نوشته : 1393/01/10 18
هفته 22 بارداری

کودک شما چگونه تغییر می کند؟

اکنون کودک درون رحم شما مثل یک نوزاد ولی کمی کوچکتر است. او 27.7 سانتی متر طول و حدود 450 گرم وزن دارد. پوست او تا زمانی که به اندازه کافی وزن اضافه کند چروکیده به نظر می آید؛ و موهای نرمی بنام لانوگو که سر و بدن او را پوشانده ، قابل دیدن است. لبهای او مشخص تر شده و دندانهای او به شکل ریشه هایی در درون لثه اش ظاهر شده اند. هرچند چشمهایش رشد کرده اند اما عنبیه (بخش رنگی چشم) هنوز رنگدانه ندارد و رنگی نشده است. ابروها و پلکهای چشمان او در محل خود قرار گرفته اند و لوزالمعده او (که برای تولید هورمونها بخصوص انسولین ضروری می باشد) به سرعت در حال رشد است.

شما چگونه تغییر می کنید؟

 

با بزرگ شدن شکم شما برای فراهم کردن فضای لازم برای کودک در حال رشد ممکن است نشانه های کشیدگی را بر روی پوست خود مشاهده کنید. بعضی از خانمهای حامله دچار این عارضه نمی شوند، اما تقریبا بر روی پوست نیمی از آنها آثار این کشیدگی ظاهر می شود. این خطوط باریک که از بافتهای جدید از جنس پوست هستند، علاوه بر باز شدن پوست بعلت تغییرات هورمونی در دوران بارداری ایجاد می شوند و به رنگ صورتی تا قهوه ای پررنگ (بسته به رنگ پوست شما) هستند و ممکن است ضخامت آنها با افزایش سن حاملگی بیشتر شود. آنها نه تنها بر روی شکم بلکه احتمالا بر روی باسن، رانها و پستانها نیز ظاهر می شوند. اثرات ثابت شده ای از اینکه محلولهای طبی و لوسیونها از بروز این خطوط رنگی جلوگیری کنند یا آنها را از بین ببرند، وجود ندارد. اما می توانند خارش احتمالی ناشی از کشیدگی پوست را کاهش دهند. همچنین ممکن است ناف تورفته و زیبای شما تغییر شکل دهد، احتمالا سطح ناف شما ابتدا صاف شده و حتی به زودی بیرون می زند؛ اما نگران نباشید، به احتمال زیاد بعد از زایمان به حالت طبیعی خود باز می گردد.

یک تغییر دیگر که ممکن است در دوران حاملگی در سطح پوست شما رخ دهد ظاهر شدن خالهای نسبتا بزرگ است. در این حالت قسمت کوچکی از پوست برآمده و سرخ می شود و رگهای خونی و همین طور زائده های متعددی ایجاد می کند. این عارضه در صورت، گردن، قسمت بالایی سینه و سینه ها ظاهر می شود و علت آن نیز میزان بالای هورمون استروژن در دوران حاملگی است؛ معمولا پس از زایمان پوست به حالت طبیعی باز می گردد.

فعالیت های هفته

 یک دفتر برای کودک خود تهیه کنید: حتی اگر شما دوست نداشته باشید که به دیگران بگویید چه هدیه ای بیاورند به زودی اقوام و دوستانتان از شما خواهند پرسید که چه چیزی می خواهید یا احتیاج دارید؛ خصوصا اگر کسی برای شما یک مهمانی بگیرد و آشنایان برای دیدن «مادر جدید» به این مهمانی بیایند. اگر شما آنچه را که لازم دارید یا دوست دارید بعنوان هدیه برایتان بیاورند، در یک دفتر بنویسید برای پاسخ دادن به سوال آنها به مشکل برنخواهید خورد. در ضمن از دو اشتباه که اغلب مرتکب می شوند اجتناب کنید:

- نوشتن لباس در لیست هدایا: وقت خود را تلف نکنید. مردم نمی توانند در برابر خرید لباس بچه مقاومت کنند و هرچه را فکر کنند قشنگ است خواهند خرید.

- ننوشتن وسایل گران قیمت در لیست هدایا: نگران نباشید! با نوشتن وسایل گران قیمت طماع به نظر نمی آیید. در واقع برخی از اقوام یا دوستان نزدیک دوست دارند هدیه با ارزشتری به شما و نورسیده تان بدهند یا ممکن است همکاران شما بخواهند با همدیگر یک هدیه گران قیمت تر بخرند. پس برای آنها هم گزینه هایی را در نظر بگیرید.

رژیم غذایی

 چربی در رژیم غذایی ضروری است اما از آنجا که در سایر غذاها وجود دارد لازم نیست که مستقیما به بدن برسد. به اندازه کافی از کره مارگارین یا روغن گیاهی برای مطبوع کردن غذا استفاده کنید اما بیش از این مقدار چربی و روغن به غذا اضافه نکنید زیرا چربی حاوی مقادیر زیاد انرژی است. کره و مارگارین غنی از ویتامین A هستند اما منابع دیگری نیز برای تامین ویتامین a مانند سبزیجات وجود دارند. روغن نبابی و مارگارین منابع غنی ویتامین e هستند و تا جایی که امکان دارد سعی کنید از چربی های غیراشباع استفاده کنید مثل روغن ذرت و روغن زیتون.

