نوشته : 1393/01/10 48
هفته 8  بارداری

کودک شما چگونه تغییر می کند؟

 اکنون اندازه کودک شما حدود 1.6 سانتی متر (در حدود اندازه یک لوبیا قرمز) است. او مرتبا حرکت می کند و تغییر مکان می دهد، هر چند شما تا چند هفته دیگر هم نمی توانید حرکتهای او را در داخل رحم خود حس کنید. دنبالچه جنینی او در حال ناپدید شدن است و پلکهای او تقریبا به طور کامل چشمهایش را می پوشانند. هرچند هنوز هم پرده نازکی بین انگشتهای پا و دست او وجود دارد، اما این انگشتها در حال بزرگ شدن هستند. بازوهای او بزرگتر شده اند و دستهای او از مچ خم شده و به طرف قلبش قرار گرفته اند. مفصل زانوهای او شکل گرفته اند و احتمالا پاهای او به اندازه ای بزرگ شده اند که بتوانند در جلوی بدن او به یکدیگر برخورد کنند. با صاف شدن بدن، سر او صافتر و عمودی تر می ایستد. مجاری تنفسی از حلق تا بخشهای ریه در حال رشد او کشیده شده اند. هر کدام از سلولهای عصبی مغز او هم شاخه هایی ایجاد می کنند تا با یکدیگر ارتباط برقرار کرده و اعصاب ابتدایی را ایجاد کنند. هرچند ممکن است شما دائما درباره جنسیت کودک خود فکر کنید، اما اندامهای تناسلی او آنقدر رشد نکرده اند که جنسیت او را نشان دهند.

شما چگونه تغییر می کنید؟

 

 وزن شما چندان افزایش پیدا نکرده است، اما مسلما برخی اندامهای شما (مثل سینه ها) در حال رشد هستند. شما به زودی به سوتین های بزرگتری نیاز خواهید داشت. همچنین ممکن است اندازه دور کمر شما نیز افزایش یابد، که در این صورت مجبور خواهید شد شلوار جین دوست داشتنی خود را کنار بگذارید. تغییر دیگری که چندان واضح نیست، افزایش حجم خون شماست؛ در اواخر دوران حاملگی، حجم خون شما 40 تا 50 درصد بیشتر از حالت عادی خواهد بود تا نیازهای کودکتان را برآورده کند. با افزایش حجم خون، نیاز بدن شما به آهن نیز افزایش پیدا می کند. ویتامینهای روزانه را به طور مرتب مصرف کنید تا مطمئن شوید که آهن اضافی مورد نیاز را مصرف کرده و دچار کم خونی نخواهید شد.

تغییرات هورمونی ممکن است موجب شوند که شما احساس خستگی یا تنبلی کنید. همچنین، نداشتن خواب خوب در شب هم یک مشکل معمول در این مرحله می باشد، مخصوصا اگر در شب احساس ناراحتی کنید یا مجبور باشید مرتبا به توالت بروید. تهوع و استفراغ متناوب نیز انرژی شما را کاهش می دهد. سعی کنید بین 9 تا 10 ساعت در شب بخوابید یا اینکه در طول روز کمی استراحت کنید.

فعالیت های هفته

حاملگی موجب می شود اندام شما به سرعت تغییر کند، و در طی هفته های آتی، سینه و شکم شما بزرگتر خواهند شد. در گذشته، هنگام غذا خوردن، خرده های غذا روی دستمال غذا روی دامن شما می ریخت، اما از این به بعد، خرده های غذا از سینه شما پایین تر نخواهند رفت! همچنین با بزرگتر شدن کودک، خم شدن روی بشقاب برای شما سخت تر خواهد شد. پس مایع لکه بر بخرید تا برای اتفاقات آتی آماده باشید!

رژیم غذایی

 آهن یکی از مواد معدنی است که برای ساخت گلبول های قرمز خون ضروری است و وقتی باردار می شوید بدنتان به آهن دو برابری نیاز دارد. بدون آهن کافی شما دچار کم خونی و فقر آهن می شوید. نوزادانی که از مادرانی با کم خونی بسیار شدید متولد می شوند، بیشتر در معرض خطر وزن کم و تولد زودرس قرار دارند.

برای جذب و دریافت آهن در وعده های غذایی خود، غذاهای حاوی آهن مانند : گوشت قرمز لخم، ماهی، مرغ، خشکبار، اسفناج، لوبیا و غلات غنی شده با آهن بخورید. از آنجا که ویتامین ها جذب آهن را بیشتر می کنند، غذاهای حاوی ویتامین C  مثل آب پرتقال یا توت فرنگی در کنار غذاهای غیر آهن مصرف کنید.

نگران نباشید

 رویاها و خواب های دوران بارداری غالبا شبیه فیلم های ترسناک هستند. تصاویر عجیب مثل صحبت کردن با حیوانات یا تصادف ماشین کاملا در این دوران عادی هستند. ترکیب هورمون ها و اختلالات خواب در دوران بارداری باعث می شوند که خواب های طولانی و سبک تری نسبت به قبل داشته باشید. حتی ممکن است در مورد تولد یک نوزاد معلول یا بدون دست و پا خواب ببینید. این خواب ها از احساسات و افکار شما در طی بارداری نشات می گیرد و اینکه باید به زودی مراقب یک مخلوق کوچک و شکننده باشید.

