نوشته : 1393/01/16 28
هفته 17  بارداری

کودک شما چگونه تغییر می کند؟

 وزن کودک شما حدود 155 گرم و اندازه او حدود 12.7 سانتی متر است؛ تقریبا به اندازه یک پیاز بزرگ. او می تواند مفصلهای خود را تکان دهد و اسکلت او که تاکنون به صورت غضروف نرم بود آرام آرام به استخوان تبدیل می شود. حس شنوایی او در حال رشد است. بند ناف او که شاهراه حیات وی برای اتصال به جفت است هر روز محکمتر و ضخیم تر می شود.

 

شما چگونه تغییر می کنید؟

 با اضافه وزنی که در ناحیه بالا و جلوی بدن خود پیدا کرده اید ممکن است گاهی اوقات در هنگام راه رفتن تعادل خود را از دست بدهید. کفشهای پاشنه بلند خود را کنار بگذارید و از کفشهای پاشنه کوتاه استفاده کنید تا احتمال زمین خوردنتان کاهش یابد. شاید این احساس برای شما تازگی داشته باشد که باید از شکم خود محافظت کنید و این خیلی خوب است. ضربه و آسیب به شکم شما ممکن است برای خودتان و همچنین کودکتان خطرناک باشد پس حتما در هنگام رانندگی از کمربند ایمنی استفاده کنید. برای حفاظت بیشتر کمربند ایمنی را از کنار ران و کفل خود عبور داده و قفل آن را زیر شکم خود محکم کنید. کمربند ایمنی نباید از روی شکم شما بگذرد بلکه یک قسمت از بالا و قسمت دیگر از زیر شکم عبور کند.

فعالیت های هفته

 فهرستی از نامهای انتخابی خود برای اسم کودکتان بسازید؛ در یک لیست ده نام را که می پسندید یادداشت کنید، از همسرتان نیز بخواهید که این کار را انجام دهد. لیستهایتان را به یکدیگر بدهید و هر کدامتان هر کدام از اسمها را که دوست ندارید خط بزنید. این کار را ادامه دهید تا به یک لیست برسید که هر دو همه اسامی موجود در آنرا می پسندید. در مورد دوست داشتن یا دوست نداشتن این اسامی با همدیگر حرف بزنید. برخی از زوجها قانونهایی را برای اسم کودکشان تعیین می کنند؛ می توانید در این موارد با هم صحبت کنید تا به اتفاق نظر برسید.

رژیم غذایی

 میوه هایی مثل پرتقال، گریپ فروت، نارنگی، لیمو و انگور منشا بسیار خوبی برای ویتامین C هستند و شما می توانید در طول روز چندین بار از این گروه استفاده کنید و نیازتان را به ویتامین هایی مثل A و C برآورده کنید. به طور مثال در صبحانه آب میوه یا میوه تازه، بین وعده های غذا میوه خشک یا تازه و یا به همراه ناهار سالاد میوه و برای دسر و شام کمپوت میوه مصرف کنید. تا حد امکان از مصرف آب نبات و شکلات و کیک به عنوان دسر خودداری کنید و فقط در مواردی که وزن شما پایین است و مشکل افزایش وزن ندارید می توانید از این مواد استفاده کنید.

نگران نباشید

 همانطور که بدنتان همراه با بدن جنین رشد می کند، پوست شما نیز کشیده می شود و ممکن است در سه ماهه دوم و سوم متوجه خطوطی روی سینه و شمکتان شوید. این خطوط که نشانه های کشش هستند، در واقع خراش های ریزی هستند که به دلیل کشیدگی پوست در زیر لایه های پوست ایجاد می شوند. همه ترک های پوستی بعد از دوران بارداری محو نمی شوند اما بیشتر آنها از بین می روند. اگر چه می توانید از کرم های گرانقیمت و ویتامین E برای جلوگیری از ایجاد ترک استفاده کنید اما بهتر است بعد از زایمان آنها را با لیزر درمانی کم رنگ کنید.

