2410
2553
عنوان

دغدغه این روزهای ما (مامانای خرداد 91)

| مشاهده متن کامل بحث + 164581 بازدید | 612 پست
آلرژی

آپلود عکس کوچولوهای فارسی

Vivol ,Mah tisa
من یه مدتیه که هر دفعه دخترم رو میشورم و خشک میکنم و هم به مقعد هم به جی جی هر بار کالاندولا میزنم. میترسم با این کارم بیشتر باعث خدای نکرده عفونت بشم. دختر من تا 4 ماهگی اصلا" نسوخته بود الان دو ماهی هست که قرمزیهایی شبیه جوش زده راههای مختلف رو امتحان کردم هی خوب میشه دوباره زود همونطور جی جیش قرمز جوش جوشی میشه و دور مقعدش هم قرمز میشه. اومدم پوشکش رو عوض کردم ولی فرقی نکرد و دیگه کم کم به این نتیجه دارم میرسم که به یه غذایی داره حساسیت میده. اما تنش هیچی نداره فقط منطقه پوشکه اولین چیزی هم که بهش دادم و تقریبا" از همون زمانا این مشکل شروع شد حریره بادوم بود ممکنه حساسیت به بادوم باعث این مسئله بشه؟ من هر روز یه وعده واسه صبح نی نی حریره بادوم که توش شیر خشک و آرد برنج داره میدم. به نظرتون ممکنه حساسیت به بادوم این شکلی خودش رو نشون بده یا این توهم منه؟

مامان سلما:
mah tisa جون ممکنه قرمزی پاش به خاطر دندون درآوردن باشه. چون ادرار و مدفوع تو این سن کمی اسیدی میشه. به نظرم بهتره بعد از هر جیش بشوریش و اگرم میتونی بین هر بار پوشک کردن باز بذارش که این قرمزی ها خدای نکرده قارچی نشه.

مامان آروین:
ویول من فکرمیکنم اون جوشهای دخترت از حساسیته. به نظرمن یه مدت کلا بهش بادام نده. بادام خیلی حساسیت زاست. امتحان کن و بادام بهش نده. صبحانه فرنی بده یا پوره بده. ببین چی میشه.

فهیمه( مامان فرناز ناز):
در مورد مه تیسا جونم منم احتمال می دم مال بادوم باشه چون من یه بار به نازنازم دادم به شددت پوستش سوخت دیگه بی خیالش شدم

فرشته مهربون:
پهای پسر منم قرمز شده - یعنی بخاطر حریره بادام اینطوری شده؟

Vivol ,Mah tisa
فرشته مهربون بادوم با همه فوایدش در مورد بعضی از بچه ها حساسیت زاست. منم دارم برای سوختن ماه تیسا حذف کردن بادوم رو چند روزی امتحان میکنم. می خوای شما هم چند روزی امتحان کن ببین مشکل نی نی حل میشه یا نه

مامان سلما:
فرشته مهربون من توی کتاب تغذیه جانسون ( فارسیه پس احتمالا تایید شده است ) خوندم که بادوم به نسبت سایر تنقلات کمترین میزان حساسیت زایی رو داره. به هرحال بد نیست یه چند روزی قطعش کنی.
با اجازه تون یه مطلب مفید در مورد حساسیت بگم البته شما خودتون استادید :
توی همین کتاب نوشته بود بهتره هیچ وقت بیشتر از یک ماده غذایی جدید رو به غذای نی نی اضافه نکنید تا اگر علائمی مثل حساسیت نشون داد بدونید از چی بوده.
اگر هم نی نی به یه ماده حساسیت نشون داد، 2-3 روز قطعش کنید اما دوباره بدید. اگر باز هم حساسیت نشون داد حدود دو هفته قطع کنید اما باز هم بدید .... در اکثر موارد بعد از این مدت حساسیت برطرف میشه ... اما اگه باز هم ادامه پیدا کرد با دکتر مشورت کنی
******************-

مامان سلما:
سلما هم خشکی شدید پوست و اگزمای ارثی داره و من هم هفته ای فقط یک یا دوبار شامپو و صابون استفاده میکنم و بقیه اوقات فقط با آب بازی میکنیم و البته هر روز و هر شب کل بدنش رو با روغن (مخصوصا روغن بادوم شیرین) ماساژ میدم
***************************-
مامان لیلیا:
پی پی بلغمی نشونه چیه؟
باید در موردش نگران بود؟
*****************************-
فهیمه (مامان فرناز ناز) :
لیلا جون پی پی بلغمی اگه همراه با علائمی مثل قرمزی مقعد، خارش صورت، زبر شدن پوست ،جوش های پوستی ،خس خس سینه و گرفتگی بینی (در صورتی که سرما نخورده باشه) و .... همراه باشه می تونه نشانه حساسیت به مواد عذایی باشه!
******************************-
مامان لیلیا:
مرسی فهیمه جان. از وقتی کمکی می دم اینطوریه. وای . البته ابریزش نداره اما لپاش سرخ شدن و کمی زبر. حالا باید بفهمم به چی حساسیت داره
*******************************-
Vivol ,Mah tisa :
مامانای گل میشه یکی خوب توضیح بده پی پی بلغمی یعنی چه شکلی؟
*********************************-
مامان لیلیا:
vivlol پی پی بلغمی یعنی سفیدی تو پی پی که مثل سفیده تخم مرغ می مونه. که نشونه چساسیت به مواد غذایی از جمله شیر گاو هستش البته اگر با رگه های خونی ابریزش بینی و قرمزی مقعد باشه باید با دکترش در جریان بذاری.لیلیا هم بلغمی شده پی پی ش اما علایم دیگه نداره و امروز ه ببرمش دکتر بهش می گم و جوابشو می ذارم
رکسانا(مامان آرنیکا) :
مامان لیلیا بلغم نباید سفید باشه
اگه تو سفید میبینی حتما حتما زودی نی نی رو ببر دکتر
بلغم جنسش شبیه سفیده است ولی رنگ خود پی پی هست...اصولا سبز
**********************-
مامان لیلیا:
وای راست می گی رکسانا اما به من گفتن سفیده. ترسیدم
******************-
رکسانا(مامان آرنیکا) :
نه عزیزم.....پی پی سفید خیلی خطرناکه ....نشونه مشکل کبدی هست

بلغم خیلی شناختنش سخته ....یعنی اگه یکم پی پی شل و چسبناک بود زود نگین بلغمه
حساسیت اینقدر واضح و اذیت کننده است که مادر کاملا متوجه اوضاع بد میشه ...یعنی فقط بلغم نیست...واس همینم با اینکه دکترا میگن طبیعیه مامانای کلوپ حساسیت اینقدر وسواس گرفتن
دلدرد
گاز معده زیاد
اگزما
پی پی اسهالی
دفع خون
بلغم همراه با درد
قرمزی شدید معقد
اصولا وزنگیری کم
اینا علائم هستش
****************-
مامان لیلیا:
نه رکسانا لیلیا این علایم رو به غیر از قرمزی مقعد که همیشگی نیست داره.من منظورم رنگ بلغم بود که رو به کرم میره
*****************-
زهره جون:
با عرض معذرت این تصویر جناب پی پی بلغمی میباشد . از یابنده تقاضا میشود با ما تماس بگیرد و خانواده ای را از نگرانی برهاند ..

یعنی حالم به هم خورد تا سرچش کردم و ریسایزش کردم و آپلود !!! فقط به خاطر دوستای گلم و رفع شبهات !!!!!!!!!

این قسمت لزج و براق بلغم هستش
مامان لیلیا:
ووییییییییییییییی زهره جووننننن
اما خیلی کمکمون کردی مرسی از اشتباه درم اوردی من یه چیز دیگه فکر می کردم

Vivol ,Mah tisa :
دیروز دخملی رو بردم دکتر برای سوختگیش گفت احتمالا" از دندون در آوردنه. گفتم آخه 2.5 ماهه هی میره میاد تازه داره دندون در میاره گفت همینطور میشه از قبل شروع میشه و تا وقتی دندون کامل در بیاد ادامه پیدا میکنه نگران نباش از غذا و اینا نیست
مامان سلما
اگه اشتباه نکنم چند تا از نی نی های اینجا حساسیت دارن. میشه لطفا علایم حساسیت رو بگید؟ سلما بیشتر وقتا دماغ و چشمش رو میخارونه. آیا این به تنهایی نشونه حساسیته ؟
********************-
رکسانا(مامان آرنیکا)
مامان سلما دختر من حساسیت داره
علائم الانش خارش صورت و کشیدن گوش و تعرق زیاده
ولی قبلا اوضاعش افتضاح تر بود
دفع خون و بلغم...یا اسهال بود یا یبوست...دونه های قرمز و خشکی شدید پوست . آبریزش دهن
خیلی از علائم رو تو تاپیک آلرژی بچه های خرداد گفتیم
hamraz (مامان ایلیا)
متاسفانه ایلیا هم آلرزی داره.من تو تایپیک آلرژی هم سوالامو نوشتم اما کسی نبود جواب بده بیزحمت اگه میدونید بگید.مرسی

میگم اگه چیزی بخوره که بهش آلرژی داشته باشه چقدر بعدش معلوم میشه؟اولین مدفوع بعد؟دیشب دوباره به ایلیا کدو دادم خودمم فقط پرتقال و سیب خوردم و البته چون خیلی سرم گیج میرفت یه کم کمپوت گلابی.صبح مدفوعش عادی بود انگار اما الآن بلغمی بود.
امروز هم ایلیا همش گرمه و همشم خوابش میاد و همش هم غر میزنه
آهان راستی مولتی ویتامین بیبی جویس هم دیشب واسه اولین بار خورده و شربت سیتریزین.
و امروز هم همون مولتی رو خورده.دیشب و امروز قطره آ.د هم خورده.قبلا مولتی معمولی میخورد.امروز که لب به غذا نزد.فقط یه قاشق سوپ که توش مرغ و هویج و سیب زمینی و کره گوسفندی بود.
خودمم خورش مرغ خوردم.صبح هم 2تا دونه شیرینی خشک خوردم که فکرمیکنم توش شیر نبوده نمیدونم درست.

حالا بیزحمت نظرتون رو بگید.کدوم اینا خوب نبوده؟و اینکه چقدر بعد خوردن یه چیز حساسیت بهش معلوم میشه؟

راستی یه سوال دیگه ایلیا امروز همش گرمه بدنش اما درجه که میذارم تب نداره یا اگه داره کم تب داره ولی تنش داغه.به نظرتون چرا؟ربطی به آلرژی داره آیا؟درجه هم از این جیوه ای معمولیاست.مثلا الآن سرش داغه ولی رو درجه 36.8 نشون میده.2تا درجه رو هم امتحان کردم.
*****************-

فارسانی
سلام
میشه درمورد آلرژی به غدا بیشتر بگید
آیا تخم مرغ یا کره آلژی میاره .بدن سانای خیلی عرق می‌کنه و بدنش هم دونه های ریز قرمز زده و گوشش رو هم البته موقعی که خوابش میاد می‌کشه .
اگه ممکنه منو راهنمایی کنید.
****************************-
yasaman
فارسانی عزیز بد نیست یک سر به اینجا بزنی

http://www.ninisite.com/clubs/detail.asp?clubID=18464

عفونت ادراری

رکسانا(مامان آرنیکا):
سوال اول من...آرنیکا دوماه کندی رشد داشت....فهمیدم عفونت ادراری داره...آنتی بیوتیک خورد ده روز و تو این ده روز چهارصد گرم اضافه کرد....عفونتش هم خوب شد.....باز دوباره وزنش دقیقا رو وزنی که داروش تموم شد مونده
کسی تجربه ای داره ؟ دوشنبه میبرمش دکتر ولی استرس گرفتم نکنه مشکل عفونت ادراریش جدی باشه
*******************-
زهره جون :
رکسانا جو ن یکی از دلایل عفونت ادراری رفلاکس ادرار هست که باعث عفونتهای مکرر میشه حتما یه چکاپ کلی انجام بده که مطمئن بشی دلیل عفونت ادراریش چیه . عفونت ادراری یه دلیلی داره که حتما باید مشخص و رفع بشه وگرنه بعد از قطع دارو دوباره تکرار میشه .. حتما برو پیش دکترش و خیالتو راحت کن ..
رکسانا جون نمیشه زودتر ببریش دکتر ؟؟؟ یه دکتر برو تا براش آز بنویسه جوابشو دوشنبه ببر به دکتر خودش نشون بده
********************-
رکسانا(مامان آرنیکا):
اوپسسسس..رفتم سرچ کردم. تموم علائم عفونت ادراری رو داره
خواب ناآروم شبونه
وزن نگرفتن
اسهال

