2733
2734
عنوان

هر روز یک صفحه از کلام خدا

| مشاهده متن کامل بحث + 760 بازدید | 55 پست

بچه ها باورتون نمیشه!  برای بچم از «داستان من» با اسم و عکس خودش کتاب سفارش دادم، امروز رسید خیلی جذذذابه، شما هم برید ببینید، خوندن همه کتابها با اسم بچه خودتون مجانیه، کودکتون قهرمان داستان میشه، اینجا میتونید مجانی بخونید و سفارش بدید.

سلام من امروز سوره محمد رو خوندم همه اش از جنگ و جهاد گفته بود؛ یه سری نکات اخلاقی هم داشت که برام گوشزد بود: مثلا در مزمت صفت " کنایه زنی" که گفته بود خدا از نیت حرفهاتون آگاهه.
2731
بچه ها کلن من تو قسمتهایی که مضامین اجتماعی یا جهاد داره مشکل دارم نمی دونم شاید با شرایط ان زمان انطباق بدیم قابل درک باشه ولی مگه نه اینکه دستورات قران برای همه زمانهاست!!!!!!!
به نام خداوند بخشنده بخشایشگر کسانى که کافر شدند و (مردم را) از راه خدا بازداشتند، (خداوند) اعمالشان را نابود مى‏کند! (1) و کسانى که ایمان آوردند و کارهاى شایسته انجام دادند و به آنچه بر محمد (ص) نازل شده -و همه حق است و از سوى پروردگارشان- نیز ایمان آوردند، خداوند گناهانشان را مى‏بخشد و کارشان را اصلاح مى‏کند! (2) این بخاطر آن است که کافران از باطل پیروى کردند، و مؤمنان از حقى که از سوى پروردگارشان بود تبعیت نمودند؛ این‏گونه خداوند براى مردم مثلهاى (زندگى) آنان را بیان مى‏کند! (3) و هنگامى که با کافران (جنایت‏پیشه) در میدان جنگ روبه‏رو شدید گردنهایشان را بزنید، (و این کار را همچنان ادامه دهید) تا به اندازه کافى دشمن را در هم بکوبید؛ در این هنگام اسیران را محکم ببندید؛ سپس یا بر آنان منت گذارید (و آزادشان کنید) یا در برابر آزادى از آنان فدیه ( غرامت) بگیرید؛ (و این وضع باید همچنان ادامه یابد) تا جنگ بار سنگین خود را بر زمین نهد، (آرى) برنامه این است! و اگر خدا مى‏خواست خودش آنها را مجازات مى‏کرد، اما مى‏خواهد بعضى از شما را با بعضى دیگر بیازماید؛ و کسانى که در راه خدا کشته شدند، خداوند هرگز اعمالشان را از بین نمى‏برد! (4) بزودى آنان را هدایت نموده و کارشان را اصلاح مى‏کند؛ (5) و آنها را در بهشت (جاویدانش) که اوصاف آن را براى آنان بازگو کرده وارد مى‏کند. (6) اى کسانى که ایمان آورده‏اید! اگر (آیین) خدا را یارى کنید، شما را یارى مى‏کند و گامهایتان را استوار مى‏دارد. (7) و کسانى که کافر شدند، مرگ بر آنان! و اعمالشان نابود باد! (8) این بخاطر آن است که از آنچه خداوند نازل کرده کراهت داشتند؛ از این رو خدا اعمالشان را حبط و نابود کرد! (9) آیا در زمین سیر نکردند تا ببینند عاقبت کسانى که قبل از آنان بودند چگونه بود؟! خداوند آنها را هلاک کرد؛ و براى کافران امثال این مجازاتها خواهد بود! (10) این براى آن است که خداوند مولا و سرپرست کسانى است که ایمان آوردند؛ اما کافران مولایى ندارند! (11)
هنگامى که با کافران در میدان جنگ روبه‏رو شدید گردنهایشان را بزنید، (و این کار را همچنان ادامه دهید) تا به اندازه کافى دشمن را در هم بکوبید یه سوال مگه الان گروهکهای تروریستی بنام اسلام همین کارا رو نمی کنند.....!
