2737
2739

سلام دوستان حالاکه ماتوشکا زحمتش رو کشیده و معنی چندتا فعل امر ونهی رو گذاشته من یکی ازافعال رو براتون صرف می کنم.

گَلمَخ = مصدر فعل آمدن

گَلدیم=آمدم

گَلدین = آمدی

گَلدِ = آمد

گَلدیخ = آمدیم

گَلدیز = آمدید

گَلدیلَر =آمدند

گَل = فعل امر بیا
امام علی(ع) در نامه ای خطاب به مالک اشتر: ای مالک!شباهنگام کسی را در حال گناه دیدی صبح به آن چشم نگاهش نکن، شاید سحرگاه توبه کرده باشد و تو ندانی!
حالا نفی هاشون رو هم براتون صرف می کنم

گَلمَدیم = نیامدم

گَلمَدین = نیامدی

گَلمَدِ(ه) =نیامد

گَلمَدیخ = نیامدیم

گَلمَدیز =نیامدید

گَلمَدیلَر =نیامدند

گَلمَ= فعل امرنیا

دوستان همه این افعال به نوبه خودشون یه جمله خبری هستن.
امام علی(ع) در نامه ای خطاب به مالک اشتر: ای مالک!شباهنگام کسی را در حال گناه دیدی صبح به آن چشم نگاهش نکن، شاید سحرگاه توبه کرده باشد و تو ندانی!
ببین برای منم همین پیش اومده بود دقیقا!!😥 من از یکی از پزشکای دکترساینا ویزیت انلاین گرفتم از خونه و خیلییییی خوب بود. بیا اینم لینکش ایشالا که مشکلت حل میشه 💕🌷

باجی : خواهر ، طرز تلفظ :فتحه و کسره نداره . همون جوری که نوشتیم ،می خونیم.

اِو : خونه
اِویم : خون? من .طرز تلفظ : به غیر از "اِ" بقیه رو همون جوری که نوشتیم می خونیم . فتحه و کسره نداره. ( اِ و ی م)

ال : دست . طرز تلفظ : "ا" را با فتحه و "ل" را با سکون.

بارماخ :انگشت (دست و پا) . طرز تلفظ. بدون فتحه و کسره . همون جوری که نوشتیم ، می خونیم.

توک : مو . طرز تلفظ : بدون فتحه و کسره . همون جوری که نوشتیم ، می خونیم.

بُغاز : گلو . طرز تلفظ : ب را با ضمه و بقیه بدون فتحه و کسره .( بُ غاز)

دوداخ : لب . طرز تلفظ : بدون فتحه و کسره .همون جوری که نوشتیم ، می خونیم.

بورون : دماغ (بینی) . طرز تلفظ : بدون فتحه و کسره .همون جوری که نوشتیم ، می خونیم.(ب و ر و ن)

گؤز : چشم . طرز تلفظ : با لهجه ترکی نمی تونم بنویسم . شما گ را با حرف "او" متمایل به " ُ" بخوانید. حرف " ز " را با سکون .

یکی از دلایل اینکه بیشتر مردم ثروتمند نیستند این است که بسیار غصه چیزهایی را که ممکن است اتفاق نیفتد را می خورند (رابرت کیوساکی)
دوستان عزیزم اگه می خواهید ترکی یاد بگیرید به اطرافیانتون توجه کنید و معنی کلماتی که می گن رو بپرسید .
یکی از دلایل اینکه بیشتر مردم ثروتمند نیستند این است که بسیار غصه چیزهایی را که ممکن است اتفاق نیفتد را می خورند (رابرت کیوساکی)
2742
به نظر من یه راهی که امتحانش رو پس داده استفاده از اهنگ های ترکیه ای و یا حتی اذربایجان هست.زبان ترکیه ای با ترکی ما فرق داره ولی اهنگ هاش قشنگ تره البته دستور زبان همونه. اهنگ های کشور اذربایجان دارای زبان یکسانی با ما است ولی زیاد جذاب نیس.
به نظر من اهنگ های ترکیه ای که خوشت میاد رو بزار و هر کدوم رو 10 بار گوش کن.بعد از یکی که بلده بخواه که برات ترجمه کنه.یعنی طوری که تک تک کلمات رو بتونی از هم تشخیص بدی.این طوری خوب تو ذهنت می مونه.
اگه بتونی دستور زبانشون رو یاد بگیری 50 درصد راه رو رفتی .چون تو ترکی خودمون خیلی از کلمات فارسی استفاده می شه.
خوبی اهنگ های ترکیه ای اینکه خیلی شمرده شمرده می خونن.
شوهر من ترک زبان نیست.....................ولی در عرض یکسال تو محیط کاریش................به خاطر نیاز.............فقط با گوش کردن..............تونست یاد بگیره..................الان خیلی زیبا صحبت می کنه و کااااااااااااملا متوجه همه چی میشه........
2740
ماتوشکا و ندا جون واقعا عالی آموزش میدید.من این کلماتو همون طور که آموزش میدید میخوام یادداشت کنم و تند تند تمرین کنم

