نوشته : 1393/01/16 44
هفته نهم بارداری

کودک شما چگونه تغییر می‌کند؟

در هفته نهم بارداری اندازه کودک شما در حدود 2.5 سانتی‌متر (حدود اندازه یک‌دانه انگور) است و وزن او در حدود چند گرم است، اما ازآنجاکه ساختار فیزیکی بدن او شکل‌گرفته است، آمادگی آن را دارد که به‌سرعت وزن اضافه کند. او هرروز به یک انسان کامل شبیه‌تر می‌شود. دنبالچه جنینی او کاملا از بین رفته است و اجزاء بدن او (شامل اندام‌ها، ماهیچه‌ها و اعصاب) آرام‌آرام شروع به کار خواهند کرد.

پلک‌های جنین 9 هفتهای در حالت بسته قرار دارند و تا قبل از هفته بیست و هفتم بازنخواهند شد. او هم‌اکنون نرمه گوش دارد و در آخر این هفته، بخشهای داخلی گوش او کامل خواهند شد. لب بالایی او نیز کاملا شکل‌گرفته است و دهان، بینی و سوراخ‌های بینی او نیز مشخص‌تر شده‌اند. نوک انگشتان او کمی بزرگ‌تر شده‌اند. تمام مفاصل اصلی (شانه‌ها، آرنج‌ها، مچ‌ها، زانوها و قوزک پاها) در حال فعالیت می‌باشند، که به کودک شما امکان می‌دهند تا اعضایش را حرکت دهد. قلب او اکنون به چهار حفره تقسیم‌شده است و دریچه‌ها در حال رشد می‌باشند. هرچند اندام‌های تناسلی بیرونی او تشکیل‌شده‌اند اما در هفته نهم بارداری نمی‌توان جنسیت کودک را تعیین نمود و لازم است چند هفته دیگر صبر کنید تا بتوان تشخیص داد که کودک شما پسر است یا دختر.

 


 

شما چگونه تغییر می‌کنید؟

ممکن است شما با اینکه در هفته 9 بارداری هستید اما هنوز حامله به نظر نرسید (البته اگر قبلا حامله شده باشید، شکم شما زودتر جلو خواهد آمد) اما ممکن است ازلحاظ روحی و عاطفی، شدیدا متلاطم باشید. تغییرات سریع خلق‌وخو در این مرحله بسیار متداول است؛ اینکه به‌طور متناوب از احساس اینکه به‌زودی مادر می‌شوید، سرخوش یا نگران شوید طبیعی است. این احساسات ممکن است در طی دوران حاملگی و همچنین بعد از به دنیا آمدن نوزاد شما، ادامه داشته باشند. سعی کنید کمی بی‌خیال باشید. اگر هنوز نگران هستید، درباره بهداشت روان در دوران بارداری اینجا مطالعه کنید.
تقریبا همه زوج هایی که در آستانه تولد کودک خود قرار دارند، نگران این مطلب هستند که این کودک ممکن است چه تغییراتی در زندگی آن‌ها به وجود آورد، اما اکثر آن‌ها بعدا می‌گویند که مادر و پدر شدن بهترین چیزی بوده است که تابه‌حال تجربه کرده‌اند
.

شما در هفته نهم ممکن است بیش‌ازحد احساس نفخ یا باد معده کنید. این امر بدان علت است که مقادیر زیاد هورمون پروژسترون که بدن شما در اوایل دوران حاملگی تولید می‌کند، ماهیچه‌ها و عضلات بدن شما (ازجمله مجاری معده و روده) را شل می‌کند. این شل شدن عضلات، فرآیند هضم غذا را کند کرده و ممکن است موجب افزایش باد معده، نفخ، آروغ زدن، باد شکم و کلا افزایش احساسات ناخوشایند در ناحیه شکم، خصوصا پس از مصرف مقدار زیادی خوراکی، بشود.

اگر شما بیشتر از 35 سال سن دارید یا در خانواده شما سابقه بیماری‌های ژنتیک مانند فیبروز کیستیک که یک بیماری نادر مادرزادی است وجود دارد، ممکن است بخواهید از مشاوره ژنتیک و یا آزمایش موسوم به CVS یا نمونه‌برداری از پرزهای جفتی که بین هفته دهم و دوازدهم انجام می‌شود و برخی عیوب و ناهنجاری‌ها را مشخص می‌کند، استفاده کنید.