صبحتون به خیر و شادی الهام من حس تو رو دارم درباره جهاد و غیره من برای خودم مساله رو اینجوری حل کردم: الان که دارم قرآن رو می خونم سعی نمی کنم همه چیزش رو بفهمم ؛ برای خودم چند دسته می کنم: یک سری او آیات سبقه تاریخی دارن و دارن یک واقعه تاریخی رو می گن؛ شان نزل خاصی به لحاظ تاریخی دارن که باید در ظرف زمان خودش فهمیده بشه و خلاصه کار زیاد داره برای من! فعلا اینا رو می خونم و رد می شم. یک سری آیات زمان نداره؛ در همان نگاه اول پیام جدی و قابل فهمی دارن منتقل می کنند : که خود این پیامها یا "اعتقادی" هستند مثل زنهارهایی که درباره نزدیک بودن قیامت است یا درباره سریع الحساب بودن حضرت باری تعالی یا ....اما برخی از همین پیامها در حوزه "اخلاقی" است. مثل غیبت و زیاده خواهی و کم فروشی و غیره. در این سری مطالعه قرآن من خودم تمرکزم بر این آیات هست که پیام قابل فهم و روشن اعتقادی یا اخلاقی دارند. یک سری دیگه هم هستند که به نظرم احکام هستند و یا باعث شده که فقها یک سری حکم صادر کنند مثل آیاتی که درباره حجاب؛ حقوق زنان و مردان و غیره است که البته بیشتر توی سوره های مدنی است و هنوز خیلی مونده بهشون برسیم، اینها هم بعضا خیلی سخته فهمشون و آدم به تناقض و سوالات زیادی برخورد می کنه؛ اینها رو هم فعلا ازشون عبور می کنم . چون این آیات رو باید موضوعی خوند. مثلا باید یه بار بعد از اینکه کل قرآن رو خوندیم مثلا موضوع زنان در قرآن انتخاب شه و به طور خاص بهش پرداخت و تحقیقات میدانی کرد و همه حرفها رو کنار هم گذاشت و فهم کرد.
دا کسانى را که ایمان آورده و کارهاى شایسته کرده‏اند در باغهایى که از زیر [درختان] آنها نهرها روان است درمى‏آورد و [حال آنکه] کسانى که کافر شده‏اند [در ظاهر] بهره مى‏برند و همان گونه که چارپایان مى‏خورند مى‏خورند و[لى] جایگاه آنها آتش است (۱۲) إِنَّ اللَّهَ یُدْخِلُ الَّذِینَ آمَنُوا وَعَمِلُوا الصَّالِحَاتِ جَنَّاتٍ تَجْرِی مِن تَحْتِهَا الْأَنْهَارُ وَالَّذِینَ کَفَرُوا یَتَمَتَّعُونَ وَیَأْکُلُونَ کَمَا تَأْکُلُ الْأَنْعَامُ وَالنَّارُ مَثْوًى لَّهُمْ ﴿۱۲﴾ و بسا شهرها که نیرومندتر از آن شهرى بود که تو را [از خود] بیرون راند که ما هلاکشان کردیم و براى آنها یار [و یاورى] نبود (۱۳) وَکَأَیِّن مِّن قَرْیَةٍ هِیَ أَشَدُّ قُوَّةً مِّن قَرْیَتِکَ الَّتِی أَخْرَجَتْکَ أَهْلَکْنَاهُمْ فَلَا نَاصِرَ لَهُمْ ﴿۱۳﴾ آیا کسى که بر حجتى از جانب پروردگار خویش است چون کسى است که بدى کردارش براى او زیبا جلوه داده شده و هوسهاى خود را پیروى کرده‏اند (۱۴) أَفَمَن کَانَ عَلَى بَیِّنَةٍ مِّن رَّبِّهِ کَمَن زُیِّنَ لَهُ سُوءُ عَمَلِهِ وَاتَّبَعُوا أَهْوَاءهُمْ ﴿۱۴﴾ مثل بهشتى که به پرهیزگاران وعده داده شده [چون باغى است که] در آن نهرهایى است از آبى که [رنگ و بو و طعمش] برنگشته و جویهایى از شیرى که مزه‏اش دگرگون نشود و رودهایى از باده‏اى که براى نوشندگان لذتى است و جویبارهایى از