خانگی اکتفا نکنید و حتما به پزشک متخصص اطفال مراجعه کنید.

چگونه دمای بدن کودک را اندازه بگیریم؟

اگر کودک شما زیر ۳ ماه است دمای بدن را از راه مقعد اندازه بگیرید. اما برای کودکان بالاتر از این سن، راه دهانی بهتر است. برای اندازه‌گیری دمای بدن کودک از دماسنج دیجیتال استفاده کنید نه دماسنج جیوه‌ای. حواستان باشد حتما روی دماسنج مقعد‌ی علامت مخصوصی بچسبانید تا آن را با دما سنج دهانی اشتباه نگیرید. قبل از استفاده از دماسنج، آن را در ظرفی از آب ولرم و صابون بشویید و با آب خنک، آبکشی کنید.

تب کودک و اندازه گیری با دماسنج

راهکارهای مهم برای پایین آوردن تب کودک

  • تن شویه
برای پایین آوردن تب کودک بهتر است از روش تن شویه استفاده کنید. دقت کنید که از آب سرد برای تن شویه کودک استفاده نکنید، دمای آبی که کودک را با آن پاشویه می کنید باید نزدیک به دمای بدن کودک باشد. حوله مرطوب شده با آب 20 تا 22 درجه سانتیگراد را روی شکم، ران ها، و دست های کودک بکشید. نوزاد را با آب سرد یا آب و الکل تن شویه نکنید. اگر تن شویه با آب سرد یا با آب و الکل انجام شود، باعث می‌شود درجه حرارت بدن ناگهان افت کند و کودک دچار لرز شود و دوباره تب او بالا برود.
  • حمام کردن کودک با آب ولرم
حمام با آب ولرم می تواند درجه حرارت بدن کودک را پایین بیاورد. چند دقیقه بدن کودکتان را با آب ولرم ماساژ بدهید. از آب خیلی داغ یا خیلی سرد استفاده نکنید زیرا باعث افزایش درجه حرارت داخلی بدن کودک می‌شود. برای نوزادان کمتر از ۶ ماه، ۲ تا ۳بار در روز حمام مناسب است.برای نوزادان ۶ ماه تا بیشتر، چند بار در روز به طور منظم آنها را به حمامی ولرم ببرید.
 
شستن نوزاد در آب برای پایین آوردن تب
  • شیردهی به کودک
اگر کودکتان شیر خوار است شیردهی در دوران تب را قطع نکنید. تب نشانه عفونت است و شیر مادر آنتی بیوتیک طبیعی و مناسبی برای شیرخوار است. برای نوزادان کمتر از ۶ ماه شیر مادر بسیار ضروری است. شیر مادر یک تعادل عالی از مواد مغذی است که باعث تقویت سیستم ایمنی ضعیف می‌شود، شیر مادر به سرعت و به راحتی قابل هضم است. کودکٍ بیمار را به طور کامل هیدراته نگه می‌دارد، که برای بهبود سریع بسیار ضروری است. اما اگر کودکتان شیر خوار نیست بهتر است آب و مایعات به او بدهید . تب باعث از دست رفتن آب بدن از طریق پوست می شود به همین دلیل باید آب بدن کودک را از بیرون تامین کنید، بنابراین آب و مایعات کافی به کودک بدهید تا از کمبود آب بدن او جلوگیری شود. بهتر است از نوشیدنی‌هایی مثل آب میوه تازه و غذا های سبکی مانند انواع سوپ‌های ساده استفاده کنید.
  • دمای اتاق کودک را بالا نبرید
حواستان به دمای اتاق خواب کودکتان باشد. باید به طور منظم دمای اتاق را چک کنید نباید بیش از حد گرم یا خیلی سرد باشد. اتاق نوزادان را در دمای بین۲۱ تا ۲۳ درجه سانتیگراد نگه دارید. اطمینان داشته باشید،که کودک نمی‌لرزد و درجه حرارتش بالا نمی‌رود.
  • از لباس نخی استفاده کنید
بزرگترین اشتباه پوشاندن لباسهای گرم و پیچاندن کودک در پتو و لحاف است. متخصصان توصیه می کنند وقتی کودکتان تب دارد بهتر است لباس خنک و نخی به آنها بپوشانید. نوزادان نمی‌توانند درجه حرارت خود را به خوبی تنظیم کنند، به همین دلیل هنگامی که در لایه های زیادی از لباس قرار می‌گیرند، بیش از حد گرمشان می‌شوند و برای آنها کاهش دادن دما سخت‌تر می‌شود، لباس پوشاندن بیش از حد از جریان یافتن هوا و گردش هوا به بدن او، جلوگیری می‌کند. بهتر است یک لباس سبک تن نوزاد کنید و زمان خواب از یک پتوی نازک استفاده کنید.
  • استفاده از دستمال نمدار
برای پایین اوردن تب کودک بهتر است از یک دستمال مرطوب استفاده کنید. دستمال را روی پیشانی نوزاد بگذارید. تبخیر آب دستمال بوسیله گرمای بدن کودک باعث پایین آوردن تب نوزاد می‌شود. دستمال با آب معمولی مرطوب شود، آب سرد باعث شوک ناگهانی و تشنج می‌شود.
 
پایین آوردن تب کودک با دستمال نمدار

 

  • ماساژ پا و پایین آوردن تب کودک
ماساژ کف پا نوزاد می‌تواند به پایین آوردن درجه حرارت بدن کمک کند. صرف نظر از آرامش، خواب بهتری به آنها می‌دهد که برای بهبود سریع ترشان ضروری است. ماساژ پا به تنظیم دمای بدن کمک می کند. مقداری روغن زیتون گرم را روی پای نوزاد مالش بدهید.

استفاده از دارو با اجازه پزشک

به هیچ وجه بدون مشورت با پزشک به نوزداتان دارو یا استامینوفن و آسپرین ندهید. استامینوفن دارویی است که هم تب را پایین می‌آورد و هم به کاهش درد کمک می‌کند. اما نکته مهم این است که در مورد مقدار دارو حتما باید با پزشک مشورت کنید. همچنین از آسپیرین برای پایین آوردن تب فرزندتان استفاده نکنید. مصرف آسپیرین در کودکان زیر ۱۸ ماه ممکن است باعث عوارض و حساسیت‌های جدی دارویی شود.

ارسال نظر شما

اولین نفری باشید که نظر میدهید
login captcha