2733
2734

بزرگترها راجع به بچه ها معمولا اینجوری اظهار نظر می کنن:

چقدر خوشگل شدی"

چه لباس قشنگی پوشیدی"

موهات چقدر زیباست"

و....

کسی نمیگه:

تو چقدر مهربونی،

یا به دیگران کمک میکنی؟

چقدر خوب بلدی میوه پوست بگیری.

👈پس طبیعیه که بچه های ما توجه به ظاهر براشون تو اولویت قرار می گیره.

نتیجه چنین رفتارهایی در بزرگسالی چیه؟

👈چشم و هم چشمی؛

لباس، تبلت، لوازم التحریر، آرایش، عمل زیبایی و ....

من یقین دارم که قدرتی شکست ناپذیرازمن وهرآنچه که دوست دارم حمایت میکند

💢لجبازی و کودک:

بين ١ تا ٣ سالگی اگر فرماندهی كنيم، فرزندمان فرماندهی و جنگ قدرت را می‌آموزد و لجباز می‌شود!

اگر به او آزادی عمل و انتخاب دهيم درمی‌يابد كه زندگی همكاری و بازی است و قرار نيست با كسي بجنگند.

سه سال اول زندگي كودك آزادی و همكاری است. به ميزاني كه فرماندهی كمتر است، لجبازی كودك كمتر خواهد بود.

ببین منم به همین مشکل خورده بودم.😢خانمای اینجا بهم دکترساینا رو معرفی کردن و منم از یکی از دکتراش ویزیت آنلاین گرفتم از خونه. و خیلی راضی بودم و مسالمم حل شد😍 بیا اینم لینکش ایشالا که مشکل توهم حل بشه😘

بچه ها در سن یک تا سه سالگی مرتب باید تأیید شوند. کارشان باید ارزیابی مثبت شود. اما متأسفانه دقیقاً در همین مرحله بچه ها بیشترین پیام هاي منفی را از والدین دریافت می کنند: نکن، دست نزن، ببین چی کارکردي، تو نمی تونی، می افتی، سرتق و غیره.

🍇بوی بهشت من!  فرزند عزیزم!

تو که هستی، خانه‌ام بوی خدا می‌دهد و خدا هم با وجود تو، بهانه‌ای برای مهر ورزیدن به من پیدا می‌کند.

روشنای خانه‌ام! تا تو هستی، خیالم آسوده است.

2731

سلام الینا جون. ممنون از پیامهای خوبت.

ولی کاش چندتا پیام هم میزاشتی که چجوری خودمونو درست کنیم  مثلا من خودم روی تمیزی حساسم، از کثیف کاری خوشم نمیاد واسه همین هنوز نتونستم آزادی عمل واسه غذاخوردن بهش بدم.گاهی عذاب وجدان میگیرم  

سلام مامانا وااااای آوای زندگی منم دقیقا مثل شمام و دخترمم دوست داره خودش غذا بخوره خیلی اذیت میشم دوست داره اینور و اونور بره که منم وسواس دارم چیزی نخوره چیزیش نشه   

یا امام رضا تو که ضامن آهو شدی ضامن نی نی تو دل منم باش.اگه میشه یه صلوات برای سلامتی نی نیم بفرستین التماس دعا

سلام مامانایی که گفتین وسواس دارین ونمیذارین بچه خودش غذابخوره

منم اولش همینجوری بودم اماخیلی تحقیق کردم فهمیدم هرچی که بچه رومنع کنیم قدرت هوشش پایین میاد چراازکثیف شدن خونه میترسید فدای سرشون که کثیف کنن بذارین لذت ببرن تاباهوش تروخلاق بشن من پیاله ماست میذارم جلوی پسرم همه لباسهاشوموهاشوماستی میکنه به من نگاه میکنه باهم میخندیم کلی لذت میبره نصف پوست هندونه رومیذارم جلوش کلی باآب هندونه بازی میکنه وشاد میشه خندیدن وشادبودن بچه براتون مهم باشه نه وسایل بی جان خونه

بهیچ عنوان به بچه نگین (نه)وازهیچ چیزی منعش نکنید بچه تاسه سالگی فرق بین خوب وبدونمیدونه

2738

اگر خدا بودید برای فرزندتان چه می کردید؟ شما خدای فرزندتان هستید، شما تنها پناه فرزندتان هستید پس برای فرزندتان خدایی کنید. خودتان را در حد کودک ناتوان، نادان وبی پناه پایین نیاورید که داد بزنید، جیغ بزنید، یا کاری را صرفا از روی عصبانیت انجام دهید که بعد پشیمان شوید.

ما خدای فرزندانمان هستیم، خداگونه رفتار کنیم.

وقتی آبستنی، دنیات میشه صدای قلب جنینت...

وقتی مادر میشی دنیات عجیب غریب میشه...

وقتی مادر میشی دنیات کوچیک میشه...

اینقدر کوچیک که هیچ کس غیر خودت این دنیا رو نمیبینه.

دنیات میشه ماشینهای اسباب بازی...دنیات میشه رنگها...دنیای شاد ریاضی...