انگبین ناب و در آنجا از هر گونه میوه براى آنان [فراهم] است و [از همه بالاتر] آمرزش پروردگار آنهاست [آیا چنین کسى در چنین باغى دل‏انگیز] مانند کسى است که جاودانه در آتش است و آبى جوشان به خوردشان داده مى‏شود [تا] روده‏هایشان را از هم فرو پاشد (۱۵) مَثَلُ الْجَنَّةِ الَّتِی وُعِدَ الْمُتَّقُونَ فِیهَا أَنْهَارٌ مِّن مَّاء غَیْرِ آسِنٍ وَأَنْهَارٌ مِن لَّبَنٍ لَّمْ یَتَغَیَّرْ طَعْمُهُ وَأَنْهَارٌ مِّنْ خَمْرٍ لَّذَّةٍ لِّلشَّارِبِینَ وَأَنْهَارٌ مِّنْ عَسَلٍ مُّصَفًّى وَلَهُمْ فِیهَا مِن کُلِّ الثَّمَرَاتِ وَمَغْفِرَةٌ مِّن رَّبِّهِمْ کَمَنْ هُوَ خَالِدٌ فِی النَّارِ وَسُقُوا مَاء حَمِیمًا فَقَطَّعَ أَمْعَاءهُمْ ﴿۱۵﴾ و از میان [منافقان] کسانى‏اند که [در ظاهر] به [سخنان] تو گوش مى‏دهند ولى چون از نزد تو بیرون مى‏روند به دانش یافتگان مى‏گویند هم اکنون چه گفت اینان همانانند که خدا بر دلهایشان مهر نهاده است و از هوسهاى خود پیروى کرده‏اند (۱۶) وَمِنْهُم مَّن یَسْتَمِعُ إِلَیْکَ حَتَّى إِذَا خَرَجُوا مِنْ عِندِکَ قَالُوا لِلَّذِینَ أُوتُوا الْعِلْمَ مَاذَا قَالَ آنِفًا أُوْلَئِکَ الَّذِینَ طَبَعَ اللَّهُ عَلَى قُلُوبِهِمْ وَاتَّبَعُوا أَهْوَاءهُمْ ﴿۱۶﴾ و[لى] آنان که به هدایت گراییدند [خدا] آنان را هر چه بیشتر هدایت بخشید و [توفیق] پرهیزگارى‏شان داد (۱۷) وَالَّذِینَ اهْتَدَوْا زَادَهُمْ هُدًى وَآتَاهُمْ تَقْواهُمْ ﴿۱۷﴾ آیا [کافران] جز این انتظار مى‏برند که رستاخیز به ناگاه بر آنان فرا رسد و علامات آن اینک پدید آمده است پس اگر [رستاخیز] بر آنان دررسد دیگر کجا جاى اندرزشان است (۱۸) فَهَلْ یَنظُرُونَ إِلَّا السَّاعَةَ أَن تَأْتِیَهُم بَغْتَةً فَقَدْ جَاء أَشْرَاطُهَا فَأَنَّى لَهُمْ إِذَا جَاءتْهُمْ ذِکْرَاهُمْ ﴿۱۸﴾ پس بدان که هیچ معبودى جز خدا نیست و براى گناه خویش آمرزش جوى و براى مردان و زنان با ایمان [طلب مغفرت کن] و خداست که فرجام و مآل [هر یک از] شما را مى‏داند (۱۹)
آیا [کافران] جز این انتظار مى‏برند که رستاخیز به ناگاه بر آنان فرا رسد و علامات آن اینک پدید آمده است؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟ مهشید تفسیر این قسمت خوندی؟ و یه قسمت دیگه و خداست که فرجام و مآل [هر یک از] شما را مى‏داند (۱۹) تو قرانی که من خوندم ترجمه شده که خدا منازل و جایگاههای شما پیش از آخرت را می داند .....یعنی غیر از برزخ منازل دیگه ای هم هست نمی دونم از آقای طاهری یا عرفان حلقه چیزی می دونید یا نه منم خیلی نمی دونم فقط یه نفر که دوره هاش رفته بود بر طبق درسهایی که گذرونده بود می گفت پس از مرگ منازل مختلفی هست که بعضن دارای زمان هستند و لا مکانند و یا عالم مجادله که انسان با خدا بحث می کنه اگر شرایط بهتری داشتم درست تر عمل می کردم و در انجا شرایط بهتر براش مهیا میشه ولی عمل انسان تفاوت نمی کنه و...... با توجه به این آیه فکر کردم کلیت منازل پیش از قیامت درست باشه