توصیه های مذهبی

 شما در آغاز ماه پنجم هستید. این ماه، ماه حرکت است و در ابتدای این ماه جنین درون رحم شما حرکت می کند. در این ماه روزهای پنچ شنبه و جمعه سوره "واقعه" را قرائت کنید و شب ها در یک نماز سوره "التین" را بخوانید. اگر می توانید در مجالس اهل بیت شرکت کند و در طول روز فرستادن صلوات را فراموش نکنید. برای استحکام استخوان بندی کودک، گندم برشته و برنج و کنجد و شاهدانه برشته بدون نمک بخورید.

 

بایدها

 سعی کنید تا نسبت به ورزش با انگیزه بمانید. هر روز برنامه ورزش خود را تنظیم کنید. برای انجام ورزش با خودتان قول و قرار بگذارید و آن را در دفترچه یادداشتتان بنویسید. مدت ورزش روزانه خود را بنویسید و مراحل پیشرفتتان را زیر نظر داشته باشید. هدفی را در برنامه ورزشی خود تعیین کنید و زمانی که به آن رسیدید به خودتان جایزه بدهید و در کل ورزش را برای تفریح انجام دهید. بهترین ورزش در دوران بارداری شنا است که ورزشی کم فشار است و بدون اینکه عضلات و سیستم قلبی و عروقی را خسته کند، مفاصل و رباط هایتان را به کار می اندازد.

نبایدها

 آلبومین ماده ای است که از هضم مواد گوشتی در بدن پدید می آید و سپس  توسط کلیه ها از راه ادرار خارج می شود. هنگام حاملگی مقدار بسیار جزئی آلبومین وارد ادرار می شود که به اصطلاح علمی به آن "تراس" می گویند ولی اگر این مقدار از حد معمول بیشتر شود علامت اختلال در کلیه هاست. مادرانی که در ادرارشان مقدار زیادی آلبومین وجود دارد باید حتما در بیمارستان بستری شوند و تحت رژیم و درمان کامل قرار گیرند. زیاد شدن این ماده در ادرار تنها به وسیه آزمایش کامل ادرار مشخص می شود.

 

ویدیو

ارسال نظر شما

سلام مامان جونیا.من هفته 17 هستم.تو سونوی nt دکتر بهم گفت بچت دختره.ممکنه اشتباه گفته باشه؟پایان هفته 19 میرم سونوی آنومالی .
من اخرای هفته 17 هستم میگن تا اخر ماه 4 بهتره اسم بچه رو تعیین کنی. من خودم اسم اتوسا رو دوست داشتم ولی مادر شوهرم اسم دلارام رو پیشنهاد داد. ما هم تصمیم داریم به احترام بزرگترمون اسمش رو دلارام بزاریم. شما هم زودتر اسم انتخاب کنید و کوچولوتون رو با اسم صدا بزنید.
سلام من ۱۶هفته ودوروز هستم یعنی تو ۱۷هفته هستم الان . امروز وقت سونودارم به نظرتون زود ۱۷هفته زوده واسه انومالی؟؟؟
سلام .منم تو هفته 17 هستم. تو سونو ان تی تو 12هفته بهم گفتن دختره ولی دیروز دکترم تو مطب سونو کرد گفت پسره! خیلی درد زیر دلم و کمرم دارم.
سلام. منم هفنه 17 هستم حرکات نی نی رو احساس نمی کنم خیلی نگرانم. تو سونو ان تی بهم گفتن احتمالا دختر باشه منتظرم تو سونوانامولی دقیقا مشخص شه.
سلام خانما من هفته 17 هستم ولی هنوز برا تعیین جنسیت نرفتم خیلی دوستدارم بدونم دختره یا پسر .انشاالله خدا کمک کنه هفته دیگه حتما میریم .بعد میا م بهتون میگم
من هفته 16 هستم ی کوچولو حرکات نی نیمو احساس میکنم.ولی هنوز نی نیم جیه ....
سلام منم تو هفته ١٧ هستم و نی نی پسره ولی هنوز حرکاتش رو حس نمیکنم ❤️❤️
برای نداشتن ترک روی پوست، استفاده از روغن زیتونه خانمای فامیل ما همیشه از این روش استفاده کردن و نتیجه مثبتشو دیدن
کسی بوده با سرویکس سی هفته سیزده هفته هفده طول سرویکسش بیاد بالا