نوشته : 1393/01/10 12
هفته 15  بارداری

کودک شما چگونه تغییر می کند؟

 اکنون طول بدن کودک شما از فرق سر تا پا حدود 10 سانتی متر، و وزن او در حدود 80 گرم است. کودک شما اکنون عملیات دم و بازدم را با مایع آمنیوتیک (به جای هوا) انجام می دهد که به رشد کیسه های هوا در ریه های او کمک می کند. اکنون اندازه پاهای او بزرگتر از دستهای او شده است، و می تواند همه مفصلها و اعضایش را حرکت دهد. این بدان معنی است که دستهای او بهتر کار می کنند. غده های عرقی به تدریج ظاهر می شوند و با اینکه پلک چشمهای او بسته است، چشمانش می توانند نور را احساس کنند. اگر شما یک نور شدید را به طرف شکم خود بتابانید، احتمالا کودک شما روی خود را از نور برمی گرداند. در اطراف کودک شما چیز زیادی وجود ندارد که او بتواند مزه آن را امتحان کند، اما اندام چشایی او در حال ظاهر شدن است. اگر در این زمان سونوگرافی انجام دهید شاید و فقط ممکن است از جنیست کودک خود آگاه شوید! با این حال اگر این آزمایش هم نتوانست جنسیت کودک شما را تعیین کند ناراحت نشوید. تعیین جنسیت به عواملی از قبیل میزان شفافیت تصویر و وضعیت کودک در زمان انجام سونوگرافی بستگی دارد. کودک شما ممکن است به حالت حلقه زده قرار گرفته یا چرخیده باشد تا شما را سر کار بگذارد!

 

شما چگونه تغییر می کنید؟

 

 احتمالا شما تا کنون حدود 2 کیلوگرم یا کمی بیشتر وزن اضافه کرده اید. اگر میزان اضافه وزن شما کمی کمتر یا بیشتر از این مقدار است خیلی نگران نشوید. میزان اضافه وزن در خانمهای حامله با یکدیگر متفاوت است. هرچند شما با نوسانات دوره حاملگی خو گرفته اید اما ممکن است هر از چند گاهی با بروز یک عارضه جدید غافلگیر شوید. اگر دچار گرفتگی بینی شدید می توانید آن را هم از جمله عوارض حاملگی فرض کنید؛ زیرا افزایش هورمون استروژن ممکن است به تورم غشاء مخاطی و در نتیجه تولید مخاط بیشتر منجر شود. حجم خون شما نیز در حال افزایش است که در نتیجه موجب گشاد شدن رگهای شما (که شامل رگهای بینی نیز می شوند) می گردد. در نتیجه ممکن است گاهی اوقات خون دماغ شوید. از آنجا که حاملگی موجب ایجاد تغییراتی در سیستم ایمنی بدن شما می شود و احتمال ابتلای شما به برخی عفونتهای خاص افزایش می یابد ممکن است بیشتر دچار سرماخوردگی یا آلرژی شوید. در هر حال از مواد محرک مانند دود سیگار، گرد و غبار و الکل دوری کنید. برای بهبود وضعیت منافذ بینی شبها از بخارساز یا مرطوب کننده های هوا استفاده کنید و مقادیر زیادی مایعات بنوشید. همچنین می توانید از قطره نمکی بینی یا کلرور سدیم استفاده کنید. در صورتی که وضعیتتان خیلی بد است از پزشک یا مامای خود در مورد استفاده از داروی ضد احتقان یا دکونژستانت سوال کنید.

اگر خود و همسرتان این روزها کمی استرس دارید نگران نباشید، شما تنها نیستید؛ بسیاری از زوجها نگران سلامتی کودک و خیلی چیزهای دیگر هستند، مثلا اینکه آیا از عهده مسوولیت خود به عنوان والدین بر می آیند یا خیر؟ با این حال اگر مشکلات فیزیکی و بدنی شما کم باشد و کمی هم انرژی به دست آورید این دوره سه ماه می تواند بسیار جالب باشد. پس سعی کنید از آن لذت ببرید.

فعالیت های هفته

با کودک خود حرف بزنید. این کار برای ایجاد پیوند بین شما و کودکتان بسیار خوب است. اگر حرف زدن با کودک، به نظر شما کار عجیب و غریبی است می توانید برایش داستان بگویید؛ یک کتاب، مجله یا روزنامه بخوانید؛ یا رازهای خود را به او بگویید! انجام این تمرین پس از تولد کودکتان در برقراری ارتباط بین شما خیلی کمک می کند بعلاوه حرف زدن با کودکان یکی از بهترین راههایی است که در یادیگری زبان به آنها کمک می کند.

رژیم غذایی

 اگر گوشت نمی خورید یا از فکر همبرگر دچار تهوع می شوید، می توانید با راه های مختلفی پروتئین مورد نیاز بدنتان را بدون خوردن گوشت تامین کنید. برخی از منابع غیرگوشتی حاوی پروتئین شامل : لبنیات (شیر، پنیر، ماست)، تخم مرغ، حبوبات (عدس، لوبیا، لوبیا چشم بلبلی، لوبیا چیتی، لپه)، مغزها ( بادام زمینی، گردو، بادام هندی)، سویا و غذاهایی مثل یک فنجان عدس، لوبیا، ساندویچ کره بادام زمینی و یا یک ظرف لوبیا می باشد. حتما به میزان چربی و کلسترول غذاهای غیرگوشتی توجه کنید. بهتر است از لبینات کم چرب استفاده کنید و بیش از 4 زرده تخم مرغ در هفته میل نکنید.