نگران نباشید

 در دوران بارداری، رحم فشار زیادی به شکم وارد می کند و به همین دلیل ناف بیرون می زند اما بعد از تولد جنین به حالت اولیه خود باز می گردد. به خاطر اینکه این فشار از درون به بیرون وارد می شود، ناف به طور عجیبی بیرون می آید و در تماس با لباستان احساس ناراحتی ایجاد می کند. بنابراین لباس های نرم، شل، قابل تنفس بپوشید و هیچگاه با شکمتان به چیزی تکیه ندهید.

توصیه های مذهبی

 خوب است حدیث کسا و زیارت امام زمان را 40 مرتبه بخوانید و بعد از هر نماز 70 بار استغفار کنید و به مدت 40 روز بعد از نماز صبح دعای عهد را بخوانید. هر روز صبح مقداری خرما بخورید. در رابطه با مزایای خوردن خرما در روایات آمده : "بهترین غذای زن حامله و حتی داروی او خرماست" و امام علی هم فرمودند : "برای زن باردار هیچ چیز بهتر از خرما نیست" امام صادق نیز فرمودند : "به زنان باردار خود در دوره زایمان خرمای برنی بدهید تا فرزندان خود را زیبا سازید" و " خوردن خرما سبب قوی شدن بدن مادر و جنین می شود."

بایدها

 هوای اتاق خوابتان را خنک نگه دارید چون از آنجایی که دمای بدنتان در دوران بارداری بالاست، برای اینکه بهتر بتوانید بخوابید، هواساز کوچکی در اتاق خواب خود قرار دهید. اگر بدنتان نسبت به ادویه جات و یا غذاهای شیرین واکنش نشان می دهد بهتر است از مصرف آن در وعده شام صرفنظر کنید. برای کاهش خرو پف هایتان هم از مرطوب کننده های هوا استفاده کنید و برای خواب از چند بالش به عنوان تکیه گاه استفاده کنید. نوشیدن شیرگرم با عسل هم قبل از خواب میتواند به بهبود خوابتان کمک کند.

نبایدها

 از پوششهای زبر و خشن استفاده نکنید چون باعث به وجود آمدن بیماری های پوستی به خصوص اگزما در ناحیه چین ها میشود. بهتر است لباستان از جنس کتان باشد که نرم تر است. همچنین سعی کنید تا از لباسهای تیره رنگ استفاده نکنید تا چرک شدن لباس زودتر مشخص شود و تهویه هوا نیز بهتر انجام شود. برای شستشوی لباسهایتان نیز از آب آلوده و مواد مشکوک در شستشو استفاده نکنید. از سینه بندهای تنگ که باعث جلوگیری از رشد غدد شیری میشود پرهیز کنید و از کرست های یکسره ای که حالت ارتجاعی دارند استفاده کنید.

ویدیو

ارسال نظر شما

login captcha
هفته بیستو دو سه روز هستم تکوناشو احساس میکنم البته تکون نه ضربه محکم حس خوبیه ....
من هم هفته ٢٢هستم،گاهی تکون نی نی رو حس میکنم،فقط بعضی وقتها بعد از اینکه غذا خوردم بازم دلم قار و قور میکنه و اذیتم میکنه،نمیدونم موضوع از چه قراره!! شبها همش احساس میکنم پوست و عضلات شکمم رو دارن میکشن و احساس کشش میکنم،به نظرتون طبیعی هستش؟
منم هفته 22 هستم و نی نی جونم خیلی تکون میخوره البته چون بچه دوم است زودتر تکوناش حس میشه خیلی حس خوبیه
من بیست و یک هفته و چهاروزمه تکونای نی نی رو هنوز واضح حس نکردم
سلام من بیست و یک هفته و دو روزمه ولی جنسیت بچم مشخص نیست و تکوناشو حس نمیکنم .
سلام منم امروز وارد هفته ٢٢شدم. تکوناشو حس میکنم .حس قشنکیه . منم مثل بقیه دوستان تکوناش رو بایین حس میکنم جرااا؟ مشکلی نیست؟
سلام منم چندروزه رفتم توهفته 22نینیم خیلی پایین حسش میکنم به دکترگفتم گفت مشکلی نیست طبیعیه چون هنوز تورحم هست بالا نیومده
سلام من دارم وارد هفته 22 می شم ، مثانه م خیلی تحت فشاره حس میکنم یکی داره فشارش می ده ، همش باید برم دستشویی شما چطور؟
منم هفته 22هستم و تکونای نی نی رو خیلی پایین حس میکنم یعنی مشکلیه؟امروز وقت دکتر دارم ازش میپرسم
منم توهفته۲۲هستم حرکات نی نیموحس میکنم اما خیلی پایینه حسدمیکنم مثانمو لگدمیکنه!!!