نوشته : 1393/01/10 21
هفته 12  بارداری

کودک شما چگونه تغییر می کند؟

 در هفته دوازدهم بارداری اندازه کودک شما به حدود 5 سانتی متر یعنی تقریبا اندازه یک لیموترش رسیده است و حدود 15 گرم وزن دارد. صورت او به صورت یک انسان کامل شباهت بیشتری دارد. چشم هایش که در ابتدا در دو طرف صورت او شکل گرفته بودند، به یکدیگر نزدیکتر شده اند و گوش های او در نزدیکی مکان نهایی خود در دو طرف سر او قرار دارند. روده های کودک شما، که آنقدر سریع رشد کرده اند که تا حدی وارد بند ناف او هم شده بود، حرکت بازگشتی خود را به سمت حفره شکمی آغاز می کند. کلیه های او، ادرار را در مثانه جمع آوری می کنند. سلول های عصبی او به سرعت زیاد شده اند و ارتباطات عصبی مغز در حال شکل گیری هستند. اکنون ممکن است کودک شما واکنش های بیشتری مثل مکیدن نشان بدهد؛ اگر شما به شکم خود فشار وارد کنید، او حتی ممکن است در داخل رحم شما پیچ و تاب هم بخورد؛ با این حال برای چند هفته دیگر هم شما قادر به احساس کردن حرکات او نخواهید بود.

 

شما چگونه تغییر می کنید؟

رحم شما بر روی استخوان های لگنی در حال بزرگ شدن است و پزشک شما می تواند بخش بالایی رحم را در قسمت پایین شکم شما احساس کند. هرچند تا چند هفته دیگر هم شما به لباس حاملگی احتیاج نخواهید داشت، اما مطمئنا احساس کرده اید که اندازه دور کمر شما در حال بزرگ شدن است و در لباس های گشادتر احساس راحتی بیشتری می کنید.

همچنین ممکن است شما سوزش معده را تجربه کرده باشید؛ در این حالت شما سوزشی را که معمولا از پایین جناق سینه شروع شده و تا حلق ادامه پیدا می کند، احساس می کنید. این حالت به خاطر تغییرات هورمونی و همچنین تغییرات اندام شما رخ می دهد و ممکن است موجب شود که از غذا یا خواب خود لذت کافی نبرید. در این حالت، خوردن مقادیر کم غذا و پرهیز از مصرف غذاهای سرخ شده، چرب، تند و ادویه دار که مشکل را شدیدتر می کنند، می تواند کمک کننده باشد.
 

فعالیت های هفته

رژیم غذایی

 بسیاری از خانم ها فکر می کنند که اصلا نباید از میان وعده ها استفاده کنند، اما متخصصین رژیم غذایی به خانم های باردار، مصرف میان وعده ها را توصیه می کنند. صرف 6 وعده غذایی به جای 3 وعده در روز می تواند مانع ترشی معده شود و سطح قند خون را متعادل نگه دارد. خوردن میان وعده ها در روز به معنای این نیست که مدام به سراغ شکلات و آبنبات بروید! میان وعده های غذایی باید بین صبحانه، نهار، نهار و شام و قبل از خواب باشد که فرصت بهتری برای دریافت ویتامین ها، مواد معدنی، پروتئین، فیبر و دیگر مواد مغذی است.

·         ماست، سبزیجات و میوه تازه بخورید.

·         آب میوه کاملا طبیعی و خنک بنوشید.

·         پنیر کم چرب و بیسکویت های سبوس دار بخورید.

·         فلفل های قرمز یا سبز بخورید.

·         نان های حلقه ای با میوه های طبیعی را فراموش نکنید.

·         تکه های میوه با کره بادام زمینی بخورید.
 

