نوشته : 1393/01/16 36
هفته 10 بارداری

کودک شما چگونه تغییر می کند؟

 کودک شما دیگر یک رویان کوچک نیست! هرچند او بزرگتر از یک خرما نیست، یعنی طول بدن او از فرق سر تا انتهای بدن تنها در حدود 2.5 سانتی متر یا کمی بیشتر است و کمتر از 8 گرم وزن دارد، اما بحرانی ترین مرحله رشد خود را پشت سر گذاشته است. اکنون مرحله موسوم به دوره جنینی آغاز شده است، که در این مرحله، بافتها و اندامهای بدن او به سرعت رشد کرده و کامل می شوند. اکنون اندامهای حیاتی او شامل کبد، کلیه، روده ها، مغز و ریه ها در محل خود قرار داشته و در حال آغاز کردن فعالیت خود هستند؛ هر چند این اندامها در ادامه دوران حاملگی به رشد خود ادامه می دهند. کبد او به ساختن گلبولهای خونی مشغول است و دیگر به کیسه زرده که قبلا این سلولها را تامین می کرد نیازی نیست و این بافت به تدریج از بین می رود.

در سه هفته آینده، بیشتر از دوبرابر خواهد شد و به حدود 7.5 سانتی متر خواهد رسید. سر او در مقایسه با چند هفته قبل نسبتا کوچکتر است، اما هنوز هم تقریبا نیمی از طول بدن او را تشکیل می دهد. پیشانی او موقتا مغز در حال رشد او را به صورت متورم در بر گرفته و جلوتر از سر او قرار دارد؛ پیشانی او در آینده عقبتر خواهد رفت و ظاهر کودک شما به یک انسان کامل شبیه تر خواهد شد. هر روز جزئیات بیشتری بر روی بدن او ظاهر خواهند شد: ناخنهای انگشتان دست و پا، و موهایی شبیه به کرک هلو. انگشتان او اکنون کاملا از یکدیگر جدا شده اند؛ بازوها در محل آرنجها خمیده شده و انحنای کمی پیدا کرده اند؛ دستانش از مچ خم شده و روی قلبش قرار گرفته اند؛ پاهای او بزرگتر شده اند؛ و احتمالا پاهای او به اندازه ای بزرگ شده اند که بتوانند در جلوی بدن او به یکدیگر برخورد کنند. او مشغول بلعیدن مایع آمنیوتیک بوده و با پاهایش لگد می زند!

اگر قادر بودید کودک خود را در این هفته نگاه کنید، می توانستید شکل کلی ستون فقرات او را از زیر پوستش که به کلفتی یک کاغذ پوستی است ببینید. اعصاب او از طرف نخاع در حال شکل گیری می باشند.

 

 

شما چگونه تغییر می کنید؟

 اکنون اندازه رحم شما دوبرابر شده است. قبل از حامله شدن، رحم شما به اندازه یک گلابی بود. در این هفته، اندازه آن در حدود یک گریپ فروت می شود. در معاینه بعدی توسط پزشک، ممکن است بتوانید به کمک گوشی طبی که پزشک بر روی شکم شما حرکت می دهد، صدای ضربان قلب تند کودک خود را بشنوید. برخی از خانمها می گویند که صدای قلب کوچک کودکشان شبیه به صدای اسبهایی است که چهار نعل می دوند و شنیدن این صدا برای اولین بار، یکی از بهترین لذتهای سه ماهه اول حاملگی است.

فعالیت های هفته

بستگی به قابلیت بدنی خود، می توانید در دوران حاملگی خود، فعالیتهای متنوعی را انجام دهید. شنا و پیاده روی بهترین انتخابها برای کل نه ماه حاملگی هستند. ورزش میزان کشیدگی طبیعی، قدرت و استقامت عضلات را ارتقا می دهد. این موارد می توانند به شما در تحمل وزن اضافی دوران حاملگی کمک کنند، شما را برای فشار فیزیکی زایمان آماده کرده و پس از زایمان، بازگشت اندام شما به حالت طبیعی را آسانتر کنند. متاسفانه، دلیلی در دست نیست که نشان دهد تمرینات ورزشی منظم، طول زایمان را کاهش می دهند.

رژیم غذایی

 ماهی یکی از غذاهای بسیار عالی و منبعی از پروتئین است که چربی های اشباع شده کمی دارد و غنی از اسیدهای چرب امگا3 می باشد که به ساخت و نگهداری مغز و سیستم عصبی کمک می کند، اما نکته قابل توجه این است که تمام ماهی ها و صدف ها حاوی رگه هایی از جیوه هستند که این موضوع می تواند برای خانم های باردار خطرناک باشد زیرا امکان دارد به سیستم عصبی جنین آسیب برساند.

·         گوشت کوسه، نیزه ماهی و ماهی مهره دار و ماهی های پررنگی که عمر طولانی دارند، نخورید.

·         در هفته تنها 30 گرم ماهی یا صدف دارای جیوه کم بخورید. ماهی هایی مثل میگو، تن کنسرو شد، ماهی آزاد، ماهی مرکب، قزل الای تازه جیوه ی کمی دارند.

·         هرگز ماهی خام مصرف نکنید.

