نوشته : 1393/01/16 15
هفته 36 بارداری

کودک شما چگونه تغییر می کند؟

 وزن کودک شما هر روز زیاد می شود، تقریبا روزی 30 گرم. وزن او حدود 2700 گرم است و حدود 48.2 سانتی متر طول دارد. موهای کرک مانند او و همین طور ورنیکس (ماده نسبتا چربی که بدن او را پوشانده بود و از پوست او در برابر مایع آمنیوتیک محافظت می کرد) در حال ناپدید شدن هستند. کودک شما همه این مواد را به همراه دیگر ترشحاتی که به درون مایع آمنیوتیک می ریزند، می بلعد و این مواد تا زمان تولد در شکم او باقی خواهند ماند. این مخلوط سیاهرنگ که مکونیوم نامیده می شود، اولین مدفوع کودک شما را تشکیل خواهد داد.

در انتهای این هفته کودک شما کامل شده است. به کودکانی که در بین هفته های سی و هفتم و چهل و دوم به دنیا بیایند کامل می گویند، به آنها که قبل از 37 هفته بدنیا می آیند نارس و بعد از 42 هفته دیررس می گویند. سر اکثر کودکان در این مرحله به طرف پایین قرار گرفته است که برای یک زایمان راحت مناسبتر است. در صورتی که وضعیت کودک شما به این شکل نباشد پزشک یا ماما از شما خواهد خواست که در هفته آینده برای تغییر وضعیت قرار گرفتن کودک در رحم برنامه ریزی کنید، برخی تمرینات ورزشی به این چرخش کمک خواهند کرد. بندرت پیش می آید که پزشک یا ماما سعی کنند که با انجام حرکات آرام و نرم از روی شکم وضعیت قرار گرفتن کودک در رحم را تغییر داده و سر او را به طرف پایین برگردانند.

شما چگونه تغییر می کنید؟

 

با رشد کودک شما و تنگ شدن فضای اندامهای داخلی ممکن است کمتر از چند هفته پیش احساس گرسنگی کنید. در این مرحله استفاده از غذاهای سبکتر در دفعات بیشتر مناسب خواهد بود. با پایین تر رفتن کودک شما و نزدیک شدن او به لگن ممکن است سوزش معده از بین رفته و تنفس هم برایتان راحت تر شود. در صورتی که این اولین حاملگی شما باشد احتمال پایین تر رفتن کودک و نزدیک شدن او به لگن پیش از زمان زایمان بیشتر است. با این حال در صورتی که این اتفاق بیفتد شما فشار بیشتری بر قسمت پایینی شکم خود احساس خواهید کرد که در نتیجه راه رفتن و پیاده روی برایتان سخت و آزاردهنده خواهد شد. برخی خانمها می گویند که در این حالت احساس می کنند یک توپ بولینگ را بین پاهای خود حمل می کنند و نزدیک است این توپ بیرون بیفتد. البته نگران نباشید او بیرون نمی افتد!

همچنین ممکن است انقباضهای عضلانی براکستون- هیکس در این دوران بیشتر رخ دهند. مجددا با پزشک خود تماس بگیرید و در مورد نحوه تماس با او در زمانی که فکر می کنید درد زایمان شروع شده است هماهنگی مجددی به عمل آورید. قاعده کلی اینگونه است که شما باید هنگامی با وی تماس بگیرید که انقباضات متناوب عضلات شکم هر 5 دقیقه یکبار و به مدت حدود یک ساعت رخ بدهند. البته در صورتی که هنوز هفته سی و هفتم را نگذرانده اید و نشانه های زایمان زودرس را مشاهده می کنید باید فورا به او خبر بدهید. همچنین در صورت پاره شدن کیسه آب (یا حتی اگر گمان کردید که ترشحاتی از جنس مایع آمنیوتیک را مشاهده می کنید)، کاهش فعالیت کودک، خونریزی واژن، تب، سردردهای شدید، درد در ناحیه شکم و یا تغییر وضعیت بینایی به سرعت با پزشک خود تماس بگیرید.

حتی اگر حاملگی شما بدون عوارض و مشکل جدی طی می شود، بهتر است در ماه آخر از پرواز با هواپیما خودداری کنید؛ زیرا در هنگام پرواز احتمال بروز درد زایمان بیشتر است. البته بسیاری از خطوط هوایی به خانمهایی که کمتر از 7 روز (و در بعضی موارد کمتر از یک ماه) به زایمانشان باقی مانده است اجازه سوار شدن به هواپیما را نمی دهند.

فعالیت های هفته

 یک شبکه خبری کوچولو درست کنید: ممکن است بخواهید تولد نوزادتان را به افراد زیادی اطلاع دهید. نام آنها را به همراه شماره تماس یا آدرس ایمیل در یک لیست بنویسید و آن لیست را به یکی از دوستانتان بدهید. او می تواند این خبر را در همان لحظات اولیه تولد نوزادتان پخش کند. در این صورت شما کافی است تنها یک تماس بگیرید. یک نفر از همکارانتان را هم در آن لیست قرار دهید تا خبر در محل کار شما هم پخش شود. از همسر یا کسی که در زمان زایمان شما را همراهی می کند بخواهید تا مسوولیت بخش اطلاع رسانی تلفنی را بر عهده بگیرد! او می تواند کارها را راه بیندازد و مشکلات احتمالی را حل و فصل کند.

رژیم غذایی

 با نزدیک تر شدن به پایان بارداری، خستگی بیشتر در شما نمایان می شود. اگر در روز 8 لیوان آب بنوشید، احساس خستگی کمتری خواهید داشت. البته باید سختی دستشویی رفتن های مکرر را به جان بخرید و در برابر وسوسه نوشیدن آب کمتر مقاومت کنید. وعده های غذایی زیاد با حجم کم را جایگزین وعده های سنگین غذایی کنید. غذاهای شیرین باعث افزایش قند خون و انرژی و قوای جسمانی در شما می شود اما بعد از اینکه تحلیل رفت، باعث تشدید احساس خستگی در شما خواهد شد.