نگران نباشید

 بارداری در تمام قسمت های بدن شما حتی روی بینی تان تاثیر می گذارد. هورمون های بارداری می تواند باعث گرفتگی بینی شود. اگر دچار گرفتگی شدید بینی در هنگام خواب می شوید، یک بخور روشن کنید. اسپری های نمکی هم در این شرایط می توانند مفید باشند ولی از داروهای آبریزش بینی یا سایر داروها استفاده نکنید و اگر در بینی خود احساس خشکی می کنید، آن را با مالیدن وازلین نرم نمایید.

 

توصیه های مذهبی

 مادر در دوران بارداری دچار نوسانات روحی و خلقی می شود. به طوری که حساس و تحریک پذیر شده و دچار خلق و خوی دوگانه ای می شود که حتی همسرش را نیز متعجب خواهد کرد. بی شک آرامش روحی و معنوی شما در طی دوران بارداری از اهمیت ویژه ای برخوردار است زیرا جنین تحت تاثیر محیط اطرافش می باشد و بی شک، مادر نزدیکترین محیط به اوست. برای کسب آرامش دعای توسل را 40 بار بخوانید.

 

بایدها

 اگر استرس و فشار باعث می شود که خوابتان نبرد، قبل از خواب دوش آب گرم بگیرید، ورزش های تنفسی و هوازی را انجام دهید یا از همسرتان بخواهید به آرامی ماساژتان دهد. سعی کنید به تدریج روی پهلو خوابیدن را تمرین کنید. هر چه از بارداریتان می گذرد، افزایش وزن جنین می تواند به قسمت های انتهایی بدن شما فشار وارد کند. برای مرقبت از شکمتان در زمان خواب می توانید از بالش های بزرگ بارداری استفاده کنید و با قرار دادن یک بالش اضافه زیر سر، آن را بالا نگه دارید.

 

نبایدها

 شب ها مایعات کمتری بنوشید، یکی از عوامل به هم ریختن خواب، تکرر ادرار است. شما می توانید با مصرف مایعات در طول روز و محدود کردن آن به بعد از صرف شام، میزان رفتن به دستشویی را کاهش دهید. همچنین با اجتناب از مصرف غذاهای چرب و ادویه دا در آخر روز و صرف شام سبک از سوزش قلب پیشگیری کنید. برای بهتر خوابیدن توصیه می شود که کارهای روزانه خود را به زمان پیش از خواب موکول نکنید.

ویدیو

ارسال نظر شما

سلام درد تخمدان برای چیه کسی میدونه امروز تخمدونم تیر میکشه ول میکنه
من گذاشتم هفته سیزده برم غربالگری که جنسیت رو با قطعیت بیشتری خ دکتر قربانی بهم بگه
دوستان توی این 12 هفته چند کیلو اضافه وزن طبیعی هستش؟
سلام من مدام دل درد دارم مخصوصا وقتی دیر به دیر غذا میخورم به محضی که دلم درد میگیره باید یه غذایی بخورم که بهتر شم گاهی 5 6 وعده غذا میخورم. راستی توی غربالگری جنسیت تقریبا معلوم میشه?
سلام...وای چقد ذوق نینی رو میکنم.ای خدا مس کی میاد من ببینمش
سلام بچه ها من رفتم سونو دکتر گفت مشکوک به پسره اما بازم دقیق مشخص نیست
منم امروز وارد دوازده هفته شدم کسی هست اب دهنش زیاد بشه ؟
سلام دوستان گلم من امروز نوبت سونو ان تی دارم توروخدا برام دعا کنید .....به نظرتون جنسیتش مشخص میشه ؟؟؟
سلام من وارد هفته دوازدم شدم. از دیروز بینهایت درد شدیدی قسمت چپ شکمم روی کشاله ام داشتم. هر دو دقیقه تیر میکشید و ول میکرد.به نظرتون طبیعیه؟ کسی این درد رو تجربه کرد؟
سلام فهیمه جان.بله فقط یه زمان خاصی برای آزمایش غربالگری هست .از موعدش بگذره دیگه آزمیشگاه قبول نمیکن.حتما از دکترت روز دقیقشو بپرس.