موضوع بحث

از پوشک گرفتن کودکان

2048 بازدید | 14 پست
(پوشک گرفتن نی نی های بهمن 89)مامانای بهمنی بهم کمک کنیم تا راحتتر بتونیم بچه هامون رو از پوشک بگیریم
CafeMom Tickers
1391/09/20
|
23:57
گرفتن از پوشک موفق برای دختران

منتظر زمان مناسب بمانید

به او اجازه دهید که با تماشا کردن یاد بگیرد

وسایل لازم برای این کار را فراهم کنید

به او فرصت دهید تا با لگن آشنا شود

برای او لباس زیری که توجهش را جلب می کند بگیرید

به او یاد دهید بنشیند و خوب خود را تمیز کند

برای او یک برنامه آموزشی درست کنید

مدت زمانی را در روز به او اجازه دهید بدون شلوار و پوشک باشد

اگر او موفق نشد، بارها و بارها سعی کنید

سعی کنید آموزش توالت را برای دخترتان جذاب کنید

آموزش توالت را در طول شب نیز ادامه دهید
از او بخواهید که پوشک هایش را کنار بگذارد
CafeMom Tickers
منتظر زمان مناسب بمانید:

کلید موفقیت از پوشک گرفتن کودک در این است که شما زمانی شروع کنید که بدانید دخترتان کاملاً برای آن آماده است. در حالیکه برخی از کودکان از حدود 18 ماهگی شروع به استفاده از توالت می کنند برخی دیگر حتی تا سن چهار سالگی نیز به پوشک نیاز دارند. به طور متوسط دختران زودتر از پسران از پوشک گرفته می شوند. وقتی که مطمئن شدید دخترتان برای این کار آماده است، روی زمان تمرکز کنید. مطمئن شوید که روتین روزمره دخترتان به طور کامل جا افتاده است سپس توالت رفتن را نیز وارد روتین روزمره او کنید.
CafeMom Tickers
به او اجازه دهید که با تماشا کردن یاد بگیرد:
کودکان در این سن بسیاری از کارها را با تقلید کردن یاد می گیرند. بنابراین بسیار طبیعی است که بگذارید کودکتان توالت رفتن بزرگترها را اول ببیند تا خود نیز یاد بگیرد چگونه از توالت استفاده کند. البته برای دخترتان بهتر است که یک الگوی زن داشته باشد بنابراین مادر می تواند بهترین نمونه برای او باشد. . بنابراین پیش از اینکه آموزش توالت رفتن را به او یاد دهید اجازه دهید که توالت رفتن شما و یا خواهر بزرگترش را مشاهده کند.
وسایل لازم برای این کار را فراهم کنید:
دخترتان را در هنگام خرید لگن با خود ببرید و به او اجازه دهید خود مدل لگنش را امتحان کند. به این ترتیب او احساس تعلق بیشتری پیدا می کند و راحت تر از لگن استفاده می کند. همچنین می توانید برای او از فیلم های آموزشی در این زمینه خریداری کنید. او با دیدن دیگر کودکان که از لگن استفاده می کنند برای استفاده از لگن ترغیب می شود.
به او فرصت دهید تا با لگن آشنا شود:
در مراحل اولیه آموزش توالت کردن به کودک، هدفتان را روی آشنا کردن او با لگن بگذارید. در هفته اول یا دوم بگذارید که او کامل با لگنش آشنا شود. آنرا به اطاقش ببرید حتی با آن بازی کند. می توانید به او چند برچسب دهید تا بر روی لگنش بچسباند. ابتدا با لباسهایش او را روی لگن بنشانید و سپس در حالیکه شلوار و پوشکش را در می آورید از او بخواهید روی لگن بنشیند. اگر هر مرحله احساس کردید که او مقاومتی در مقابل لگن نشان می دهد از پیشبرد آموزش دست بردارید. اگر هرگونه فشاری به او وارد کنید تنها این مرحله را طولانی تر می کنید.
برای او لباس زیری که توجهش را جلب می کند بگیرید:
هنوز ممکن است تا زمانی که دخترتان کاملاً بدون نیاز به پوشک باشد چند ماهی فاصله باشد. اما برای تشویق او به استفاده از توالت او را به خرید لباس زیر ببرید و به او اجازه دهید مدلی را که دوست دارد انتخاب کند (و یا از بین دو مدلی که شما می خواهید برای او بگیرید او یکی را انتخاب کند). به این ترتیب او حتی برای اینکه بیشتر شبیه به شما یا خواهر بزرگترش شود بیشتر به استفاده از لگن راغب می شود.
CafeMom Tickers
به او یاد دهید بنشیند و خوب خود را تمیز کند:
برای دختران بسیار مهم است که پس از توالت کردن خوب تمیز شوند. ریزا که دختران نسبت به پسران مستعدتر در گرفتن عفونت ادراری می باشند. بنابراین از همین ابتدا به او یاد دهید که ریلکس بر روی لگن بنشیند و سپس او را شسته و خشک کنید. همچنین به او یاد دهید که برای خشک کردن همیشه از سمت جلو به عقب بکشد.
CafeMom Tickers
برای او یک برنامه آموزشی درست کنید:

