833
سزارین، انتخاب اول پولدارها؟

سزارین، انتخاب اول پولدارها؟

1397/11/30 بازدید387

نی نی سایت: در 30 سال گذشته تعداد زایمان های سزارین در ایران افزایش قابل توجهی داشته است. ایران یکی از کشورهای خاورمیانه است که در بین کشورهای دارای درآمد کم تا متوسط جای می‌‌گیرد؛ اما آمار زایمان‌‌های سزارین در این کشور قابل تامل است.
به گزارش پژوهشگاه رویان با هدف بررسی نابرابری‌‌ های اجتماعی- اقتصادی به عنوان عاملی تعیین‌کننده شیوع سزارین در تهران، دکتر عمانی سامانی، امیر الماسی حشیانی،دکتر سپیدارکیش و همکارانشان در پژوهشگاه رویان، دانشگاه علوم پزشکی اراک، دانشگاه علوم پزشکی مراغه،دانشگاه علوم پزشکی تهران، دانشگاه علوم پزشکی ایران و دانشگاه لیورپول، پژوهشی را طراحی کردند که طی آن 5170 بارداری در سال 2015 در تهران بررسی شد.
نتایج این تحقیق که بر پایه دارایی‌‌ های مادی و سطح اقتصادی انجام شده نشان داد، سزارین در بین زنانی با سطح اقتصادی بالا رواج دارد.نتایج مطالعات محققان در تهران نشان می دهد که سطح اقتصادی خانواده با 49.2 درصد بالاترین نقش را در انتخاب سزارین برای زایمان دارد و تحصیلات مادر 14.9 درصد، شغل پدر 13.3درصد و ملیت پدر 9.7 درصد در رتبه‌‌های بعدی قرار می‌‌ گیرند.
نتایج این پژوهش که در مجله بین ‌‌المللی Epidemiology & Community Health به چاپ رسید، نشان می دهد سطح اقتصادی خانواده بالاترین نقش را در انتخاب سزارین برای زایمان دارد.

ارسال نظر شما

اولین نفری باشید که نظر میدهید
login captcha
1066
1133