نوشته : 1393/01/10 25
هفته 11  بارداری

کودک شما چگونه تغییر می کند؟

 کودک شما اکنون به اندازه یک انجیر است و بدن او کاملا شکل گرفته است؛ حدود 3.8 سانتی متر طول و حدود هشت گرم وزن دارد. پوست او هنوز شفاف است و به همین خاطر می توان اکثر رگ های خونی او را به وضوح دید. بعضی از استخوان های او در حال تشکیل شدن بوده و ریشه دندان های کوچک او به تدریج در زیر لثه اش ظاهر می شوند. انگشتان دست و پای او کاملا از یکدیگر جدا شده اند و او به زودی قادر خواهد بود که مشتش را باز و بسته کند. او لگدهای آرامی می زند و کش و قوس می آید؛ حرکات ریز او به قدری نرم و روان است که بیشتر شبیه به رقص در آب می ماند. با رشد بدن او، این حرکت ها نیز بیشتر شده و رشد یافته تر و کاربردی تر خواهند شد. با رشد پرده دیافراگم، کوچولوی شما ممکن است سکسکه هم بکند. از آنجا که او هنوز خیلی کوچک است، تنها بین هفته های شانزدهم تا بیستم قادر خواهید بود برای اولین بار این حرکات او را احساس کنید.

 

شما چگونه تغییر می کنید؟

 شما ممکن است در این دوره عوارض عجیبی را مشاهده کنید، همانند افزایش بیش از حد بزاق دهان. سعی کنید یاد بگیرید که کدام یک از این عوارض طبیعی هستند و کدام یک ممکن است نشانه یک مشکل احتمالی باشند. همچنین ممکن است سوالاتی در زمینه فعالیت ها یا خوردن غذا ها و داروها داشته باشید. به دنبال پاسخ این سوالات بروید تا بدانید در دوران حاملگی چه کارهایی ایمن و بی خطر هستند و چه کارهایی ممکن است خطرناک باشند.

اگر تهوع به شما اجازه نمی دهد که غذاهای متنوع بخورید، یا هنوز هم خیلی وزن اضافه نکرده اید (بسیاری از خانم های حامله در سه ماهه اول بین 1 تا 2.5 کیلوگرم وزن اضافه می کنند) نگران نباشید. اشتهای شما به زودی باز می گردد و شما هر هفته حدود نیم کیلوگرم وزن اضافه خواهید کرد.
 

فعالیت های هفته

رژیم غذایی

 شیر یک غذای کامل است و به دلایل مختلف برای زنان باردار مفید است. شیر حاوی تمام مواد معدنی مختلف لازم برای ساختن اسکلت جنین است زیرا کلسیم و فسفر موجود در آن برای رشد استخوان و دندان ها ضروری است. شیر هم چنین منبع بسیار خوب پروتئین است که برای ساخت نسوج به کار می رود و هضم این پروتئین هم آسان است. شیر حاوی انواعی از ویتامین ها به خصوص ویتامین A است که برای رشد جنین بسیار لازم است. در طول دوران بارداری آشامیدن یک لیتر شیر در 24 ساعت باید در برنامه غذایی شما قرار بگیرد. می توانید نیم لیتر شیر را به صورت ساده و نیم لیتر دیگر را به صورت مواد غذایی مختلفی که با شیر درست می شوند، مصرف کنید.
 

نگران نباشید

 در هفته یازده بارداری ممکن است درد و مشکلی در محدوده ناف و کشاله ران شروع شود. این دردها اصلا جایی برای نگرانی به وجود نمی آورند. هنگامی که رحم بزرگ می شود، استخوان های لگن باید جابجا شوند تا جا برای رحم وجود داشته باشد. معمولا این جابه جایی لگن تا حدودی باعث درد می شود. اگر این درد ناراحتتان می کند، بالا نگه داشتن پاهایتان در آخر روز می تواند کمی از درد شما بکاهد.