یکی از عواملی که در از پوشک گرفتن دخترتان موثر است، برنامه روزانه شما می باشد. مطمئناً اگر شما سرکار می روید و او به مهد کودک می رود و یا کس دیگری در طول روز از او نگهداری می کند شما باید استراتژی و برنامه اتان را با نگهدارنده او در طول روز در میان بگذارید. شما باید تصمیم بگیرید که آیا می خواهید برای مدتی پوشک و لگن را با هم استفاده کنید تا به طور کامل و 100% کودک به لگن عادت کند و یا اینکه هنگامی که شروع کردید تنها با لگن پیش روید حتی اگر پیشامدهای اتفاقی نیز داشته باشید بسیاری از متخصصان و والدین معتقدند که استفاده از لباس زیر از ابتدا کمک می کند تا دختر شما سریعاً با خیس کردن خودش احساس ناخوشایندی داشته باشد. بنابراین زودتر به سمت لگن خواهد رفت. البته هر کدام از دو روش را که امتخان کنید برای شبها همچنان نیاز دارید که او را پوشک کنید، زیرا که تا دختر شما یاد بگیرد که شبها نیز ادرار خود را کنترل کند ممکن است چندین ماه دیگر نیز طول بکشد.
مدت زمانی را در روز به او اجازه دهید بدون شلوار و پوشک باشد:
بهترین حالتی که کودک شما بداند چه موقع نیاز به توالت دارد این است که لخت باشد بنابراین در هرفرصتی که می توانید و در صورتی که دمای خانه مناسب باشد، بگذارید او لخت راه برود. البته لگنش را دم دست داشته باشید تا در صورت مشاهده علایم نیاز او به توالت او را روی لگن بنشانید. می توانید یک مشمای پلاستیکی روی فرش و موکت بیندازید تا در صورتی که او دیر به لگن رسید، تمیز کردن راحت تر برای شما باشد. بهتر است در زمانی این کار را بکنید که همه خانواده آرام با هم هستند. این موفقیت او را بسیار بزرگ جلوه داده و کلمات مثبت و انگیزه دهنده در تشویقش استفاده کنید. البته به یاد داشته باشید که هر بار که او موفق به پر کردن لگنش شد، از آن قضیه ای بزرگ نسازید. در غیر این صورت او فکر می کند که همیشه باید در ین کار موفق باشد تا رضایت شما را جلب کند و اگر یکبار پیشامدی ناخواسته اتفاق بیفتد و یا اینکه او نتواند لگنش را پر کند احساس سرخوردگی خواهد کرد.
CafeMom Tickers
اگر او موفق نشد، بارها و بارها سعی کنید:

آموزش توالت رفتن مانند هر یادگیری دیگری نیاز به تمرین دارد و با انجام مکرر آن است که پسرتان می تواند در این کار ماهر شود. البته شما نیز می توانید این موفقیت را برای او آسان تر کنید. بعنوان مثال شلوار کش دار پای او کنید که به راحتی پایین بیاید و او خود بتواند آنرا پایین بکشد. شلوارهای دکمه دار و زیپ دار برای آموزش توالت به این سن مناسب نمی باشند. همچنین می توانید سایر لباس زیر او را یک سایز بزرگتر بگیرید. اما اگر با همه اینها او همچنان در استفاده از لگن مشکل داشت از خود عکس العمل نشان ندهید و مهم تر از همه اینکه او را تنبیه نکنید. هیچ چیز به اندازه تنبیه کردن نمی تواند کودک را از آموزش توالت روگردان کند. ممکن است حتی کودکانی که بالاخره به استفاده از لگن عادت می کنند و به طور کامل از آن استفاده می کنند، هر از چند گاهی پیشامدهای ناخواسته داشته باشند و شلوارشان را خیس کنند. اگر شما از این تغییر عصبانی یا خسته می شوید به خودتان یادآوری کنید که تنبیه کردن او تنها اثری که دارد این است که او چندماه بیشتر به پوشک نیاز پیدا کند.
CafeMom Tickers
سعی کنید آموزش توالت را برای دخترتان جذاب کنید:

اگر که شما از ابتدا آموزش توالت را با کمی خلاقیت بیامیزید، احتمال موفقیت دخترتان در بکار گرفتن لگن بیشتر می شود. مثلاً می توانید یک قطره رنگ خوراکی آبی توی لگنش بریزید و او از اینکه ببیند مایع داخل لگن به رنگ سبز تبدیل شده است شگفت زده خواهد شد. کار دیگری که کمک می کند این است که چند تا از کتابهای مورد علاقه او را در کنار لگنش قرار دهید تا او در هنگام نشستن روی لگن آنها را نگاه کند. یا اینکه کتابها را شما برایش بخوانید.
اگر که او توالت رفتن را یاد گرفت ولی احساس کردید که از آن خسته شده و یا تمایلش به استفاده از آن کم شده است، می توانید برای او سیستم پاداش درست کنید. بعنوان مثال می توانید عکس برگردان های شخصیتهای کارتنی مورد عالقه او را برایش گرفته و یک جدول روی یک کاغذ رنگی درست کنید. هر بار که او به درستی از لگنش استفاده کرد یکی از آن برچسب ها را برای او بچسبانید. اگر فکر کردید که بر چسب خالی به او انگیزه نمی دهد به او بگویید بعنوان مثال بعد از اینکه 5 تا عکس برگردان روی جدولش باشد برای او یک جایزه می گیرید. فکر نکنید که با این کار به او رشوه می دهید و او را لوس می کنید، بلکه تنها به او انگیزه بیشتری می دهید تا کاری را که یاد گرفته است را به اجرا بگذارد
CafeMom Tickers
آموزش توالت را در طول شب نیز ادامه دهید:

البته معمولاً کودکان پس از این که به استفاده از لگن عادت کردند، به شش ماه وقت نیاز دارند تا بتوانند شبها نیز خشک و تمیز بمانند. یکی از نشانه هایی که می دانید کودکتان برای بدون پوشک بودن در طول شب آماده است این است که پوشک او پس از خواب نیمروزی یا خواب شامگاهی اش خشک و یا کمی خیس است. خشک ماندن در شب مستلزم این است که دخترتان کنترل کامل بر روی عضلات مثانه اش داشته باشد و این چیزی نیست که با آموزش بتوانید به او یاد دهید بلکه او باید از نظر فیزیکی برای این کار آماده باشد.
بنابراین برای گرفتن پوشک در شب برای او عجله نکنید. اگر می خواهید که او را بدون پوشک بخوابانید ابتدا اطمینان حاصل کنید که او برای ماندن در تخت بدون نرده آمادگی دارد، زیرا او نصف شب ممکن است به توالت نیاز پیدا کند و باید قادر باشد از تخت به تنهایی پایین بیاید. توصیه می شود که زیر ملافه او یک مشمای کلفت بیاندازید تا در صورت بروز پیشامدهای ناخواسته تشک او کثیف نشود. همچنین خود را آماده کنید تا در صورت بروز این اتفاقات خونسردی خود را از دست ندهید و او را سرزنش نکنید. برای اینکه به او کمک کنید در طول شب خشک بماند بعد از ساعت 6 بعد از ظهر مقدار مایعاتی که او می نوشد را کنترل کرده و در صورت امکان کم کنید. حتماً پیش از خواباندن او، او را روی لگن بنشانید و حتی اگر او نیازی به توالت کردن حس نمی کند او را برای دقایقی روی لگن بنشانید. اگر فکر می کنید دخترتان هنوز برای بدون پوشک ماندن در شب آماده نیست، آموزش توالت را در طول روز انجام دهید و شبها او را همچنان پوشک کنید.
CafeMom Tickers
از او بخواهید که پوشک هایش را کنار بگذارد:
هنگامی که دخترتان به طور کامل شروع به استفاده از لگن کرد و مطئن شدید که او دیگر به پوشک نیازی ندارد، از او بخواهید که بسته پوشکهای باقی مانده اش را به یکی از اطرافیانتان که کودک کوچکتر از او دارد بدهد. پس از این کار به او تأکی دکنید که به این مهارت او افتخار می کنید و دیگر او یک دختر خانم است که مانند شما و یا پدرش می تواند خودش از توالت استفاده کرده و دیگر مانند نی نی ها به پوشک نیازی ندارد.


CafeMom Tickers
ارسال نظر شما