وای خدا استرس گرفتم.....من تا دوشنبه چکار کنم ؟
حس می کنم یچی داره گلومو فشار میده و حس خفگی دارم
زهره جون فکر کنم باید اینبار سونوگرافی بده ...تو فکرم از یه دکتر مجاری ادرار و کلیه کودکان وقت بگیرم
مشکل من از لاغریش گذشته ...قد و دور سرش هم استپ شده
همش نق میزنه . بداخلاقه. خوابش میاد ولی خواباش سبک و کوتاهه

*********************-
رکسانا:
دخملی رو بردم فوق تخصص کلیه و مجاری ادرار ...آزمایش های قبلیشم بردم
خوشبختانه وزنش نه و صد وپنجاه بود...که دکتر گفت اضافه وزن هم داره
قدش 75 ...معاینه کرد و اونجاشو کامل باز کرد و گفت خیلیییییی قرمز و ملتهبه ولی چون سفیکسیم خورده دیگه درمان خوراکی خوب نیس...یک پماد واژینال داد که باید تا یک سانت به اونجاش بزنم ..و ده روز دیگه ببرمش
اسم پمادش استرومارین
سونوگرافی هم داد که فردا میرم
گفتم همش شیر می خوره و گشنست و غذاهم اینجوری میدم ...گفت با عفونتی که داره آفرین به مراقبتت که وزن کم نکرده

ببین برای منم همین پیش اومده بود دقیقا!!!😥 

من از یکی از پزشکای دکترساینا ویزیت انلاین گرفتم از خونه و خیلییییی خوب بود و حتی توی تعطیلی های عید هم هستن. 

بیا اینم لینکش ایشالا مشکلت حل میشه 💕🌷

مکملها

مامان لیلیا:
قطره اهن باید بعد از غذا داده شود یا با فاصله ؟

من بعد از غذا با اب لیمو شیرین میدم تا جذبش بالاتر بره
**************************-
مامان عسلی:
سوالم اینه که به نی نی هاتون چه ویتامینهایی می دید من تا الان آد می دادم و آهن و زینک ولی بردمش پیش پروفسور سلطان زاده بی بی جویس و آهن فقط گفت بده و بقیه رو قطع کرد ضمنا گفت برای دل دردش دیگه نباید هربال میکسچر بدم چون بیش فعالی می آره به جاش بهش دایمتین داد. ممنون می شم جوابم رو بدید
*************************-
قطره آهن بهتره بین 2 وعده شیر خوردن باشه یعنی حداقل نیم ساعت قبل و بعدش شیر نخوره تا جذبش خوب باشه

ویتامین هم من فعلا فروکیدز می دم + آد چون آلرژی داره گفتن مولتی ندم.
***********************-
مامان لیلیا:
دایمتیکون عالیه من هم از اون استفاده می کنم
مولتی هم الحاوی میدم
***********************-
فرشته مهربون:
قطره آهن خارجی چه مارکی بهتره بگیرم؟
********************-
زهره جون:
من هم آهن میدم + آد .. البته دکتر مولتی داد که الینا اصلا دوسش نداره و تا جایی که من شنیدم ویتامین آد ارجحیت داره به مولتی ویتامین .. البته دوستان بهتر میدونن ..
برای قطره آهن هم قطره میم خیلی خوبه البته اگه الان گیر بیاد چون مدتیه کمیاب شده
برای نفخ هم دایمیتیکون خیلی خوبه
*****************-
مامان سلما:
من به سلما قطره آیرویت میدم که ادعا میکنه همه بچه ها طعمش رو دوست دارن، اما سلما اینم نمی خوره! در کل دکترا میگن قطره ایرانی ارجحیت داره.
سلما مولتی ویتامین هم نخورد و آد میخوره.

بتی مامان کیان :
چند پیشنهاد برای خوردن قطره آهن
? کودکتان با قطره آهن مشکل دارد؟
فقر آهن هنوز هم در کشور ما شایع است و به همین علت باید آهن اضافی را به صورت قطره های خوراکی به کودک داد، تا نیاز وی به آهن برطرف شود. نوزاد تا حدود ? ماهگی از ذخیره های آهن بدن خود استفاده می کند اما بعد از این نیاز دارد تا آهن را به طور اضافی دریافت کند، به ویژه کودکانی که شیر مادر می خورند در معرض خطر فقر آهن هستند چون به اعتقاد متخصصان تغذیه شیر مادر آهن کافی برای کودک تامین نمی کند اما بیشتر شیر خشک ها با آهن غنی شده اند و در حد برطرف کردن نیاز آهن کودک هستند.
? مشکل کجاست؟
بزرگ ترین مشکل والدین در استفاده از قطره آهن، بروز تغییر رنگ های دندان در کودکان است. دندان های کودکان یک ساله به هنگام خوردن قطره آهن، سیاه یا قهوه ای می شوند و همین موضوع سبب می شود بسیاری از والدین مصرف قطره را قطع کنند.
? پنج توصیه مهم:

اول ) این که قطره آهن را به کمک قطره چکان تا حد امکان در انتهای دهان کودک بریزید تا کمترین تماس را با دندان های او داشته باشد.
دوم) برای کودکان بزرگ تر می توان قطره آهن را با آب سیب مخلوط کرد و به کودک آموزش داد تا آن را با کمک نی بنوشد. در این صورت دندان ها تماس کمتری با آهن خواهند داشت.
سوم) بعد از خوردن قطره آهن، دندان های کودک را بلافاصله با آب یا مسواک های انگشتی کوچک تمیز کنید.
چهارم) گفته می شود ویتامین C باعث جذب بیشتر آهن می شود و لبنیات و چای جذب آهن را کاهش می دهد.بنابراین سعی کنید خوردن این دو همزمان نباشد.
پنجم) بهتر است از شیر دادن به کودک بلافاصله پس از خوردن قطره آهن پرهیز شود.
متخصصان توصیه می کنند مصرف قطره آهن تا حدود دو سالگی ادامه یابد و پس از آن هم در برنامه غذایی کودکان غذاهای حاوی آهن را بگنجانیم تا نیاز آنها به این عنصر ضروری تامین شود

با مصرف مواد غذایی همچون سبزی های تیره مانند اسفناج، حبوباتی نظیر لوبیا و عدس، تخم مرغ، زردآلود و انجیر خشک و گوشت قرمز و ماهی می توان تا حد زیادی از خطر فقر آهن در کودکان و بزرگسالان، پیشگیری کرد

تب

رکسانا(مامان آرنیکا)
بچه ها دماسنج دیجیتالی رو باید به اضافه شش دهم کنیم ؟
دمای 37 یعنی تب داره ؟
آخه بدنش داغه پاهاش یخ ....لپاش هم قرمز شده
******************-
hamraz (مامان ایلیا)
دمای زیربغل باید36.5 باشه اما 37 هم تب حساب نمیشه.باید دمای زیربغل رو به اضافه 6دهم کرد.
37 بخاطر گرمای محیط یا گرم بودن لباس یا فعالیت زیاد بچه است.محیط رو خنک تر کنید یا لباسشو نازکترکنید احتمالا کمتر میشه.البته هردو رو یهو باهم انجام ندید که سرمابخوره ها.یه ربع بعد مجدد چک کنید.هربار شک به تب داشتید هر یه ربع چک کنید.اگه کمتر شده بود که هیچ اما اگه بیشتر شد خدانکرده سریعا بهش قطره استامینوفن بدید و سریع به دکتر مراجعه کنید.تب رو حتما جدی بگیرید و سرخود به پای دندون درآوردن و...نذارید.نهایتا میرید دکتر و میگه چیزی نیست.اما جدی بگیرید.ولی بازم میگم که 37 تب حساب نمیشه و معمولا با کارایی که گفتم بهتر میشه.
هیچ درجه ای هم مطمئن تر ازهمین جیوه ای معمولیا نیست.البته اولش باید تکونش بدید تا جیوه ش بیاد زیر 35 و بعد حداقل 3دقیقه زیر بغل نگه دارید.من معمولا 5دقیقه نگه میدارم.هربار باید همینکارهارو انجام بدید.

برای پاشویه هیچوقت دستمال روی پیشونی نذارید چون خدانکرده باعث سینوزیت میشه.با آب ولرم پاشویه کنید چون آب سرد شوک وارد میکنه.توی یه محیط با دمای مناسب یعنی بین 21 تا 26 درجه بچه رو لخت کنید.21 بیشتر برای بچه های بزرگتره.بعد با دستمال نمدار توی آب ولرم زیر بغل کشاله ران زیر گردن و روی شکم رو پاشویه کنید.یعنی دستمال رو بزنید تو آب ولرم و آبشو بگیرید و بذارید روی این قسمتها

بعضی وقتا همراه با تب لرز هم هست.توی مرحله لرز حتما بچه رو بپوشونید حتی اگه هنوز تب داره و بذارید مرحله لرز بگذره و مجددا لختش کنید و پاشویه کنید.زود به زود هم دماش رو چک کنید.حداکثر هر یه ربع

داروهایی رو که توش استامینوفن دارن همزمان ندید چون خطرناکه و مسمومیت میاره.استامینوفن رو هم نهایت میتونید هر4ساعت بدید.حتی اگه تبش شدیده نمیتونید هر3ساعتش کنید.یا 4ساعت یا 6ساعت یا 8ساعت.قطره و شیاف رو همزمان ندید.به همون دلیلی که گفتم.واسه بچه هایی که اسهال دارن شیاف نذارید چون اسهال رو بیشتر میکنه

اگه تب خیلی شدیده میتونید با نظر دکتر هر6ساعت پروفن بدید و اگه بازهم قطع نشد میتونید از استامینوفن هم استفاده کنید.مثلا هر6ساعت پروفن و هر 4ساعت استامینوفن.البته با نظر دکتر.

برای تب حتما حتما مراجعه به پزشک ضروریه.تب رو جدی بگیرید.تشنج برخلاف تصور توی اولین ساعات بروز تب پیش میاد.تا رسیدن به دکتر هم حتما از قطره یا شیاف استامینوفن برای کم شدن تب استفاده کنید.لزومی نداره که موقع ویزیت دکتر حتما تب داشته باشه و دکتر با تب ببیندش.بهش بگید تبش چقدر بوده کافیه

استفاده از شیاف استامینوفن که همه می دون و برای پاشویه از دم کرده گل ختمی و آب ولرم استفاده کردم البته فقط دستمال رو مرطوب کردم و روی دست و پا که داغ بود گذاشتم خیلییییی موثر بود . ان شاللله هیج نی نی تب نکنه
*******************-
مامان لیلیا:
دستگاه بخور دایم روشن باشه یا باید در فواصل منظم خاموش شه؟
******************-

نیم ساعت استفاده متناوب بخور سرد کافیه نباید دائم روشن باشه

نکته مهم!
تمیز نگه داشتن دستگاه بخور هم مهمه. هر قدر رطوبت بیشتر و طولانی تر باشه، زمینه برای رشد باکتری ها و قارچ ها بیشتر فراهم میشه.
*****************-
مامان عسلی:
یه تجربه برای پایین آوردن تب اینکه پاشویه نباید از پا باشه چون حرارت رو از پا به سر می بره که منجر به تشنج می شه پس بهتره پاشویه از کشاله ران و زیر بغل انجام بشه .
دستگاه بخور سرد باید تو خونه روشن باشه نه گرم
مامان لیلیا:
ب در کودکان 0 تا 12 ماه

در صورت وقوع تشنج ناشی از تب چکار باید کرد؟

بالا رفتن ناگهانی تب (مثلاً از 38.9 به 40.5 درجه سانتی گراد) ممکن است سبب تشنج شود. در بیشتر موارد، "تشنج ناشی از تب" بی خطر است ولی این از اهمیت موضوع کم نمی کند و باید به آن توجه کافی کرد. در صورتیکه کودک به چنین تشنجی دچار شد (تنفس کودک سنگین می شود، آب دهانش راه می افتد، سیاهی چشم هایش بالا می رود، و یا دست و پایش بشدت تکان می خورد)، بلافاصله او را به پشت یا به پهلو و دور از اجسام سخت و تیز بخوابانید. سر کودک را به آرامی به یک طرف برگردانید تا استفراغ یا بزاق براحتی از دهانش خارج شود. مطمئن شوید چیزی در دهانش نیست و تا زمانی هم که در حال تشنج است چیزی در دهانش نگذارید. سعی کنید مدت زمان طول کشیدن تشنج را بخاطر بسپارید. این نوع تشنج ها معمولاً بین ده ثانیه تا سه یا چهار دقیقه طول می کشند.