به امید اینکه بلاخره یاد بگیرم

شقایق جون شما هم مثل من فارسین؟شوهرتون ترکه؟کجا ساکنید؟

از همه ترک زبانهای عزیز که برای آموزش اعلام آمادگی کردن خیییییییییییییلی ممنونیم.
آدمها هم مانند عکسها میمونن با بزرگ کردنشون دچار افت کیفیت میشن
اوز : صورت. طرز تلفظ : همون طوری که نوشته شده ،خونده میشه .بدون فتحه و کسره

البته طرز تلفظ "او" در کلمه بالا مانند "او" فارسی نیست بلکه مانند کلمه "عو" تلفظ میشه.

اوزوم : صورتم . طرز تلفظ : همون طوری که نوشته شده ،خونده میشه .

پسوند "وم" در واقع پسوند مالکیت می باشد. یعنی اون چیزی که متعلق به من است.
طرز تلفظ صحیح پسوند "وم" : به این فرم نوشته میشود و مانند بالا به شکل کلمه "عوم" خوانده می شود .

دوستان گلم من سعی می کنم کلماتی که یاد میدم طرز ادا کردنش هم بنویسم البته هر چی سعی میکنم مثل لهجه نمیشه.

مثال : گوزوم : چشم من طرز تلفظ : همون طوری که نوشته شده ،خونده میشه . بدون فتحه و کسره

دیش : دندان : طرز تلفظ : همون طوری که نوشته شده ،خونده میشه .بدون فتحه و کسره .

کیلپیک : مژه . طرز تلفظ : همون طوری که نوشته شده ،خونده میشه .بدون فتحه و کسره .
(ک ی ل پ ی ک) . آخرین "ک" نوشته می شه ولی ما ترکا به جاش "ه" می گیم . یعنی میگیم: (کیل پی ه) بعد از "پی" حرف "ه" را به تنهایی تلفظ می کنیم. مانند : کلمه "تمیز" : تمی ز
نمی دونم متوجه شدین یا نه؟
دیل : زبان طرز تلفظ : همون طوری که نوشته شده ،خونده میشه .بدون فتحه و کسره .

(در دو معنی استفاده می شه .اول : زبان که مرکز حس چشایی است

دوم : گویش ، مثلا به چه زبانی صحبت می کنید : فارسی یا انگلیسی؟)

سو : آب . طرز تلفظ : همون طوری که نوشته شده ،خونده میشه .بدون فتحه و کسره .

یاش : خیس

گوز یاشی : اشک . طرز تلفظ : همون طوری که نوشته شده ،خونده میشه .بدون فتحه و کسره .

اورک : قلب طرز تلفظ : او (عو) _ "ر" با فتحه _ ک
دوستای گلم باز هم ما به جای "ک" در این کلمه حرف (ه) را می گیم .
یعنی نوشتن با "ک" و ادا کردن عادی مون با "ه" است

آجی : تلخ . طرز تلفظ : همون طوری که نوشته شده ،خونده میشه .بدون فتحه و کسره .

دیل آجی : زبون تلخ .طرز تلفظ : همون طوری که نوشته شده ،خونده میشه .بدون فتحه و کسره .
(کنایه از آدمهایی که زبونشون نیش دار هستش. )

اوزون : بلند-دراز .طرز تلفظ : همون طوری که نوشته شده ،خونده میشه .بدون فتحه و کسره .

دیل اوزون : زبون دراز . طرز تلفظ : همون طوری که نوشته شده ،خونده میشه .بدون فتحه و کسره .

(کنایه از آدمهایی که زبون دراز هستن. )

گیژ : گیج .طرز تلفظ : مثل فارسی هست به جای "ج" حرف "ژ" تلفظ می شود

داغ : کوه . طرز تلفظ : همون طوری که نوشته شده ،خونده میشه .بدون فتحه و کسره .

کیفیر : زشت. طرز تلفظ : همون طوری که نوشته شده ،خونده میشه .بدون فتحه و کسره . (ک ی ف ی ر)

گوزَل :خوشگل : طرز تلفظ :گو _ "ز" با فتحه _ "ل" ساکن دارد .

چوخ (چُخ): زیاد - خیلی. طرز تلفظ : "چ" با ضمه _ "خ" ساکن
مثال : چوخ گوزل : یعنی خیلی خوشگل

آز : کم . طرز تلفظ : همون طوری که نوشته شده ،خونده میشه .بدون فتحه و کسره .

چوخ آز : خیلی کم .

چوخ کیفیر : خیلی زشت
2706