نوشته : 1393/01/11 11
هفته 28 بارداری

کودک شما چگونه تغییر می کند؟

 در این هفته کودک شما 910 گرم وزن و 37.6 سانتی متر طول دارد. او می تواند چشمان خود را (که اکنون مژه دارند) باز کند و سر خود را به سمت هر نور ممتد و شدیدی که از بیرون رحم بتابد برگرداند. لایه های چربی بدن او در حال شکل گیری هستند و او برای زندگی در خارج از رحم آماده می شود.

شما چگونه تغییر می کنید؟

 

 شما در خانه در حال استراحت هستید! سه ماهه سوم حاملگی از این هفته آغاز می شود و تا هفته چهلم ادامه می یابد. اگر وضعیت شما هم مشابه اکثر خانمهای حامله باشد در این دوره سه ماهه حدود 5 کیلوگرم وزن اضافه خواهید کرد.
آیا پاهای شما در طول شب مورمور می کند؟ خارش و سوزش در قسمت پایینی پاها و میل شدید به تکان دادن آنها تحت عنوان «سندرم پاهای ناآرام» (یا RLS) شناخته می شود. این عارضه ممکن است موجب شود که در حالت استراحت احساس آرامش نکنید. هرچند بروز این عارضه در خانمهای حامله بسیار معمول می باشد، اما هیچ کس علت بروز آن را نمی داند. از کافئین (چای یا قهوه) استفاده نکنید زیرا این عارضه را تشدید می کند؛ و هنگامی که احساس ناراحتی کردید ماهیچه های ساق پای خود را ماساژ دهید. برخی مطالعات نشان داده اند که مصرف مکملهای غذایی حاوی آهن می تواند این عارضه را تا حدودی بهبود بخشد.
از این به بعد شما هر دو هفته یکبار توسط ماما یا پزشک خود معاینه می شوید. از هفته سی و ششم این معاینات به صورت هفتگی درخواهند آمد. در صورتی که آزمایش خون در سه ماهه اول نشان داده باشد که ارهاش خون شما منفی است به شما ایمونوگلوبولین ارهاش تزریق خواهد شد تا از تولید پادتنهایی که ممکن است به خون کودک شما حمله کنند جلوگیری شود. اگر ارهاش خون پدر کودک شما هم منفی باشد احتیاجی به تزریق ایمونوگلوبولین نیست اما پزشکان معمولا بدون آزمایش خون پدر کودک ایمونوگلوبولین را به شما تزریق خواهند کرد. همچنین اگر ارهاش خون کودک شما مثبت باشد پس از زایمان یکبار دیگر به شما ایمونوگلوبولین تزریق خواهد شد.
اگر تاکنون در کلاسهای مخصوص زایمان شرکت نکرده اید شاید بهتر باشد برخی تمرینات تنفسی و آرامش بخش را در خانه انجام دهید. زایمان طولانی و خسته کننده است؛ در ضمن دردناک هم هست و اگر برای آن آمادگی نداشته باشید ممکن است به شما سخت بگذرد. خیلی از پدرها از نگاه کردن به صحنه زایمان می ترسند، شاید به همین دلیل است که در ایران کسی به فکر مشارکت پدران در زایمان نیست!

فعالیت های هفته

 یک دکتر برای کودک خود انتخاب کنید: اسامی پزشکان خانوادگی یا متخصصین اطفال را از اقوام، دوستان، همکاران، همسایه ها یا پزشک خود بگیرید. اطمینان حاصل کنید که پزشک منتخب شما بیمه شما را قبول می کند، می تواند در ساعتهایی که با برنامه روزانه شما هماهنگ است کودکتان را معاینه کند و محل مطب او نیز برای شما مناسب است. اگر می توانید با پزشکان مورد نظر خود قرار ملاقات حضوری نیز بگذارید. اگر فکر می کنید که حالا برای این کار خیلی زود است به یاد داشته باشید که اولین معاینه باید اندکی بعد از تولد کودک صورت بگیرد. البته معمولا بیمارستان پزشک متخصص اطفالی دارد که اولین معاینه نوزاد را در بیمارستان انجام می دهد، با این حال شاید بهتر باشد شما از قبل فردی را برای معاینات آینده کودکتان در نظر گرفته باشید که هم برایتان قابل اطمینان و خوشایند است و هم دسترسی به وی مقدور باشد.