وقتی تشنج تمام شد سعی کنید درجه حرارت بدن کودک را پایین بیاورید تا مانع بروز تشنج های بعدی شوید. اگر کودک هوشیار است می توانید به او استامینوفن کودکان یا -در صورتیکه بزرگتر از 6 ماه است- ایبوپروفن کودکان بدهید. لباس های کودک را در آورید و او را با آب ولرم پاشویه کنید. اگر کودک هوشیار است و میتواند چیزی بخورد به او شیر سینه یا شیر خشک بدهید.

حتی اگر تشنج خفیف باشد یا فقط چند ثانیه طول کشیده باشد با پزشک خود تماس بگیرید و در صورت لزوم کودک را نزد او ببرید. اگر در زمان تشنج رنگ کودک به آبی متمایل شد، بیشتر از چند دقیقه تکان های شدید داشت، بعد از تشنج در نفس کشیدن مشکل داشت، و یا یک ساعت بعد از تشنج هنوز هم بی حال و خواب آلوده بود به اورژانس مراجعه کنید.
yasaman :
بچه ها من یک تجربه ای رو پریشب داشتم که البته اگر اشتباه نکرده باشم اینطور بوده.همونطور که بهتون گفتم پسر من با اینکه داره آنتی بیوتیک میخوره پریشب دوباره 1 درجه تب داشت.اما دیروز با همفکری مامانم فهمیدیم که تب شب قبلش به خاطر کم آبی بوده.میدونین چند روزی هست که به خاطر دندونش درست شیر نمیخوره(منظورم از سینه هست) و فقط اگر توی شیشه باشه میخوره.
آنتی بیوتیک هم که میخورد و خوب طبیعتا آب بدن کم میشد و این بود که از رنگ ادرارش و اینکه با خوردن مقدار بیشتری آب دمای بدنش دوباره متعادل شد ما به این نتیجه رسیدیم که از کم آبی بوده.
2720
وزن گیری:

بتی(مامان کیان) :

نحوه محاسبه وزن و قد متناسب با سن متوسط شیرخواران و کودکان طبیعی

وزن کیلوگرم پوند
هنگام تولد 25/3 7
12ـ3 ماهگی 9 + سن به ماه
2 11 + سن به ماه
6ـ1 سالگی 8 + 2 X سن به سال 17 + 5 X سن به سال
12ـ7 سالگی 5ـ7 X سن به سال
2 5 + 7 X سن به سال
قد سانتی متر اینچ
هنگام تولد 50 20
در یک سالگی 75 30
12ـ2 سالگی 77 + 6 X سن به سال 30 + 5/2 X سن به سال

حد متوسط افزایش‌ وزن‌ دردوران‌ شیرخوارگی‌:
صفر تا ? ماهگی‌ ?? گرم‌ در روز (???گرم‌ در هفته‌)
? تا ? ماهگی‌ ?? گرم‌ در روز (???گرم‌ در هفته‌)
? تا ? ماهگی‌ ?? گرم‌ در روز (???گرم‌ در هفته‌)
?? تا?? ماهگی‌ ?? گرم‌ در روز (??گرم‌ در هفته‌)
در شش‌ ماه‌ اول‌ تولد افزایش‌ وزن‌ زیاداست‌ و سپس‌ کاهش‌ می‌یابد بعد از سن‌?? ماهگی‌ به‌ صورت‌ طبیعی‌ اشتهای‌کودک‌ کم‌ می‌شود و در نتیجه‌ سرعت‌افزایش‌ وزن‌ او کم‌ خواهد شد

مامان سلما:
سلما الان که هفت ماهشه، 10 کیلو و 200 گرمه و اصلا هم غذای کمکی نمیخوره. رکسانا جون همونطور که زهره گفت تا یکسالگی شیر برای وزن گیری مهم تر از غذاست. که البته شما میگی شیرتو خوب میخوره، غذا هم که هزار ماشالله میخوره، پس احتمالا یه مشکل کوچولو باید باشه. نی نی همینه دیگه !!!!
راستی مامانا من همونطور که قبلا گفتم سلما رو از حدود 40 روزگی هر شب حموم میکنم و بعد با روغن ماساژ میدم، این یکی از دلایل خوب وزن گرفتنشه. چون حموم کردن و ماساژ گردش خون رو تقویت میکنه و در افزایش وزن خیلی موثره.
جالبه که این مطلب هم مورد تایید محققین خارجیه هم ابوعلی سینا گفته !
***********************-
رکسانا(مامان آرنیکا):
مامان سلما حموم خیلی عالیه ولی هم من هم آرنیکا خشکی پوست داریم و هفته ای دوبار بیشتر نباید بریم
آرنیکا الان هشتو نهصده ...یک ماه حدودا رو هشت و نیم مونده بود...بعد سفیکسیم خورد و در عرض ده رو چهارصد گرم اضافه کرد ... این یعنی مشکل تغذیه نیست ...دقیقا روزی که سفیکسیم قطع شد هشت و نهصد و شصت بود و روی همین وزن موند یعنی دو هفته است حدودا مونده ...من خیلی نگرانم
شبا مثل نوزادی هر دوساعت دارم شیر میدم....روزا همش زیر سینمه ....حتی اضافه شیرمم می دوشمو می خوره ...ولی انگار نه انگار ....عصاره جوانه ماش و گندم و عدس هرچی هم بگی تقویتی میدم بهش ولی هیچی به هیچی
*********************-
مامان سلما:
رکسانا جون الهی که بری دکتر و دکتر بگه "خانم این بچه که از منم سالمتره" !
سلما هم خشکی شدید پوست و اگزمای ارثی داره و من هم هفته ای فقط یک یا دوبار شامپو و صابون استفاده میکنم و بقیه اوقات فقط با آب بازی میکنیم و البته هر روز و هر شب کل بدنش رو با روغن (مخصوصا روغن بادوم شیرین) ماساژ میدم
********************-
مامان لیلیا:
منم لیلیا با شیر خودم بهتر وزن می گیره تا با غذا .بهتره که با شیر خودمون زیر 1 سال سیر بشن تا غذا.
به قول قدیمی ها بچه که به نون بابا بیفته لاغر میشه.
*****************-
yasaman :
بچه ها با دیدین وزن بچه های شما راستش افسردگی کرفتم....چون پسر من الان حدود 7500 وزنش هست و قدش 72... متولد 8 خرداد هم هستش.اما باید بگم که از 6 ماهگی به اینور فقط 500 گرم اضافه کرده چون 2 بار خروسک گرفته و الان هم 3 روزه که یک ویروس خیلی بد رو داداشش از مدرسه برامون هدیه آورده گرفته.2 شب تب بالا داشته و الان هم سرفه و گرفتگی بینی شدید و ناله های زیاد.

پسر من شیر خوب میخوره اما عاشق غذاست .یعنی وقتی بشقابش رو میبینه داره از خوشحالی بال در میاره.چون رفلاکس هم داره از 4 ماه و نیمگی غذا رو براش شروع کردیم.الان هم برای صبحانه حدود 4 قاشق غذاخوری حریره بادوم میخوره و برای ناهار ...عصرانه و شام هم هر کدوم بسته به میل خودش تفریبا 3 تا 4 قاشق غذاخوری سوپ میخوره.
************************-
مامان سلما: یاسمن جون وقتی پسرکت هم خوب شیر میخوره هم غذا دوست داره، نگران نباش. همونطور که گفتی مریض بوده که وزن اضافه نکرده. پس کم کم وزنش میره بالا. اصلا همه نی نی ها که تپل نیستن.

مامان_فرزین
مامان سانیارماشه الله پسرنازی داری زنده باشه توهفت ماه وزن وقدودورسرش چندبوده منم دوست دارم پسرم توپل بشه ولی خیلی بدارومه غذا نمیخوره چی خوبه
***************-
مامان قندک
مرسی مامان فرزین جون پسرم 7 ماه و سه روزشه دیروز مرکز بهداشت بردیمش وزنش 10.600 بود ماشاله و قدش 72 سانت! البته من میگم قدش بیشتره اونا همش کم میگیرن نمیدونم چرا!

من سر کار بودم مامان شوشو نی نی منو برده مرکز بهداشت !خانومه گفته نی نی کمی تپلتر از نرماله!

من کارمندم شیرم رو میدوشم میذارمش براش از 7 صبح تا 4 عصر سرکارم
نی نی غذا زیاد نمیخوره! یعنی غذاهای مفید مثل سوپ و فرنی و .. رو خوب نمیخوره ! سیب و نون و کره و موز رو خوب میخوره ماشاله
مامان 65
پسر من 2760 تولدش با 49 سانت قد

7 ماهگی 7200 با 69 سانت قد

بیماریها

مامان سلما :
دوستان من خودم تا حالا هیچ کدوم از بیماریهای رایج کودکان رو نگرفتم. مثل آبله مرغون و سرخک و اوریون و این چیزا. آیا امروزه هم مثل قدیما باید منتظر این بیماریها برای نی نی باشیم یا دیگه از این خبرا نیست ؟
******************************-
یاسی(مامی ارغوان )
مامان سلما دختره من وقتی 6 ماهش شد تب کرد و بعد بدنش دونه های ریز زد بیرون از شکمش شروع شد و تو 3 روز تمام بدنش رو گرفت بعد هم کم کم خوب شد سرفه های خشک هم داشت که مادر شوهرم کفت سرخجه کرفته منم مثل شما خودم هیج کدوم از این بیماری ها رو نگرفتم
**********************************-
زهره جون:
یاسی جون دخترت بیماری روزئولا گرفته بوده . علائمش تب بالا تا سه روز و بعد از سه روز تب قطع میشه و دونه های قرمز پخش میشن تو بدن .
مامان سلما این بیماریها هنوزم هست
**********************************-
Yasaman:
در مورد بیماریها آبله مرغون که واکسن نمی زنن و بچه ها میگیرن .پسر اولی من 2 سالگی گرفت.خیلی هم سبک گرفت.
*****************************-
یاسی(مامی ارغوان )

زهره جون
تبش فقط یک شب بود دونه زدنش 3 روز طول کشید

رکسانا(مامان آرنیکا)
بچه ها آرنیکا دو روزه لپاش قرمز میشه ....مخصوصا سمت عصر ...همش می خواد بغلم باشه و کنارش باشم....دیروز مدل شیر دادن بغلش کرده بودم و صورتش رو فرو کرده بود تو گردنم...می خواستم جداش کنم گریه می کرد و همونجوری خوابید....خیلی هم می خوابه ....به جز خواب های یک ساعتیش دیروز عصر چهار ساعت خوابید ...امروز هم ساعت نه بیدار شد و دوباره ساعت ده خوابید
ممکنه بخاطر این باشه که مامانم رفته تهران ؟ یعنی دلتنگه ؟ فوق العاده آروم شده و همش بغض داره
زهره جون:
رکسانا تب نداره ؟؟ چون میگی لپاش قرمز میشه میپرسم .
**********************-
رکسانا(مامان آرنیکا)
نه زهره جون...به دکترش گفتم شاید تب درونی داشته باشه...میگه با اون سفیکسیمی که خورده تا چند وقت تب و بیماری عفونی تو بدنش نمیاد
**********************-
زهره جون:
آخی نازی . یه کم بیشتر بغلش کن و بزار پیشت باشه شاید واقعا دلتنگه ؟؟؟ ولی مواظب حال عمومیش هم باش .. دمای بدنش رو چک کن . خواب الودگی غیر عادی خوب نیست ...
yasaman :
سلام به همه.پسر من خیلی خیلی بد مریض شده.از این ویروسهای جدید گرفت که تب بالا دارن.حدود 4 روز تب داشت البته فقط یک شبش خیلی بالا بود و بقیه روزها و شبها با استامینوفن کنترل شد.اما از 2 روز پیش دیگه خیلی بیحال و بود و همش ناله میکرد که تا بردیم دکتر(دکتر صالح پور تو بیمارستان لاله) گفت ترشحات عفونی تو حلقش داره و برای سفلکسیم تجویز کرد.بچه ام حسابی ضعیف و داغون شده...دیشب نشستم براش گریه کردم...دقیقا از 6 ماهگیش تا الان همش مریض بوده...
داشتن یک بچه مدرسه ای توی خونه این مشکلات رو داره...................
زهره جون:
یاسمن جون خیلی ناراحت شدم برای پسرت .. من از ترس این ویروسه این تعطیلات تو هیچ مراسمی شرکت نکردم . دست بتی جون درد نکنه که اطلاع رسانی کرد .. انشاالله گل پسر شما هم زودتر خوب بشه مریضی کوچولوها خیلی سخته ... من از ترس این ویروسها و انتقالش به بچه ها مبینا رو مهد نمیزارم
مامان سجاد:
پسر من از وقتی غذاخور شده.....معمولا رنگ مدفوعش به سبز پر رنگ میزنه و (ببخشیدا اما مثل مال آدم بزرگا قهوه ای نیست)
به نظرتون چیه؟
مطلبی در مورد اینکه رنگ پی پی نشونه چی میتونه باشه ندارین؟
آخه به قدیمیا که بگی.سریع میگن کمرش سرما خورده اما پسر من همیشه کمرش پوشیدست(در ضمن تعداد مدفوعش خوبه ..........حدودا روزی 2-3 بار)
*********************-
رکسانا(مامان آرنیکا) :
مامان سجاد از آهنی هست که بهش میدی
زهره جون :
مامان سجاد جون از قطره آهنه و اینکه تو غذاش سبزی میریزی و حبوبات ؟؟‌از رنگ اونا هم هست
والدین