نگران نباشید

 مانند بسیاری از تغییراتی که در دوران بارداری روی می دهد، هورمون ها نیز دگرگونی هایی را در سطح تمایلات جنسی ایجاد می کنند. ممکن است برای برخی از خانم ها، بارداری حس جدید و تمایل بیشتری به عشق بازی ایجاد کند. در حالی که برای بعضی دیگر ممکن است این حس کاملا متفاوت بوده و آنها را دچار ناراحتی کند. عده ای از خانم ها هم یک روز کاملا احساسی و روز بعد به خاطر تغییرات در سطح هورمون هایشان کاملا سرد و خشک هستند. اگر علاقه چندانی به برقراری رابطه جنسی با همسرتان ندارید، صبور باشید. این وضعیت تا پایان سه ماهه دوم از بین خواهد رفت.

توصیه های مذهبی

 قبل از نماز دستتان را روی شکمتان بگذارید و صلوات کبیره را قرائت کنید. گندم، گوشت و شیر بخورید و صبح ها کمی عسل بخوردید. از همسرتان بخواهید تا دست بر پهلوی راست شما بگذارد و هفت بار سوره "قدر" را بخواند، توصیه شده این عمل هر ماه تکرار شود. سوره "یس" را 40 روز بخوانید و به انار فوت کرده و آن را میل نمایید. از سبزیحاتی مانند ریحان، نعناع و گیاهان صحرایی مانند شنک و وانک یا آویشن دم کرده میل نمایید زیرا در روحیه بچه و طراوت و نشاط او تاثیر گذار است.

بایدها

 یکی از مسائل رایج در دوران بارداری یبوست است. یکی از راهکارهای مناسب برای جلوگیری از یبوست بیرون رفتن و پیاده روی است. سعی کنید برای پیشگیری و رفع یبوست، مایعات بیشتری بنوشید و از غذاهایی با فیبر بالا استفاده کنید. برای کسب اطمینان از دریافت 30-25 گرم فیبر در روز به توصیه های زیر توجه نمایید :

·         سبزیجات خام بخورید و یا آنها را با بخار تا حدی بپزید که نرم شوند.

·         از آب میوه و سبزیجات به جای خود میوه و سبزیجات استفاده نکنید.

·         پوست میوه ها را نکنید و برای شستن میوه ها از آب گرم استفاده کنید تا باکتری های آنها از بین برود.

·         صبح ها ناشتا 2 لیوان آب سرد بنوشید.

·         بعد از هر وعده غذایی یک قاشق مرباخوری روغن زیتون میل نمایید.

نبایدها

 برای جلوگیری و یا رفع یبوست از خوردن داروهای ملین و مسهل خودداری کنید زیرا این داروها به تنها مفید نیستند بلکه روده ها را تحریک می کنند و باعث بی نظمی اجابت مزاج می گردند. مسهل های قوی باعث تشنج معده و روده و احیانا قولنج روده می گردندو علاوه بر این ممکن است باعث ایجاد دردهای زایمانی زودرس و یا حتی سقط جنین بشوند.

 

ویدیو

ارسال نظر شما

اویشن عسل ریحان ک نوشتین ک ممنوعه
هفته دهم هستم ولی اصلا تهوع ندارم آیا عادی هستش؟
سلام.برای درمان ویار رب انار کوهی بخورید و برای جلوگیری از خونریزی به بخورید. منم خیلی تهوع داشتم و معده درد اما شکر خدا،شکر خدا از دقتی صبح ها ناشتا سیب میخورم خیلی حالم بهتره
سلام مرسی. من تا الان اشتباه حساب کرده بودم ینی فکر میکردم 9 هفته و چند روز ینی بارداری در هفته نهم نگو ینی هفته دهم. :)
سلام دوستان منم هفته. دهمم ... حالت تهوع سرگیجه بی حالی بی اشتهایی و ... خیلی خیلی شدیده از صبح تا شب هرچی میخورم بالا میارم(ببخشیدا گلاب بروتون ) دکترم پنج تا سرم نوشته اما افاقه نکرد, کسی درمانی داره? هفته دیگه وقت غربالگری دارم شما رو بخدا دعا کنین دوقلوهام سلام باشین.
سلام منم هفته دهم زیر دلم سمت راس تیر میکشه؟؟عادیه؟؟
سلام من هفته دهم هستم و سومین بچمه . خدا این کوچولو رو بهم یهویی هدیه داده خانمها از هیچی نترسین و یکم تحمل کنین مادر باید کوه صبر باشه این مشکلات دوره بارداری با صبر حل میشه از من به شما نصیحت بهترین زایمان زایمان طبیعیه امیدوارم همگی به سلامت فارغ بشین
سلام.. واقعا مسخره است من اتفاقا فقط بخاطر مطالب مذهبی میام سر میزنم.. حذف کنید چیه؟ دیگه آخرو زمانه، خدا رحم کنه.. هر کی دوست نداره نخونه.. برا همه آرزوی سلامتی دارم
سلام دوستان من فردا میرم تو هفته 10 اما دو روز پیش سونو دادم برا بار 2 اما هنوز قلب جنین روین نشد کسی عین من بوده خواهشا جوابمو بدید مرسی
سلام.خانما من تو هفته ده هستم.از کی جنین رو حی میکنم.چطوری باید شرو کنم باهاش حرف زدن