نوشته : 1393/01/10 31
هفته یازدهم  بارداری

کودک شما چگونه تغییر می‌کند؟

جنین در هفته یازدهم بارداری، به‌اندازه یک انجیر است و بدن او کاملا شکل‌گرفته است؛ حدود 3.8 سانتی‌متر طول و حدود هشت گرم وزن دارد. پوست او هنوز شفاف است و به همین خاطر می‌توان اکثر رگ‌های خونی او را به‌وضوح دید. 

بعضی از استخوان‌های او در حال تشکیل شدن بوده و ریشه دندان‌های کوچک او به‌تدریج در زیر لثه‌اش ظاهر می‌شوند. انگشتان دست و پای او کاملا از یکدیگر جداشده‌اند و او به‌زودی قادر خواهد بود که مشتش را باز و بسته کند. لگدهای آرامی می‌زند و کش‌وقوس می‌آید. 

حرکات ریز او به‌قدری نرم و روان است که بیشتر شبیه به رقص در آب می‌ماند. با رشد بدن جنین در هفته 11 بارداری، این حرکت‌ها نیز بیشتر شده و رشد یافته تر و کاربردی‌تر خواهند شد. 

با رشد پرده دیافراگم، کوچولوی شما ممکن است سکسکه هم بکند. ازآنجاکه او هنوز خیلی کوچک است، تنها بین هفته‌های شانزدهم تا بیستم قادر خواهید بود برای اولین بار این حرکات او را احساس کنید.
 

شما چگونه تغییر می‌کنید؟

شما ممکن است از هفته دهم بارداری به بعد عوارض عجیبی را مشاهده کنید، همانند افزایش بیش‌ازحد بزاق دهان. سعی کنید یاد بگیرید که کدام‌یک از این عوارض طبیعی هستند و کدام‌یک ممکن است نشانه یک مشکل احتمالی باشند. 

همچنین ممکن است سوالاتی در زمینه فعالیت‌ها یا خوردن غذاها و داروها داشته باشید. به دنبال پاسخ این سوالات بروید تا بدانید در دوران حاملگی چه‌کارهایی ایمن و بی‌خطر هستند و چه‌کارهایی ممکن است خطرناک باشند.

اگر تهوع به شما اجازه نمی‌دهد که غذاهای متنوع بخورید، یا هنوز هم خیلی وزن اضافه نکرده‌اید (بسیاری از خانم‌های حامله در سه‌ماهه اول بین 1 تا 2.5 کیلوگرم وزن اضافه می‌کنند) نگران نباشید. اشتهای شما به‌زودی بازمی‌گردد و شما هر هفته حدود نیم کیلوگرم وزن اضافه خواهید کرد.
 


رژیم غذایی

شیر، یک غذای کامل است و به دلایل مختلف برای زنان باردار مفید است. شیر حاوی تمام مواد معدنی مختلف لازم برای ساختن اسکلت جنین است.

کلسیم و فسفر موجود در شیر برای رشد استخوان و دندان‌ها ضروری است. شیر هم‌چنین منبع بسیار خوب پروتئین است که برای ساخت نسوج به کار می‌رود و هضم این پروتئین هم آسان است. 

شیر حاوی انواعی از ویتامین‌ها به‌خصوص ویتامین A است که برای رشد جنین بسیار لازم است. در طول دوران بارداری آشامیدن یک لیتر شیر در 24 ساعت باید در برنامه غذایی شما قرار بگیرد. می‌توانید نیم لیتر شیر را به‌صورت ساده و نیم لیتر دیگر را به‌صورت مواد غذایی مختلفی که با شیر درست می‌شوند، مصرف کنید.


 

نگران نباشید

در هفته یازده بارداری ممکن است درد و مشکلی در محدوده ناف و کشاله ران شروع شود. این دردها اصلا جایی برای نگرانی به وجود نمی‌آورند. 

دردهای هفته 11 بارداری دلایل مختلفی دارند. کی از آن‌ها این است که هنگامی که رحم بزرگ می‌شود، استخوان‌های لگن باید جابجا شوند تا جا برای رحم وجود داشته باشد. 

معمولا این جابه‌جایی لگن تا حدودی باعث درد می‌شود. اگر این درد ناراحتتان می‌کند، بالا نگه‌داشتن پاهایتان در آخر روز می‌تواند کمی از درد شما بکاهد.

 

 

توصیه‌های مذهبی مخصوص هفته یازدهم بارداری

هرروز بر یک عدد سیب آیه‌الکرسی بخوانید و آن را ناشتا بخورید، علاوه بر این هرروز صبح ناشتا مقداری کندور به‌اندازه یک عدس میل کنید.
 

بر یک سیب 40 بار سوره یوسف را بخوانید و آن را بخورید. اگر می‌خواهید فرزندتان چشمانی زیبا و پرفروغ داشته باشد، رازیانه و بادیان را فراموش نکنید. 