مامان سلما:

دوستان من یه کاری کردم و میخوام با شما در میون بذارم. من از اولین روزهای دوران بارداری یکی از دغدغه هام نادیده گرفتن حقوق مادران بود. چند روز پیش بالاخره دل به دریا زدم و از همسرم خواستم که حضانت سلما رو در صورت فوت پدر به من واگذار کنه. راستش دلم میخواست حضانت کاملش رو بگیرم یعنی حتی وقتی پدر زنده است، من قیم سلما باشم اما انقدر شوهرکم مهربون و نجیبه که دلم نیومد!
حالا هم قراره بریم کار رو قانونی کنیم.
انشالله خدا سایه شما و همسراتون رو رو سر بچه هاتون حفظ کنه اما فکر کنید دور از جون برای همسرتون اتفاقی بیوفته خانواده اون قیم قانونی بچه شما هستن نه شما که مادر هستید!( میگن قانون داره اصلاح میشه اما کو تا اجرای قانون ؟؟؟)
مرضیه جون گرچه همونطور که گفتی این موضوع ناحوشاینده ولی حقیقتهای تلخ تو زندگی زیاده!

شوشوی من چند وقته پیش که یکی از دوستاش به دلیل سکته ناگهانی فوت کرد (دور از جون همه باباهای عزیز) خیلی پیگیر این موضوع شد و همه اموالشو و قیمومیت دحملی رو به من واگذار کرد. البته من خیلی ناراحت شدم الهههههههههی همیشه سایه پدر و مادر رو سر بچه هامون باشه ولی به قول شوشو میگه آدم از یه دقیقه دیگه خودش خبر نداره! کلا شوشو خیلی به آینده نگری و برنامه ریزی اهمیت می ده می گه اگه می خوای روزگار غافلگیرت نکنه و مطابق میلیت باشه باید پیشاپیش برنامه ریزی کنی.
**********************-

مامان لیلیا:
منم دیشب به شو گفتم کلی استقبال کرد و گفت خونه هم 3 دونگ به نام تو و 3 دونگ به نام دخملی میکنم . امروز هم رفت دنبال کاراش. البته همیشه می گفت اما پشت گوش می انداخت. مرسی مرضیه که یادمون انداختی . گر چه الان دیگه کسی بجه خودش هم نگه نمی داره چه برسه بجه یکی دیگه اما کار از محکم کاری عیب نفکوله
*******************-
مامان سلما
خانمای عزیز شما همچنان قرص های مکمل رو میخورید ؟ من از اول بارداری تا حالا! روزانه یه قرص آهن و یه کلسیم و یه دونه از اون قرص های روزانه می خورم ( nature made)
به نظرم بسه دیگه. نظر شما چیه ؟با توجه به اینکه هنوز هم پریود نشدم و خونی از دست نمیدم

اسهال

زهره جون:
-دکتر مومن زاده- فوق تخصص عفونی اطفال-اسهال
سوال – در مورد اهمیت اسهال توضیحاتی بفرمایید .
پاسخ – مطابق آماری که ارائه شده سالیانه در دنیا یک میلیارد کودک مبتلا به اسهال می شوند که اکثر آنها هم در کشورهای جهان سوم هستند . چون در کشورهای توسعه یافته واکسن اسهال را تزریق می کنند و حدود چهل درصد اسهال ها هم در همین زمینه ها است . سه میلیون و دویست هزار کودک از یک میلیارد کودکی که به اسهال متبلا می شوند فوت می کنند و باز این سهمیه ی کشورهای جهان سوم است که اولا بهداشت را خوب رعایت نمی کنند و دیگر اینکه از واکسن سود نمی برند . البته آمار در کشور ما خیلی خوب است . ما در سال سی و پنج هزار مورد مرگ داشتیم ولی الان به کمتر از هزار یا شاید پانصد مورد در سال بیشتر نمی رسد . این هم برای افرادی است که به موقع و بجا فرزندانشان را به پزشک یا خانه های بهداشت نمی برند . در کشور ما مرگ و میر اسهال بسیار کمتر از کشورهای در حال توسعه است و ما به این موضوع افتخار می کنیم .
سوال – تعریف دقیق و علمی اسهال چیست ؟
پاسخ – اسهال دو تا مشخصه دارد .یکی اینکه تعداد دفعات اجابت مزاج کودک بیشتر از سه بار در روز باشد و دیگر اینکه قوامش با آن چیزی که قبلا بوده تغییر پیدا کند . اسهال خفیف اسهالی است که سه تا پنج بار در روز و اسهال متوسط پنج تا هشت بار و اسهال شدید هشت بار بیشتر باشد . وقتی بچه ای مبتلا به اسهال شد خانواده ها این مشخصه ها را در نظر بگیرند می توانند آنرا به پزشک بگویند . منتها یک اشتباه بزرگ در جامعه هست و آن در مورد بچه ی نوزاد یا زیر شش ماه است که تعداد اجابت مزاجش بیشتراست و قوام مدفوعش شل تر است و سفت نیست . مادر فکر می کند که اگر رنگ مدفوع بچه سبز باشد بچه حتما سرما خورده و مبتلا به اسهال شده است . و داروهای خانگی که نباید بدهند به بچه می دهند و بچه را گرفتار می کنند. نوزاد در سه ماهه ی اول سی گرم به وزنش اضافه می شود با اینکه در روز پنج الی شش بار اجابت مزاج دارد اگر شیر مادر بخورد و قوامش هم آبکی است . این کودک سالم است و نیازی به دارو ندارد و تغذیه ی روزانه اش هم کافی است .
سوال – اگر کودکی اسهال بشود چطور می توان آنرا از شرایط عادی افتراق داد ؟
پاسخ – مدفوع بچه در حال اسهال آبکی است و جریان دارد و اصلا قوام ندارد . بعضی از بچه ها مدفوع اسهالی دارند یعنی تعداد دفعات اجابت مزاجشان کم است ولی مدفوعشان آبکی است . بعضی از بچه ها مدفوع اسهالی دارند ولی اجابت مزاج آنها در روز به سه بار نمی رسد . این بچه اسهال ندارد ولی مدفوع اسهالی دارد . اینها بیشتر مربوط به تغذیه ی کودک است یا بچه میوه ی زیاد می خورد یا نوشابه ی زیاد می خورد یا مواد نشاسته ای زیاد مصرف می کند و اینها باعث می شود که مدفوع بچه آبکی بشود ولی از سه بار بیشتر نشود . درمان اینها تغذیه ای است و باید تغذیه شان را اصلاح کنند .
سوال – در مورد پیشگیری از اسهال توضیحاتی بفرمایید .
پاسخ – اسهال از سه راه کودک را مبتلا می کند . یکی از راه آب آلوده ، غذای آلوده و دست آلوده است . در مورد آب آلوده باید گفت که مردم الان به مسافرت می روند و یک آبی را در جریان می بینند که از کوه به پایین می ریزد و فکر می کنند که خیلی زلال است و صورتشان را می شویند و مقداری از آنرا هم می خورند . باید توجه داشته باشیم که این آب اگر ظاهرش خوب است ممکن است که باطنش خطرناک باشد . ممکن است که این آب از زمینهای کشاورزی که سموم دارد بگذرد و این سموم در آب نفوذ کرده و این آب مسموم است . ممکن است که آب به ویروس ها ومیکروب ها آلوده باشد . ممکن است که هیچ کدام از اینها نباشد ولی آب قابل آشامیدن نباشد بدلیل املاح زیادی که این آب دارد . مثلا ممکن است که بگویند این آب چاه است و زلال هم هست از این آب بخوریم . ممکن است که در این آب املاح باشد و این املاح برای سلامتی خوب نباشد. پس خانواده ها باید به آب توجه بکنند . دیگر اینکه وقتی به رستوران می روید و برای شما یک ظرف آب می آورند ممکن است که کارگر با دستش این ظرف را شسته باشد و دستش آلوده باشد و این آب قابل آشامیدن نباشد. بهتر است که در راه از آب معدنی استفاده بشود واز لیوان های کاغذی هم استفاده بشود . از آب چاه استفاده نکنند و اگر می خواهند این کار را بکنند حداقل باید نیم ساعت آب را بجوشانند . در صورتی که اگر ما بخواهیم آب شهری را بصورت استریل به بچه بدهید باید یک دقیقه جوشیده بشود . در ضمن آب چاه معلوم نیست که املاحش قابل آشامید باشد یا نباشد . پس آب آلوده ممکن است که اسهال های ویروسی را بوجود بیارود . اگر شیر این بچه را با این آب درست کنند شیر بچه به نیتریت تبدیل می شود . نیتریت در بچه یک بیماری شدید خونی در بچه ایجاد می کند که اگر به موقع تشخیص داده نشود و درمان نشود ممکن است که بچه از بیم برود و سعی کنند از آبی که نیترات کمتری دارد به بچه شان بدهند . ما نمی توانیم بگوییم که آب معدنی را می جوشانیم و به بچه می دهیم . ممکن است که نیترات آب معدنی تبدیل به یک ماده ی دیگری بشود که برای سلامت بچه خوب نباشد. پس باید از آب معدنی هایی که نیترات بسیار کمی دارند استفاده کنند و اگر اینها را بجوشانند مشکلی پیش نمی آید . مسئله ی دیگر غذای آلوده است . الان فصل گیلاس است و من توصیه می کنم که به بچه ها گیلاس ندهید . زیرا کشاورز ما گیلاس در حال رسیدن را سمپاشی می کند که در معرض حشرات قرار نگیرد . شب سمپاشی می کند و گیلاس صبح وارد بازار می شود . سم هم با آب از بین نمی رود . بچه گیلاس سم زده را می خورد و مسموم می شود . ما هرسال این مشکل را داریم که تعدادی بچه ی مسموم از خوردن گیلاس داریم که اسهال و استفراغ می گیرند . میوه هایی مثل هندوانه و خربزه که بسته است باید شسته بشود زیرا اگر روی آن آلوده باشد وقتی چاقو را در آن می کشیم آلودگی از بیرون به درون میوه می رود . پس توصیه این است که اگر می خواهند به بچه هندوانه یا خربزه بدهند آنرا کاملا بشویند . میوه هایی که با دست از درخت جدا می شود مثل زرد آلود ، داخل این میوه ها را به بچه بدهند . بچه باید در حد معقول میوه بخورد. بچه نباید همراه با پدرش یک نصف هندوانه بخورد زیرا حتما اسهال می گیرد. تمام میوه ها ملین هستند بجز سیب . آب سیب باعث اسهال می شود ولی خود سیب این طور نیست. مسئله ی دیگر سبزیجات است . خانم ها با دست سبزیجات را پاک می کنند بعد دستشان را به دهان خودشان و بچه شان می زنند. یکی از میکروب ها که باعث اسهال خونی می شود شیگل ها هستند که بچه با ده تا صد تا از این میکروب ها اسهال خونی می گیرد . در صورتیکه بچه بخواهد حصبه بگیرد باید ده میلیارد میکروب بخورد تا حصبه بگیرد . بنابراین کافی است که این دست که با سبزیجات آلوده شده به لب بچه بکشند و بچه دچار اسهال خونی بشود. ما توصیه می کنیم کسانی که سبزیجات را پاک می کنند دستشان را به دهان خودشان هم نبرند . بعد از پاک کردن سبزی دستشان را بشویند . مدتی قبل که در یکی از شهرستان ها وبای دوره ای آمده بود ، متوجه شدند که خانم های خانه دار بیشتر مبتلا به وبا شده اند زیرا آنها سبزیجات را پاک کرده بودند و دستشان را خوب نشسته بودند . سبزیجات باید ضدعفونی بشود . در هر لیتر آب یک قطره مایع ظرفشویی در آن بریزند و سه دقیقه تحمل کنند و بعد سبزی را خوب با آب بشویند که مایع شوینده روی آن نماند . این باعث می شود که سبزیجات شان ضدعفونی بشود . یکی از غذاهای آلوده غذاهایی است که با خامه پخته می شود یا شیرینی تر . کارگری که در شیرینی پزی کار می کند از صبح یک دستکش دستش کرده است و فکر می کند که این استریل است و با همان دستش روی شیرینی ها را خامه می ریزد و بعد در یخچال می گذارد . بعد بچه ها این را می خورند و اسهال می گیرند . من توصیه می کنم که به بچه ها شیرینی تر داده نشود و اگر می خواهند شیرینی بدهند همان شیرینی های خشک را بدهند . کارگرانی که در رستوران غذا کار می کنند به ظاهر سالم هستند و مشکلی هم ندارند ولی ناقل هستند . اینها میکروب را در روده شان دارند و ممکن است که این میکروب را ماهها ناقل باشند . اگر وقتی از توالت می آیند دستشان را با آب و صابون نشویند و شروع به کار بکنند عده ی زیادی را مبتلا می کنند . ممکن است که این افراد مبتلا به انگل باشند . وزارت بهداشت باید از آنها آزمایش بگیرند تا آنها سالم باشند. تا آنجا که می شود از سبزیجات و سالادهای رستوران استفاده نکنند. شستن دست با آب کافی نیست . الان در همه ی راههای کشور از مایع صابون می توان استفاده کرد . صابون ممکن است که آلوده باشد . در جاده ها از صابون مایع استفاده بکنند . قبل از غذا خوردن و قبل از شیر دادن به بچه بهتر است که مادر دستش را با آب و صابون بشوید .
سوال – پسر من دوسال و دو ماه دارد . دو هفته پیش اسهال با شکم درد داشت . الان اسهالش خوب شده ولی هنوز شکم درد دارد . راهنمایی بفرمایید.
پاسخ – بچه ها موقعی که اسهال می گیرند و درد شکم دارند ، نباید داروهای ضد درد و ضد اسپاسم به آنها داده بشود . زیرا داروهای ضد اسپاسم که درد را برطرف می کند باعث می شود که حرکات روده کند بشود و عاملی که باعث اسهال شده بیشتر در جدار روده بماند . سازمان بهداشت جهانی توصیه اش این است که از این داروها استفاده نشود . می توانند در هنگام اسهال از یک مسکن ساده که مشکلی ایجاد نکند استفاده کنند تا این دوره تمام بشود . بچه ی ایشان که خوب شده است می تواند از آنتی اسیدهای استفاده کنند . وقتی التهاب روده و معده بوجود آمده است ممکن است که اینها بعد از اسهال مشکل التهابی پیدا بکنند . با خوراندن غذاهای ساده و نخوردن نوشابه مسئله شان حل می شود .

