2410
2553

بچه ها باورتون نمیشه!  برای بچم از «داستان من» با اسم و عکس خودش کتاب سفارش دادم، امروز رسید خیلی جذذذابه، شما هم برید ببینید، خوندن همه کتابها با اسم بچه خودتون مجانیه، کودکتون قهرمان داستان میشه، اینجا میتونید مجانی بخونید و سفارش بدید.

2456
سلام بچه ها من متولد 64 هستم
یه سوال دارم
من 8 ماه ازدواج کردم تا قبل از عروسیم پری هام منظم بود..سیکل هام 25 روزه بود.3 ماه اول با کاندوم جلوگیری داشتیم پری هام منظم بود...بعد از 3 ماه جلوگیری طبیعی داشتیم که پری هام با 3 یا 4 روز تاخیر میومد
الان هم ماه 2 اقدامم هست ماه اول هم پری با 8 روز تاخیر اومد با یه دل درد شدید......کسی هست کمکم کنه؟
اخه شنیدم به هم ریختن سیکل ماهیانه یکی از دلایل مشکلات تخمدانی هست..در ضمن کیست هم ندارم
2714
سلام میترا جون.من از خیلی از بچه ها شنیدم که وقتی جلوگیری رو کنار می ذارن یه مقدار پری هاشون بی نظم میشه..البته ممکنه هم از تخمدان باشه ولی چیز 100درصدی نیست..در این مورد تنها کاری که باید بکنی اینه که با پزشکت مشورت کنی...قطعا جواب اون از همه جوابا بهتره
موارد مصرف‌: پروژسترون‌ برای‌ درمان‌آمنوره‌ یا فقدان‌ قاعدگی‌ و خونریزیهای‌غیرطبیعی‌ رحم‌ که‌ به‌ علت‌ عدم‌ تعادل‌هورمونی‌ ایجاد شده‌باشند و نیز در عدم‌وجود اختلال‌ ارگانیک‌ مثل‌ فیبروئید زیرمخاطی‌ و یا سرطان‌ رحم‌ و نیز به‌ عنوان‌کنتراسپتیو در اشکال‌ مختلف‌ به‌کارمی‌رود. دیگر موارد مصرف‌ پروژسترون‌شامل‌ کنترل‌ منوراژی‌، افزایش‌ ظرفیت‌تنفسی‌ در بیماران‌ دچار سندروم‌Pickwickian، زایمان‌ زودرس‌،آندومتریوز، سندروم‌ پیش‌ از قاعدگی‌ و درزنان‌ فاقد تخمدان‌ برای‌ آماده‌ کردن‌ رحم‌جهت‌ پذیرش‌ تخمک‌ بارور شده‌ در خارج‌از بدن‌ می‌باشد. مکانیسم‌ اثر: این‌ دارو با اتصال‌ به‌گیرنده‌های‌ خود در نزدیکی‌ هسته‌ سلول‌،موجب‌ افزایش‌ ساخت‌ پروتئین‌ می‌گردد.پروژسترون‌ با مهار آزاد شدن‌گنادوتروپین‌های‌ هیپوفیزی‌ از بلوغ‌فولیکول‌ و تخمک‌گذاری‌ جلوگیری‌ و باایجاد تغییرات‌ ترشحی‌ در آندومتر موجب‌جلوگیری‌ از بارداری‌ می‌شود. فارماکوکینتیک‌: محلول‌ روغنی‌پروژسترون‌ بعد از تزریق‌ به‌ سرعت‌ جذب‌می‌شود ولی‌ سرعت‌ جذب‌ آن‌ برای‌ اثرمطلوب‌ کافی‌ نیست‌. دارو عمدت در کبدغیرفعال‌ شده‌ و از ادرار دفع‌ می‌شود.