 

توصیه های مذهبی

 هر روز بر یک عدد سیب آیه الکرسی بخوانید و آن را ناشتا بخورید، علاوه بر این هر روز صبح ناشتا مقداری کندور به اندازه یک عدس میل کنید. بر یک سیب 40 بار سوره یوسف را بخوانید و آن را بخورید. اگر می خواهید فرزندتان چشمانی زیبا و پرفروغ داشته باشد، رازیانه و بادیان را فراموش نکنید. سعی کنید تا نظافت پستان ها را رعایت کنید. باید روزی یکبار پستان ها را خوب با آب و صابون شستشو داده و آنها را ماساژ دهید.

 

بایدها

 اگر عدم تمایل به رابطه جنسی همسرتان را رنج می دهد، با روش دیگری با او ارتباط برقرار کنید. با هم تلویزیون تماشا کنید، باهم بازی کنید، و هر کاری که به نزدیک تر شدن رابطه تان کمک می کند، انجام دهید. سعی کنید تا از طریق حسی به زوج خود کمک کنید، هرچند احساس می کنید که حالش را ندارید. شانه هایش را بمالید، دستانش را بگیرید و یا هنگام عبور از راهرو او را ببوسید. با ابراز احساسات و بذل توجه به او کمک کنید تا این دوره را بگذرانید.

 

نبایدها

 MSG (مونوسدیم کلومات) یکی از افزودنی های غذایی است که باعث بیماری هایی از جمله سردرد، تهوع، اسهال، سرگیجه، و انسداد قفسه سینه می شود. از آنجا که دلایل محکمی حاکی از تاثیر منفی این ماده بر روی جنین شما وجود ندارد، اما از خوردن مواد غذایی دارای MSG خودداری کنید، زیرا به دلیل داشتن سدیم زیاد باعث تشدید فشار خون می شوند.

 

ویدیو

ارسال نظر شما

منم حالم اصلا خوب نیس ولی خدارو شکر
سلام مامانیا گل منم هفته ی یازدهم برای دو هفته ی دیگه سونوی غربالگری دارم پیش دکتری رفتم ک هر دو هفته ی سونو یا آزمایش من اهوازیم و دکترم آزمایشگاه نرگس رو بم معرفی کرد برای غربالگری اهوازیای عزیز این آزمایشگاه چطوره ؟
سلام مامانای عزیز.منم هفته 11 هستم.2هفته دیگه غربالگری دارم . ایشالا بچه م سالم باشه . همچنین بچه های گوگولیه شما ...
سلام به مامانای گل،من بارداری اولم هست و تو هفته یازدهم هستم.خداروشکر زیاد دچار استفراغ نیشم، معمولا صبح ها که از خواب بیدار میشم.اما به شدت مشکل معده دارم.از سوزش معده رنج میبرم.دایم در حال خوردن هستم.چون خیلی گرسنه میشم و ضعف میکنم نمیتوانم برا مشکل معده ام چکار کنم
سلام منم یازده هفته هستم و بارداری دوممه البته الان دو قلو باردارم فردا هم سونو NT دارم امیدوارم همه مامانا و نی نی ها سالم باشن و هر کی دلش نی نی می خواد خدا زود بزاره تو دلش
سلام دوستان چقدر هفته یازدهمی داریم منم هفته یازدهم هستم و بیشتر تهوع و فکرو خیال غربالگری اذیتم میکنه چون سی و هفت سالمه
سلام بچه ها.من بارداری دومبده.ما بچه ندارم.ان شالله خدا به همه بچه سالم بده. کسی بوده تو باداریش همزمان چیزای شیرین و ترش بخواد؟؟!!هیچکدوم به اون یکی غالب نیست.یعنی بچه من جنسیتش چیه؟؟!!
سلام بچه ها امیدوارم همتون نی نی های سالن به دنیا بیارید واسه منم دعا کنید که نی نیم سالم باشه هفته دیگه باید برم سونو ان تی
سلام منم هفته یازدهمم هست امیدوارم نی نی هامون سالم به دنیا بیان انشالله
سلام منم هفته ی 11 بارداری هستم..دقیقا 10 روز دیگه سونو غربالگری دارم..امیدوارم نی نیم سالم باشه بارداری اولمه و کلی استرس دارم!