رژیم غذایی

 ماست تقریبا غذای کاملی در دوران بارداری است که سرشار از کلسیم، پروتئین، چربی کم و مغذی است. برخی از ماست ها دارای باکتری های زنده و فعال هستند که این باکتری ها از نوع مفید می باشند و در هضم غذا، جذب مواد مغذی، تقویت سیستم ایمنی بدن و جلوگیری از رشد باکتری های مضر سیستم گوارش دخیل می شوند. ماست را می توانید به صورت ساده بخورید یا اگر دوست دارید می توانید آن را با خیار بدون پوست، شوید تازه و پودر سیر مخلوط کنید و میل کنید. هم چنین می توانید یک فنجان ماست را با نصف فنجان سس مکزیکی مخلوط کنید و از آن به عنوان سس تند برای ماهی یا مرغ و سبزیجات استفاده کنید.

 

نگران نباشید

 مشکل سوهاضمه معمولا در سه ماهه سوم بارداری بدتر می شود. برخی از خانم ها از ابتدای بارداری ترش می کنند اما بعضی دیگر در سه ماهه سوم دچار آن می شوند و عده ای هم اصلا گرفتار آن نمی شوند. تحمل سو هاضمه در سه ماهه سوم که باعث می شود تا شما از خواب بیدار شوید بسیار سخت است و شما در این دوره با مصرف داروهای قوی آرامش پیدا می کنید. مصرف دارو برای این مسئله در دوران بارداری منعی ندارد اما برخی از آن ها را بدون نسخه نمی توانید تهیه کنید بنابراین حتما پیش از مصرف آن ها با پزشک مشورت کنید.

توصیه های مذهبی

  جنین در این ماه دست ها را روی سینه می گذارد و زانوها را روی شکم خم می کند. سعی کنید در دوران بارداری همیشه با وضو باشید. بعد از هر نماز و شب ها قبل از خواب تسبیحات حضرت زهرا را بخوانید. خواندن 40 بار دعای توسل نیز توصیه شده است. در خصوص تغذیه هم خوردن کاسنی بسیار توصیه شده است که سبب افزایش دارایی و تولد فرزند پسر خواهد شد. حضرت محمد کاسنی را سید سبزیجات نامیده اند و از حضرت علی و امام باقر نقل شده که آن را میوه بهشتی نامیده اند.

بایدها

 اولین قدم برای از بین بردن سوزش سر دل، ایجاد روحیه شاد و مناسب است هم چنین از پوشید لباس های تنگ خصوصا در ناحیه شکم اجتناب کنید. سرتختخواب را 15 سانتی متر بالا ببرید و تا یک الی 2 ساعت بع از غذا خم نشوید و دراز نکشید. غذایتان را آرام و کامل بجوید و آهسته غذا بخورید و بعد از صرف غذا آدامس بجوید و از مصرف مواد غذایی داغ و پر ادویه، محرک و چرب و نوشابه های گاز دار پرهیز کنید.

نبایدها

 به غذاهایی که کربوهیدرات دارند نه بگویید. از رژیم غذایی که شما را تشویق می کند گوشت زیادی بخورید  پرهیز نمایید زیرا برای سلامت شما و جنین تان مضر هستند. غذاهای حاوی کربوهیدرات مفید شامل : سبزیجات، میوه ها، حبوبات، غلات و ماکارونی می باشند و غذاهای کرتوهیدرات دار مضر شامل کیک یا نان سفید، نوشابه و هر غذای پرکربوهیدرات بدون مواد مغذی است که چیزی جز کالری ندارد.

ویدیو

ارسال نظر شما

login captcha
سلام برا منم دعا کنید مادر شم
فدات بشم اسمان جان
سلام بچه ها من الان سه روزه وارد بیست و هشت هفنه شدم دیاب بارداری گرفتم تورو خدا واسه منو نی نی دعا کنید خیلی نگرانم انشاالله شما هم نی نی سالم به دنیا بیارید
قربون لگداش چقد شیرینه امروز بیست هشت هفتمه ،هفته چند میرم هشت ماهگی؟؟؟
سلام کسی طرز استفاده از شیاف فیتووازکس رو میدونه
من 29هفتم...خسته شدم دوس دارم 7ماهه زایمان کنم....خستم کرده از بس تکون میخوره خواب و خوراک ندارم
من و دخملم فردا وارد این هفته میشیم به امید خدای بزرگگگگگ
هفته 28هستم.نی نیم بعضی وقتا تکوناش خیلی خوبه یهو دوروز میشه که تکوناش ضعیف و کم جون میشه. میشه راهنماییم کنید.
خانوما 28به علاوه1،میشه هفته 29?
سر انگشتم چند روزه مورمور میشه از چیه؟