833
نوع زایمان در تنفس نوزاد موثر است؟

نوع زایمان در تنفس نوزاد موثر است؟

5 روز پیش بازدید272

نی نی سایت: محققان معتقدند نوع زایمان بر سلامت تنفسی نوزاد تاثیر می گذارد.
نتایج مطالعات جدید نشان می دهد نوع زایمان بر رشد ترکیب میکروبی روده در نوزادان، بدون توجه به مصرف آنتی بیوتیک توسط مادر، تأثیر دارد. همین موضوع می‌تواند بر سلامت تنفسی نوزاد هم در طول اولین سال عمرش تأثیر گذارد.
محققان در این مطالعه روی ۱۲۰ نوزاد تحقیق کردند و به این نتیجه رسیدند که در مقایسه با نوزادانی که به روش زایمان طبیعی به دنیا آمده اند، نوزادان متولدشده به روش سزارین در رشد میکروبیوم های روده شأن تأخیر وجود دارد و فراوانی باکتری‌های مضر در آنها به مراتب بیشتر است، که همین مسئله می‌تواند علت افزایش ریسک عفونت‌های تنفسی در آنها باشد.

زایمان طبیعی و تنفس نوزاد

بیشتر ۱۰۰۰ نوع متفاوت باکتری در روده زندگی می‌کند که عملکردهای مختلفی در سلامت دارند مثل کمک به هضم غذا، تحریک رشد سیستم ایمنی، و حفاظت از بدن در مقابل عفونت‌ها. بعد از تولد، افزایش تنوع میکروب‌های روده آغاز می‌شود تا زمانیکه به وضعیت نسبتاً ثابتی برسد. به نظر می‌رسد سرعت و الگوی دستیابی نوزادان به میکروبیوم های روده، تأثیر قابل توجهی بر سلامت آنان در سنین بالاتر دارد. اختلال در رشد نرمال میکروبیوم های روده با برخی بیماری‌ها نظیر بیماری روده تحریک پذیر، آسم، آلرژی‌ها و سرطان مرتبط است. محققان با بررسی ۱۰ بار مدفوع جمع آوری شده از نوزادان در طول سال اول زندگی شأن دریافتند ترکیب میکروبیوم های روده بین نوزادان متولدشده به روش سزارین و طبیعی به شکل قابل توجهی فرق دارد.در مقایسه با نوزادان متولدشده به روش طبیعی، در نوزادان متولدشده به روش سزارین، میکروبیوم های روده ثبات کمتری داشته و رشد گونه‌های باکتریایی ترغیب کننده سلامت با تأخیر همراه بود.
همچنین نوزادان متولدشده به روش سزارین، دارای میزان بسیار بالاتر باکتری‌های بیماری زا روده بودند.

ارسال نظر شما

اولین نفری باشید که نظر میدهید
login captcha