سعی کنید تا نظافت پستان‌ها را رعایت کنید. باید روزی یک‌بار پستان‌ها را خوب با آب و صابون شستشو داده و آن‌ها را ماساژ دهید.

 

 

بایدهای هفته یازدهم حاملگی

اگر عدم تمایل به رابطه جنسی همسرتان را رنج می‌دهد، با روش دیگری با او ارتباط برقرار کنید. باهم تلویزیون تماشا کنید، باهم بازی کنید، و هر کاری که به نزدیک‌تر شدن رابطه‌تان کمک می‌کند، انجام دهید. 

سعی کنید تا از طریق حسی به زوج خود کمک کنید، هرچند احساس می‌کنید که حالش را ندارید. شانه‌هایش را بمالید، دستانش را بگیرید و یا هنگام عبور از راهرو او را ببوسید. 

با ابراز احساسات و بذل‌توجه به او کمک کنید تا این دوره را بگذرانید.

 

 

نبایدهای هفته 11 بارداری

MSG (مونوسدیم کلومات) یکی از افزودنی‌های غذایی است که باعث بیماری‌هایی ازجمله سردرد، تهوع، اسهال، سرگیجه، و انسداد قفسه سینه می‌شود. 

از آنجا که دلایل محکمی حاکی از تاثیر منفی این ماده بر روی جنین شما وجود ندارد، اما از خوردن مواد غذایی دارای MSG خودداری کنید، زیرا به دلیل داشتن سدیم زیاد باعث تشدید فشارخون می‌شوند.

 

 

ویدیو

ارسال نظر شما

login captcha

سلام

میگم نظرت انقدر دیر تایید میشن چه فایده ای داره اصلا؟

@آسناد9

دوست عزیز

در این مدت، بخشهایی از سایت درحال ویرایش و بهینه سازی بود. به همین جهت نظرات شما دیر تایید شد.

نی نی سایت از این به بعد، نظرات شما عزیزان را در همان روز و حتی همان ساعت بررسی و تایید خواهد کرد.

منم هفته یازدهم

برای هم و نی نی های هم دعا کنیم،

انشاءالله سالم و صالح باشن و همه مامانا هم دوره راحت و خوشیو بگذرونن، برای نی نی های منم دعا کنید 

  

سلام خانم های عزیز.خوبید؟

ایشالا همگی بسلامتی فارغ بشیم و اینکه انقدرنگران غربالگری نباشیم اونم یه آزمایش عادیه که برا هممون بسلامتی میگذره.

من بارداری دومم هست اون هم بعد10سال و 29سالمه. برای اولی بارداربم عالی بود اما این و اذیت میشم همش بدنم سرد میشه و دهانم تلخ، شماها هم اینجوری هستین؟؟

سلام دوستان کسی هست اواخر 11 هفته بره سونو جنسیت مشخص بشه؟ غربالگری!


سلام هفته  یازده هستم شکمم خیلی بزرگ شده مثه شش ماهگی

 و خیلی نفخ دارم کمکم کنید نگران شکم بزرگمم تا ماه نه چجوری میخاد بشه

سلام خانمها منم هفته ۱۱هستم یه پسر ۶ساله دارم که دیشب وقتی بدو بدو میکرو مشتش خورد به پایین شکمم یعنی جای فتق.

فوری اونجام باد کرد به شدت درد ناشی از صربه داشتم.بلافاصله رفتم بیمارستان اما چون شب بود سونوگرافی نداشتند امروز هم جمعه است تعطیل بود سونو.دکتر گفت اگه لکه بینی نداشتی شنبه برو سونو فعلا به جز باد و درد اونجا هیچ چیز ندارم.ودراستراحتم.

دعاکنید فردامیرم سونو سالم باشه

منم حالم اصلا خوب نیس ولی خدارو شکر
سلام مامانیا گل منم هفته ی یازدهم برای دو هفته ی دیگه سونوی غربالگری دارم پیش دکتری رفتم ک هر دو هفته ی سونو یا آزمایش من اهوازیم و دکترم آزمایشگاه نرگس رو بم معرفی کرد برای غربالگری اهوازیای عزیز این آزمایشگاه چطوره ؟
سلام مامانای عزیز.منم هفته 11 هستم.2هفته دیگه غربالگری دارم . ایشالا بچه م سالم باشه . همچنین بچه های گوگولیه شما ...
سلام به مامانای گل،من بارداری اولم هست و تو هفته یازدهم هستم.خداروشکر زیاد دچار استفراغ نیشم، معمولا صبح ها که از خواب بیدار میشم.اما به شدت مشکل معده دارم.از سوزش معده رنج میبرم.دایم در حال خوردن هستم.چون خیلی گرسنه میشم و ضعف میکنم نمیتوانم برا مشکل معده ام چکار کنم