پروژسترون‌ دارای‌ نیمه‌ عمر حدود 5دقیقه‌ می‌باشد. موارد منع‌ مصرف‌: در صورت‌ وجوداختلالات‌ ترومبوآمبولیک‌، سرطان‌ پستان‌،خونریزی‌ واژن‌ و سقط فراموش‌ شده‌ نبایداز پروژسترون‌ استفاده‌ شود. تجویز داخل‌رحمی‌ پروژسترون‌ به‌ جهت‌ جلوگیری‌ ازبارداری‌ در مواردی‌ مثل‌ آبستنی‌، سابقه‌آبستنی‌ نابجا، وجود بیماریهای‌ التهابی‌لگن‌ و یا سابقه‌ آن‌، وجود و یا سابقه‌بیماریهای‌ قابل‌ انتقال‌ آمیزشی‌ مثل‌سوزاک‌ و عفونت‌های‌ کلامیدیایی‌،آندوکاردیت‌ بعد از زایمان‌ و یا سقطعفونی‌، اکتینومیکوز دستگاه‌ تناسلی‌، ایدزو نیز نیاز به‌ درمان‌ مزمن‌ باکورتیکواستروئیدها نباید صورت‌ گیرد. هشدارها: 1 ـ در صورت‌ کاهش‌ شدیدبینائی‌، بیرون‌ آمدگی‌ چشم‌، دوبینی‌،میگرن‌، بروز اختلالات‌ ترومبوتیک‌ مثل‌ترومبوفلبیت‌، اختلالات‌ مغزی‌ عروقی‌،آمبولی‌ ریوی‌ و ترومبوز شبکیه‌ چشم‌ بایدتجویز پروژسترون‌ تزریقی‌ قطع‌ شود. 2 ـ احتمال‌ بروز آبستنی‌ نابجا با کاشت‌داخل‌ رحمی‌ پروژسترون‌ بیشتر از سایرروشهای‌ جلوگیری‌ از بارداری‌ است‌. این‌احتمال‌ به‌ویژه‌ در جراحی‌ لگن‌، آندومتریت‌و آندومتریوز افزایش‌ می‌یابد. 3 ـ قبل‌ از تزریق‌ پروژسترون‌ بایستی‌آزمایشات‌ فیزیکی‌ پستان‌ و معاینه‌وضعیت‌ لگن‌ انجام‌ شود. 4 ـ در صورت‌ وجود بیماریهایی‌ مثل‌صرع‌، میگرن‌، آسم‌، اختلال‌ قلبی‌ و کلیوی‌ ونیز سابقه‌ افسردگی‌ روانی‌ و دیابت‌، بااحتیاط تجویز شود. 5 ـ در صورت‌ نیاز به‌ تجویز استروژن‌،بهتر است‌ تجویز پروژسترون‌ را در دوهفته‌ بعد از استروژن‌ آغاز نمود. چنانچه‌طی‌ تجویز پروژسترون‌ خونریزی‌ قاعدگی‌آغاز شود، بایستی‌ تزریق‌ پروژسترون‌قطع‌ گردد. عوارض‌ جانبی‌: خونریزیهای‌ نامنظم‌،لکه‌بینی‌، تغییر در جریان‌ خون‌ قاعدگی‌،فقدان‌ قاعدگی‌، خیز، تغییرات‌ وزن‌، تغییرترشحات‌ دهانه‌ رحم‌، یرقان‌ ناشی‌ از توقف‌صفرا، بثورات‌ جلدی‌، کلوآسما و افسردگی‌از عوارض‌ جانبی‌ دارو هستند. تداخل‌های‌ دارویی‌: مصرف‌ همزمان‌پروژستین‌ها با بروموکریپتین‌ موجب‌ترشح‌ بیش‌ از حد و خودبه‌خودی‌ شیرمی‌گردد. ترکیبات‌ القاءکننده‌ آنزیم‌های‌کبدی‌ مثل‌ کاربامازپین‌ و فنی‌توئین‌ موجب‌کاهش‌ کارآیی‌ پروژستین‌ها می‌شوند. مقدار مصرف‌: پروژسترون‌ در آمنوره‌ثانویه‌ به‌ میزان‌ 5-10 میلی‌گرم‌ برای‌ 6-8 روز متوالی‌ داخل‌ عضلانی‌ تجویزمی‌شود. در صورتی‌ که‌ فعالیت‌ تخمدان‌کافی‌ باشد، 48-72 ساعت‌ پس‌ از قطع‌ داروخونریزی‌ دیده‌ می‌شود. در خونریزی‌های‌ناشی‌ از اختلال‌ عملکرد رحمی‌ 5-10 mg/day به‌ مدت‌ 6 روز مصرف‌ وخونریزی‌ طی‌ 6 روز قطع‌ می‌شود.
2706