سوال – بچه ی من وارد نُه ماه شده است و پانزده روز است که اسهال دارد و در روز ده بار اجابت مزاج دارد . آنتی بیوتیک می خورد و وزنش هم کم شده است . راهنمایی بفرمایید.
پاسخ – اسهال این بچه جز اسهال های شدید است زیرا از هشت بار بیشتر است و طولانی شده است . اسهال حاد اسهالی است که حاد شروع می شود و روز پانزدهم خوب می شود . در شروع ممکن است که اینها اسهال ویروسی باشد . این اسهال ها پنج الی شش روز طول می کشند تا خوب بشوند . و این بچه ها عدم تحمل به قند شیر پیدا می کنند . اگر بچه شیر خشک بخورد و این دیگر قابل تحمل نیست و اسهالش طولانی می شود . اگر شیر مادر بخورد ، می تواند ادامه بدهد ولی بهتراست که تعداد دفعات کمتر بشود و بجای آن غذا و چیزهای دیگر بدهد . یک بچه ی نه ماهه می تواند ماست هم بخورد و غذاهای دیگر بخورد تا بچه خوب بشودو بعد یک امتحان مدفوع از او بکنند که ببینند جز اسهال های عفونی است که میکروب به جداره ی روده حمله می کند که در آن صورت آنتی بیوتیک مناسب است . بهتر است که هر دفعه که بچه ی ایشان اجابت مزاج داشت یک نصف استکان سرم خوراکی به بچه بدهند تا آب بدنش کم نشود. آنتی بیوتیک فقط در اسهال های خونی و وبا جای دارد . دوره ی آنتی بیوتیک در اسهال سه تا پنج روز است . اگر مدتی است که آنتی بیوتیک داده اند و اثری نداشته ، حتما این اسهال ، یک اسهال ویروسی است که رو به طولانی شدن رفته است و بهتر است که با پزشک شان هماهنگ کنند که لاکتوز شیر را کمتر بکنند و تغذیه شان را بهتر بکنند و بطور یقین آنتی بیوتیک در درمان این بچه جایی ندارد که تغذیه می تواند این بچه را رو به بهبود ببرد . اگر بچه سوپ می خورده می تواند ادامه بدهد . برنج ، ماست ، هویج ، گوشت مرغ و قرمز ، موز ، سیب درختی و پوست کنده خوب است ولی نوشابه و آب میوه برای اسهال خوب نیست . ما به این بچه می توانیم دوغ یا آب استریل و سرم خوراکی بدهیم . درماناین بچه درمان تغذیه ای است و چون طولانی شده است ، حتما باید پزشک این بچه را ببیند و تجدید نظر بکند.
سوال – بنظر می رسد که اسهال در بچه ها شایع تر است . علت چیست ؟
پاسخ – بچه ی زیر دو سال سیستم ایمنی اش کامل نیست . بنابراین هر عفونتی را بیشتر می گیرد و دیرتر هم خوب می شود. بچه ی انسان خصوصیتی دارد که برای شناخت چیزی آنرا به دهانش می برد . انسان بزرگ چیزی را لمس می کند و می گوید که این خودکار است ولی بچه آنرا در هانش می گذارد تا ببیند که این چیست . اگر این چیزها آلوده باشد بچه بلافاصله اسهال می گیرد . دیگر اینکه بچه وقتی می خواهد راه بیفتد( البته همه چهار دست و پا نمی روند ) اول چهار دست و پا می روند و در مسیر همه چیز را در دهانشان می گذارند . پس محیطی که بچه بازی می کند باید تمیز باشد . وسایل بازی و پستانک بچه را نباید فقط با آب شست . آب فقط پاک کننده است ، ضدعفونی کننده نیست . وسایل بچه باید با آب و صابون شسته بشود و در اختیارش بگذاریم .
سوال – در مورد انواع اسهال و راه درمان آن توضیحاتی بدهید .
پاسخ – یک وقت بچه دچار اسهال می شود و چهارده روز هم طول نمی کشد و بچه خوب می شود . ای اسهال ممکن است ویروسی یا میکروبی باشد . مثلا وبا یک اسهال آبکی می دهد . پزشک باید تشخیص بدهد که کودک مبتلا به کدام نوع اسهال است . از هر صد بچه که دچار اسهال می شود هشتاد تای آنها اسهال آبکی دارند ، ده تای آنها اسهال خونی می گیرند و ده درصد آنها اسهال طول کشیده می گیرند . در اسهال بیشتر از دست دادن آب و پتاسیم اتفاق می افتد . با سرم های خوراکی و سرم تزریقی اینها خوب می شوند . اگر از صد بچه که اسهال می گیرند خوب مداوا نشوند ممکن است که پنجاه تای آنها بمیرند . ده درصد این بچه ها که به اسهال خونی مبتلا می شوند ، پانزده درصد آنها می میرند . اسهال طول کشیده از هر دوی اینها بدتر است . سی و پنج درصد مرگ اسهالی ها بخاطر اسهال طول کشیده است . پنجاه درصد اسهال مربوط به اسهال آبکی است یعنی شیوع آن بیشتر است ولی مرگ و میر آن کمتر است . ما اسهال آبکی را با سرم خوراکی خوب می کنیم . اسهال خونی خطرناک است و اگر زود درمان نشود بچه را از بین می برد. اسهال طول کشیده باعث سوء تغذیه می شود ، سوء تغذیه باعث پایین آمدن ایمنی می شود و پایین آمدن ایمنی باعث عفونت می شود . این بچه ها سریع وزنشان کم می شود و دچار عفونت های دیگر می شوند و مشکلات عدیده ای پیدا می کنند و می میرند . اسهالی که بیش از پانزده روز طول می کشد حتما پزشک اطفال باید او را ببیند ، ارزیابی کند واگر لازم شد او را در بیمارستان بستری و درمان کند یا اینکه با یک تغذیه مناسب او را درمان کند .
سوال – دختر من یکسال و پنج ماهه است . بیست و یک روز است که روزی هشت مرتبه اجابت مزاج دارد . دکتر گفته که به او شیر و لبنیات ندهید. الان وزنش نه کیلو چهارصدگرم است . وزنش خیلی کم است . فعالیتش خیلی زیاد است . اسهالش کمی بهتر شده ولی هنوز خوب نشده است . راهنمایی بفرمایید .
پاسخ – بچه ای که اسهالش طول می کشد ، گام اول ما این است که لاکتوز شیر اینها را کم کنیم . یا شیرهای آماده بدون لاکتوز هست که توصیه می کنیم به بچه بدهند . اگر بچه شیر پاستوریزه را می خورد به نصف رقیق می کنیم . در شیرهای بدون لاکتوز ، شیر از لحاظ مواد دیگر رقیق نمی شود ولی اگر شیر پاستوریزه را رقیق کنیم همه ی موادی که در آن هست رقیق می شود . اگر بچه ها با این کار خوب نشدند مواد نشاسته ای را در غذای آنها کم می کنیم و اگر باز هم خوب نشدند این بچه ها را در بیمارستان تحت نظر می گیریم و اقدامات لازم را برایشان درنظر می گیریم . بچه ای که اسهال می گیرد ترمیم روده اش طول می کشد . زیرا ممکن است که پرزهای روده اش تخریب شده باشد و زمان می برد تا اینها خوب بشود . پس بهتر است غذاهایی که پزشک توصیه می کند به او بدهند . بچه ای که عدم تحمل به پروتئین شیر گاو را دارد و اسهال می گیرد ، در این صورت هنگام اسهال باید پروتئین شیر را هم حدف کنیم . اگر به این بچه ویتامین B و ریز مغذی ها را بدهیم مشکل حل می شود . بچه ای که اسهال گرفته زمان می برد که روده اش ترمیم بشود و اسهال بچه قوام طبیعی خودش را پیدا کند .اگر مادر همان غذاهای قبلی که بچه می خورده به بچه بدهد ممکن است که بچه دوباره اسهال بگیرد . قطع لبنیات بستگی به نظر دکتر دارد . اگر بخاطر اسهال وزن بچه کم شده با دادن غذا در دفعات بیشتر و با حجم کمتر می تواند بچه را به وزن اولش برگرداند . غذاهایی که دکتر به بچه پیشنهاد داده را بدهند و ویتامین هم به بچه بدهند ، ریز مقوی ها را بدهند، شربت روی با غظت بالا دوره ی اسهال را کم می کند .
سوال – دختر نه ماهه ای دارم که تازه دندان درآورده است و بعد اسهال خفیفی گرفته است .آیا این اسهال بخاطر دندان آوردن است ؟
پاسخ – دندان در آوردن اسهال نمی دهد .
سوال – اگر شیرخوار را در فصل تابستان از شیر بگیرند ، آیا بیشتر در معرض ابتلاء به اسهال قرار می گیرد ؟
پاسخ – در قدیم این اتفاق بوده است ولی الان که بهداشت بهتر شده چنین چیزی امکان ندارد .

