نوشته : 1393/01/16 18
هفته سی ام  بارداری

کودک شما چگونه تغییر می کند؟

 اندازه کودک شما کمی بیشتر از 39.3 سانتی متر شده است و وزن او حدود 1350 گرم می باشد. مایع آمنیوتیک اطراف او اکنون حدود 700 گرم است اما با گذشت زمان کودک شما رشد کرده و حجم بیشتری از رحم را به خود اختصاص خواهد داد و در نتیجه حجم مایع آمنیوتیک اطراف او کاهش خواهد یافت. چشمان او باز و بسته می شوند، او قادر است بین تاریکی و روشنایی تمایز قائل شود و حتی می تواند حرکت یک منبع نور را به سمت عقب و جلو دنبال کند. هنگامی که کودک شما متولد شود چشمانش را در بیشتر طول روز بسته نگه می دارد. هنگامی که چشمانش را باز می کند می تواند به تغییرات نور واکنش نشان دهد. اما میزان دقت بینایی او تنها 20/1 (یک بیستم) است، یعنی فقط اشیائی را دقیقا تشخیص می دهد که تنها چند سانتی متر با صورت او فاصله داشته باشند. بینایی طبیعی در بزرگسالان (برای افراد سالم) برابر با 20/20 (بیست بیستم) است.

 

شما چگونه تغییر می کنید؟

 شما ممکن است این روزها کمی خسته باشید، خصوصا اگر به مشکلات خواب یا بدخوابی هم دچار شوید. همچنین ممکن است نتوانید درست راه بروید یا اشیاء را درست حمل کنید. این حالت هم کاملا قابل درک است. شما بواسطه هورمونهای دوران حاملگی هم سنگین تر شده اید هم تعادل خود را از دست داده اید و هم مفاصل شما سست و شل شده اند. این امر می تواند موجب این شود که شماره کفش شما نیز افزایش یابد؛ و البته ممکن است که این تغییر دائمی باشد.

تغییرات سریع خلق و خوی خود را در اوائل حاملگی به یاد می آورید؟ عارضه هایی که هم اکنون برای شما رخ می دهند باضافه تغییرات هورمونی ممکن است موجب شود که حالتهای ماههای اول دوباره به سراغ شما بیایند. ممکن است شما نگران این مطلب باشید که آیا کودک شما چه شکلی خواهد بود یا اینکه آیا شما والدین خوبی خواهید بود یا خیر. این نگرانیها طبیعی هستند. اما اگر نمی توانید بر این حالتها غلبه کنید و از نگرانی دربیایید، یا بیش از حد مضطرب و زودرنج شده اید، با پزشک یا مامای خود صحبت کنید. شما ممکن است از جمله 10% خانمهای حامله ای باشید که افسردگی را از افسردگی خفیف تا متوسط در دوران حاملگی شان تجربه می کنند.

فعالیت های هفته

 اسباب و وسایل کودک خود را آماده کنید: این کار می تواند یک گزینه مناسب برای همسر شما یا یکی از دوستانتان که می خواهد به شما کمک کند باشد. آماده کردن تخت گهواره دستی و کالسکه دستی می تواند برای شروع خوب باشد، زیرا سرهم کردن قسمتهای مختلف آنها کار نسبتا دشواری است. وسایلی از قبیل تاب نوزاد یا نی نی لای لای، آویز بالای تخت کودک، بی سیم مخصوص و نمایشگر کودک (که بوسیله آن می توانید محل قرار گرفتن کودک خود را مشاهده کنید یا با شنیدن صدای او از وضعیت او اطمینان حاصل کنید) ممکن است به باطری نیاز داشته باشند پس اطمینان حاصل کنید که به اندازه کافی باطری تهیه کرده اید. استفاده از باطری قابل شارژ و شارژر می تواند گزینه مناسبی باشد. اگر به دلیل بیماری یا شرایط خاصی نباید به کودک شیر دهید، اکنون زمان مناسبی است تا سرویس شیردهی نوزاد (شیردوش، شیشه شیر و پستانکها) را استریل و ضدعفونی کنید.

رژیم غذایی

 سیب زمینی خواص غذایی فراوان دارد، البته بهتر است به صورت آب پز یا تنوری تهیه شود و حتی المقدور از مصرف ان به صورت سرخ کرده پرهیز کنید. اگر سیب زمینی را به خوبی شسته و با پوست طبخ کنید، خواص غذایی آن بیشتر حفظ می شود. سعی کنید به جای استفاده از سس مایونز برای سالاد از آبلیمو، آب نارنج، آبغوره کم نمک و روغن زیتون استفاده کنید و یا مقداری ماست را با این مواد ترکیب کنید و به عنوان سس سالاد استفاده کنید. کشک از منابع غنی پروتئین، کلسیم، فسفر و آهن می باشد و می توانید آن را به تنهایی یا مخلوط با انواع غذاها استفاده کنید. البته حتما از کشک پاستوریزه استفاده کنید و قبل از استفاده آن را 5 تا 10 دقیقه بجوشانید.