 


 

فعالیت‌های هفته نهم بارداری

یک برنامه روزانه را برای ارتباط با کودک خود آغاز کنید. می‌توانید هرروز دو بار، و هر بار به مدت 5 تا 10 دقیقه، در یک‌گوشه بنشینید و به کودک خود فکر کنید. برای بسیاری از خانم‌های باردار، قبل از خواب و بعد از بیدار شدن زمان مناسبی برای این کار است. در این اوقات آرام باشید و دست‌های خود را بر روی شکم خود قرار دهید، بر تنفس خود تمرکز کنید و سپس به کودک خود فکر کنید؛ به امیدها و رویاهای‌تان، به اهدافتان به‌عنوان یک مادر، و.... این کار می‌تواند یک‌راه بسیار عالی برای آغاز پیوند بین شما و کودکتان باشد و به شما در جهت تبدیل‌شدن به یک مادر در آینده کمک می‌کند، همچنین ازنظر روانی بازگشت به زندگی طبیعی پس از وضع حمل را تسهیل خواهد کرد.

 

 

رژیم غذایی بارداری در هفته نهم

در دوران بارداری ویتامین C نقش حیاتی دارد. این ویتامین که در میوه‌هایی مانند مرکبات، گوجه‌فرنگی، فلفل سبز و قرمز، توت‌فرنگی، انبه، طالبی و اسفناج یافت می‌شود. برای رشد بافت‌های ارتباطی (تاندوم‌ها)، التیام زخم، سیستم ایمنی بدن و جذب آهن مفید است. ویتامین C به مقاومت استخوان‌ها، دندان‌ها و پوست کمک می‌کند و این ویتامین به‌عنوان یک آنتی‌اکسیدان قوی، رادیکال‌های آزاد (مولکول‌های آسیب‌زننده به سلول‌ها) را نابود می‌کند.

ازآنجایی‌که ویتامین C دv آب حل می‌شود، بدن نمی‌تواند آن را ذخیره کند. بنابراین شما باید به‌طور روزانه ویتامین Cرا جذب کنید و برای اطمینان هرروز غذاهای حاوی ویتامین Cبخورید. سایر ویتامین‌های مادرانه را بشناسید. 

 


 

نگران نباشید

در اوایل بارداری بسیاری از خانم‌های باردار از خستگی و خواب‌آلودگی شکایت دارند. این حالت در اوایل حاملگی طبیعی است زیرا بدن خود را با تغییرات مختلف دوران بارداری سازش داده و وظائف گوناگون و متعددی را بر عهده می‌گیرد و طبیعت برای مقابله شما با تغییرات دوران بارداری خواب شمارا زیاد می‌کند. این حالت به‌تدریج با تعدیل و تطبیق فیزیکی و روحی شما با حاملگی کاهش می‌یابد. بهترین روش جلوگیری از این خستگی، خواب منظم شبانه و بعد از نهار است. راهکارهایی برای بهتر خوابیدن در دوران بارداری را اینجا دنبال کنید. 

 

 

توصیه‌های مذهبی مخصوص هفته نهم حاملگی

شما در هفته اول ماه سوم از بارداری خود هستید. خوب است بدانید که ماه سوم، ماه تارهای صوتی است. در این ماه تارهای صوتی به وجود می‌آیند ولی جنین قادر به ادای صوت نیست. قرائت سوره "آل‌عمران" در روزهای پنج‌شنبه و جمعه در این ماه سفارش شده است. فرستادن 140 مرتبه صلوات با "عجل فرجهم" هم توصیه‌شده است. فراموش نکنید تا پیش از 4 ماهگی، پیش از هر نزدیکی، شما و همسرتان آیه 87 سوره‌ "انبیا" را بخوانید.

 

 

بایدهای هفته 9 بارداری

 اگر تا پیش از بارداری ورزش نمی‌کردید، می‌توانید این کار را در دوران بارداری شروع کنید. البته شما ممکن است به پیاده‌روی به‌عنوان یک ورزش نگاه نکنید اما درواقع هرگونه فعالیت برای تناسب‌اندام در دوران بارداری موثر است. پیاده‌روی کالری بدن را می‌سوزاند و ماهیچه‌ها را قوی می‌کند، گردش خون را سرعت می‌بخشد و از یبوست جلوگیری می‌کند. علاوه بر این‌ها خطر بیماری‌های قلبی، سرطان تولون، افسردگی و عصبانیت را نیز کاهش می‌دهد.
 