دنیات میشه کودکت...با کودک شیر میخوری....با کودک چهاردست و پا راه میری...با کودک اده بده میکنی...با کودک رشد میکنی،بزرگ میشی...اینقد بزرگ که همه میفهمن مادری....

یهویی کوه میشی،توانت میشه 100برابر؛دیگه مریض نمیشی...دیگه نمی نالی...وقتی مادر میشی حتی دیگه از سوسکم نمیترسی...وقتی مادر میشی دنیات میشه تغذیه،میشه آموزش و پرورش!

دیگه وقت نداری یه صب تا شب بری خرید واسه یه مانتو...وقتت میشه طلای 1000عیار! نایاب نایاب...وقتت میشه کودکت...حالا کوه شدی اون میخاد ازت بره بالا! قدرتمند میشی...ولی بازم دنیات کوچیکه....دنیات اندازه دل کودکته!!!

وقتی مادر میشی، میشی یه پا پزشک خانواده! میشی دیکشنری لغات زبان کودکت! تو میفهمی اون چی میگه...تازه واسه شوهرتم ترجمه میکنی !

این یعنی دنیای تو!

وقتی مادر میشی عوض میشی...میشی یه خانم نو و تازه به دنیا اومده...پاک پاک سفیده سفید!

وقتی مادر میشی...پر در میاری! پرواز میکنی...اون بالا بالاها...وقتی مادر میشی... دنیات روز به روز رشد میکنه و قد میکشه...

"مادر که میشی دنیات کودکته"

💁

از سر راه كودكانمان كنار برويم و اجازه بدهيم دنيا را كشف كنند، با نكن، دست نزن، بشين، ساكت باش، گريه نكن، نميشه، نميتونى، خراب ميشه، تنها سدى در برابر خوبيهاى پنهان در وجود بچه ها خواهيم گذاشت.

كافيست براى پرورش كودكانمان تنها كنارشان باشيم و از آنها مراقبت كنيم نه آنكه روبرويشان قرار بگيريم و تبديل به سدى شويم و راه شكوفايى آنها را ببنديم.

اگر کسی به شما بگوید شب تا صبح بالای سر فرزندت بنشین و روی پیشانی اش پارچه خیس بگذار،  اگر فرزند سالم باشد،  آیا شما حوصله اینکار را خواهید داشت؟

اما فرض کنید که فرزندتان تب شدید دارد و پزشک هم به شما گفته باید شب تا صبح بیدار بوده و از او مراقبت کنید.  او دستور داده که دائم پارچه خیس کنید و روی پیشانی اش بگذارید.

پزشک هشدار داده اگر از فرزندتان غافل شوید ممکن است،  تب او به قدری بالا برود که او تشنج کند.  شما با شنیدن آثار این کار و خطرات غفلت از آن،  همه وجودتان انگیزه و حوصله می شود و تا صبح با دقت تمام این کار را انجام می دهید.

اگر والدین بدانند با آزاد گذاشتن کودک چه خدمتی در حق او کرده و با محدود کردنش چه جفایی به او نموده اند،  گمان نمی کنم انگیزه و حوصله کافی برای آزاد گذاشتن او پیدا نکنند. . .

[کتاب منِ دیگرِ ما]

استاد عباسی

الینا جون من مدتیه سعی میکنم غذاهای خشک رو بدم دست خودش بخوره مثلا نون خورد میکنم یا سیب یکم رنده میزنم یا بیسکوییت بهش میدم، اگرچه نمیخوره و فقط باهاشون بازی میکنه. ولی در مورد غذاهای آبکی یا ماست  فکرشم نمیتونم بکنم. یه بار سفره پهن کردم زیر پاش بشینه ماست بخوره، قاشق هم نمیتونه درست بزنه توش با دست و پنجه مبارک میره توش. چشمت روز بد نبینه روی سفره ننشست! همه جا رفت الا تو سفره. در و دیوار و فرش و خودش و موهاشو همه رو داغون کرد. دیگه توبه کردم آخه زندگیم تا دو هفته بوی شیر و ماست گرفته بود  

واسه همین تو فکرم یه مدلی زندانیش کنم که نره روی فرش و دیوارو کثیف کنه.

مثلا تو حمام بدم بهش یا .....دیگه چیزی به ذهنم نمیرسه  

آوای زندگی عزیزم

میفهمم چی میگی 

من توآشپزخونه بهش میدم  هرجابریزه راحت تمیزمیشه 

امابه نظرمن حساسیتهاتو کم کن چون بچه طفلکی گناه داره 

ماخونمون حیاط نداره دسشوییمونم باحموم مشترکه امابااینحال یه سینی بزرگ دارم(پسرم استخرنداره) میذارم آشپزخونه توش آب میریزم پسرمومیذارم آب بازی کنه اونم همه جاروخیس میکنه بعدش سخته تمیزکردن امابخاطرشادی پسرم حاظرم هرکاری انجام بدم

هروقتم که میخوام بهش غذابدم یه روفرشی بزرگ پهن میکنم بعددوتاظرف غذاوقاشق میارم یکی میدم خودش باهاش بازی کنه

یکی هم دست خودمه وقتی سرگرمه بهترغذامیخوره

2706