*********************-
بتی مامان کیان:
ملاحظات تغذیه ای در اسهال :

- در مدت اسهال بهتر است رژیمی استفاده شود که حداقل باقیمانده را بر جا بگذارد یعنی رژیم محدود از فیبر.

- مواد غذایی حاوی پکتین مثل موز و پوست سیب در بهبود اسهال موثر است.

- مصرف ماست در کنترل اسهال مفید است.

- شربت آب لیمو که شکر بسیار کم به آن افزوده شود هم خوب است.

- مایعات‌ فراوان باید نوشیده شود. در موارد اسهال‌ شدید ممکن‌ است‌ نیاز به‌ دادن‌ آب‌ و الکترولیت‌ ( محلول ORS ) وجود داشته‌ باشد تا کم‌ آبی‌ جبران‌ شود.
در مواقع اسهال مصرف موارد زیربهتر است محدود شود :

- چای پررنگ
- قهوه
- کولای گازدار
- آب میوه
- غذاهای چرب و سرخ کرده
- غذاهای پرادویه
- شیر
- آب سیب و هلو ( بعلت داشتن سوربیتول )
- آب غیر تصفیه
- غذاهایی‌ مثل‌ آلو یا حبوبات‌
- غذاهای‌ خام‌ و نیم ‌پز مثل‌ غذاهای‌ دریایی‌ و غذاهای‌ آماده
با بهبود اسهال باید مواد غذایی تدریجا وارد رژیم غذایی شود.میتوان با سوپ رقیق صاف شده، آبگوشت ساده بدون چربی ،چای و نان سوخاری شروع کرد.سپس مواد نشاسته ای مانند برنج و سیب زمینی و بعد از آن مواد پروتئینی اضافه میشود.چربی محدودیت خاصی ندارد.
2714
پیشرفت و تکامل 8 ماهگی

آپلود , آپلود عکس , آپلود سنتر , آپلود فایل , آپلود دائمی,آپلود موزیک

رکسانا(مامان آرنیکا)
بچه ها یکمی از کارای بچه هامون بگیم
یا اینکه اگه به قبل برگردین چه اشتباهاتی رو نمی کردین ؟
آرنیکا رو تازگیا میزارم تو رورویک...یعنی از دیروز که دکتر رضایی تو من و تو گفت اوکی هست میزارم ....فرشای خونه هم بابام جمع می کنه آرنیکا هم با جیغ و داد ازین ور به اون ور میره
کاش زودتر استفاده می کردمش
من خودم نخریدم چون فکر می کردم ضرر داره . خدا خیر بده عمه جونمو کادو آورد
کارای آرنیکا در هفت ماه و نیمگی
بای بای میکنه
دست میزنه
بدون کمک میشینه
با گرفتن دستش به میزو صندلی وامیسته
تازگیا یکمی سینه خیزو چهاردست و پا قاطی یک متری جلو میره
ماما میگه در جای درستش...یعنی فقط به من میگه
به بابام بابا میگه
به چیزایی که می خواد اشاره میکنه و تا بهش ندیم غر میزنه
شدیدا طوطی هست ...هرکی آب یا غذا بخوره اینم باید بخوره
می رقصه با آهنگ
بوس می کنه...یعنی دهنشو میزنه به صورتمون
ناز می کنه
نیشگون میگیره
چیزایی به کوچیکی نخود رو هم برمیداره و تو دهنش میزاره
***********************-
مامان سجاد:
رکسانا یا دختر شما خیلی جلوئه.یا بچه ما خیلی عقب!!!
البته پسر من کارایی که توی نی نی ساسیت خوندم رو معمولا انجام میده....سینه خیز میره.....دندون در آورده.......گگ گگ گگ میگه........میشینه......با روروئک راه میره.....وقتی توی خونه اینور و اونور میرم دنبالم میاد!.....
اما دیگه بای بای نمیکنه و هنوز حرف و کلمه ای که مفهوم باشه نمیگه و.......

شاید نی نی شما چون دختره فعال تر و جلوتره
********************-
رکسانا(مامان آرنیکا) :
مامان سجاد دور و بر دختر من شلوغه ...مثلا بای بای کردنو بابام یادش داده. دس زدن و رقص و مامانم
دالی بازی رو خواهرم
خلاصه اینکه بهرحال این طبیعیه بچه هایی که دورشون شلوغه تو مهارت های ارتباطی یکم جلو باشن
میدونی که من با مامانم اینا تو یه خونه ام
ولی آرنیکا دندون نداره و سینه خیز رفتن رو تازه شروع کرده ....خیلی تنبله

yasaman :
رکسانا جون یه سوال دکتر رضایی کی هست و در مورد روروئک توی تلویزیون چی گفت.چون من سر پسر اولم خیلی از روروئک استفاده کردم و برام عالی بود.بعد همه گفتن که الان میگن نباید از روروئک استفاده کنین و به کمر بچه فشار میاد و پاش رو ممکنه بعدا کج بگذاره و از این حرفها.سر پسر دومی هم استفاده میکنم با عذاب وجدان و زیاد هم نمیگذارم توش بمونه.
*******************-
رکسانا(مامان آرنیکا) :
رورویک قبل سنی که بچه بتونه بشینه یا وزنشو رو پاهاش نگه داره خوب نیست ...خطر هم داره به دلایلی که تو پست بالا هست ....ولی دکتر رضایی تو برنامه من و تو پلاس که دکتر ارتوپد هست گفت رورویک باعث نافرمی نمیشه و ایرادی نداره

من خودم خیلییییی کم میزازمش تو وروریک و وقتی توشه واقعا خوشحاله و لذت میبره....و تموم فرش ها رو لوله می کنم یا از جلوش جمع می کنم که رورویکش یوقتی چپ نشه

ناز ناز منم بای بای می کنه
همش دوست داره بشینه و حتی گاهی من کنارش باشم از من می گیره و بلند میشه تا بشینه ....

سرتاسر اتاق رو با غلت زدن طی می کنه یکم سینه خیز می ره و اگه نشسته هم باشه با باسنش نیم متری جلو میره (البته اگه هدف خوبی جلوش باشه)

روروک خیلییییی دوست داره ولی من خیلی نمی زارم چون سرعتش تو روروک زیاده و خیلی سریع جابجا میشه و به هر چی می خواد خودشو می رسونه

با آهنگ شبکه پویا نای نای می کنه البته فقط یه دستشو از مچ می چرخونه و گاهی هم در حالت نشسته باسنشو تکون می ده

در زدنو یاد گرفته ... کلید برق و می زنه و با روشن شدن لامپ لبخند می زنه

همه چیزو راحت برمیداره حتی یه نخود خیلی راحتم بین دو دستاش جابجا می کنه

بابا ... ماما .... دَدَ .... گَ گَ می گه و کاهی هم یه ساعت با عروسکاش حرف می زنه یا موقع کتاب خوندن صداهای مختلف در میاره

می گم فرناز لالا کرده سرشو می زاره رو شونش و یواشکی می خنده (می خوام بخووووووورمش این موقع ها)

جعبه دستمال کاغذی رو بر می داره و تمام دستمالشو می ریزه بیرون بعدم که خالی شد یا نتونست دربیاره شروع می کنه به پاره کردن دستمال ها و بعدم راهی دهن مبارک می کنه

تا منو می بینه دستاشو میاره بالا و می گه اِه اِه اگه بعلش نکنم خودشو می اندازه رو پام و سعی می کنه بیاد بالا تو بغلم

4 تا دندون داره و گاهی موقع شیر خوردن زیرکانه نگاه می کنه و لبخند می زنه آروم فشار می ده سینمو اگه هیچی نگفتم محکم فشار می ده خیلییییییی بلا شده

mona
کوچولوهای شما کی شروع کردم به سینه خیز یا 4 دست و پا
دخمل من الان هفت ماه و 3 هفتشه و اصلا علاقه ای به سینه خیز رفتن و مسلما 4 دست و پا رفتن نداره. تا برش میگردونم که کمی تلاش کنه رو سینش شنا میره و کمی میچرخه و بعد عصبانی میشه و گریش میگیره..
بچه های شما چه طورند. نگرانم دیر شده باشه
hamraz (مامان ایلیا)
مونا جان اصلا نگران نباش عزیزم.هربچه ای یه جوره.بعضی بچه ها اصلا دوست ندارن سینه خیز یا 4دست و پا بشن و یهو راه میفتن.دخترت میتونه بشینه؟توانایی تعادل رو داره؟
رکسانا(مامان آرنیکا)
آرنیکا در شروع هشت ماهگی دو روز سینه خیز رفت و یهو چهاردست پا ....از دو متری منم اون طرف تر نمیره ...انگار می ترسه ازم دور شه .
پریناز
mona جون نگران نباش.ختر من هم با اینکه چند روزه وارد 9 ماهگی شده ولیسینه خیز نمیره...به دکترش که گفتم گفت بعضی از بچه ها مرحله سینه خیز رفتن رو حذف می کنند و بعد از نشستن کم کم می ایستند و بعد هم راه میرن....
دختر من خیلی خوب میشینه وتعادلشو حفظ میکنه واسه همین دیگه نگران نیستم دوستم
اگه اشتباه نکنم تو همین تاپیک یکی از دوستان میگفت که دخترش آخرای هشت ماهه ولی ماما و بابا رو راحت میگه.میخوام بدونم بقیه بچه ها هم همینطورن؟؟اگه اینطوره من بایدنگران بشم....یا اینکه دختر این دوستمون زیادی جلو بوده؟؟؟توانایی های دخترم دراین حده که غلط مزنه به پهلو میخوابه(پتو رو هم میزاره لای پاش قربونش برم هههههه) ظرف غذا و لیوانشو میشناسه و شدیدا براش واکنش نشون میده.میشینه.دست دستی میکنه و بای بای
*************************-
مامان_فرزین
موناجون پسرمنم اولای هفت ماه بودکه سینه خیز رفت الان هم هنوز 4دست وپانمیره هربچه ای یه جور نگران نباش بعضی بچه ها اصلا 4دست وپانمیره یانمیشین یه دفه راه میفتن
پرینازجون پسرمنم که الان واردنه ماه شده هنوزچیزی نمیگه گاهی یه چیزای میگه ولی معلوم نمیشه چی میگه هربچه ای یه جوره پسر من خیلی وابسته هست نمیدونم همه بچه هااینطورهستن ازکنارم تکون نمیخوره کارهای روزمره روباید به بدبختی انجام بدم ازکنارش که بلندمیشم گریه میکنه خیلی خسته میشم
*****************-
پریناز
مامان فرزین جون دختر من هم بعضی روزها اینجوری میشه ولی بیشتروقتها اسباب بازیایی که دوسشون داره رو میریزم دورش میرم تو آشپزخونه مدام چکش میکنم میبینم واسه خودش مشغول بازیه....اگه از اسباب بازیاش خسته شدمیارمش تو آشپزخونه یه جای امن میزامش بعد یه سری کفگیر ملاقه سبکو بیخطر میدم بهش کلی حال میکنه و از ذوقش دست میزنه...منم بهتر به کارام میرسم
************-
رکسانا(مامان آرنیکا)
دختر من ماما و بابا میگه. به غذا میگه آم..به من میگه هم...دد و آب رو هم میگه ....اولا دخترا زود به حرف میان دوما دور و بر دختر من شلوغه چون با پدر و مادرم زندگی می کنم. خواهرم هست...خالم اینا همسایمون هستن...رفت و آمدمون با فامیل زیاده
آرنیکا هم از من جدا نمیشه ...حداکثر فاصله ای که ازم میگیره یک متره
****************************-
مامان قندک
پسر من چند ماه پیش ماما رو میگفت بیشتر هم وقتی گریه میکرد ولی یه مدت نگفت و الان هم گاهی ماما و بابا میگه ! ولی میبینی یه روز میگه ولی چند روز اصلا نمیگه!
حمام کردن

