نوشته : 1393/01/10 93
هفته 6  بارداری

کودک شما چگونه تغییر می کند؟

 بدن کودک شما در حال شکل گیری است، و سلولهایی که بعدا اندامها و سیستمهای بدن او را تشکیل خواهند داد، به سرعت در حال تقسیم شدن هستند. اکنون، او به اندازه یک دانه کوچک عدس (با عرض تقریبی 4 تا 5 میلی متر) است. اگر شما می توانستید درون رحم خود را ببینید، یک سر بزرگ و چند نقطه تیره رنگ را می دیدید که محل تشکیل چشمها و بینی او خواهند بود. دو حفره کوچک در دو طرف سر ، محل شکل گیری گوشها هستند، و دستها و پاهای او به شکل برآمدگیهای کوچکی قابل مشاهده می باشند. دستها و پاها شبیه به باله ماهی هستند که پرده ضخیمی بین انگشتهای در حال رشد قرار گرفته است؛ اما انگشتان دست و پای او به زودی از یکدیگر جدا خواهند شد. زیر سوراخی که بعدا دهان او خواهد شد، چین های کوچکی قرار دارند که نهایتا به گردن و آواره پایین تبدیل خواهند شد. در داخل بدن او، زیان و تارهای صوتی در حال شکل گیری می باشند.

 

قلب کودک شما که مرحله تقسیم به حفره های چپ و راست را آغاز کرده است، حدود 100 تا 130 بار در دقیقه (تقریبا دوبرابر تعداد ضربان قلب شما در دقیقه) می زند، و جریان خون در بدن او آغاز شده است. روده های او در حال رشد هستند و مجاری کوچک عبور هوا به تدریج در محلی که بعدا به ریه او تبدیل خواهد شد، ظاهر می شوند. تولید سلولهای ماهیچه ای آغاز شده است و احتمالا از اواسط این هفته، کودک شما تکان دادن اعضای کوچک خود را آغاز خواهد کرد. متاسفانه باید تا چند هفته پس از پایان سه ماهه اول دوران حاملگی خود صبر کنید تا بتوانید از احساس کردن حرکتهای آرام کودک خود، لذت ببرید!

شما چگونه تغییر می کنید؟

 

 اگر تا کنون هم این احساس را تجربه نکرده باشید، به زودی خود را در مسیر پرتلاطم احساسات دوران حاملگی خواهید یافت؛ ممکن است یک روز بداخلاق و روز دیگر شاد باشید! هرچند ممکن است این احساسات متضاد برای شما نگران کننده باشند (به خصوص اگر قبلا به اینکه کاملا بر احساسات خود تسلط دارید، افتخار می کرده اید)، اما کاملا طبیعی هستند و ممکن است در تمام مدت حاملگی شما ادامه پیدا کنند. این احساسات متضاد در اثر تغییر میزان هورمونها و معمولا به خاطر میزان زیاد هورمونها، رخ می دهند. جدای از بحث هورمونها، کل زندگی شما نیز در حال تغییر است، و چه کسی در این حالت دچار هیجانات روحی نمی شود؟!

دیدن لکه خون پس از ادرار بر روی لباس زیر یا دستمال توالت و یا خونریزی در اوائل دوران حاملگی طبیعی است؛ اما گاهی از اوقات ممکن است علامت اولیه سقط جنین نیز باشد. در صورت مشاهده لکه یا خونریزی، به سرعت با پزشک یا مامای خود تماس بگیرید تا او مشخص کند که آیا این موارد بیانگر یک مشکل احتمالی می باشند یا خیر.

فعالیت های هفته

 برای مصرف ویتامینهای روزانه برنامه منظمی طراحی کنید: ویتامینها را در یک جعبه دارو که محفظه های جداگانه ای برای هر یک از روزهای هفته دارد، قرار دهید. هر روز شک کردید که آیا ویتامینهای آن روز را مصرف کرده اید یا نه، محفظه مربوط به آن روز را چک کنید. جعبه دارو را در کنار مسواک خود قرار دهید تا هر شب در هنگام مسواک زدن، مصرف ویتامین را به یاد بیاورید.

رژیم غذایی

 پروتئین یکی از عناصر اصلی برای ساختمان بدن نوزاد است. نوزاد شما برای سلول ها و اندام هایش و شما برای داشتن "جفت" نیاز به پروتئین دارید. بدن زنان بارداربه 10 گرم پروتئین اضافه نیاز دارد یعنی به جای 50 گرم پروتئین که زنان غیرباردار به آن نیاز دارند، شما به 60 گرم پروتئین نیاز دارید. سعی کنید برای تامین پروتئین مورد نیازتان از غذاهای کم چرب یا بدون چربی های اشباع شده استفاده کنید. به طور مثال از تکه های بدون چربی گوشت گوساله و مرغ بدون پوست استفاده کنید.

چند نمونه از غذاهای سرشار از پروتئین :

100 گرم مرغ بدون پوست و استخوان : 30 گرم پروتئین

115 گرم همبرگر ذغالی با گوشت گوساله : 30 گرم پروتئین

115 گرم ماهی تن : 25 گرم پروتئین

215 گرم ماست بدون چربی : 12 گرم پروتئین

215 گرم شیر بدون چربی : 8 گرم پروتئین

2 قاشق کره بادام زمینی : 8 گرم پروتئین

1 عدد تخم مرغ : 8 گرم پروتئین

نگران نباشید

 شما تنها کسی نیستید که در دوران بارداریتان دچار تهوع و استفراغ می شوید. اکثر بارداری ها به ویژه در سه ماهه اول همراه با تهوع است که پزشکان آن را ناخوشی های صبحگاهی می نامند. علت اصلی این تهوع ها افزایش هورمون های حاملگی همراه با تقویت حس بویایی است. ممکن است فکر کنید که این ناخوشی های صبحگاهی می تواند به جنینی صدمه بزند در حالی که به ندرت تاثیرات مضری برای جنین دارد.  بهتر است از غذاها و بوهایی که سبب تهوعتان می شود پرهیز کنید و غذایتان را در اتاق و دور از بوی نامطبوع میل کنید.