نبایدهای هفته نهم بارداری

باآنکه در سه‌ماهه اول بارداری هنوز نیازی نیست که لباس مخصوص حاملگی بپوشید اما باید از پوشیدن لباس‌های تنگ و چسبان که بدن را تحت‌فشار قرار می‌دهد، پرهیز کنید. شما باید همیشه یک‌قدم جلوتر از افزایش جسمانی باشید که ناشی از بارداری است. بهتر است که از پوشش‌های زبر و خشن که باعث به وجود آمدن بیماری‌های پوستی به‌خصوص اگزما می‌شوند، خودداری کنید. همچنین از سینه‌بندهای تنگ که باعث جلوگیری از رشد غدد شیری می‌شود پرهیز نموده و از کرست‌های یکسره‌ای که حالت ارتجاعی دارند استفاده کنید. متخصصان توصیه‌هایی برای پوشیدن لباس مناسب بارداری دارند که می‌توانید کم‌کم آنها را انجام دهید.

 

ویدیو

ارسال نظر شما

login captcha
منم اول هفته نهم هستم و اصلا میل به غذا ندارم فقط ماست وپرتقال دوس دارم میخورم از گرسنگی هم دلم همش صدا میده دچار یبوستم شدم و الانم یکم خوریزی داشتم که شیاف استفاده میکنم و استراحتم کلا ..کاش زودتر این ماه های اول بگذره به خوبی ...راستی من عرق کندر رو از عطاری گرفتم خیلی خوبه اونو میخورم بهتره خودشه
منم هفته ٩ هستم اگه گروپ زدین تو تلگرام منم خبر کنید تجربه هامونو بهم بگیم
سلام دوستان گل و مامانای آینده مثل من. من هفته نهم از اولین تجربه بارداریم هستم. لطفا اگه کس دیگه ای هم نی نی شهریور ۹۶ داره بهم پیام بده که با هم در ارتباط باشیم. یک سوال آیا کسی هست که سونوگرافی قبل از هفته ۱۸ تعیین جنسیت براش انجام داده باشه؟ آیا قطعی هست؟
سلام بچه ها من هم تو هفته نهم هستم و متاسفانه حالت تهوع خیلی اذیتم میکنه اصلا نمیتونم غذا بخورم هیچ اشتهایی ندارم به غذا حتی مغزها هم که میگن بعنوان میان وعده مصرف شه اصلا نمیتونم میبینم حالت تهوع میگیرم. دلم برا غذا خوردن درست حسابی تنگ شده ولی حالت تهوع اصلا نمیذاره آروم باشم.نگرانم که رو بچه اثر بد نذاره این نخوردن ها چون تو کانال نینی سایت خوندمگرسنگی زیاد باعث تولید کتون توبدن میشهو این ماده بخصوص تو سه ماه اول بارداری تاثیر منفی روی مغز جنین میذاره...
سلام خسته نباشین , دوقلو بودن بچه کی مشخص میشه؟؟؟
سلام خانما...منم تازه امروز وارد هفته ۹ شدم...کسی هست هماتوم داشته باشه؟ من قرص ایزوپرین مصرف میکنم...و بلافاصله بعد از اون تپش قلب شدید میگیرم...کسی مثل من هست؟
من امروز 9 هفته و دو روزم خیلی حالت تهوع ام شدید شده فقط غذاهایی که مفید نیستن دلم میخواد نمیتونم میوه و غذاهای مفید بخورم
من شنیدم انبه اصلا نباید تو بارداری مصرف بشه چون باعث سقط میشه.اما یکی از میوه هایی که واسه این ماه در نظر گرفتین انبه است!!!!!!
منم دو روزه وارد هفته 9شدم اما هیچ میلی به غذا ندارم الان دوروزه لب به غذا نزدم هرچی می خورم بالا میارم تهوع و استفراغ و بی حالی ..چند روزه سردردهای شدید هم گرفتم ...یبوست هم خیلی اذیتم میکنه برای منم دعا کنید زودتر این روزهام بگذره خیلی اذیتم
منم امروز وارد هفته نه شدم. اما خیلی نگران اضافه وزنم هستم. اصلا احساس سیری ندارم همش میخورم. سعی میکنم با سبزیجات و کاهو و خیار و هویج و گوجه و ... بین وعده های اصلی معدمو پر نگه دارم اما انگار اسید معده ام تمومی نداره. تمام فکرم اینه که چی بخورم! خوشم نمیاد از این وضع