مامان عسلی:
یه سوال اینکه شما بدن و سر بچه هاتون رو با چه شامپویی می شورید دکتر دختره من گفته با همون شامپویی که به سرش می مالی به بدنش هم بزن من شامپو چیکو می زنم ولی پوست دخترم بی نهایت خشکه لطفا راهنمایی کنید و تجربه بدید ممنون
***************-
baroon :
من کلا" آنیتا رو با یه شامپو میشورم ..هم بدنش و هم موهاش رو با شامپو فیروز میشورم.
صورتش رو هم با آب خالی
***************-
زهره جون:
مامان عسلی من موهاشو با شامپو فولیکا و بدنشو چون پوست بچه هام هر دوشون خشکه از شامپو گلیسیرینه استفاده میکنم مارک اژه ... خیلی هم عالیه و پوستشون بعد از حمام خشک نیست لطیف و نرمه
***************-
رکسانا(مامان آرنیکا) :
من جانسون می زنم. با همونم بدنشو دست می کشم. لیف هم استفاده نمی کنم
بعدشم کرم موستلا یا روغن فیروز یا وازلین فیروز میزنم
***************-
مژده (مامان پردیس)
من اوایل با شامپو چیکو سر دخترم رو میشستم و آب همون رو بدنشم میریخت ولی دیدم خیلی پوستش خشک شد الان به سرش شامپو جانسون میزنم بعدش واسه خوشبو شدنش کمی چیکو میزنم ولی بدنشو با شامپو بدن بچه ایروکس 25% کرم میشورم عااااااااالیه واسه خودم هم شامپو بدن کرمدار ایروکس گرفتم تمام خشکیهای بدنم خوب شد.
ایروکس رو دکتر دخترم بهم پیشنهاد داد چون دید پوستش خشک شده. من خیلی راضی بودم
**************-
مامان سجاد:
در مورد حموم هم من سجاد رو هر روز میبرم حموم.....سرش رو هم الان با شامپو بچه صحت میشورم(به تنش هم از کف همون میمالم
بعد حموم هم تنش رو با روغن بچه آردن چرب میکنم
آشپزی

رکسانا(مامان آرنیکا)
بچه ها شما چند روز یبار آشپزی می کنین ؟
من سوپ گوشت و مرغ و کدو حلوایی دارم واسه یه هفته
تو قالب یخ میریزم...هر وعده یه قالب یا نهایت دوتا می خوره
یعنی حدود چهار مدل سوپ دارم با طعم های مختلف که فقط واسش گرم می کنم
**********-
مژده (مامان پردیس) :
رکسانا جون
من یک روز درمیون واسه پردیس سوپ درست میکنم ولی کدو حلوایی رو تازه درست میکنم میخوره
*****************-
مامان سجاد:
من هر روز به سجاد سوپ نمیدم.......کلا غذای هر روزش رو همون روز درست میکنم....
فوقش اندازه 2 وعده میشه......یکی رو که همون موقع میخوره.....یه وعده هم برای شب
زهره جون:

من هر روز تازه تازه سوپ و حریره درست میکنم مگر اینکه قرار باشه روز بعد جایی برم و بدونم وقت نهار درست کردن ندارم .. وگرنه برام مهمه که حتما تازه باشه
تغذیه 8 ماهگی

hamraz (مامان ایلیا) :
بچه ها ایلیا اصلا غذا نمیخوره.چیکارکنم؟البته قبلا هم راجع به این موضوع پست گذاشته بودم.ولی این موضوع واقعا الآن شده یکی از دغدغه هام.
یعنی اصلا دهنشو باز نمیکنه.تا قاشق میبینه دهنشو سفت میکنه.بخدا خیلی دارم غصه میخورم.قبلا اینجوری نبود.سوپشو بی میل میخورد اما یکی 2قاشق رو میخورد ولی فرنیشو دوست داشت و میخورد اما حالا هیچی.دریغ از یه نوک قاشق.به پیشنهاد لیلا جون یه چندروزی اصلا براش غذا درست نکردمو ندادم البته طاقت نیاوردم یه هفته درست نکنم.دیشب که مهمون داشتیم گفتم شاید جمع رو ببینه سر سفره بخوره با بقیه بااینکه ازصبح هیچی نخورده بودم اما براش پوره سیب زمینی درست کردم.قبلا یه بار خورده بود و دوست داشت دیشب قاشق اول رو که دادم دهنشو یه کم باز کرد و یه نوک قاشق خورد اما بعدش دهنشو سفت کرد و سرشو برگردوند.10 دیقه بعد بهش دادم اما باز سرشو برگردوند.واسه غذای خودمون به ظاهر ذوق نشون میده منم قاشق رو کردم تو بشقاب خودمون که فکرکنه غذای ماست اما بازم سرشو برگردوند و دهنشو سفت کرد.چیکارکنم؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟خیلی داغون میشم.میخوام برم دکتر تغذیه اما تا اونموقع یه راهکار بدید توروخدا.

زهره جون پیشنهاد ماست داد اما محصولات گاوی واسه پسر من خوب نیست چون رفلاکس داره و ماست گوسفندی هم اگه از لبنیاتی بگیرم که پاستوریزه نیست.

خیلی دارم غصه میخورم.کمکم کنید دوستان
رکسانا(مامان آرنیکا)
همراز منم مشکل تورو داشتم. به پیشنهاد یکی از بچه ها قاشق و ظرفشو تغییر دادم
سوپشو با عصاره قاطی کردم که طعم غالب عصاره بود
با استکان بهش سوپ دادم
الانم آبلیمو میریزم حتی تو فرنیش ....بجا آرد برنج هم فعلا نشاسته
دکترش گفت وقتی اعتصاب غذا می کنه بدترین کار بزور دادن و التماس کردنه
شرایط رو کاملا تغییر بده همینطور طعم ها و اجازه بده خودش اعلام کنه سیر شده
دختر من بعد حدود دو هفته اعتصاب با شرایط جدید می خوره ...راستی من مکان غذا خوردنشم عوض کردم
راستی همراز فکر کردی بچه های حالا مثل ما پخمه اند که گول بخوره ؟ از غذای خودتون با دست بهش میدادی می خورد حتما
گذشت اون زمانا که بچه ها حالیشون نبود

من حس می کنم زیاد بهش دادی از خوردن میترسه ...همه چیزو عوض کنی آشتی می کنه
تعداد قاشق های هر وعده آرنیکا الان بیشتر از شش تا نمیشه ...بچم شیکمش همینقدره و من بزور ده تا قاشق می دادم
**********************-
یhamraz (مامان ایلیا) :

رکسانا جون من همه این کارا که گفتی رو انجام دادم اما بیفایده بوده و ایلیا نخورده که نخورده.قبلشم زیاد نمیخورد.تا جایی بهش میدادم که خودش دهنشو باز میکرد.ازهمون اولی هم که بهش سوپ دادم با عصاره ماهیچه شروع کردم.اما متاسفانه هیچ ترفندی تا اینجا برام جواب نداده.فقط به پیشنهاد مونا جون میخوام امروز اگه خدا بخواد با انگشت بهش غذا بدم شاید نتیجه بده.دعاکنید نتیجه بده.مرسی
***********************-
مامان سلما:
سلما به شدت بد غذا بود و هیچی به جز فرنی نمیخورد. منم به توصیه دوستان سه روز چیزی بهش ندادم و از دیروز با سوپ شروع کردم. قاشق اول رو که خورد دیگه دهنش رو باز نمیکرد. من خیلی ناامید شدم . بعد دیدم دوست داره دستش رو بکنه تو کاسه غذا.وقتی بهش اجازه دادم، متوجه شدم کاسه رو به سمت دهنش میکشه . خلاصه که دیروز و امروز دو تا کاسه سوپ رو با همین روش غیر متمدنانه تا تهش خورد. شما هم امتحان کنید. شاید نی نی از قاشق زده شده
*********************-
رکسانا(مامان آرنیکا)
همراز جون با مامان سلما موافقم...منم میزارم دستشو بکنه تو کاسه سوپ و کثیف کاری کنه
و یه چند روزی با فنجون بدون قاشق دادم
آبلیمو هم خیلی موثره ...حتی فرنیش رو با آبلیمو می خوره
*********************-
hamraz (مامان ایلیا)
فهیمه جون من از ترس اینکه از قاشق زده نشه هیچوقت با قاشق بهش دارو ندادم و هربار هرچیزی بهش میدم کامل توضیح میدم طوریکه الآن اگه بگم اینو دوست داری یا بگم آب دهنشو کامل باز میکنه
دیشب به پیشنهاد مونا جون که گفته بود با دست بدم پوره هویج درست کردم و با دست به ایلیا دادم اما دریغ ازاینکه لب از لب باز کنه.یه کم گذاشتم زیر لبش شاید مزه شو حس کنه و بخوره.اونو خورد اما باز دهنشو بازنکرد و سرشو برگردوند.چنددیقه بعدش باباش با قاشق بهش اندازه 2،3تا نوک قاشق داد.اونم طوریکه کلی وقت گذاشت و خندوندش تا دهنشو باز کنه.اما بعدش دیگه همونو هم نخورد.خیلی ببخشید که اینو میگم ولی امروز 4بار شکمش کار کرد و هربار کلی هویج تحویلم داد.نمیدونم اون 2تا نوک قاشق مگه چقدر بود که امروز اینجوری بود پی پیش.

صبح براش برنج درست کردم و باز با دست امتحان کردم اما بازهم لب باز نکردومن بازم گذاشتم زیر لبش اما بیفایده بود.

یه کم با لعابش ریختم تو شیشه سرلاک خوری.اندازه 2تا قاشق نصفه نیمه با سرلاک خوریش خورد اما باز دیگه نخورد و سرشو برگردوند و دهنشو سفت کرد.
ظهر هم با دست یه کوچولو بهش مرغ دادم اما باز دهنشو باز نکرد.
حالا به باباش گفتم موز بگیره شاید اونو بخوره و با غذا آشتی کنه.البته از اولشم خیلی زیاد نمیخورد اما الآن اصلا نمیخوره.نمیدونم شاید تاثیر داروهاشه یا هنوز مریضی تو بدنشه و اشتها نداره یا اشکالی تو کار من بوده.........نمیدونم.خلاصه هرچی از کسی شنیدمو تو نت سرچ کرده بودمو تو سایت سلطانزاده نوشته بود رو امتحان کردم.اما بیفایده بوده.
رکسانا جون و مرضیه جون من این روشها رو هم امتحان کردم.آبلیمو ریختم گذاشتم، تو کاسه ش دست بزنه، گذاشتم جلوش خودش بخوره، حتی قاشق رو گذاشتم کنار و خواستم با ظرفش سر بکشه، کلی ظرف عوض کردم و قاشق عوض کردم.واقعا تک تک اینارو انجام دادم.و تازه الآن دارم مشکلمو مطرح میکنم.ولی واقعا ازتون ممنون که دارید بهم راهکار میدید.بازم اگه چیزی به ذهنتون میرسه بگید شاید انجامش نداده باشم.نمیدونم.
*********************-
رکسانا(مامان آرنیکا)
همراز آخرین راهکار ...سر میز خودتون بنشونش...اصلا محلش ندین...و راجب امور روزمره با شوهرت حرف بزن ...این وسط بدون اینکه نگاهش کنی یکمی با دست بزار تو دهنش ... اگه نخورد اصراری نداشته باش
یکمی هم غذای خودتون رو مناسب بچه درست کن ...بدون نمک و ادویه و اینا....بزار ببینه همه یچی می خورن احتمالا ازت نقطه ضعف گرفته
********************-
hamraz (مامان ایلیا)
رکسانا جونم مرسی عزیزم اینو هم حتما امتحان میکنم.شایدم به قول تو نقطه ضعف گرفته ازم
*********************-

Vivol ,Mah tisa
سلام دوستای گلم میشه بگید شما بادوم حریره بادوم رو هنوز پوستش رو می کنید؟ اگه پوستش رو میکنید بادوم خیس رو با چی له میکنید. آخه آسیاب کردن 6-7 تا بادوم هر روز که زیاد خوب در نمی یاد. زیادتر هم آسیاب میکنم چون خیسه میمونه تو یخچال به نظرم تیره میشه و استفاده نمی کنم دیگه. الان هر روز با هاون له میکنم که کار وقتگیریه
میشه راهنمایی کنید؟ بعضی ها نی نی کمی بزرگتر میشه بادوم رو با پوست آسیاب میکنن ولی نمی دونم از کی
**********************-
فهیمه (مامان فرناز ناز)
من که چون جوجو آلرژی داره بهش فعلا بادوم نمی دم ولی اویل که چندبار دادم برای تست، بادوم از شب قبل خیس می کردم و بعد صبح با صافی فلزی رنده می کردم. هم راحته هم خیلی نرم میشه.