نگران نباشید

ورم بارداری مشکلی است که معمولا در تمام خانم ها به طور طبیعی رخ می دهد. این تغییر که از ابتدای هفته 34 یا 35 آغاز می شود حتی در خانم هایی که هیچ مشکل فیزیکی در طول بارداری نداشته اند، اتفاق می افتد. در این شرایط متوجه می شوید که انگشتر و حلقه تان در انگشتتان به راحتی قبل در دست نمی چرخند و کفش تان نیز برایتان تنگ شده است. ورم در طول روز افزایش می یابد و در انتهای شب به اوج خود می رسد. برای کاهش ورم شب ها در حالی بنشینید که پاهای خود را بالاتر از سطح قلبتان قرار داده اید. از پوشیدن لباس های تنگ و انداختن پاها روی هم به هنگام نشستن خودداری کنید. اما اگر این ورم به شدت در حال افزایش بود و صورتتان را هم در برگرفت، با دکترتان مشورت کنید چون ممکن است این تورم شدید، نشانه فشار خون بالا یا بروز بیماری تشنج بارداری باشد.

توصیه های مذهبی

 دعاهایی که مخصوص ایام هفته است و نیز خواندن دعاهای کمیل و ندبه در شب و روز جمعه و دعای توسل و فرج در ایام هفته اهتمام ورزید.  خوردن سیب در ماه هشتم بارداری برای زیبایی کودک توصیه شده است. بر سیب سرخ به دفعات سوره "یوسف" را بخوانید و آن را بخورید. امام صادق فرموده اند :"اگر زن باردار سیب بخورد فرزندش زیبا می شود و اگر کدو بخورد حافظه زن و کودک  زیاد می شود و خوردن رطب و خرما بدن کودک را قوی میسازد."

بایدها

به تغذیه صحیح و متعادل خود ادامه دهید و مواظب باشید تا با کاهش وزن مواجه نشوید زیرا کاهش وزن ناخواسته در این ماه شایع است. از تکرر ادرار نترسید و مرتب مثانه خود را تخلیه کنید. در صورتی که مراقب شما، آزمایشات مربوط به غربالگری استرپتوکوک های گروه    B را درخواست کرد، با توجه به اینکه نمونه کشت غربالگری از ناحیه واژن و رکتوم تهیه می شود، نگران نباشید. این تست برای این است که در صورت آلودگی شما، درمان صورت گیرد تا آلودگی به نوزادتان منتقل نشود.

نبایدها

 در صورت بروز هریک از مشکلات زیر با پزشک/ ماما تماس بگیرید یا مراجعه کنید :

خونریزی واژینال یا لکه بینی (مراجعه کنید)

انقباضات رحمی، بیش از 6 بار (مراجعه کنید)

فشار به شکم و زیردل به همراه انقباضات پراکنده ولی با شدت بیشتر از همیشه(تماس بگیرید)

سردرد متوسطی که به استامینوفن پاسخگو نباشد(مراجعه کنید)

سردرد شدید و مقاومی که با سرگیجه، تاری دید و غش همراه است(سریعا مراجعه کنید)

دردهای لگنی متوسط(تماس بگیرید)

درد به همراه تب یا خونریزی(مراجعه کنید)

تهوع گاهی اوقات، یکبار در روز، بیش از 3 بار در روز مابین وعده های غذایی (تماس بگیرید)

تهوع به همراه درد و تب(مراجعه کنید)

تب و لرز(مراجعه کنید)

ترشحات آبکی فراوان، ترشحات زرد، سبز، خاکستری(مراجعه کنید)

تعریق در دست ها، صورت و پاها(مراجعه کنید)

افزایش ناگهانی وزن(تماس بگیرید)

تنگی نفس شدید(مراجعه کنید)

خارش شدید(تماس بگیرید)

تکرر ادرار به همراه سوزش، تب، درد شکمی یا درد کمر(در اولین فرصت مراجعه کنید)

ویدیو

ارسال نظر شما

login captcha
منم وارد سی وشش شدم امروزتکوناش نسبت به دیروز خیلی کم شده طبیعیه به نظرتون؟
من از زمان پری 36 هفته ام اما از روی سونو 35 کدوم.درسته میشه بگید؟؟؟؟
منم 35 و 4 روزم خیلی هیجان دارم و خدارو شاکرم که تا اینجا رسیدم .انشالله همه بسلامتی این روزا رو بسر ببرند .
فردا 3 بهمن وارد هفته 36 میشم ....خدایااااا شکررررت ....این هفته های باقی مونده رو هم کمکم کن ...
خدایا شکرت که تا اینجا با سلامتی گذشته این چند هفته ام رو به سلامتی بگذرون
منم ۳۶هفته و دوروزم.فقط روزهارو میشمرم تا پسرمو بغل کنم.خدایا از این لحظه های زیبا قسمت همه منتظرا بکن.
منم وارد هفته 36 شدم خدایا ازت ممنونم انشالله نی نی هامون صحیح و سالم بدنیا بیان
من وارد هفته سی و شش شدم خدایا شکرت کمتر از چهار هفته دیگه پسر کوچولومو میبینم امیدوارم همه مامانا به سلامت نی نی شونو دنیا یارن آمین
یعنی میشه منم 36 هفته رو رد کم همش از زابمان زود رس میترسم
سلام من امروز وارد 36 شدمم از ی طرف کلی خوشحالم از ی طرف استرس دارم انشالله نی نی هامون صحیح و سام بیان پیشمون