توصیه های مذهبی

 مراقبت مادر در این دوران بسیار ضروری است. اگر دچار ضربه شوید و یا از داروهای شیمیایی زیادی استفاده کنید، احتمال آسیب دیدگی در دستگاه عصبی جنین بسیار بالا خواهد بود. هم چنین در صورت ابتلا به سرخجه ممکن است جنین عقب ماندگی ذهنی پیدا کنید. توصیه می شود زیارت عاشورا را با صد لعن و صد سلام و دعای علقمه به مدت 40 روز بخوانید.

بایدها

 اگر همواره بیرون از خانه کار می کنید، از همان ابتدای بارداری در مورد شرایط بهداشتی یا هرگونه عوامل مربوط به کار که بر روی شما تاثیر دارد و ادامه ی کارتان با پزشکتان مشورت کنید. ادامه ی کار شما به عواملی مثل سلامت خودتان و جنین، سن بارداریتان، تعداد بارداری های پیش از این و هرگونه مشکلی که قبلا در دوران بارداری داشته اید، دارد. از کار بیش از 8 ساعت در روز و 5 روز در هفته اجتناب کنید و از تمامی ساعت استراحت و نهار استفاده نمایید.

نبایدها

 مادرانی که قبلا سابقه سقط جنین داشته اند و یا در دوران بارداری مبتلا به لک بینی و خونریزی مختصر هستند از نظر احتیاط لازم است که از مقاربت جنسی تا مدت چندین ماه صرفنظر کنند تا خطری متوجه جنین آن ها نشود. در غیر از این موارد روابط زناشویی تا قبل از 7 ماهگی مانعی ندارد ولی بهتر است که عمل مقاربت با ملایمت و در نهایت اعتدال صورت گیرد.

ویدیو

ارسال نظر شما

login captcha
من هفته هفتمم،قرص دوکسپین که مربوط به استرس و اعصابه مصرف میکردم،خودم خودسرانه و بدون مشورت پزشک گداشتم کنار،چون دلم نمیخواست قرص جایگزین مصرف کنم،اونقدر عوارض قطع قرص تو این دو هفته عذابم داد که داشتم میمردم،ضعف و گرسنگی شدید یا احساس خفگی یکی از عوارض بود،حالا ویار حامگلی و تهوع شدید هم بمانددددد،از خدا میخوام ضعفم ار بین بره سریعتر،طاقت ندارم دیگه
سلام خوبین ...من امروز رفتم هشت هفته علائم خاصی ندارم ولی خیلی کسل هستم و خوابم هم خیلی خیلی کم شده ....دکتر میگفت تعداد ضربان ربطی به جنسیت نداره ...به نظرتون درسته ؟؟
سلام من طبق آخرین پریودم فردا8 هفته م تموم میشه . امروز بعدظهر میرم برای سونو. دعا میکنم قلب نینی هاتون بوم بوم خوشگل بزنه.شما هم برا من دعا کنید چون این بارداری سوم منه ولی دوبار قبل جنین هام بخاطر نداشتن ضربان سقط شدن.اینبار زندگیم به زدن قلب این رویان بستگی داره. اگه نزنه من از افسردگی میمیرم بمعنای کلمه.
من هفته ۸ بارداری هستم مامانا اگه کسی تو تلگرام گروه داره واسه تبادل نظر و اشتراک حال و احوالمون لینکشو بذاره لطفا کانال نمیخوام فقط گروه🙏
سلام, من 7هفته و شش روزه که باردارم, درد زیر دلم خوب شده اما حالت تهوع و سردرد از شب تا صبح و از صبح تا شب امانمو بریده حتی خواب راحت ندارم
سلام ب همگی منم اخرای هفته هشتم هستم، سونو نرفتم.. ب شدت سرما خوردم. دعا کنید برا نی نی ام مشکلی پیش نیاد چون خیلی سرفه میکنم
منم هشت هفتهمه سینه هام بزرگ شدن و گاهی هم خیلی کم تهوع دارم.از مرغم بدم میاد
منم ۸ هفته هستم و ضربان قلب ۱۶۰ بود و دکتر گفت همه چیش نرمال و خوبه.امیدوارم سالم به دنیا بیاد
منم 7 هفته و 4 روزه باردارم... معده سنگین و حالت تهوع خفیف دارم.... احساس ضعف میکنم با اینکه خوب میخورم... همش حالت ماشین گرفتگی دارم... این حالت ها تقریبا 1 هفته اس که دارم. قبلا زیر دلم درد میکرد و نفخ شدید داشتم که الان ندارم خداروشکر. فردا برای سونو نوبت گرفتم... دعا کنین که همه چی خوب باشه... انشالله همگی به سلامتی نی نی های خوشگل و سالم به دنیا بیاریم...:-*
سلام دوستای خوبم منم هفته ی 8بارداری هستم هیچ حالتی ندارم و این بیشتر نگرانم کرده که ایا طبیعی ؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