نوشته : 1393/01/10 29
هفته 18 بارداری

کودک شما چگونه تغییر می کند؟

 اندازه کودک شما تقریبا 14 سانتی متر (تقریبا به اندازه یک سیب زمینی بزرگ) و وزن او حدود 220 گرم است. او مشغول خم کردن دستها و پاهایش است و شما به تدریج این حرکات را بیشتر و بیشتر احساس خواهید کرد. رگهای خونی او را می توان از زیر پوست نازک و شفافش دید و گوشهای او اکنون در مکان نهایی خود قرار دارند و بخشهای بیرونی گوشهای او نیز پیدا هستند. دور اعصاب او با میلین (که یک پوشش محافظ از جنس چربی است) در حال پوشیده شدن است و این فرآیند تا یکسال پس از تولد او نیز ادامه خواهد یافت. اگر کودک شما دختر است رحم و لوله های فالوپ او شکل گرفته و در محل نهایی خود قرار دارند. اگر کودک شما پسر است اندامهای جنسی او قابل مشاهده هستند هر چند ممکن است در سونوگرافی دیده نشوند.

 

شما چگونه تغییر می کنید؟

 

 با افزایش اشتها و اندازه دور کمر، پوشیدن لباسهای گشادتر و راحت تر برای شما ضروری بنظر می رسد. به دنبال لباسهای حاملگی که مناسب شکم برآمده شما باشند بگردید. لازم نیست هزینه زیادی برای این کار بپردازید. گاهی می توانید از دوستان و اقوام به امانت بگیرید یا لباسی را انتخاب کنید که تا آخر بارداری و حتی مدتی بعد از آن قابل استفاده باشد.

ممکن است شنیده باشید که در 6 ماه آخر حاملگی بهتر است به طرف چپ بخوابید. علت آن این است که اگر به پشت بخوابید رحم شما به استخوان لگنی فشار می آورد بویژه این فشار به سیاهرگ بزرگ تحتانی وارد می شود که مسوولیت بازگرداندن خون از اندامهای تحتانی شما به قلب را بر عهده دارد. اگر به طرف چپ بخوابید این فشار از بین می رود. یک بالش بین پاها یا زیر کفل یا پای خود قرار دهید تا راحت تر باشید.

تغییرات بسیاری زیادی در سیستم قلبی- عروقی شما در حال اتفاق افتادن است و در سه ماهه دوم احتمالا فشار خون شما کمتر از معمول خواهد بود. در صورتی که در حالت خوابیده یا نشسته قرار دارید به سرعت بلند نشوید زیرا ممکن است دچار سرگیجه شوید.

در صورتی که تا به حال آزمایش سونوگرافی انجام نداده اید احتمالا این آزمایش را در این سه ماهه (معمولا بین هفته های شانزدهم تا بیستم) انجام خواهید داد. این آزمایش بدون درد به پزشک شما کمک خواهد کرد تا ببیند که شما چند جنین در شکم خود دارید، وضعیت رشد کودک شما را ارزیابی کند، برخی عیوب مادرزادی احتمالی را چک کند، جفت و بند ناف را بررسی کند و اینکه آیا تاریخ تعیین شده برای تولد کودک شما دقیق است یا خیر؟ ممکن است شما کودک خود را در صفحه مخصوص سونوگرافی در حال حرکت یا مکیدن انگشت ببینید. هنگامی که برای آزمایش می روید همسر خود را هم ببرید و یک پرینت هم از عکس فرزند خود برای گذاشتن در اولین آلبوم عکس او بگیرید! می توانید قبلا بپرسید که آیا می توانید دوربین هم با خود ببرید یا خیر و شاید بتوانید با یک ضبط صوت مراحل سونوگرافی را ثبت کنید.

فعالیت های هفته

 خیلی عالی خواهد بود اگر بتوانید در یکی از کلاسهای مربوط به آموزشهای دوران بارداری و تمرینات زایمان ثبت نام کنید؛ در ایران فعلا این کلاسها بصورت منسجم و همگانی ارائه نمی شود، پس جستجوی خود را از همین حالا آغاز کنید. ممکن است بیمارستان شما کلاسهایی را برگزار کند، یا می توانید به توصیه های پزشک یا مامای خود و یا دوستانتان توجه کنید. وقتی زمان زایمان فرا برسد خواهد دید که شرکت در این کلاسها ارزش صرف وقت و هزینه را داشته است.

 

رژیم غذایی

 اگر چه مقادیر بسیار کم ید برای بدن لازم است اما همین مقدار کم جهت سلامت مادر و کودک ضروری است. ید کافی را می توان از طریق مصرف غذاهای دریایی دوبار در هفته یا با مصرف نمک یددار به بدن رساند. در بعضی از نواحی که آب و خاک ید خود را از دست داده اند و بنابراین موادی که در این نواحی به عمل می آیند حاوی مقادیر کافی ید نیستند، پزشک مقادیر کم ید را به خانم باردار تجویز می کند که مصرف آن باید تحت نظر پزشک صورت گیرد چون ید اضافی می تواند باعث گواتر یا بزرگ شدن غده تیروئید جنین شود.