همراز جون من با قاشقی که بهش غذا می دم اصلا دارو یا چیزی که دوست نداره نمی دم کلا با قاشق فلزی می دم دارو که اصلا شبیه قاشق غذاخوریش نباشه جوجو هم تا میبینه قاشقشو دهنشو باز می کنه.
ولی در کل بعضی بچه ها بدغذا هستن و یه مدت باید کج دار مریض بسازی ولی سعی کن با بازی و علاقه بخوره ... قبلا هم گفتم جوجوی من جلوی آینه خودشو می بینه می گم ببین نی نی دهنش بازه می خنده اونم دوباره دهنشو باز می کنه و چون سرگرم هست زیاد می خوره
****************-
زهره جون:
ویوول من بادام رو پوست میگیرم و میزارم یک روز رطوبتش گرفته بشه و بعد اسیاب میکنم و باز هم میزارم یک روز تو هوای ازاد بمونه و مدام همش میزنم تا هوا بگیره و رطوبتش بره بعدشم میزارم تو شیشه و استفاده میکنم .. ولی اگه دونه ای بخوام استفاده کنم منم از این صافی فلزیها دارم که میکشم پشتش و خیلی نرمتر از اسیاب میشه
در ضمن مونا جون گفتن که باید بادام رو تست کنید که تلخ نباشه چون سمی هست
*********************-
Vivol ,Mah tisa
مرسی دوستای خوب از راهنماییتون. من یه بار اومدم از صافی استفاده کنم همش لهیده شد چسبید به صافی!!! بازم امتحان میکنم. زهره جون شیشه رو آخر تو یخچال نگه میدارید؟ وقتی بعد آسیاب بازم تو هوای آزاد بگذاریم گردو خاک نمیگیره یا خراب نمیشه؟
************************-
زهره جون :
ویوول جون من یه توری روش میکشم و میزارم هوا بخوره وگرنه کپک میزنه
درضمن خانمی میگفت که چون وقت پوست گرفتن بادام رو نداره از خلال بادام اماده استفاده میکنه و فقط اسیابش میکنه البته من خودم ترجیح میدم همه کاراشو بکنم که از تمیزیش مطمئن باشم ولی خب اینم راهیه برای کسانی که سرشون شلوغه
*******************-
رکسانا(مامان آرنیکا)
من ازین رنده های خیلی کوچولو که مال سیر هست گرفتم...سیب و بادام رو با اون رنده می کنم...البته منم دیگه بادام نمیدم بهش
********************-
Vivol ,Mah tisa
دوست جونام من دیروز بادوم رو از صافی رد کردم ایندفعه خیلی عالی شد نرم و یکدست و دیگه نیازی نبود مثل قبل که با هاون له میکردم صافش کنم که تیکه خیلی درشت نداشته باشه مرسی از راهنماییتون . فکر کنم صافی قبلیم خیلی ریز بود که له شده بود ایندفعه عالی بود. راستی من برای شک به حساسیت نی نی یک هفته ای بهش بادوم ندادم و چون تغییری اتفاق نیفتاد و دکترش گفت سوختگیش به احتمال زیاد واسه دندونه دوباره شروع کردم.
*********************-

مامان 65 (برا پسر 3 ماهم دعا کنید)
سلام پسر من 7 ماه و 6 روزشه

شما در روز چند وعده غذا میدین؟

هر وعده چند قاشق مربا خوری میخوره نینی؟

من صب سرلاک میدم خیلی کم میخوره

تقریبا 4 تا 5 قاشق مربا خوری

ظهر و شبم سوپ 10 تا قاشق مربا خوری

شما چی؟

لطفا جوابمو بدین؟
*********************-
رکسانا(مامان آرنیکا)
عزیزم خیلییییی عالی می خوره....منم تقریبا همینقدر میدم با این تفاوت که دختر من الان شش قاشق می خوره ...دوتا میان وعده هم داره در حد سه قاشق

مامان قندک:
چه ها من برنج رو با دستم گوله میکنم میدم نی نی میخوره !
سیب هم با قاشق میتراشم بهش میمدم هر روز ! بعضی وقتها ماشاله یه دونه سیب رو کامل می تونه بخوره!
hamraz (مامان ایلیا)
رکسانا جونم ممنون از آخرین راهکارت.امروز بعد مدتها پسرکم چندتا قاشق فرنی و چندتا نصفه قاشق هم عصاره ماهیچه شو خورد.میدونم واسه این سن خیلی کمه هنوز اما بازم خدارو صدهزار مرتبه شککککککککککککککککککرررررررررررر

شاید بهتر شدن سرماخوردگیش و تموم شدن داروهای سرماخوردگیش هم بی تاثیر نبوده ولی راهکار بیتفاوتی تو هم جواب داد عزیزم.تاحالا بیشتر راهکارایی که دوستای عزیز میگفتن رو خودم قبلش امتحان کرده بودم جز بادست غذا دادن مونا جون که متاسفانه جواب نداد و ماست دادن زهره جون که بخاطر رفلاکس نمیتونم

با این وجود از همه تون ممنونم دوستای خوبم

امروز فرنیشو آماده کردم و همینطور که تو هال سرگرم یه سری خرت و پرت بود آوردم براش حتی پیشبند هم نبستم که مقدمات غذاخوردن رو نداشته باشه.نه بسم الله گفتم نه هیچی.با باباش شروع کردیم به حرفای دیگه زدن و حتی درمورد خود ایلیا هم صحبتی نکردیم چه برسه درمورد غذاش.و چندتا قاشق فرنیشو خورد.
عصرش هم چندتا نصف قاشق عصاره و یه کم خود گوشت کوبیده ماهیچه در حد یک قاشق همراه با عصاره ش.ولی بازم خدارو شکر.امیدوارم این روند ادامه پیدا کنه و بیشتر بشه هربار
رکسانا(مامان آرنیکا)
خداروشکر همراز جون ..... بجه ها تو این سن اگه دوازده قاشق بخورن واس تموم روزشون کافیه ....کمتر و بیشترش هم زیاد مهم نیس

***************************_
رکسانا(مامان آرنیکا)
دوست جونا آرنیکا شدیدا اعتصاب غذا و آب و دارو کرده ...دو روزه فقط می خواد خودش غذا بخوره که فقط هویج و سیب زمینی سرخ کرده و کلم بروکلی خورده و غذای سفره خودمون که ماش پلو و پلو مرغ بود
آب هم در صورتی می خوره که یکی جلوش آب بخوره و بعد از لیوان اون آب می خوره
کلا خیلی داره خودشو قاطی بزرگترا می کنه
چکار کنم ؟
راستی آرنیکا امروز حسابی سوپ خورد حالا بگین با چه روشی
هههههههه

هر قاشق رو باید فوت می کردم بعد می دادم...مامانم قاشقشو فوت کرد آرنیکا هم جو گرفتش که انگار غذای ماست

مامان سلما:

سلما هم هشت ماهه شده اما من همچنان میترسم بهش غذاهای متنوع بدم. میدونم اشتباهه اما میترسم دیگه. سلما تا حالا فقط حریره بادوم و سوپ خورده. سیب و موز هم دوست نداره و نمیخوره.
سوپش هم فقط گوشت و جعفری و هویج و سیب زمینی. هرچیز دیگه ای اضافه کردم نخورد.
خیلی نگران میشم وقتی میبینم شما شجاعانه خوراکی های مختلف رو برای نی نی هاتون تست میکنید اما من نمیتونم. میترسم در آینده بدغذا بشه.
لطفا چند تا ماده غذایی که میدونید اکثر نی نی ها دوست دارن بهم معرفی کنید تا کم کم بهش بدم و ترسم بریزه !
******************-
پریناز
مامان سلما جون من هم مثل شما هنوز خوراکی های مختلف رو امتحان نکردم ولی چند روز پیش دلو زدم به دریا و به غیر از فرنی و سوپ و پوره سیب زمینی بهش کته که با آب گوشت پخته بودم دادم و دخترم خیلی استقبال کرد.بد نیست شما هم اینو امتحان کنی.دختر من ماست نمیتونه بخوره ولی اگه سلما میخوره باکته بهش بده
********************-
رکسانا(مامان آرنیکا)
مامان سلما من به جز وعده های اصلی خودش از غذای سفره یکم واس مزه کردن بهش میدم
طبق کتاب سلطان زاده الان دیگه خیلی غذاها می تونن بخورن
مثلا من صبح علاوه بر سوپ بهش نون و مربا دادم ...مربا هویج بدون افزودنی
*******************-
مامان سلما
کته با آب گوشت پیشنهاد جالبی بود. ممنون پریناز جون. سلما مشکل حساسیت نداره. اما لبنیات رو تا یکسالگی بهش نمیدم. دکترش هم همینو گفت وگرنه ماست گزینه خیلی خوبی بود.
رکسانا کم کم میشنی با دخملت نون پنیر و چایی شیرین میزنی بر بدن ! شوخی کردم. ماشالله به آرنیکا خانم خوش خواب و خوش خوراک. ایشالله همیشه همین قدر خانم بمونه.
مامان فرزین
سریلاک خوبه یانه من بهش سریلاک گندمی میدم

زهره جون

برای سرلاک هم قبلا هم گفتم چون یه غذای صنعتی هست بهتره که به صورت دائم و پای ثابت وعده هاش نباشه فقط در صورت لزوم بهشون بدین .. به هر حال مضرات غذای صنعتی رو خودتون میدونید دیگه ..
سعی کنید غذاشونو خوشمزه تر کنید .

مدفوع
آپلود , آپلود عکس , آپلود سنتر , آپلود فایل , آپلود دائمی,آپلود موزیک

مامان قندک :
یه سوال! ببخشید ها گلاب به روتون , مدتیه پی پی های نی نی من سبز هست و سفت! دقیقا شبیه سبزی یا کوکوی له شده!! به نظرتون از قطره آهن هست؟؟؟ من قطره آهن و مولیتی رو هر روز بهش نمیدم بعضی روزها یادم میره متاسفانه
************************************-
hamraz (مامان ایلیا)
مامان قندک جون فکرکنم از غذاهاشه.یعنی بخاطر نوع غذاهاش رنگ پی پیش فرق کرده.و وقتی غذاخور میشن تغییر رنگ و بو و سفت شدن طبیعیه
************************************-
Vivol ,Mah tisa :
مامانای گل ببخشید شما هم پی پی نی نی هاتون شکل و رنگ غذاییه که می خورن؟ یعنی انگار همون غذاست رنگ و شکلش کمی عوض شده به خاطر هضم شدن! ببخشید ولی من حتی احساس میکنم ریزه های سبزیجات سبز هضم شده رو هم توش می بینم! چند تا پست اینجا دیدم حس کردم برای بعضی ها همینطوره فکر کنم ان شاا... طبیعیه اگه نظری دارید لطفا" بگید.
مامان_فرزین
مامان قندک به خاطره قطره اهن هست پسرمن هم اینجوری بودسفت وسبزدکترگفت قطره اهن خارجی بهش بدم الان خوب شده درضمن موزهم شکم روسفت میکنه
********************************-
hamraz (مامان ایلیا)
ویول جون من که پریشب 2تا نوک قاشق به ایلیا پوره هویج دادم امروز صبح هم باز تو پی پیش عینا پوره هویج تحویلم داد.انگار اون 2تا نوک قاشق چندبرابرشو داره تحویلم میده
********************************-
بیماری های چشم

زهره جون:
الینای من هنوز مجرای اشکیش باز نشده و یکی از چشماش هنوزم چرک داره .. هر چقدرم ماساژ میدم فایده نداره .. میترسم از اینکه میل بزنم
رکسانا(مامان آرنیکا)
زهره جون یعنی همیشگیه ؟ آرنیکا بعضی وقتا یه چشمش کثیفی میده
*********************-
زهره جون:
بله رکسانا جون هر روز صبح وقتی از خواب بیدار میشه چشمش چرک داره ولی در طول روز نه . فقطم چشم چپش یه مدت خوب میشه باز برمیگرده
**********************-
فهیمه (مامان فرناز ناز)
ناز ناز منم مجرای اشکی چشم چپش بسته هست و صبحا ترشح داره
پیش متخصص هم بردم گفت روزی 3 مرتبه 20 بار مجرای اشکی روی بینیش رو ماساژ بده معمولا تا یکسالگی خوب میشه فقط باید مواظب باشی چون مستعد عفونت هست

2706