2733
2739
صبحانه میوه گاهی 4 تا هلو یا یک پرتقال
میان وعده نون و کره شایدم هیچی
بینش شیر خودم
ناهار یک کاسه سوپ
عصر میوه یا چند تا بادوم
شام یک کاسه متوسط غذا

وزنش تو 14 ماهگی 9 کیلو
خودم و شوهرم لاغر اندام
عذاب وجدان داره منو میکشه
چیکار باید بکنم
هیچ نوع چیز کارخونه ای بهش نمیدم و ندادم اصلا شیر خشک و سرلاک نخورده.هیچ مکملی هم نمیدم نه ویتامین نه آهن

بچه ها باورتون نمیشه!  برای بچم از «داستان من» با اسم و عکس خودش کتاب سفارش دادم، امروز رسید خیلی جذذذابه، شما هم برید ببینید، خوندن همه کتابها با اسم بچه خودتون مجانیه، کودکتون قهرمان داستان میشه، اینجا میتونید مجانی بخونید و سفارش بدید.

وزنش کمه. لبنیات پرچرب به برنامه غذائیش اضافه کن. ماهیچه و سوپ بده بخوره. کلا بنظر من خیلی غذا نمی خوره اینی که نوشتی بیشترش میوه و سوپه. صبحها بجای میوه تخم مرغ و کره عسل یا خامه عسل بده بخوره با شیر.
برنج و نان هم به برنامه اش اضافه کن. بین وعده بهش میوه و آجیل بده .
کلاْ افرادی که ازدواج میکنند دو دسته اند . آنهایی که از جانشان سیر شدند و آنهایی که قصد جان دیگری را دارند
2731
خب عزیزم ووسه ادمهایی که باید لاغر بشن میگن صبحها میوه بخورید بجای صبحانه...شما جای وعده اصلی و میان وعده رو باهم عوض کردی چرا؟ صبحانه کامل: یعنی کره عسل نان شیر
میان وعده میوه
اگرهم خوشغذاست که بهش پلو که با اب ماهیچه پخته شده بده...اگه گوشتشم میخوره که چه بهتر
عصرها هم حتما یه چیز مقوی بده....مثلا فرنی...حریره یا نون و کره پنیر...عدسی...شام هم ماکارونی بهش بده
بچه ای که خوش اشتها باشه که کاری نداره تپلش کرد عزیزم....بازم خوشبحالت ...تو طول روز شیر هم بهش بده...
راستی اگه بدغذا نیست که دیگه از غذای خودتونه بهش بدی
2740
عزیز جان اینهمه میوه واسه بچه 14 ماهه؟ ببخشی که من اینو اینجا هم میگم. ما ایرانیها به حد افراطی به میوه و ابمیوه دادن به بچه کوچیک اصرار داریم. میوه یه برش به عنوان میان وعده. نه که شکمشو سیر کنه. با این برنامه غذایی زیاد هم نباید توقع داشته باشی که بچه وزن بگیره.

نیلو جون پروتیئن و بعد چربی. پروتیئن باید به بدنش برسه. اگه لقمه میخوره . بهش لقمه با خامه و عسل یا اگه حساسیت نداره کره بادوم زمینی.

من دانمارک هستم اینجا بچه هاشون تا شاید 8 یا 9 سالگی صبونه جو پرک تو شیر میخورن. جو دوسر پرک خیلی پروتیئنش بالاست. تازه توش یه تیکه کره هم میندازن. باور می کنید که من اگه از خوش غذایی و تپل بودن بچه های اینا بخوام تعریف کنم باید یه کتاب از تجربه ها و مشاهداتم بنویسم.

گوشت حتما تو غذاش بذار واسه اینکه درسته آب مرغ و گوشت خوبه ولی پروتیئن نداره. برای این سن اصولا انواع قلقلی با مزه ها و سسهای مختلف یا کتلت و شامی که غذای انگشتی هست . قلقلی رو هم میتو نی کوچولو ببری تا خودش چنگال بزنه و بخوره یا با انگشتای کوچیکش بذاره تو دهنش.

ماکارونی درشت که تو دست بگیره و بذاره دهنش. میوه هم ترجیحا موز بده که واسه بچه ها واقعا مقویه شیر موز با 4 مغز هم خیلی خوبه . . خلاصه وقتی میخوره بهش چیزای مقوی و متنوع بده . نوش جونش.
راستی این یادم رفت بپرسم تا حالا بهش قطره آهن ندادی ؟ اگه بچه شیر مادر میخوره حتما و حتما باید از 6 ماهگی قطره اهن بخوره. چون شیر مادر آهنش خیلی کمه. و دخیره آهن دوره جنینی در حدود 6 ماهگی ته میکشه. ولی اگه بچه شیر خشک میخوره (و روزی حداقل 400 میل )اهن لازم به بدنش میرسه.
به نظر من غذاش کمه. یعنی کالری کافی نداره. بهتره اینجوری کنی.

-صبح: غذای نونی مثل نون و کره و عسل یا فرنی یا حریره بادام یا شیر برنج و تخم مرغ نیمرو یا آب پز و ...
-شیر مادر
ظهر: غذا شامل برنج و قطعات گوشت و چند قاشق خورشت. می تونی گوشت رو میکس کنی و با برنجش مخلوط کنی تا راحت بخوره.
-شیر مادر
بعد از ظهر: دوباره غذا. می تونی از همون غذای ظهر براش گرم کنی یا یه چیز جدید آماده کنی.
-میان وعده: میوه، کیک، بیسکوییت
-شیرمادر
-شام: سوپ که داخلش مقداری نان خورد کرده باشی.
-شیر مادر

داخل همه غذاهاش یه مقدار کره بریز. سعی کن توی همه وعده ها برنج یا سیب زمینی یا نون باشه. همه وعده ها باید گوشت قرمز یا سفید داشته باشه به جز وعده صبحانه که ضروری نیست.
همراه یا بعد از همه وعده ها بهش آب کافی بده تا عطشش برطرف بشه و یبوست نگیره.
دختر من سیب زمینی دوست داره هر روز براش آب پز می کنم و با یه مقدار کره و شیر پوره می کنم یا براش یه بشقاب سرخ می کنم. احساس می کنم داره اثر می کنه.
تازه دکتر من می گه باید روزی 6 وعده غذا بهش بدی ولی من هرچی زور زدم هنوز نتونستم بیشتر از 4 وعده بدم. خدا به همه مامانا کمک کنه!
درین مقام مجازی بجز پیاله مگیر...درین سراچه بازیچه غیر عشق مباز
فرناز جان شما هم می تونی از همین برنامه استفاده کنی ولی چون کم می خوره تعداد دفعات غذا دادن رو بیشتر کن. در ضمن غذاها باید تنوع داشته باشه و نمی شه هر روز یک چیزو به بچه داد.
از ورمیشل و ماکارونی هم توی غذاهای بچه استفاده بکنین چاق کننده است.
اینم یه دستور غذایی ساده:

2 قاشق غذاخوری برنج خشک
یک قاشق غذاخوری گوشت چرخ کرده
نصف سیب زمینی نگینی شده ریز
نصف هویج رنده شده
یک قاشق مرباخوری پیاز داغ
یک قاشق غذاخوری جعفری خورد شده
نصف قاشق مرباخوری کره
یک قاشق مرباخوری سرخالی رب ( یا یک گوجه فرنگی رنده شده)
مقداری نمک و زردچوبه
آب به مقدار کافی

همه این موادو بریزین توی قابلمه و بزارین حدود یک ساعت با شعله خیلی کم بپزه و به بچه بدین.