2512
چگونه می توانیم در تکامل مهارتهای اجتماعی به کودک خود کمک کنیم؟

چگونه می توانیم در تکامل مهارتهای اجتماعی به کودک خود کمک کنیم؟

1393/06/01 بازدید1425

نقش شما

اگر کودک شما از غریبه ها می ترسد یا به اصطلاح به "اضطراب در برابر غریبه ها" دچار شده است، نباید ناراحت شوید یا خجالت بکشید. کودکان معمولا در سن هفت ماهگی از دیدن افراد غریبه ناراحت و عصبی می شوند. این موضوع بقدری طبیعی است که اگر کودک شما بدون هیچ اضطرابی و بدون توجه به حضور شما نسبت به نزدیک شدن فردی غریبه بی تفاوت باشد یا به آغوش یک غریبه برود، باید نگران شوید. ممکن است هنگامی که او را به آغوش یکی از آشنایان دور خود می دهید ناراحت شود و گریه کند، در این حالت بهتر است او را پس گرفته و در آغوش خود بگیرید و سعی کنید حساسیت او را کاهش دهید. سعی کنید هنگامی که آن فرد نیز در اطراف شما است با نگه داشتن کودک در آغوش خودتان کودک را آرام کرده و به تدریج به فرد غریبه نیز عادت دهید. سپس هنگامی که کودک را در آغوش گرفته اید با او بازی کنید و در همین حال با فرد غریبه حرف بزنید. سپس برای مدتی کوتاه او را به فرد غریبه بدهید و در همان نزدیکی بایستید. نهایتا اتاق را برای چند دقیقه ترک کنید و ببینید که چه اتفاقی می افتد. اگر کودک شما شروع به گریه کرد این مسیر را دوباره امتحان کنید. اگر خروج از اتاق و برگشتن به اتاق را دائم تکرار کنید؛ نهایتا کودک شما می فهمد که هر چند ممکن است شما در این لحظه در کنار او نباشید اما مسلما به زودی بر می گردید.

قرار داشتن در کنار همسالان برای کودک بسیار مفید است. پس برنامه هایی برای بازی با همسالان برای کودک خود تدارک ببینید اما ابتدا اطمینان حاصل کنید که اسباب بازی به مقدار کافی در دسترس دارید! ممکن است کودک شما نتواند به راحتی اسباب بازیهایش را با بقیه بچه ها تقسیم کند، اما شما می توانید با پیش بینی مناسب از بروز مشکل در این زمینه (تقسیم کردن اسباب بازیها بین بچه ها) جلوگیری کنید.

اگر فکر می کنید که کودک دو یا سه ساله شما خودخواه شده است، ممکن است تصور کنید که او را لوس کرده اید. بروز این حالت در کودکان به والدین آنها ربط زیادی ندارد. کودکان در این سن طبیعتا خودمحور هستند. با این حال بهتر است از موقعیتهای مناسب برای نشان دادن رفتار خوب استفاده کنید (استفاده از عباراتی مانند "لطفا" و "متشکرم"، تعریف کردن از کسی که کاری را به خوبی انجام داده است و دادن چیزهای شخصی مانند اسباب بازی به دیگران) و کودک شما هم به زودی این کارها را به اندازه کافی یاد خواهد گرفت. به گروههای بازی کودکان بپیوندید یا اسم او را در یک خانه بازی یا کلاس تفریحی مخصوص این سن بنویسید تا او بتواند مدتی را با کودکان دیگر سپری کند. او به زودی یاد می گیرد که چگونه دوست پیدا کند و چگونه دوستی هایش را حفظ کند و او به زودی یک زندگی فعال اجتماعی را در پیش خواهد گرفت.

ارسال نظر شما

اولین نفری باشید که نظر میدهید
login captcha
2656

پربازدیدترین ها

نی نی کست شش

نوشته

1 روز پیش
|
4051 بازدید

نی نی کست پنج

نوشته

1 هفته پیش
|
5247 بازدید

گرفتگی بینی در بارداری علل و درمان

نوشته

2 هفته پیش
|
6515 بازدید