نگران نباشید

 گرسنگی تنها یکی از هزاران دلیل غذا خوردن است. دلایل عصبی و عاطفی هم ممکن است شما را برای چندین بار به سمت یخچال بفرستد. خصوصا در 3 ماهه سوم بارداری که تنش های روحی شما بیشتر می شود ممکن است بیش از حد بخورید. اگر هنگامی که استرس و نگرانی دارید، غذا بخورید وزن شما بالا می رود و دوباره استرس می گیرید که چرا وزنتان در حال بالا رفتن است و دوباره غذا می خورید و این چرخه ادامه پیدا می کند. برای جلوگیری از گرفتار شدن در این چرخه هر چیزی را که می خورید بنویسید و زمان خوردن و اینکه بعد از خوردن آن چه احساسی دارید. بعد از یک هفته سراغ دفتر بروید و به دنبال علائمی باشید که به دنبال آن زیاد میخورید. با کشف این عوامل به دنبال جایگزین برای آنها باشید. مثلا اگر تنهایی باعث زیاد خوردنتان می شود لیستی از کارهایی تهیه کنید که به جای خوردن می توانید انجام دهید.

توصیه های مذهبی

 جنین در این ماه هماهنگی بیشتری در حرکات به دست می آورد و تنوع حرکات جنین زیاد شده و به خوبی می تواند خود را حرکت دهد. روز های دوشنبه سوره "النحل" را بخوانید و روزهای پنج شنبه و جمعه سوره "یس" و "ملک" را بخوانید. در تمام ماه های هفتم، هشتم و نهم سوره "نور" را قرائت کنید. فرستادن روزانه 140 صلوات را فراموش نکنید. خوردن پرتقال که سرشار از کلسیم است باعث می شود که طفل قدری کوچک تر گشته و در موقع وضع حمل فشار کمتر شود.

بایدها

 برای استراحت در این دوره به پهلو دراز بکشید، پاهای تان را خم کنید و بالشی را بین آنها قرار دهید و بالش دیگری را زیر شکمتان بگذارید. با قرار دادن بالش زیر شکمتان، تکیه گاهی برای بدنتان ایجاد می کنید و به این صورت فشار بر کمرتان کمتر می شود. سعی کنید بعد از ناهار 20 دقیقه دراز بکشید و اگر در طی روز فرصتی برای خوابیدن ندارید، حداقل هر ساعت 5 دقیقه استراحت کنید و پاهایتان را بالا بیاورید.

 

نبایدها

 کیسه آب قسمتی از جفت است که در داخل آن مایع محافظت کننده جنین و خود جنین قرار دارد. کیسه آب هم مثل جفت ربطی به مادر و جنین ندارد و پس از زایمان دور انداخته می شود. اما امکان پاره شدن خود به خود کیسه آب قبل از موعد زایمان وجود دارد. در صورت پاره شدن کیسه آب مایع به صورت قطره قطره یا با حجم زیاد و به صورت ناگهانی خارج می شود. اگر حدس می زنید که کیسه آب پاره شده است باید سریعا به پزشک یا مامای خود مراجعه کنید. با توجه به سن حاملگی شما را در بیمارستان بستری می کنند و با کمک سرم های مخصوص سعی می کنند تا نوزاد را تا حد امکان به صورت طبیعی به دنیا بیاورند.

ویدیو

ارسال نظر شما

login captcha

سلام به مامانا منم الان وارد هفته 30 شدم انشاءالله ني ني همه مامانا با سلامتي به دنيا بياد.

بچه ها من تو يه كانال معتبر خوندم اول 30 هفتگي ميشه 7 ماهگي به اين صورت: 4 هفته و 2 روز : ماه اول 8 هفته و 4 روز: ماه دوم 12 هفته و 6 روز: ماه سوم 17 هفته و 1 روز: ماه چهارم 21 هفته و 3 روز ماه پنجم 25 هفته و 5 روز : ماه ششم 30 هفته و 0 روز : ماه هفتم 34 هفته و 2 روز : ماه هشتم 38 هفته و 4 روز : ماه نهم از 38 هفته و 4 روز تا 40 هفته كامل هم 9 روز ميمونه كه ميشه 9 ماه و 9 روز

خدا رو شکر منو کلوچه خانوم هم وارد ۳۰ هفتگی شدیم 

انشاالله بقیشم به خوبی سپری بشه و بغلش بگیرم  

ان شاءالله همه به سلامتی زایمان بکنن وامیدوارم من طبیعی زایمان کنم
خدایا شکرت که منو دخملمم وارد 30 هفته شدیم و داریم تمومش میکنیم.خدایا خودت مراقب همه نی نی ها و نی نیه منو عشقمم باش.الهی آمین
بچه ها منم سی هفته هستم تاپیک بحث و گفتگو کجاست در مورد بارداری منظورم من تازه عضو شدم
منم دو روزه وارد سی هفته شدم یعنی بیست و نه هفته کامل شده و وارد سی هفته شدم الان دقیقا چند ماهه هستم؟بچه ها برا منم دعا کنید خدا دخملو سالم و سلامت بهم بده چون دیابت بارداری دارم خیلی نگرانم خدا به همه ی شما هم کمک کنه امین
من و دخملی هم رسیدیم به این هفته ....خدایا تا اخرش همراهم باششششش.....دخترمو به خودت سپردم قادر متعال
واااااای خدایا شکرت ک تا ب الان کنارم بودی تا ب امروز ک 30 هفته هستم حتی ی لحظه هم نذاشتی ک ناراحت بشم ک مبادا پسر نازنینم اذیت بشه خدایاااا ازت میخوام ک همه ی مامانا رو در پناه خودت نگه داری...
الهی شکر
سلام 32هفته وارد8ماه میشیم یا30هفته؟؟؟