توصیه های مذهبی

 سعی کنید در همه حال آرامش خود را حفظ کنید و عصبانی نشوید. خواندن قرآن را فراموش نکنید و در صورت خستگی یا عدم توانایی، به صورت روزانه به نوار قرآن گوش کنید. مراقب هیجانات روحی خود باشید و آن ها را تحت کنترل درآورید. از پیش کشیدن اختلافات، جر و بحث های طولانی، دعوا و نزاع به شدت بپرهیزید چون تمامی این حالات بر روی جنین تاثیر می گذارد و این تاثیر از بین نخواهد رفت. فشار عاطفی مادر باردار در طولانی مدت خواه ناشی از مشکلات زناشویی باشد یا عقاید منفی درمورد بچه دار شدن و یا حوادث ناگوار زندگی، نتایج منفی برای کودک به دنبال خواهد داشت.

 

 

بایدها

 شما باید روزانه 8 لیوان آب مصرف کنید و چنانچه بیشتر اوقات استفراغ می کنید، تعداد لیوان ها را در روز افزایش دهید.

آب بهترین نوشیدنی است چون در دوران بارداری حجم خونتان تا 40 درصد افزایش می یابد که حدود 4 درصد از وزن حاملگی شما را تشکیل می دهد. این حجم از خون اضافی وظیفه انتقال و رساندن مواد غذایی لازم به جنین را برعهده دارد و کمک می کند تا کلیه های شما مواد زائد را دفع نماید. مصرف آب خطر ابتلا به عفونت مثانه، مجاری ادراری و کلیه ها را پایین می آورد و مانع از یبوست می شود.

نبایدها

 از آنجا که حاملگی وضعیت فوق العاده و بحرانی است و زنان در این مرحله آسیب پذیرتر هستند، لازم است تا مراقبت بیشتری از خود به عمل آورید و از تماس با افراد مبتلا به بیماری های عفونی، رفت و آمد در اماکن عمومی و شلوغ و سربسته و مکان هایی که احتمال آلودگی وجود دارد، استفاده از مواد غذایی تهیه شده در خارج از منزل و به طور کلی شرایطی که سلامت مادر و جنین را به خطر می اندازد، خودداری کنید. زیرا به علت شرایط خاص حاملگی و محدودیت در تجویز داروها، درمان زنان باردار مشکل تر خواهد بود.

ویدیو

ارسال نظر شما

سلام، من روز سوم از هفته ی ششم هستم. دکتر برای حدود 10 روز دیگه برام وقت سونو نوشته. من قبل از اینکه موعد پریودم برسه و بفهمم باردارم، دوبار آخری که نزدیکی داشتم، بعدش دل درد شدید گرفتم. دکترم گفت نزدیکی نکن فعلا. کسی خبر داره تحریک کلیتروس (چوچوله) هم مشکل داره یا نه؟
سلام ،من هفته شش هستم ،سمت چپ نافم مثل نبض دل دل میزنه،این نشونه چیه به نظرتون؟
سلام منم هفته 6 هستم دوستان اخر هفته میرم واسه صدای قلب. خوبه ؟
سلام منم هفته ٦ هستم خارش واژن امونمو بریده😣
سلام شب خوش من خیلی خارش دارم الان توو هفته ششم هستم ١٠ روز دیگه وقت سونو دارم اما خارش کلافم کرده اصلا تهوع ندارم ولی کسی عست خارش داشته باشه دکترم گفت سیتریزین بخورم مشکلی نیست
سلام. ممنون از مطالب جامع و کاملتون. متاسفانه فیلم های اخر هر مطلب برای من باز نمی شه و پیغام نصب برنامه فلش را می دهد. اما وقتی روی قسمت دانلود کلیک می کنم برنامه را دانلود نمی کنه. لطف می کنید بررسی کنید که بتونم برنامه را دانلود کنم و فیلمها را ببینم. سپاس فراوان
سلام خانما من تو هفته شش هستم یعنی دقیقا شش هفته و چهارروز گفتم اخر هفته برم سونو برای قلب نی نی...اخه پنج هفته رفتم دکترم گفت خیلی کوچیکه صدای قلبش نمیاد یه هفته یا دوهفته دبگه بیا ...کمردرد دادم نه هر لحظه ولی اذیتم از این درد ...نمیدونم طبیعیه یانه
منم اوایل هفته ۶هستم بنظرتون قلب تشکیل شده؟برم سونو بدم
من ۶هفته و۳روز سونو دادم ساک حاملگی تشکیل شده و جنین دیده نشد.چند روزه لکه بینی های کرم رنگ ولی تیره دارم که نمیشه گفت قهوه ایه. ۵شنبه دوباره سونو دارم برام دعاکنید که نی نی قلبش بزنه
سلام دوستان. منم تو اواخر هفته ششم بارداریم. شرایط روحی خوبی ندارم به خاطر شرایط زندگیم. من وقتی از خواب بیدار میشم یه تپش قلب شدید میگیرم علتشو کسی میدونه