نگران نباشید

وجود ترشحات زیاد و بوی نامطبوع آنها، کاملا طبیعی است. اگر ترشحات سفید رنگ و آبی رنگ و شبیه سفیده تخم مرغ کش دار است و بوی پنیر دارد، اوضاع خوب است. اگر از این وضعیت ناراضی هستید، بدنتان را در دفعات بیشتری بشوئید و شورت های خنک و نخی بپوشید. همیشه شورت اضافی همراه داشته باشید و به هیچ وجه شورت های آستر دار نپوشید زیرا ممکن است باعث کهیر یا تحریک پوستی شود. اما اگر بدنتان بوی گند یا بوی ماهی مانند میدهد و ترشحاتتان زرد، سبز یا همچون پنیر فاسد است به پزشک مراجعه کنید زیرا احتمال عفونت "مخمر" یا عفونت "تریکومونیازیس" یا عفونت "باکتری مهبل" وجود دارد.

توصیه های مذهبی

  هر روز بعد از نمازها 140 مرتبه صلوات بفرستید. سیب شیرین، عسل و انار میل کنید. از اول ماه چهارم نماز شب بخوانید. بهتر است نماز شب را در صورت امکان در نیمه شب و اگر موفق نشدید، قضای آن را به جا آورید. این نکته را همواره به خاطر داشته باشید که استغفار و توجه قلبی و دائمی به خداوند متعال، در طهارت قلب و روح فرزندتان بسیار موثر است. ختم قرآن نیز در این دوران بسیار توصیه شده است بخصوص برای سلامتی امام زمان.

بایدها

 برای سلامت پاها در دوران بارداری هنگامی که استراحت می کنید، پاهای خود را در وضعیتی بالاتر از قلب قرار دهید تا به جای آنکه خون به سمت پاها برود به سمت قلب بازگردد. در هنگام نشستن پاهای خود را به طور ضربدری روی هم نیندازید زیرا این حالت باعث گردش خون می شود. از ایستادن و نشستن طولانی مدت اجتناب کنید. نیم ساعت در روز پیاده روی کنید و یا روی یک صندلی گهواره ای بنشینید و از پاهایتان برای عقب و جلو فرستادن صندلی استفاده کنید. سعی کنید تا جوراب های واریس استفاده کنید و آنها را قبل از بلند شدن از رختخواب بپوشید.

نبایدها

 اگر یک ورزشکار پرکار هستید که نمی توانید هفته ای را بدون ورزش یا پیاده روی سخت تصور کنید، خوب است بدانید که شما می توانید ورزش های سخت پیش از بارداری را به شرط رعایت نکات زیر همچنان ادامه دهید. به یاد داشته باشید که تعادل بدن شما در دوران بارداری تغییر می کند و به همین خاطر در انجام ورزش های تعادلی کاملا مراقب باشید. از انجام ورزش در گرمای شدید اجتناب کنید. همیشه کفش های محافظ بپوشید و برای پیاده روی از کفش های ساق دار استفاده کنید. حتما از کرست ورزشی که سینه ها را می پوشاند استفاده کنید. در حین ورزش به میزان کافی آب بنوشید و میان وعده های سبک با خود داشته باشید و در آخر اینکه بعد از سه ماهه دوم از انجام ورزش هایی که نیازمند دراز کشیدن به پشت هستند، پرهیز کنید.

ویدیو

ارسال نظر شما

سلام من تازه هفته ۱۴روتموم کردم ووارد هفته۱۵شدم.کسی هست ک توی ۱۵هفته سونو انومالی رفته باشه؟؟؟
سلام دوستان من تازه عضو سایت شدم میشه کمکم کنید اسم دختر که به بیتا و رضا بخوره میشه پیشنهاد بدین؟؟
نمو جان خب فشارت پایینه که سردرد داری برو با دکترت مشورت کن ببین چی بت پیشنهاد میده
سلام دوستان من هم هفته 15 بارداریم بشدت سرم درد میکنه. فشارمم اکثرا 9روی 4. پیشنهاد ویا دمنوشی برای سردرد سراغ ندارید؟
سلام. من هفته چهاردهم را تازه تموم کردم و وارد هفته ١٥ شدم. دست و پاهام ورم کردن. انگشترم برای دستم کوچیک شده. آیا این ورم اینقدر زود تو هفته پانزدهم طبیعیه؟؟؟!!!
من هفته15 بارداری هستم تا الان تقریبا یه روز درمیون یه تکون کوچیک میخوره. فقط این ویار لعنتی اذیت میکنه.
سلام من بچه دومم رو باردارم و15 هفته ام ، خوشبختانه اصلا ویار ندارم و تا حالا هم حرکتش رو حس نکردم، تازه سونو دادم کاملا طبیعی و فعال بپد نگران نباشید
سلام من هفته 14 بارداری هستم . به شدت سردرد و معده درد دارم این وضعیت تا کی ادامه داره . لطفا جواب بدین
سلام من در روزهای پایانی هفته پانزدهم هستم و هنوز هم حالت تهوع دارم مخصوصن از عصر به طرف شب بیشتر میشه خیلی بی اشتها هستم و با توجه به اینکه دوقلو باردارم نگرانم برای خودم و بچه ها مشکلی پیش بیاد مخصوصن که زود خسته و کم توان میشم. به نظر شما تا کی این حالت ادامه داره؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟
من تو هفته 15 بارداری هستم. اما به شدت دل درد و یبوست دارم و اکثر مواقع معده م درد میکنه چکار باید بکنم؟