 

نگران نباشید

 اصلا نگران تپش قلب ناگهانی نباشید. تپش قلب در دوران بارداری بسیار رایج است زیرا حجم خون تا 40 درصد افزایش پیدا کرده و لازم است که اکسیژن رسانی به جنین بیشتر شود. اگر کافئین زیادی مصرف کنید، قلبتان خیلی تند می زند بنابراین باید میزان مصرف آن را کم یا حذف کنید. معمولا تپش قلب یکی از علائم تیروئید فعال نیز هست. پس در معاینات پزشکی هرگونه علائم تیروئید را بگویید.

 

توصیه های مذهبی

 جنین شما علاوه بر حرکت ظاهری، می تواند انگشتانش را هم حرکت دهد. او می تواند صداهای بلند را بشنود و واکنش نشان دهد. بعد از هر نماز دستتان را روی تربت بکشید و بر شکمتان بمالید. هر جه قدر که می توانید سوره "انبیا" را تلاوت کنید چون خواندن این سوره در دوران بارداری برای صالح شدن فرزند بسیار موثر است. خوب است بدانید که خوردن خربزه در این دوران باعث خوشرو و خوش خلق شدن فرزندتان می شود.

 

بایدها

 برای تقویت خود و بازیابی انرژیتان غذاهایی را بخورید که حاوی پروتئین هستند و ترکیبات کربوهیدرات مثل بیسکوئیت های سبوس دار با کره بادام زمینی یا یک کاسه برشتوک یا شیر بخورید. پروتئین باعث راه انداختن سیستم های عصبی مغزتان می شود و ترکیبی از کربوهیدرات ها موج آرام و پیوست های از انرژی به راه می اندازد و کمک می کند که سطح انرژی شما بالا بماند. پیاده روی هم با افزایش پمپاژ خون به قسمت های مختلف بدن به حفظ و بازیابی انرژیتان کمک می کند.

نبایدها

 در دوران بارداری اصلا لزومی ندارد که عضلات رحم خود را تقویت کنید زیرا جنین این کار را برای شما انجام می دهد. از انجام ورزش های کششی پرهیز نمایید زیرا باعث باز شدن بیش از حد شکاف ماهیچه ای می شود. ورزش های کششی رحمی را بعد از تولد نوزاد انجام دهید. از نوشیدنی های انرژی زا به جای وعده های غذایی استفاده نکنید زیرا جایگزین مناسبی برای وعده های غذایی نیستند و معمولا مثل نوشابه های حاوی شکر می باشند.

 

ویدیو

ارسال نظر شما

سلام من تازه وارد 18 شدم ... ویارم هنوز قطع نشده ... بسده ضعیف شدم... هرچی میخورم برمیگرده خیلی نگران دوقلوهامم خیلی ضعیفن... توروخدا برادوقلوهام دعاکنین.
سلام من وارد هفته 18 شدم سه قلو باردارم قشنگ تکوناشونو حس میکنم وقتی وارد شش ماه شدم میرم برای تعیین جنسیت@@@
سلام منم دو روزه وارد ١٨ هفته شدم شکمم گاهى سفت میشه و ول میکنه یه تکوناى ضعیفى داره نى نى... یعنى اون سفت شدن واسه خاطر نى نیه؟! نگرانى نداره ؟
سلام من هفته ١٨ هستم درد شکم دارم
سلام به همه مامانای گل، من امروز وارد هفته 18 ام شدم، بارداری اولمه هفته دیگه میرم برای تعیین جنسیت، 13 هفتگی دکتر گفت به احتمال زیاد یه دختر ناز نازی دارم، فعلا حالم خیلی خوبه و حتی گاهی فراموش میکنم که حامله هستم! هنوز هم حرکت خاصی احساس نکردم، میگن تا 20 هفتگی طبیعیه
سلام خوب بود ممنون
سلام دوستان میشه هرکی که تو هفته هجده ام هست جنسیت بچه وحالات بارداریش رو بگه ممنون میشم
سلام مامانای گل من الان هفته 18 هستم آخر هفته 15 رفتم گفت نی نی پسره
من از هفته ى ١٧ حرکات ضربه مانندشو حس کردم از هفته ى ١٥ هم شکمم سفت مى شد و یه چیزى مثل ویبره حس مى کردم با اینکه بچه ى اولمه اما به نظرم خیلى زود دارم متوجه مى شم الانم هفته ى ١٨ هستم نى نى م تکون مى خوره لگد مى زنه ذوقى مى کنما خیلى حس خوبیه انشالله که همتون بچه هاى سالمو و صالح اى به دنیا بیارید
سلام خانوما من بچه سومم هست و رفتم سونو .دوتای قبل پسر بودن این هم پسره